Termosy obiadowe często kojarzą nam się z wypadami na łono natury – biwaki, wycieczki, weekendy poza miastem czy pikniki oraz spływy kajakowe. Takie termosy sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy szybko i bez większego wysiłku zjeść ciepły posiłek składający się z kilku dań. Zatem będą one dobrym rozwiązaniem nie tylko na czas biwaku czy krótkiego wypadu poza miasto.
Warto je mieć również w innych sytuacjach np. w pracy czy w momencie, gdy chcemy zabrać wykupiony obiad na stołówce do domu i nie płacić za opakowanie. Warto tutaj też wspomnieć, że termos obiadowy to produkt wielorazowego użytku, więc jeżeli często z niego korzystamy nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także chronimy nasze środowisko.
Jaką pojemność powinien mieć termos obiadowy?
Tutaj dużo będzie zależeć od naszych apetytów oraz tego, gdzie będziemy korzystać z termosu i czy będzie on miał pomieścić jedzenie dla jednej czy też dwóch osób. Standardowo termosy obiadowe dostępne są w kilku różnych rozmiarach. Do najpopularniejszych należą te o pojemności 500 ml. Dostępne są również wersje 750 ml. Z litrowego i półtoralitrowego najedzą się już dwie osoby. Przykładowe modele z każdej pojemności można zobaczyć na stronie internetowej maleomi.pl Jeżeli wybieramy termos, który będzie częścią naszego ekwipunku na górską czy pozamiejską wyprawę, warto zwrócić uwagę również na jego kształt, wymiary i ciężar, tak aby można było go wygodnie spakować do plecaka oraz nie obciążał on zbytnio naszych barków.
Z czego powinien być zrobiony termos obiadowy?
Termosy obiadowe da obecnie bardzo często wykonywane z wysokiej jakości metalu, dzięki czemu produkty tego typu są bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w porównaniu do tych, jakie były popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu (ich wkłady były wykonane ze szkła). Dzięki zamianie materiału, z jakiego jest wykonany termos, można bez obaw spakować go nawet na bardzo ekstremalne wycieczki. Wierzchnia część termosu może również być wykonana z metalu np. barwionego lub wykończona tworzywem sztucznym.
Właściwości izolacyjne termosów obiadowych – jak sprawdzić?
Renomowani producenci tego rodzaju akcesoriów podają, jaką temperaturę termos utrzymuje po określonym czasie przy wybranej temperaturze. Powinna ona być jak najwyższa przy jak najdłuższym czasie. Przykładowo dobry termos przy temperaturze powietrza ok. 20 stopni utrzyma temperaturę płynu od początkowego 98 stopni do ok. 40 stopni po upływie 24 godzin. Przy wyborze termosu warto między innymi zwrócić uwagę na to, czy ma on podwójne ścianki, dobrą izolację zamknięcia oraz czy jest szczelny. Dodatkowo dobrze jest przyjrzeć się warstwie zewnętrznej termosu, która również może mieć właściwości izolacyjne. Dobrze jest też pamiętać o tym, żeby termos zawsze wypełniać porcją jedzenia o wielkości zalecanej przez producenta, co również wpłynie na stosunkowo długie utrzymanie odpowiedniej temperatury jedzenia, które będzie w nim przechowywane.