Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 stycznia 2025 r.
6:51

Przemówienie Kamila Haidara podczas otwarcia mostu. "Zareagowałem emocjonalnie, ale mam do tego prawo"

Autor: Zdjęcie autora eb
Kamil Haidar
Kamil Haidar (fot. UM)

Rozmowa z Kamilem Haidarem, synem Riada Haidara, lekarza i posła, który zmarł po ciężkiej chorobie w maju 2023 roku. 20 grudnia ubiegłego roku podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej Kamil Haidar stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Pytamy o to, dlaczego takie słowa padły i jak rodzina dowiedziała się o planowanej alei im. śp. Riada Haidara.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czy pamięta Pan, kiedy dowiedział się o propozycji z Białej Podlaskiej, by nazwać nowy most imieniem śp. Riada Haidara?

Tak, ale wrócę jeszcze do momentu, gdy mój ojciec zmarł i do momentu pogrzebu, który odbył się kilka dni później. Wówczas jego nazwisko było odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki – zarówno przez media z całej Polski, jak i polityków ze wszystkich opcji. Z całego kraju płynęła też do naszej rodziny masa wsparcia od ludzi, z którymi tata pracował, ale przede wszystkim od pacjentów i przyjaciół. To dodawało nam otuchy w trudnym czasie. Wówczas też padało wiele deklaracji w obecności władz centralnych dotyczących upamiętnienia mojego ojca w mieście. I wtedy pojawił się wątek alei imienia mojego świętej pamięci ojca w Białej Podlaskiej. Nikt tego z nami nie konsultował, a później dowiedzieliśmy się, że była to inicjatywa samorządowców. Do naszej rodziny dotarła po prostu informacja, że w mieście będzie aleja śp. Riada Haidara.

  • Jak to państwo odebraliście?

Bardzo to było nobilitujące. Przede wszystkim dla mojej mamy w tym trudnym czasie był to ogromny zastrzyk otuchy. Później przez kolejne miesiące nic się nie działo. Aż nagle usłyszeliśmy, tuż przed wyborami samorządowymi, że pojawiła się kontrpropozycja nazwy alei (świętego Jozafata Kuncewicza – przyp. red.), nie wiem przez kogo inspirowana. Moja mama stwierdziła wówczas, że nawet po śmierci nie chcą dać ojcu spokoju. Uderzyło to emocjonalnie w naszą rodzinę. Było nam przykro, że nawet przy tak szlachetnej sprawie zaistniał zgrzyt. Uznaliśmy to jako afront. A ja jako politolog i fan historii prześledziłem życiorys świętego Kuncewicza. Nie zamierzam brnąć w kwestie religijne, uważam jednak, że ta propozycja nie była przypadkowa, a znam wielu świętych czy błogosławionych, którzy nie budzą żadnych kontrowersji i byliby godnymi patronami takiej inwestycji. Przy okazji dodam, że w planach było odsłonięcie tablicy pamięci na oddziale neonatologicznym, który ojciec stworzył w bialskim szpitalu. To też nie była nasza inicjatywa, tylko władz placówki. Nawet już byliśmy na uroczystość zaproszeni, bo był ustalony termin. Jednak tuż przed tą datą jakoś dziwnie temat ucichł, a uroczystość nie doszła do skutku.

  • Jaki był cel pańskiego przemówienia podczas otwarcia mostu?

Podczas otwarcia mostu zareagowałem emocjonalnie, ale mam do tego prawo. Zwłaszcza, że gdy stałem tam i słuchałem, jak znowu nazwisko mojego świętej pamięci ojca pada co drugie zdanie, a nikt tak naprawdę wcześniej nie zajął twardego i jednoznacznego stanowiska w jego obronie. Postanowiłem zareagować. Z nikim nie konsultowałem wystąpienia, zresztą nie musiałem – umiem nazwać rzeczy po imieniu. Poza tym, wcześniej dostałem wiele głosów oburzenia, zarówno od społeczności prawosławnej, jak i od katolików, którzy nie zgadzają się na taką kontrpropozycję. Ci ludzie stali za nami jako rodziną i pamięcią mojego śp. ojca murem. Stwierdziłem wówczas, że również im się takie słowa należą – w ramach wdzięczności. Chciałem dać im sygnał, że ich głos jest ważny.

  • To w takim razie, w Białej Podlaskiej powinna być aleja imienia śp. Riada Haidara czy nie?

Ta decyzja nie należy do nas. Jeśli pani pyta czy mu się takie upamiętnienie należy, to zdecydowanie tak, bo mój ojciec swoją działalnością zawodową, charytatywną i polityczną rozsławił miasto, jak mało kto. Zawsze był dumny z tego, gdzie mieszka i pracuje. Walczył o rozwój tego miasta i cała Polska wiedziała, że to jest „ten doktor z Białej”.  Ale na pewno mojemu ojcu należy się wieczny odpoczynek. Swoje pomniki w tym mieście już postawił, a najwięcej tych żywych, w postaci ponad 30 tys. pacjentów, którym uratował życie. Tego nikt mu nie odbierze.  Natomiast nie chciałbym, by kwestia nadania imienia tej alei budziła kontrowersje czy służyła komukolwiek jako oręż do walki politycznej. Doskonale wiem, że to nazwisko jest nośne, nie tylko w Polsce i wiem jaka jest pokusa by tego używać. Nam nie wypada prosić ani zabiegać o taką aleję. Jeśli to się stanie, będziemy zaszczyceni i dumni. Jeśli nie – przyjmiemy to z godnością, a mój ojciec i tak pozostanie symbolem Białej Podlaskiej, czy to się komuś to podoba czy nie.

Dziękuję za rozmowę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium