

Nadbużańska SG od 27 marca przyjęła na granicy z Białorusią wnioski o ochronę międzynarodową od 14 cudzoziemców, a odmówiła dotychczas w jednym przypadku - obywatelki Gwinei z dzieckiem – wynika z przekazanych PAP danych. W tym tygodniu funkcjonariusze znaleźli kolejne zwłoki w rzece granicznej Bug.

Od 27 marca br. obowiązuje na granicy państwowej z Białorusią rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. W środę Sejm opowiedział się za dalszym jego przedłużeniem o kolejne 60 dni. Rząd uzasadniając rozwiązanie podkreśla, że na polsko-białoruskiej granicy trwa zorganizowana presja migracyjna, która stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i polskich obywateli.
Straż Graniczna mimo ograniczeń może przyjmować wnioski o tę ochronę od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych i od osób wymagających szczególnego traktowania zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Ograniczenie prawa do składania wniosków o azyl nie dotyczy też osoby, jeśli w ocenie Straży Granicznej zachodzą okoliczności, które "jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio" do Polski.
Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dariusz Sienicki przekazał w środę PAP, że od początku obowiązywania rozporządzenia strażnicy odmówili przyjęcia jednego wniosku o ochronę międzynarodową na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu. "Chodzi o obywatelkę Gwinei z dzieckiem, która nie zaliczała się do grupy osób wrażliwych wskazanych w ustawie" – wyjaśnił major.
Podkreślił, że w tym czasie funkcjonariusze przyjęli wnioski o azyl dotyczące 14 osób, m.in. obywateli Kamerunu, Rosji. Wśród nich były np. kobiety ciężarne, dwóch 17-latków bez opieki, matka z dwójką dzieci, osoby starsze.
Rzecznik poinformował też, że w miniony poniedziałek (19 maja) patrol SG znalazł kolejne zwłoki w rzece granicznej Bug w pobliżu miejscowości Neple (gm. Terespol). Straż Graniczna nie wyklucza, że to ciało jednego z migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.
"Strażacy wydobyli na brzeg ciało mężczyzny. Było w znacznym stopniu rozkładu. Decyzją prokuratora zostało przekazane do dalszych badań sekcyjnych" – dodała nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej policji.
W kwietniu br. z Bugu wyłowiono zwłoki pięciu osób. Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej ustala ich tożsamość i przyczyny śmierci. Śledczy czekają na opinie biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Według danych NOSG ponad 400 osób próbowało w tym roku przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską w woj. lubelskim. Przede wszystkim byli to obywatele Afganistanu, Erytrei, Iraku, Pakistanu, Etiopii. W całym ubiegłym roku było to ok. 450 cudzoziemców.
Przy granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim trwa budowa bariery elektronicznej. Ma się zakończyć w drugim kwartale 2025 r. W jej skład wejdzie m.in. około 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zaplanowano też montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych.
Centrum nadzoru nad barierą będzie się mieścić w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z istniejącymi wieżami obserwacyjnymi i z siecią teleinformatyczną SG.
