W sekretariatach szkół średnich - ruch. Jedni kandydaci zabierają dokumenty, bo zrezygnowali z nauki w tej placówce, inni przynoszą podanie z pytaniem, czy mają jeszcze szansę. Tak jest w miastach. Mniejsze ośrodki raczej nie są oblegane.
- Rekrutacja potrwa do końca tygodnia, ale w zasadzie mamy już komplet. Ostatecznie 2, 3 uczniów możemy jeszcze wpisać na listę - słyszymy od pracownicy liceum w Komarówce Podlaskiej.
Informuje, że trzy klasy liceum ogólnokształcącego udało się zebrać, a planowano 2. Kandydaci dopisali. Powstanie też jedna klasa liceum profilowanego ze specjalnością zarządzanie informacją i jedna klasa zawodówki. ZS w Janowie Podlaskim nie będzie kształcił techników hodowli koni. Nie powstała też klasa licealna dla myślących o pracy w Straży Granicznej. Jak nas poinformowano w bialskiej delegaturze Kuratorium Oświaty, stało się tak z przyczyn formalnych. Nie dopełniono procedur wymaganych przy tworzeniu nowych kierunków kształcenia. Udało się tylko otworzyć technikum spedycyjne. Ostatnie zdanie w tej sprawie należy do organu prowadzącego, jest nim powiat bialski. Władze oświatowe zauważają, że młodzi ludzie chętnie wybierają kierunki kojarzące się z ekonomią w liceach profilowanych. Nadal jednak najpopularniejsze są ogólniaki. Ten typ szkoły w pierwszej fazie rekrutacji wybrało najwięcej, 2191 gimnazjalistów. Na ostatnim miejscu są zawodówki, a najczęściej poszukiwaną profesją - mechanik samochodowy.