Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

30 września 2022 r.
15:22

Historia klocków LEGO

Trudno znaleźć jest osobę, która nie bawiłaby się w dzieciństwie klockami LEGO. Jeszcze trudniej znaleźć jest osobę, która by o nich nie słyszała. Klocki LEGO to zabawka, z którą większość utożsamia swoje dzieciństwo. Nie każdy jednak wie, jaka historia za nimi stoi i jak wyglądały początki LEGO. W tym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię i w skrócie przestawić historię owej firmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka słów o firmie Lego

LEGO to nazwa jednej z najbardziej znanych firm zabawkarskich na świecie. Powstała ona prawie 100 lat temu, gdyż 10 sierpnia 1932 roku. LEGO to duńskie przedsiębiorstwo, które swoją siedzibę ma w Billund w Danii. Obecnym prezesem firmy jest Jørgen Vig Knudstorp, a ona sama zatrudnia ponad 11 tys. osób.

Krótka historia klocków Lego

Historia klocków LEGO zaczyna się dokładnie 10 sierpnia 1932 roku, gdy Ole Kirk Christiansen postanawia otworzyć warsztat, którego jednym z zadań ma być produkcja drewnianych zabawek. Swoją obecną nazwę, firma zyskała po upływie 2 lat od powstania przedsiębiorstwa i pochodzi ona od duńskich słów "LEg GOdt, które można przetłumaczyć jako „baw się dobrze”. W ciągu kolejnych lat firma zaczęła stopniowo poszerzać swój asortyment zabawek.

W 1947 roku w jej ofercie pojawiły się zabawki z tworzywa sztucznego, w których Christiansen upatrywał wielki potencjał. Prawdziwy sukces firmie LEGO przyniosły klocki-cegiełki, które pozwalały tworzyć wiele ciekawych kombinacji. W 1949 roku na rynku pojawił się pierwszy rodzaj klocków LEGO, który charakteryzował się jeszcze sporą prymitywnością. W kolejnych latach popyt na klocki stale się zwiększał, a firma dostrzegła w nich szansę na osiągnięcie sporych zysków. Dużego odkrycia w pewnym momencie dokonał Godfred Kirk Christiansen, czyli syn założyciela firmy, który umieścił we wnętrzu klocka specjalne rurki. Owo odkrycie sprawiło, że klocki LEGO można było zacząć łączyć w dowolny sposób, a jednocześnie liczyć na to, że budowla będzie bardzo stabilna. 28 stycznia 1958 roku LEGO zdecydowało się opatentować ten sposób łączenia klocków.

2 lata później miało miejsce tragiczne dla firmy wydarzenie, gdyż w fabryce firmy wybuchł pożar. Po nim LEGO zostało zmuszone do dokonania głębszej analizy, na podstawie której podjęto decyzje, że od tej pory zaprzestanie się produkcji zabawek z drewna. Skupiono się za to na produkcji plastikowych klocków, stałym poszerzaniu asortymentu i udoskonalaniu tego surowca. Pojawiły się z czasem zestawy klocków, umożliwiające budowanie miast, a także zestawy z minifigurkami. W 1968 roku powstał Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków LEGO. Obecnie klocki LEGO umożliwiają zbudowanie praktycznie wszystkiego, zaczynając od samochodów i domów, a kończąc na rakietach i filmowych rekwizytach.

Najpopularniejsze serie klocków Lego

Poniżej znajdują się wypisane najpopularniejsze serie klocków LEGO, jakie firma wypuściła na rynek:

  • Lego Star Wars – to zdecydowanie najlepiej sprzedająca się seria klocków LEGO, która pojawiła się w sprzedaży w 1999 roku i oparta jest na filmowej serii „Gwiezdne Wojny”.
  • Lego City – to kolejna popularna seria klocków LEGO, która dawniej była znana pod innymi nazwami. W skład jej zestawów wchodzą różne pojazdy i sceny z życia mieszkańców miasta.
  • Lego Ninjago – to popularna seria klocków LEGO, która opiera się na motywach z serialu telewizyjnego.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium