Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 listopada 2016 r.
12:21

Wiceminister: Autostrada A2 "nie służy interesom Polski". Żmijan: To niedorzeczne

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
51 44 A A
 Czy to będzie kiedyś autostrada? fot. E.Burda
Czy to będzie kiedyś autostrada? fot. E.Burda

Budowa dróg prowadzących z zachodu na wschód odpowiada bardziej interesom naszych sąsiadów niż Polski. Tak wynika z wypowiedzi wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita. Kilka dni temu, przedstawiając w Sejmie informację dotyczącą programu budowy dróg i autostrad podkreślił, że priorytetem obecnego rządu są ciągi komunikacyjne północ-południe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem Szmita poprzedni gabinet skupiał się na budowie dróg prowadzących z zachodu na wschód, co miało odpowiadać interesom  naszych sąsiadów a nie Polski. Jednocześnie wiceszef resortu wskazał że obecny rząd postawi na budowę Via Carpatii prowadzącej z Helsinek na południe Europy, oraz Via Balticii.

W internecie zawrzało. Tym bardziej, że jeszcze we wrześniu ministerstwo zapewniało że A2 do granicy z Białorusią będzie realizowane w w formule drogowej spółki specjalnego przeznaczenia. Taka spółka ma należeć  do Skarbu Państwa, ale ma jednocześnie szukać finansowania zewnętrznego na rynku.

Autostrada A2 może mieć strategiczne znaczenie dla Białej Podlaskiej, bo władze miasta planują uruchomienie podstrefy ekonomicznej. - To niedorzeczne i nieodpowiedzialne co mówi minister - uważa poseł Stanisław Żmijan (PO), w poprzednim rządzie szef sejmowej komisji infrastruktury. - Infrastruktura drogowa wschód-zachód to nie tylko kierunek Niemcy, ale również inne kraje Unii Europejskiej. Z infrastruktury o dużej przepustowości trzeba korzystać,  a nie postrzegać że autostrady mają służyć celom gospodarczym nieprzyjaznym nam krajom. Bo rzeczywiście, szczególnie teraz popsuliśmy relacje z Niemcami, a to że z Rosją mamy nienajlepsze, to nic nowego. Nie wiem czy wypowiedź ministra była zamierzona, ale jest godna skrytykowania - stwierdza Żmijan.

Kilka dni po niefortunnym stwierdzeniu, resort łagodzi już ton. - Wiceminister Jerzy Szmit podkreślił, że wysiłki poprzednich rządów koncentrowały się na realizacji inwestycji łączących wschodnią i zachodnią część Polski, natomiast nie były realizowane drogi na osi północ-południe -  tłumaczy nam Elżbieta Kisil rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury.

- Inwestycje te, podobnie jak ukończenie autostrady A2 do granicy państwa, mają strategiczne znaczenie dla obecnego rządu. Problem wieloletnich zaległości w realizacji inwestycji takich jak budowa brakującego, środkowego odcinka A1, dokończenie S7 czy trasy Via Carpatia, dzięki ostatnim decyzjom rządu zostanie również rozwiązany-podkreśla Kisiel i zapewnia, że "zgodnie z zapisami Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 budowa autostrady A2 jest planowana do realizacji w formule drogowej spółki specjalnego przeznaczenia i należy do priorytetowych zadań rządu".

-  Nie jest wykluczone także powstanie tej inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podstawowym celem ministerstwa jest stworzenie spójnej sieci drogowej, której bardzo ważnym elementem będzie autostrada A2 - zaznacza Elżbieta Kisil.

- Taką spółkę trzeba wyposażyć w kapitał i instrumenty, uprawnienia podobne do oddziału GDDKiA. Tak aby spółka zarządzała drogą. Pozostaje jeszcze kwestia pozyskania kapitału zewnętrznego. Będę tego pilnował i temat drążył- zapewnia poseł Żmijan.

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 26 listopada 2016 o 20:40
0
I kto tu szczeka? A kto ujada? A kto się zajada i najada do syta na tłustych posadach...Żmijewicze a miały być Pisiewicze....Prawda inna od szczekanych haseł a na pewno to nie wszystko....Skąd u posłów i innych zaprzyjaźnionych te mercedesy pewnie utrzciwością i pracą...a może znajomościom i płacom się bogacą to widać.
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 o 22:46
0
Mieszkam tu od ponad 40 lat ale porównując nasza wschodnią ścianę z np dolnośląskie to my jesteśmy 100 lat za murzynami mówię tu o ostatnich 20 latach tam jest kupa zakładów pracy stawki 2x większe niż u nas w bp to co my mam y inne żołądki a P.Zmijana znam osobiście nic u nas nie zrobił tylko nabras się górę pieniędzy za nie robienie nie ma płacy zwracaj te miliony co się na hapales Stachu
Avatar
gość / 23 listopada 2016 o 11:21
0
Jak ktoś tak niegodziwy jak Stachu Żmijan może wypowiadać się w temacie w którym przez osiem lat rządzenia partii tego pana,PO-spolitych oszustów i złodziei,nie zrobiono kompletnie nic.Mało tego pamiętamy że pan Żmijan,chciał karać kierowców.Dwie kadencje zajeło temu panu i jego kloegom z PO zajmowaniem się sobą,ustawianiem swoich kolegów i bliskich {syn Żmijana został dyrektorem w GDDiKA w Lublinie w podejrzanych okolicznościach} a dzisiaj jak jak ich partia tonie biją na alarm.
Avatar
DRON / 22 listopada 2016 o 15:26
0
Przemo? to ty nie denerwuj się juz może niedługo posuną kilka osób w generalnej lubelskiej i skończy się ta partiokracja i szczucie i jedyny argument ty pisowcu...Żenada bo wychodzi że jest niejeden nie Misiewicz tylko Żmijewicz ktoś napisał bez konkursu...Coś faktycznie szybko zrobił te uprawnienia i funkcję przypatrzą się panowie i dojdą do wniosków że to był niejeden niezły konkurs. Przypomnij sobie kto protestował i kto pojechał do Warszawy żeby nie zabierali inwestycji???Nie pamiętasz? Zwykli ludzie bo mieli dość a pamiętasz co Polskę Wschodnią - p...ić Wystarczyło spojrzeć na mapę inwestycji w tamtym okresie jedna wielka pusta plama nic się nie działo...i to są fakty z gddkia
Przemo? to ty nie denerwuj się juz może niedługo posuną kilka osób w generalnej lubelskiej i skończy się ta partiokracja i szczucie i jedyny argument ty pisowcu...Żenada bo wychodzi że jest niejeden nie Misiewicz tylko Żmijewicz ktoś napisał bez konkursu...Coś faktycznie szybko zrobił te uprawnienia i funkcję przypatrzą się panowie i dojdą do wniosków że to był niejeden niezły konkurs. Przypomnij sobie kto protestował i kto pojechał do Warszawy żeby nie zabierali inwestycji???Nie pamiętasz? Zwykli ludzie bo mieli dość a pamiętasz co Polskę ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 10:14
0
Jednym z powodów, dla którego bardziej centrowe partie (jak PO) przegrywa cały na wschodzie jest całkowicie zaniedbanie tego regionu. Obiecywali 8 lat, że cokolwiek zrobią i nic. Nawet nie zaczęto procesów wykupu gruntów lub przetargowych. Jeżeli PiS również tak będzie pogrywało a nie faktycznie rozwijało region, to nie wróżę nic dobrego w następnych wyborach. Autostrada lub droga ekspresowa do granicy z Białorusią oraz rozbudowa drogi nr 19, powinien być priorytetem dla tego rządu.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 09:17
0
szmit imbecylu - myślenie nie boli!
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 09:11
0
Jakoś nie zauważył że jego kumpel Szyszko kazał ustawić EKRANY aby nie było widać co Niemcy i Ruscy przewożą,no i nic dziwnego że polak nawet w AFRYCE ma autorytet,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 06:58
0
Stosunki z Rosją to wina władz,a nie narodów.Władze szlag trafi ,a narody będą się odwiedzały.Powinni o tym pamiętać posłowie i ministrowie.Swoją drogą Żmijan uprawia faryzejstwo,bo wcześniej jak był przy korycie to robił wszystko,aby autostrady przez Białą do granicy nie było,a teraz zdanie zmienił jak mu wyborcy stołek odebrali.Niedługo i posłem nie będzie ,a sąsiedzi opaślakowi nawet "dzień dobry" nie powiedzą. Trzeba być zawsze sobą i pamiętać zawsze skąd mi nogi wylazły!
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 03:02
0
Mam pomysł. Lechu mnie natchnął. Zbudujmy obwodnicę wszystkiego na wzór okrągłego stołu. Będzie można jeździć w kółko i nikt nie zarzuci, że ze Wschodu na Zachód i z Północy na Południe.
Avatar
. / 19 listopada 2016 o 22:56
0
Wiceminister: Autostrada A2 "nie służy interesom Polski". Żmijan: To niedorzeczne
Żmijan ma rację! Czy ktoś jest w stanie wskazać JAKĄKOLWIEK dorzeczną wypowiedź pisopaty?
Avatar
gość / 26 listopada 2016 o 20:40
0
I kto tu szczeka? A kto ujada? A kto się zajada i najada do syta na tłustych posadach...Żmijewicze a miały być Pisiewicze....Prawda inna od szczekanych haseł a na pewno to nie wszystko....Skąd u posłów i innych zaprzyjaźnionych te mercedesy pewnie utrzciwością i pracą...a może znajomościom i płacom się bogacą to widać.
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 o 22:46
0
Mieszkam tu od ponad 40 lat ale porównując nasza wschodnią ścianę z np dolnośląskie to my jesteśmy 100 lat za murzynami mówię tu o ostatnich 20 latach tam jest kupa zakładów pracy stawki 2x większe niż u nas w bp to co my mam y inne żołądki a P.Zmijana znam osobiście nic u nas nie zrobił tylko nabras się górę pieniędzy za nie robienie nie ma płacy zwracaj te miliony co się na hapales Stachu
Avatar
gość / 23 listopada 2016 o 11:21
0
Jak ktoś tak niegodziwy jak Stachu Żmijan może wypowiadać się w temacie w którym przez osiem lat rządzenia partii tego pana,PO-spolitych oszustów i złodziei,nie zrobiono kompletnie nic.Mało tego pamiętamy że pan Żmijan,chciał karać kierowców.Dwie kadencje zajeło temu panu i jego kloegom z PO zajmowaniem się sobą,ustawianiem swoich kolegów i bliskich {syn Żmijana został dyrektorem w GDDiKA w Lublinie w podejrzanych okolicznościach} a dzisiaj jak jak ich partia tonie biją na alarm.
Avatar
DRON / 22 listopada 2016 o 15:26
0
Przemo? to ty nie denerwuj się juz może niedługo posuną kilka osób w generalnej lubelskiej i skończy się ta partiokracja i szczucie i jedyny argument ty pisowcu...Żenada bo wychodzi że jest niejeden nie Misiewicz tylko Żmijewicz ktoś napisał bez konkursu...Coś faktycznie szybko zrobił te uprawnienia i funkcję przypatrzą się panowie i dojdą do wniosków że to był niejeden niezły konkurs. Przypomnij sobie kto protestował i kto pojechał do Warszawy żeby nie zabierali inwestycji???Nie pamiętasz? Zwykli ludzie bo mieli dość a pamiętasz co Polskę Wschodnią - p...ić Wystarczyło spojrzeć na mapę inwestycji w tamtym okresie jedna wielka pusta plama nic się nie działo...i to są fakty z gddkia
Przemo? to ty nie denerwuj się juz może niedługo posuną kilka osób w generalnej lubelskiej i skończy się ta partiokracja i szczucie i jedyny argument ty pisowcu...Żenada bo wychodzi że jest niejeden nie Misiewicz tylko Żmijewicz ktoś napisał bez konkursu...Coś faktycznie szybko zrobił te uprawnienia i funkcję przypatrzą się panowie i dojdą do wniosków że to był niejeden niezły konkurs. Przypomnij sobie kto protestował i kto pojechał do Warszawy żeby nie zabierali inwestycji???Nie pamiętasz? Zwykli ludzie bo mieli dość a pamiętasz co Polskę ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 10:14
0
Jednym z powodów, dla którego bardziej centrowe partie (jak PO) przegrywa cały na wschodzie jest całkowicie zaniedbanie tego regionu. Obiecywali 8 lat, że cokolwiek zrobią i nic. Nawet nie zaczęto procesów wykupu gruntów lub przetargowych. Jeżeli PiS również tak będzie pogrywało a nie faktycznie rozwijało region, to nie wróżę nic dobrego w następnych wyborach. Autostrada lub droga ekspresowa do granicy z Białorusią oraz rozbudowa drogi nr 19, powinien być priorytetem dla tego rządu.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 09:17
0
szmit imbecylu - myślenie nie boli!
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 09:11
0
Jakoś nie zauważył że jego kumpel Szyszko kazał ustawić EKRANY aby nie było widać co Niemcy i Ruscy przewożą,no i nic dziwnego że polak nawet w AFRYCE ma autorytet,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 06:58
0
Stosunki z Rosją to wina władz,a nie narodów.Władze szlag trafi ,a narody będą się odwiedzały.Powinni o tym pamiętać posłowie i ministrowie.Swoją drogą Żmijan uprawia faryzejstwo,bo wcześniej jak był przy korycie to robił wszystko,aby autostrady przez Białą do granicy nie było,a teraz zdanie zmienił jak mu wyborcy stołek odebrali.Niedługo i posłem nie będzie ,a sąsiedzi opaślakowi nawet "dzień dobry" nie powiedzą. Trzeba być zawsze sobą i pamiętać zawsze skąd mi nogi wylazły!
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 o 03:02
0
Mam pomysł. Lechu mnie natchnął. Zbudujmy obwodnicę wszystkiego na wzór okrągłego stołu. Będzie można jeździć w kółko i nikt nie zarzuci, że ze Wschodu na Zachód i z Północy na Południe.
Avatar
. / 19 listopada 2016 o 22:56
0
Wiceminister: Autostrada A2 "nie służy interesom Polski". Żmijan: To niedorzeczne
Żmijan ma rację! Czy ktoś jest w stanie wskazać JAKĄKOLWIEK dorzeczną wypowiedź pisopaty?
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 6

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 16 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 7 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 28 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!