Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

10 czerwca 2021 r.
13:40

„Kalina” daje szansę godnego życia

0 A A

Pierwsza grupa podopiecznych już trafiła na oddział opieki całodobowej. Pod skrzydła personelu Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina”, w ciągu kilku następnych tygodni trafią kolejni. Tutaj mogą liczyć na profesjonalną opiekę, dzięki realizowanemu projektowi przy udziale Funduszy Europejskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomoc społeczna

Ośrodek dysponuje 30. miejscami pobytu dziennego i taką samą liczbą miejsc okresowego pobytu całodobowego. Na przyjęcie pensjonariuszy „Kalina” gotowa była już w lutym. Niestety, ze względu na pandemię i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa, uczestnicy przyjmowani są stopniowo. - Ich liczba będzie systematycznie rosła – zapowiada Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kalina” Andrzej Łaba. - Placówka przeznaczona jest bowiem dla osób powyżej 56. roku życia, które z powodu niepełnosprawności lub wieku wymagają okresowego wsparcia. Takich osób jest coraz więcej - dodaje.

Co ważne, nadal trwa rekrutacja uczestników do Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina” w Lublinie. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem o naborze. Znajdziecie go w Biuletynie Informacji Publicznej Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina” w Lublinie: biuletyn.lublin.eu/sow w zakładce: Projekt LUBInclusiON.

Przede wszystkim samodzielność

Ośrodek „Kalina” do potrzeb osób powyżej 56. roku życia, obarczonych różnymi schorzeniami, stara się podchodzić w sposób systemowy. Oferuje więc wiele usług wspomagająco-aktywizujących. Ich cel to wspieranie podopiecznych w zachowaniu samodzielności. Personel pomaga w radzeniu sobie z naturalnymi czynnościami codziennego życia. Podopieczni korzystają z zabiegów usprawniających nie tylko pod kątem fizycznym, ale także psychospołecznym. Co istotne, mają oni zapewnioną ciągłość opieki. Wszystko to służy budowie poczucia bezpieczeństwa. Podopieczni mieszkają w pokojach jedno lub dwuosobowych. Każdy pokój ma łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W bezpośrednim sąsiedztwie jest gabinet pielęgniarek, jadalnie oraz sala spotkań, gdzie organizowane są zajęcia terapeutyczne. W Ośrodku jest także kaplica, dzięki czemu podopieczni mogą realizować swoje potrzeby religijne.

Bogaty katalog usług

Do samodzielnego funkcjonowania podopiecznym „Kaliny” potrzeba systematycznej pracy ze specjalistami wielu dziedzin życia i medycyny. Ośrodek jest na to w pełni przygotowany. Świadczy usługi zdrowotne i prozdrowotne, w tym: opiekę psychiatryczną (poradnictwo, psychoedukację, konsultacje, diagnozę zdrowia psychicznego) i stałą opiekę psychologiczną. Potrzebujący korzystają z terapii psychologicznej, psychoterapii, psychoedukacji, a także poradnictwa nie tylko dla siebie, ale również dla swoich rodzin. Uzyskują diagnozę psychologiczną. – Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym podopiecznym opiekę o najwyższym standardzie – podkreśla dyrektor Łaba. – Zapewniamy między innymi opiekę pielęgniarską, pomiary parametrów życiowych i monitorowanie stanu zdrowia naszych podopiecznych – dodaje.

Dla osób starszych bezcenna jest możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej. Dzięki nowoczesnym i w pełni wyposażonym w nowoczesny i profesjonalny sprzęt salom rehabilitacji, podopieczni korzystają z zabiegów z zakresu kinezyterapii oraz fizykoterapii. Mogą też korzystać z zajęć relaksacyjnych i spacerów po ogrodzie okalającym Ośrodek. Dzięki temu szybciej wracają do zdrowia i utrzymują sprawność fizyczną.

Szeroki zakres zajęć

Ośrodek prowadzi zajęcia terapeutyczne optymalnie zagospodarowujące czas uczestników. Podczas zajęć rozwijają swoje zainteresowania i zdobywają nowe umiejętności. Ze względu na różne schorzenia i sprawność intelektualną podopiecznych, zajęcia odbywają się w grupach lub indywidualnie. Treningi procesów poznawczych usprawniają pamięć, koordynację wzrokowo-przestrzenną i funkcje językowe. Pobudzają też do kreatywności i myślenia. Oprócz zajęć aktywizujących i treningów poznawczych, podopiecznym proponowane są również zajęcia z arteterapii, rękodzieła, muzykoterapii, biblioterapii czy kulturoterapii. Zajęcia tego typu w sposób znakomity pozwalają podtrzymać umiejętności społeczne i zintegrować grupę.

Unijne fundusze pomagają w walce z wykluczeniem

Ośrodek „Kalina” jest placówką podległą samorządowi Miasta Lublin. Inwestycja ta, jaką była rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” powstała przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 15 mln zł, z czego blisko 9 mln  zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Celem tego projektu jest zmniejszenie deficytu usług społecznych na terenie Lublina, w zakresie opieki i rehabilitacji osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Ośrodek pozwoli na włączenie społeczne tych osób oraz aktywizację społeczno-zawodową ich opiekunów.

 

Lubelskie Fundusze Europejskie

Dowiedz się więcej na:

rpo.lubelskie.pl

FB LubelskieFunduszeEuropejskie

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium