Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 lutego 2018 r.
20:19

Stadnina w Janowie sprzedaje potomstwo sławnej Pianissimy? Jest wytłumaczenie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 18 A A
Paryż, 2013. Na zdjęciu z Pianissimą: Marek Trela, były prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, Anna Stefaniuk, hodowca w stadninie, Paweł Kozikowski, trener i prezenter koni (Fot. W. Pawłowski)
Paryż, 2013. Na zdjęciu z Pianissimą: Marek Trela, były prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, Anna Stefaniuk, hodowca w stadninie, Paweł Kozikowski, trener i prezenter koni (Fot. W. Pawłowski)

Środowisko związane z końmi arabskimi alarmuje, że stadnina w Janowie Podlaskim sprzedaje potomstwo Pianissimy, najbardziej utytułowanej klaczy w historii polskiej hodowli. Ale ekspertka prof. Krystyna Chmiel uspokaja, że nie ma uszczerbku w puli genetycznej stada

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pianissima padła w 2015 roku z powodu skrętu jelit i jej śmierć była wymieniana jako jeden z powodów odwołania w lutym rok później Marka Treli, ówczesnego prezesa janowskiej stadniny. Poza tym, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zarzucał byłym prezesom wyprzedaż cennego materiału genetycznego.

Tymczasem, okazuje się że obecne władze stadniny zgodziły się na sprzedaż Prometeusza, ogiera po Pianissimie i wnuczek słynnej klaczy, Penologi i Pimenty.

"Janów Podlaski ratuje swoje finanse wyprzedając za grosze potomstwo słynnej klaczy Pianissimy, a przecież dobra zmiana wyrzuciła poprzedniego prezesa, uzasadniając, że najcenniejszego zasobu hodowlanego się nie sprzedaje, kolejne PiSkłamstwo" – napisał na Twitterze Marek Sawicki poseł PSL, w przeszłości minister rolnictwa. 

Alina Sobieszak z branżowego Araby Magazine: – Tyle było lamentów, że na skutek błędnych decyzji Marka Treli w Polsce nie ma żadnych potomków epokowej Pianissimy. Jak się okazuje jeszcze są, ale prezes Sławomir Pietrzak uznał, że za dużo i pozbywa się ich. Sprzedał dwie jej wnuczki i właśnie sprzedał Prometeusza. Prometeusz urodził się w Stanach Zjednoczonych i zgodnie z kontraktem miał tam przebywać do 2018 roku, a potem wrócić do Janowa – zwraca uwagę dziennikarka.

"Sprzedaż nie spowoduje uszczerbku"

Ale Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który sprawuje nadzór nad stadninami państwowymi, uspokaja że żadna z trzech córek Pianissimy nie została sprzedana.

– Stadnina uważa je za cenny materiał genetyczny, pełnią one funkcję klaczy matek  – mówi Wojciech Adamczyk, rzecznik prasowy KOWR.  – Ze względu na wyjątkową wartość tej linii hodowlanej, w przypadku sprzedaży dotyczącej bezpośredniego potomstwa klaczy Pianissima, każdorazowo zasięgamy porady niezależnego i wybitnego eksperta w dziedzinie koni arabskich, prof. dr hab. Krystyny Chmiel – dodaje rzecznik. – Trzy jedyne córki jakie Pianissima zostawiła w Polsce, są w stadninie i nikt ich sprzedawać nie zamierza. One są młode, dopiero zaczynają karierę hodowlaną  – potwierdza prof. Krystyna Chmiel z Białej Podlaskiej.

Natomiast linia, do której należą wnuczki klaczy Pianissima, jest najliczniej reprezentowaną linią żeńską w janowskiej stadninie.  – To również młode osobniczki, niesprawdzone, żadna rewelacja  – stwierdza prof. Chmiel.

Natomiast ogier Prometeusz należy do rodu męskiego Saklawi I, którego w polskiej hodowli również mamy nadreprezentację. – On urodził się i do tej pory był w Stanach Zjednoczonych – zaznacza pani profesor.  – A zatem sprzedaż tego ogiera, jak również wnuczek Pianissimy, nie spowoduje uszczerbku w puli genetycznej stada podstawowego w janowskiej stadniny. Kontynuacja tej cennej rodziny pozostaje dostatecznie zabezpieczona – podkreśla Krystyna Chmiel, która zasiada również w powołanej przy ministerstwie radzie ds. hodowli koni.

Opracowuje ona program hodowli koni w Polsce, który ma być gotowy w tym roku. Za Pimentę stadnina uzyskała 42 tys. euro, a za Penologię 20,5 tys. euro. Cena Prometeusza nie jest znana.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 00:16
+1
Stadnina w Janowie to ewidentyny przyklad jakie skutki niosą rządy dobrej zmiany. Żeby w ciągu zaledwie roku zniszczyć taką perełę.
Avatar
PiS / 12 lutego 2018 o 10:16
0
PiS nie dorwał się do władzy, został wybrany przez wyborców i czy się tobie to podoba leasingu czy nie to jest wola suwerana. 
Avatar
Smutne / 12 lutego 2018 o 10:11
0
Brawo Panie Jurgiel, rozwalić stadniny w Janowie i Miachałowie tylko po to, żeby usatysfakcjnować chore ambicje kolegi senatora z Podlasia.
Avatar
Inteligenciuch / 12 lutego 2018 o 08:26
0
PiS napisał:
Tak puszczą złodzieje po utracie koryta
 Jedyni złodzieje w Janowie trafili tam gdy PiS dorwał się do koryta. Widać to po tym że teraz pod stołem, oficjalnie za grosze, wyprzedają najlepsze konie. Oskarżaliście Trelę o branie łapówek po to żeby sprzedawać konie tanio. Trela sprzedawał konie po 300tys. Euro. Obecny szef stadniny oddaje je po 30 tys. Kto tu bierze łapówki i sprzedaje konie za pół darmo?
Avatar
Inteligenciuch / 12 lutego 2018 o 08:20
0
undefined napisał:
Szef stadniny już zdementował takie nasi newsy ale małe GWno jak zawsze klepie PO nasiemu.
 To jego "zdementowanie" jest tylko kłamliwą wymówką nie mającą nic wspólnego z prawdą. Najpierw ogłaszali że nie obchodzą ich pieniądze z aukcji tylko ochrona puli genetycznej a teraz poza aukcją sprzedają za grosze najcenniejsze konie. Prometeusz był jedynym ogierem po Pianissimie i żadne wykręty nie zmienią tego że właśnie się go pozbyli po cichu pod stołem. Co oni chcą sprzedawać na Pride of Poland skoro najcenniejszych koni wyzbywają się poza aukcją? Czemu pozbywają się jedynego męskiego potomka po naszej najlepszej klaczy? A przede wszystkim czemu pieprzysz coś o PO? Nikt z PO nie zarządzał stadniną. Za rządów PO doceniano rolę stadniny w promowaniu Polski i nie wsadzano tam partyjnego aparatczyka który nie ma pojęcia o hodowli koni właśnie dla tego żeby nie zniszczyć stadniny.
 To jego "zdementowanie" jest tylko kłamliwą wymówką nie mającą nic wspólnego z prawdą. Najpierw ogłaszali że nie obchodzą ich pieniądze z aukcji tylko ochrona puli genetycznej a teraz poza aukcją sprzedają za grosze najcenniejsze konie. Prometeusz był jedynym ogierem po Pianissimie i żadne wykręty nie zmienią tego że właśnie się go pozbyli po cichu pod stołem. Co oni chcą sprzedawać na Pride of Poland skoro najcenniejszych koni wyzbywają się poza aukcją? Czemu pozbywają się jedynego męskiego potomka po naszej najlep... rozwiń
Avatar
Inteligenciuch / 12 lutego 2018 o 08:12
0
undefined napisał:
Został wyrzucony Trela i jeszcze trochę nie będą tu mieli głosu takie skryby jak Burda ponieważ ich gadzinówki padną . Kiedy Soros zorientuje się że są mu nieprzydatne i ukróci kasę to sprzedajna skryba Burda będzie co najwyżej mogła opracowywać etykietki na chińskie nocniki.
 Został wyrzucony Treka przy oszczerstwach że sprzedawał konie "pod stołem" a teraz widać że to pisowscy następcy organizują wyprzedaże najcenniejszych koni poza aukcjami, po cichu i za psie pieniądze. Hipokryzja i zakłamanie typowe dla popleczników PiS.
 Został wyrzucony Treka przy oszczerstwach że sprzedawał konie "pod stołem" a teraz widać że to pisowscy następcy organizują wyprzedaże najcenniejszych koni poza aukcjami, po cichu i za psie pieniądze. Hipokryzja i zakłamanie typowe dla popleczników PiS. rozwiń
Avatar
PiS / 11 lutego 2018 o 14:52
0
Tak puszczą złodzieje po utracie koryta
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 13:05
0
"Dobra zmiana" dewastuje Polskę tak samo jak zdewastowała stadninę koni w Janowie. Jak mogliśmy dać się tak oszukać i powierzyć takim ludziom władzę?
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 12:57
0
my chłopoki z ZSLu tośmy dobrze dbaly o swoje interesy .
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 12:57
0
Pan były "przechodni" minister rolnictwa z BSL niech lepiej napisze kilka słów na temat koni, ale na temat upraw ekologicznych jakie wspólnie z partyjnymi (i nie tylko) koleżkami utworzył aby "żyło się lepiej...swoim". Poza sztandarowymi orzechami włoskimi szczytem przekręciarstwa było uznanie za uprawę ekologiczna dzikich czereśni. Nie jabłek czy gruszek, ale dzikich czereśni i polnych chwastów. Temat znany i udokumentowany kontrolami NIK. Oczywiści nikt nie został ukarany, a znawca wszystkich "zielonych - rolniczych" tematów gra rolę autorytetu w każdej dziedzinie. A tzw. usłużni idioci publikują bezkrytycznie każde bzdury, aby komentująca gawiedź pluła na siebie jadem, bo ten jest z takiej, a ten z innej nieprawomyślnej opcji politycznej. Trochę wstyd, ze czytanie propagandowych artykułów nie skłania do myślenia i obiektywnej oceny rzeczywistości.
Pan były "przechodni" minister rolnictwa z BSL niech lepiej napisze kilka słów na temat koni, ale na temat upraw ekologicznych jakie wspólnie z partyjnymi (i nie tylko) koleżkami utworzył aby "żyło się lepiej...swoim". Poza sztandarowymi orzechami włoskimi szczytem przekręciarstwa było uznanie za uprawę ekologiczna dzikich czereśni. Nie jabłek czy gruszek, ale dzikich czereśni i polnych chwastów. Temat znany i udokumentowany kontrolami NIK. Oczywiści nikt nie został ukarany, a znawca wszystkich "zielonych - rolniczyc... rozwiń
Avatar
PiS / 12 lutego 2018 o 10:16
0
PiS nie dorwał się do władzy, został wybrany przez wyborców i czy się tobie to podoba leasingu czy nie to jest wola suwerana. 
Avatar
Smutne / 12 lutego 2018 o 10:11
0
Brawo Panie Jurgiel, rozwalić stadniny w Janowie i Miachałowie tylko po to, żeby usatysfakcjnować chore ambicje kolegi senatora z Podlasia.
Avatar
Inteligenciuch / 12 lutego 2018 o 08:26
0
PiS napisał:
Tak puszczą złodzieje po utracie koryta
 Jedyni złodzieje w Janowie trafili tam gdy PiS dorwał się do koryta. Widać to po tym że teraz pod stołem, oficjalnie za grosze, wyprzedają najlepsze konie. Oskarżaliście Trelę o branie łapówek po to żeby sprzedawać konie tanio. Trela sprzedawał konie po 300tys. Euro. Obecny szef stadniny oddaje je po 30 tys. Kto tu bierze łapówki i sprzedaje konie za pół darmo?
Avatar
Inteligenciuch / 12 lutego 2018 o 08:20
0
undefined napisał:
Szef stadniny już zdementował takie nasi newsy ale małe GWno jak zawsze klepie PO nasiemu.
 To jego "zdementowanie" jest tylko kłamliwą wymówką nie mającą nic wspólnego z prawdą. Najpierw ogłaszali że nie obchodzą ich pieniądze z aukcji tylko ochrona puli genetycznej a teraz poza aukcją sprzedają za grosze najcenniejsze konie. Prometeusz był jedynym ogierem po Pianissimie i żadne wykręty nie zmienią tego że właśnie się go pozbyli po cichu pod stołem. Co oni chcą sprzedawać na Pride of Poland skoro najcenniejszych koni wyzbywają się poza aukcją? Czemu pozbywają się jedynego męskiego potomka po naszej najlepszej klaczy? A przede wszystkim czemu pieprzysz coś o PO? Nikt z PO nie zarządzał stadniną. Za rządów PO doceniano rolę stadniny w promowaniu Polski i nie wsadzano tam partyjnego aparatczyka który nie ma pojęcia o hodowli koni właśnie dla tego żeby nie zniszczyć stadniny.
 To jego "zdementowanie" jest tylko kłamliwą wymówką nie mającą nic wspólnego z prawdą. Najpierw ogłaszali że nie obchodzą ich pieniądze z aukcji tylko ochrona puli genetycznej a teraz poza aukcją sprzedają za grosze najcenniejsze konie. Prometeusz był jedynym ogierem po Pianissimie i żadne wykręty nie zmienią tego że właśnie się go pozbyli po cichu pod stołem. Co oni chcą sprzedawać na Pride of Poland skoro najcenniejszych koni wyzbywają się poza aukcją? Czemu pozbywają się jedynego męskiego potomka po naszej najlep... rozwiń
Avatar
Inteligenciuch / 12 lutego 2018 o 08:12
0
undefined napisał:
Został wyrzucony Trela i jeszcze trochę nie będą tu mieli głosu takie skryby jak Burda ponieważ ich gadzinówki padną . Kiedy Soros zorientuje się że są mu nieprzydatne i ukróci kasę to sprzedajna skryba Burda będzie co najwyżej mogła opracowywać etykietki na chińskie nocniki.
 Został wyrzucony Treka przy oszczerstwach że sprzedawał konie "pod stołem" a teraz widać że to pisowscy następcy organizują wyprzedaże najcenniejszych koni poza aukcjami, po cichu i za psie pieniądze. Hipokryzja i zakłamanie typowe dla popleczników PiS.
 Został wyrzucony Treka przy oszczerstwach że sprzedawał konie "pod stołem" a teraz widać że to pisowscy następcy organizują wyprzedaże najcenniejszych koni poza aukcjami, po cichu i za psie pieniądze. Hipokryzja i zakłamanie typowe dla popleczników PiS. rozwiń
Avatar
PiS / 11 lutego 2018 o 14:52
0
Tak puszczą złodzieje po utracie koryta
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 13:05
0
"Dobra zmiana" dewastuje Polskę tak samo jak zdewastowała stadninę koni w Janowie. Jak mogliśmy dać się tak oszukać i powierzyć takim ludziom władzę?
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 12:57
0
my chłopoki z ZSLu tośmy dobrze dbaly o swoje interesy .
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 12:57
0
Pan były "przechodni" minister rolnictwa z BSL niech lepiej napisze kilka słów na temat koni, ale na temat upraw ekologicznych jakie wspólnie z partyjnymi (i nie tylko) koleżkami utworzył aby "żyło się lepiej...swoim". Poza sztandarowymi orzechami włoskimi szczytem przekręciarstwa było uznanie za uprawę ekologiczna dzikich czereśni. Nie jabłek czy gruszek, ale dzikich czereśni i polnych chwastów. Temat znany i udokumentowany kontrolami NIK. Oczywiści nikt nie został ukarany, a znawca wszystkich "zielonych - rolniczych" tematów gra rolę autorytetu w każdej dziedzinie. A tzw. usłużni idioci publikują bezkrytycznie każde bzdury, aby komentująca gawiedź pluła na siebie jadem, bo ten jest z takiej, a ten z innej nieprawomyślnej opcji politycznej. Trochę wstyd, ze czytanie propagandowych artykułów nie skłania do myślenia i obiektywnej oceny rzeczywistości.
Pan były "przechodni" minister rolnictwa z BSL niech lepiej napisze kilka słów na temat koni, ale na temat upraw ekologicznych jakie wspólnie z partyjnymi (i nie tylko) koleżkami utworzył aby "żyło się lepiej...swoim". Poza sztandarowymi orzechami włoskimi szczytem przekręciarstwa było uznanie za uprawę ekologiczna dzikich czereśni. Nie jabłek czy gruszek, ale dzikich czereśni i polnych chwastów. Temat znany i udokumentowany kontrolami NIK. Oczywiści nikt nie został ukarany, a znawca wszystkich "zielonych - rolniczyc... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2018 o 11:51
0
Co za bzdurne tłumaczenia. Zarzucano Treli , że nie zabezpieczył należycie genów Pianissimy. Teraz jej wnuczki sprzedaje się bez odpowiedniej oprawy i marketingu. Może po to żeby syn senatora Dobrzyńskiego mógł sobie kupić wnuczkę Pianissimy. Rodzina żeńska Pianissimy jest licznie reprezentowana w Janowie, ale czy to nie właśnie z szamrajówki słynie stadnina najbardziej. Nie stać było stadniny na sprowadzenie Prometeusza to go sprzedali tłumacząc, że to ród saklawi. Co za bzdura!w końcu to syn Pianissimy, ojciec FA El Shawan też już nie żyje. Hodowcy polscy czekali na tego ogiera ponieważ jest bezpośrednim potomkiem Pianissimy. Nie każdy może mieć jej wnuczkę w bezpośredniej lini żeńskiej., więc użycie męskiego potomka Pianissimy wśród hodowcow prywatnych było wielce porządane. Nie rozumiem jak można było pozbawić takiej szansy polskich hodowców. A tłumaczenie że i tak Prometeusz ma kiepskie nasienie i nie da się go zamrozić to już zagranie poniżej pasa. To tym bardziej koń powinien wrócić i powinno się próbować wykorzystać jego świeże nasienie. Należałoby zapytać na co zostały wydane pieniądze zaoszczędzone przez poprzedników. Bo to co się słyszy to nasuwa wejście do stadnin co najmniej CBA. Gdzie się podziały niektóre ogiery?. Dlaczego ogier podarowany przez Bahrajn jest wystawiony na srzedaż przez jakiś pośredników niemieckich? Co się stało z białeckim ogierem Cefir? Dlaczego sk Michałów zamierza użyć sprowadzonych z zewnątrz ogierów saklawi, skoro wszem i wobec głosi się że mamy zalew saklawi?
Co za bzdurne tłumaczenia. Zarzucano Treli , że nie zabezpieczył należycie genów Pianissimy. Teraz jej wnuczki sprzedaje się bez odpowiedniej oprawy i marketingu. Może po to żeby syn senatora Dobrzyńskiego mógł sobie kupić wnuczkę Pianissimy. Rodzina żeńska Pianissimy jest licznie reprezentowana w Janowie, ale czy to nie właśnie z szamrajówki słynie stadnina najbardziej. Nie stać było stadniny na sprowadzenie Prometeusza to go sprzedali tłumacząc, że to ród saklawi. Co za bzdura!w końcu to syn Pianissimy, ojciec FA El Shawan też już nie żyje... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających"

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających" 42 18

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana, bo w policyjnym budżecie zabrakło pieniędzy. – Aby wyżyć będziemy pożyczać kasę po rodzinie i znajomych. Zaczynam się wstydzić gdzie pracujemy– komentuje jedna z policjantek

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki 0 0

Gospodarze zdobyli dwie bramki w doliczonym czasie gry. Bohaterem spotkania został Łukasz Strug, który zdobył gola na wagę punktu tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech 1 0

Granit Bychawa uratował remis w samej końcówce. Piłkarze z Janowa Lubelskiego mogą mówić o olbrzymim pechu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu 2 1

Azoty Puławy zajęły szóste miejsce w rozegranym w Kaliszu V Szczypiorno Cup. Z trzech spotkań brązowi medaliści wygrali tylko jedno, z gospodarzami Energa MKS Kalisz. W trzydniowej imprezie triumfował mistrz Polski PGE Vive Kielce

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury
26 sierpnia 2018, 18:00

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 sierpnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) w ramach akcji Centralny Plac Zabaw wystąpią uczestnicy warsztatów teatralnych z kabaretem Starszych Pań i Panów.

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin
25 sierpnia 2018, 11:00

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się podróżnicza wystawa dinozaurów połączona z prezentacją egzotycznych gatunków pająków. Na uczestników czeka moc atrakcji - będzie można przejechać się na grzbiecie prehistorycznego gada!

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie
23 października 2018, 20:30

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie 1 1

Co Gdzie Kiedy. Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz Good Taste Production z radością zaprasza na koncert Tribute to: Zbigniew Wodecki by Wodecki Twist Festiwal w Lublinie! Wydarzenie odbędzie się 23 października o godz. 20.30 w Centrum Spotkania Kultur.

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo 0 0

Oby więcej takich meczów! Lublinianka wygrywała w Końskowoli 1:0, przegrywała 1:3, ale zdołała urwać gospodarzom jeden punkt po remisie 3:3

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 0

Grom Różaniec znakomicie wszedł w nowy sezon rozgrywkowy. Podopieczni trenera Bogdana Antolaka wygrali trzeci mecz z rzędu pokonując na wyjeździe Koronę Łaszczów 2:1 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka 0 0

W trzeciej kolejce Tanew Majdan Stary odniosła pierwsze w tym sezonie zwycięstwo ligowe. Bohaterem spotkania był Arkadiusz Kusiak, który skompletował hattricka

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS 228 27

Billboardy z wizerunkiem rozwścieczonego Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się przy ulicach w wielu polskich miastach, m.in. w Lublinie. Hasła na plakatach uderzają w PiS

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw
galeria

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw 1 3

Wiemy, kto zwyciężył Konsumenckim Konkursie Piw podczas 48. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2018".

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie 0 3

Twórcy: Kamil R. Filipowski – autor projektu / współpraca rzeźbiarska, Paweł Pawluk – rzeźbiarz, Kamila Czosnyk – współpraca rzeźbiarska, Tymoteusz Wojna – pomoc rzeźbiarska. Produkcja: Centrum Kultury (Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”, Dział Promocji i Komunikacji, Dział Koordynacji i Programowania). To oni stoją za zwracającą uwagę instalacją na skwerze koło Centrum Kultury.

Poszły dzieci na jarmark i się dobrze bawiły [zdjęcia]
galeria

Poszły dzieci na jarmark i się dobrze bawiły [zdjęcia] 0 1

Na Błoniach pod Zamkiem w ramach Jarmarku Jagiellońskiego czekało wielkie podwórko z zabawkami z minionej epoki. Dzieciom się podobało

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet!

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet! 5 3

zwalniają tempa piłkarze Artura Bożyka. Chełmianka w niedzielę zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem biało-zieloni pokonali na własnym boisku ekipę Wiślan Jaśkowice 2:0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.