Niszczejący przez lata zamek biskupów łuckich w Janowie Podlaskim odzyskuje dawny blask. W 2016 roku XVIII - wieczny zabytek stanie się czterogwiazdkowym kompleksem hotelowo - konferencyjnym.
- Nie tworzymy tutaj żadnych architektonicznych fantazji -podkreśla z kolei główny architekt Piotr Szaroszyk. - To raczej rekonstrukcja historycznego modelu zamku. Zachowujemy późny barokowy styl obiektu i nadajemy wnętrzu XXI-wieczną funkcję - tłumaczy Szaroszyk. Prace nadzoruje też bialski konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz. - Inwestycja prowadzona jest z ogromnym pietyzmem -podkreśla. - Zamek z pewnością nabierze rozmachu. Mam nadzieję, że zabytek dobrze wpisze się w nowy kontekst przestrzenny - dodaje Maraśkiewicz. - Ofertą nowego obiektu już teraz interesują się klienci, również spoza Polski - przekonuje Grochowski.
Zdaniem Tadeusza Łazowskiego, starosty bialskiego, inwestycja będzie wizytówką regionu. - Liczę na to, że do Janowa Podlaskiego będą przyjeżdżać, nie tylko ludzie biznesu, ale także turyści - mówi Łazowski. - Przecież w latach swojej świetności miejscowość liczyła 5 tys. mieszkańców, było tu pięć kościołów, ostatnie lata swojego życia spędził tu biskup Adam Naruszewicz - opowiada starosta bialski. Do przywrócenia dawnej świetności mogą się też przyczynić odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas prac budowlanych. W sumie, odkopano ponad 80 tys. znalezisk, m.in.: fragmentów glinianych naczyń, kafli piecowych oraz monet. Ale nie to jest najcenniejsze.
- Trafiliśmy na fundamenty XV-wiecznej budowli. Był to tzw. zamek górny, a pod nim zabudowania mieszkalne i gospodarcze zamku dolnego wraz z kościołem pod wezwaniem Św. Stanisława Męczennika - wyjaśnia archeolog Mieczysław Bienia. Pod koniec XVI wieku Janów spustoszyły liczne pożary. Najprawdopodobniej jeden z nich dotarł na zamek biskupi. Obiekt został zasypany, a wzgórze zamkowe podniesiono o ok. trzy metry. Dopiero w XVIII wieku na tym poziomie wybudowano nową siedzibę biskupów łuckich, której pozostałości przetrwały do dziś. - Podsunąłem pomysł inwestorom, by wyeksponować niektóre znaleziska w mini muzeum. To z pewnością przyciągnęłoby turystów - przekonuje archeolog.
W piątek spółka Arche rozstrzygnęła też konkurs na zagospodarowanie terenu wokół zamku. - Stworzenie współczesnego kompleksu parkowo- krajobrazowego na prawie 50 hektarach jest ewenementem w skali kraju - uważa Piotr Szaroszyk. Wiadomo już, że wokół zamku powstanie m.in. 15-hekatory zbiornik wodny. - Natomiast park pozostanie w zgodzie z ekologiczno-wiejskim charakterem okolicy i jednocześnie będzie uzupełnieniem barokowego założenia zamkowego - tłumaczy główny architekt. - Oprócz jeziora, znajdzie się tu ogród włoski i kompozycje roślinne przypominające wiejskiej pola - dodaje Szaroszyk.
Zatrudnienie w centrum hotelowo - konferencyjnym ma znaleźć ok. 100 osób.