Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

10 października 2017 r.
1:22

Polska fotowoltaika w teorii i praktyce

0 A A

Wbrew pozorom uwarunkowania geograficzne Polski wcale nie dyskwalifikują naszego kraju jako beneficjenta słonecznej energii. Świadczy o tym dynamiczny wzrost popularności mikroinstalacji fotowoltaicznych. Rozwój sieci energetycznych, korzystających z odnawialnych źródeł jest korzystny ekonomicznie i środowiskowo. Czynnikiem motywującym do inwestowania w OZE są również unijne dyrektywy. Przekonaj się, jak w praktyce wygląda rozwój fotowoltaiki w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to jeden ze sposobów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, a konkretnie z promieni słonecznych. W procesie tym biorą udział panele fotowoltaiczne, które na stałe wkomponowały się już w polski krajobraz. Są to krzemowe płyty przetwarzające energię słoneczną w energię elektryczną. Fotowoltaika w Polsce rozwija się zarówno na gruncie prywatnym, jak i instytucjonalnym. Odnawialne źródło energii nie szkodzi środowisku, a przy tym wiąże się z realnymi korzyściami ekonomicznymi. Koszt instalacji fotowoltaicznej potrafi się zwrócić już po 7 latach. Biorąc pod uwagę systematyczny spadek cen paneli słonecznych, istnieje szansa, że okres zwrotu będzie się skracał proporcjonalnie do tempa rozwoju technologii. Warto również zwrócić uwagę na dotacje dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. Dzięki nim szybki zwrot z inwestycji jest jeszcze bardziej prawdopodobny.

Jak działa fotowoltaika?

Energię z promieniowania świetlnego pobiera się przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Najpopularniejszy i najczęściej spotykany budulec ogniw solarnych to krzem. W przyszłości być może będziemy świadkami rewolucji w fotowoltaice za sprawą polskich naukowców, którzy prowadzą prace nad zastąpieniem krzemu przez perowskity. Technologia ta jest znacznie tańsza i wydajniejsza od krzemowych konstrukcji.

Jak działają panele fotowoltaiczne? Energia elektryczna, która powstaje w ogniwach słonecznych to efekt ruchu elektronów. Krzem lub perowskity pochłaniają foton, czyli najmniejszą cząsteczkę światła i w ten sposób elektron zostaje zmuszony do zmiany położenia, dzięki czemu dochodzi do konwersji energii świetlnej na elektryczną.

Fotowoltaika czy solary?

Kolektory słoneczne zwane inaczej solarami często są mylone z panelami fotowoltaicznymi. Elementem wspólnym instalacji jest pobieranie i przetwarzanie energii słońca. Jednak solary przekształcają promieniowanie w energię cieplną a panele fotowoltaiczne w prąd.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest ogniwo. Z połączonych ogniw powstają panele, które montuje się na dachach lub w formie wolnostojącej. Największą spotykaną instalacją są farmy fotowoltaiczne zwane również elektrowniami fotowoltaicznymi.

OZE w Polsce

OZE to odnawialne źródła energii, czyli takie, których zasoby się nie wyczerpują, ponieważ dochodzi do ich szybkiej regeneracji. Do OZE w Polsce możemy zaliczyć:

  • biogaz
  • biomasę
  • fotowoltaikę
  • energię wiatru
  • energię wodną

Według Międzynarodowej Agencji Energii wkład OZE w produkcję energii elektrycznej w 2016 roku wyniósł 9%, a paliwa kopalne dostarczyły 59% światowych nakładów energetycznych. Jak podają Polskie Sieci Energetyczne, w naszym kraju OZE pokryło 7% zapotrzebowania, przy czym paliwa kopalne posłużyły do produkcji aż 90% prądu. Zgodnie ze zobowiązaniami Polski wobec Unii Europejskiej w 2020 roku z odnawialnych źródeł energii powinniśmy pokrywać 15% krajowego zapotrzebowania.

Dążenia Polski do wypełnienia unijnych dyrektyw reguluje ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. W sierpniu 2017 roku Prezydent RP podpisał jej nowelizację. Nowa ustawa o OZE zakłada obniżenie tzw. opłaty zastępczej, która trafia do wytwórców ekologicznej energii. Uiszczają ją dostawcy prądu bez certyfikatu poświadczającego, że odpowiednia część dystrybuowanej przez nich energii pochodzi z OZE. Certyfikaty te kupowane są od producentów “zielonej energii”, w tym od elektrowni fotowoltaicznych. Część z nich uważa, że obniżenie opłaty zastępczej będzie ciosem w polską branżę OZE.

Bardzo ciekawym projektem, który pokazuje, że w Polsce OZE nie ma dużego udziału w produkcji energii, jest Electricity Map. To interaktywna mapa świata, pozwalająca w czasie rzeczywistym obserwować udział poszczególnych źródeł energii w rzeczywistym poborze prądu w różnych krajach. W Polsce 4 października 2017 o godzinie 9:40 z paliw kopalnych pochodziło 78% energii elektrycznej. Dla porównania w tym samym czasie we Francji udział paliw kopalnych wynosił 15% a w Stanach Zjednoczonych 58%.

Fotowoltaika domowa, czyli energetyka prosumencka

Jednym z elementów dywersyfikacji źródeł energii w Polsce jest postawienie na energetykę prosumencką. Czym jest? Energetyka prosumencka to wykorzystywanie energii elektrycznej wytworzonej na własne potrzeby. Prosument jest jednocześnie producentem i konsumentem. Nadwyżki energetyczne w takim systemie można odsprzedać do sieci dystrybutora. Ustawa o OZE wskazuje, że maksymalna moc instalacji prosumenckich zamyka się w 40 kW.

Do mikroinstalacji prosumenckich zalicza się fotowoltaika domowa. Sieci te, jak podaje raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, w 2016 roku zdominowały rynek pod względem mocy przyłączonej instalacji PV (fotowoltaicznych). Osiągnęła ona poziom 59% całej mocy przyłączonej elektrowni PV.

Rozwojowi fotowoltaiki domowej sprzyja coraz większa dostępność ogniw słonecznych do samodzielnego montażu oraz ich spadająca cena. W tym roku panele do swojej oferty wprowadziła znana sieć marketów Ikea. Prace, które trwają w kilku ośrodkach naukowych nad wykorzystaniem w fotowoltaice perowskitów, dają nadzieję na dalsze cięcie kosztów instalacji.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jeśli zastanawiamy się, czy fotowoltaika w Polsce ma w ogóle sens, skoro przez większość roku jest szaro i ponuro, niech podpowiedzi udzieli nam nasz zachodni sąsiad. Poziom nasłonecznienia w Niemczech jest bardzo zbliżony do naszego, a mimo to kraj ten jest jednym ze światowych liderów w wykorzystaniu energii słonecznej. W Polsce większość energii promieniowania słonecznego uzyskiwana jest w półroczu letnim - 77%, pozostałe 23% przypada na półrocze zimowe. Największe nasłonecznienie występuje w województwie lubelskim. Ono też czerpie z fotowoltaiki największe korzyści. Całkowita zainstalowana moc farm fotowoltaicznych w tym regionie stanowi ⅓ mocy w całym kraju.

Rosnący udział w rynku fotowoltaiki mikroinstalacji jest jasnym sygnałem, że energia słoneczna opłaca się również w gospodarstwach domowych. Szacunkowy zwrot z inwestycji w panele słoneczne następuje po około 7 latach, a średni czas użytkowania instalacji wynosi 25 lat. Spora część firm udziela też wieloletnich gwarancji, co oznacza, że przez ten czas nie musimy się martwić ewentualnymi kosztami serwisowania.

Zakładając, że szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej o wielkości 3,08 kWh to około 18,5 tys. zł, a średni koszt ceny prądu z tradycyjnej sieci energetyczneju wynosi 0,83 gr/kWh przy rocznym zużyciu na poziomie 3250 kWh, to po 25 latach użytkowania domowej elektrowni słonecznej mamy szansę zaoszczędzić ponad 47 tys. zł. Tak wyglądają korzyści ekonomiczne, a drugim czynnikiem, który przemawia za energią odnawialną jest wpływ na środowisko. Nasza inwestycja pomogłaby ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 2,5 tony rocznie. Przekładając to na liczbę drzew potrzebnych do wyeliminowania takiej ilości CO2 z atmosfery, otrzymujemy 313 nowych drzew w skali roku.

Fotowoltaika - dotacje dla osób fizycznych i firm

Głównym źródłem pozyskiwania dotacji na fotowoltaikę dla osób fizycznych w 2017 roku są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. W województwie lubelskim, które jest liderem na rynku energii słonecznej, osoby fizyczne mogły w tym roku ubiegać się o preferencyjne pożyczki na inwestycje prywatne. Pożyczki te były częściowo umarzalne np. w branży fotowoltaicznej pożyczkobiorca mógł liczyć na umorzenie 25% zobowiązania.

Spora część nakładów finansowych na dotacje pochodzi z Unii Europejskiej. To właśnie dyrektywy UE zobowiązują nas do zwiększania udziału OZE w produkcji energii. Dzięki unijnym pieniądzom w województwie podkarpackim na dofinansowania dla firm przeznaczono w tym roku ponad 200 mln złotych. Dotacje w ramach programu na Podkarpaciu zakładały wsparcie nie tylko inwestycji w fotowoltaikę, ale również w energię wodną, czy geotermiczną. Także w województwie mazowieckim przedsiębiorcy mieli szansę otrzymać zwrot nawet 80% nakładów na inwestycje w fotowoltaikę. Unijne pieniądze mają pomóc Polsce w osiągnięciu celu, jaki nałożony został przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE. Zgodnie ze zobowiązaniem do 2020 roku udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce powinien wynosić 15%.

Pozostałe informacje

Lublin: Pijana matka usnęła podczas przygotowania obiadu. Prawie spaliła swój dom

Lublin: Pijana matka usnęła podczas przygotowania obiadu. Prawie spaliła swój dom 0 0

35-letnia mieszkanka Lublina była o włos o doprowadzenia do pożaru. Przygotowując obiad zasnęła pozostawiając patelnię na włączonym palniku. W organizmie miała 1,5 promila alkoholu. Została obudzona przez dobijających się do drzwi sąsiadów, którzy zauważyli wydobywający się z mieszkania dym.

Od marca trochę więcej kursów autobusów i trolejbusów w Lublinie. Szczegóły zmian

Od marca trochę więcej kursów autobusów i trolejbusów w Lublinie. Szczegóły zmian 1 0

Od marca złagodzone zostaną cięcia w rozkładach jazdy autobusów i trolejbusów. Częściej pojadą m.in. linie 17, 26, 31, 57 i 150. W weekendy przybędzie kursów linii 150 zabierającej z dworca studentów wracających do miasta. Kursy niektórych linii zostaną ze sobą skoordynowane, a jedna zmieni trasę.

Nielegalni imigranci z Algierii chcieli przekroczyć granicę polsko - ukraińską
galeria

Nielegalni imigranci z Algierii chcieli przekroczyć granicę polsko - ukraińską 1 0

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech nielegalnych migrantów z Algierii oraz osoby, które miały odwieźć je od granicy państwa. Organizatorzy nielegalnej migracji zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesięcy.

Motor Lublin będzie współpracował z Akademią Footbolisty Głusk

Motor Lublin będzie współpracował z Akademią Footbolisty Głusk 0 0

Motor Lublin nawiązał współpracę z Akademią Footbolisty Głusk. Umowa między klubami została podpisana w piątek

Lubelskie: Nie chciało mu się wracać pieszo do domu. Zadzwonił na policję

Lubelskie: Nie chciało mu się wracać pieszo do domu. Zadzwonił na policję 0 0

27-latek zaalarmował policję o pijanej osobie, która miała stwarzać zagrożenie. Jak się okazało mężczyzna zadzwonił na służby, ponieważ nie chciało mu się wracać do domu pieszo o liczył na darmowy transport.

Parlamentarzyści PiS spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą
film

Parlamentarzyści PiS spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą 0 8

W poniedziałek wieczorem w podwarszawskiej Jachrance odbyło się spotkanie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezydenta. Głos zabrali: prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Jak relacjonował szef klubu PiS Ryszard Terlecki, omawiano techniczne i programowe elementy kampanii przed wyborami prezydenckimi.

W Łęcznej powstanie nowe osiedle. W jednym z bloków nie ma już miejsc

W Łęcznej powstanie nowe osiedle. W jednym z bloków nie ma już miejsc 0 2

4 nowe bloki powstaną w Łęcznej. Budowa pierwszego z nich ma ruszyć w drugiej połowie tego roku.

Dwa samochody z cofniętymi licznikami. Obaj tłumaczyli się błędami diagnostów

Dwa samochody z cofniętymi licznikami. Obaj tłumaczyli się błędami diagnostów 1 3

Kierowcy peugeota i opla zostali zatrzymani do kontroli. Okazało się, że w obu samochodach cofnięte są liczniki. Kierowcy tłumaczyli się błędami diagnostów. Zgodnie z prawem grozi im 5 lat więzienia.

Szalet miejski w Lubartowie nieczynny. Zaskakująca treść ogłoszenia na drzwiach
galeria

Szalet miejski w Lubartowie nieczynny. Zaskakująca treść ogłoszenia na drzwiach 35 13

Od dłuższego czasu znajdujący się przy lubartowskim rynku szalet miejski pozostaje nieczynny. Mieszkańcy są jednak zaskoczeni także treścią ogłoszenia.

Nauczycielka z Lubartowa wśród najlepszych pedagogów. Poleci do Australii na międzynarodową konferencję

Nauczycielka z Lubartowa wśród najlepszych pedagogów. Poleci do Australii na międzynarodową konferencję 0 1

Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie (pow. lubartowski), jako jedna z sześciu pedagogów z Polski poleci w marcu do Australii na Microsoft Education Exchange. W prestiżowej konferencji najbardziej innowacyjnych nauczycieli z całego świata weźmie udział 300 osób.

LNBA: Bracia nie wykorzystali okazji

LNBA: Bracia nie wykorzystali okazji 0 0

Matematyka pokonała Migel Brothers w najciekawszym spotkaniu minionego weekendu

Dlaczego powinieneś umieć udzielić pierwszej pomocy?

Dlaczego powinieneś umieć udzielić pierwszej pomocy? 0

Pierwsza pomoc to hasło znane niemal wszystkim, jednak nie każdy może pochwalić się wiedzą w tym zakresie. Ze statystyk dowiadujemy się, że najprostsze zabiegi pierwszej pomocy mogłyby uchronić od śmierci aż 30% ofiar wypadków, co w skali globalnej daje miliony ludzkich istnień.

Puławy: Zbudują zatoki i nowy przystanek autobusowy

Puławy: Zbudują zatoki i nowy przystanek autobusowy 12 6

Jeszcze w tym roku przy ul. Lubelskiej w Puławach mają powstać dwie nowe zatoki przystankowe, a przy ul. Piłsudskiego nowy przystanek autobusowy, także z zatoką. Kosztami tego przedsięwzięcia Zarząd Dróg Wojewódzkich chce podzielić się z miastem.

Pościg ulicami Włodawy. Kierowca jechał „na podwójnym gazie” i bez prawa jazdy

Pościg ulicami Włodawy. Kierowca jechał „na podwójnym gazie” i bez prawa jazdy 1 1

W niedzielę wieczorem policjanci zatrzymali po pościgu ulicami Włodawy kierowcę, który jechał na podwójnym gazie. 24-latek miał prawie 2 promile alkoholu we krwi. Dodatkowo jechał bez prawa jazdy. Teraz grozi mu do 2 lat więzienia.

"Protesty nadchodzą". Fizjoterapeuci po raz kolejny wyjdą na ulicę

"Protesty nadchodzą". Fizjoterapeuci po raz kolejny wyjdą na ulicę 2 12

„Protesty nadchodzą” – alarmuje na swoim Facebooku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii. Akcje protestacyjne w całym kraju planowane są na marzec. Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały w konkretnych szpitalach, ale pod uwagę brane są zarówno np. absencje chorobowe, jak i bardziej radykalne formy, m.in. głodówki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.