Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

19 lutego 2018 r.
8:59

List "wku...onego górnika" wywołał burzę w Bogdance. Dotarliśmy do autora

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 113 A A
Pismo jest powielane i kolportowane wśród górników
Pismo jest powielane i kolportowane wśród górników

W kopalni Bogdanka wrze wśród załogi. A to za sprawą pokątnie kolportowanego listu „wku...go górnika”. Autor wytyka zarządowi olbrzymie dysproporcje szczególnie w zakresie miesięcznych premii, a związki zawodowe krytykuje za brak działania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jakby tego było mało w piątek kopalnia poinformowała, że z funkcją prezesa pożegnał się Krzysztof Szlaga. Ale głównym tematem rozmów w cechowni jest list podpisany przez „wku...go górnika”.

Pismo jest powielane i kolportowane wśród górników. Znajdują się w nim m.in. wyliczenia, jak zmieniały się premie dla górników, a jak dla zarządu. Udało nam się porozmawiać z autorem listu.

"Kilkadziesiąt razy więcej dla prezesów"

– Mam już dość sytuacji w naszej kopalni. Przeanalizowałem sytuację płac i premii – mówi górnik. – Od 2012 roku nasze comiesięczne premie systematycznie maleją, od średnio 41 proc. w 2012, do nieco ponad 27 proc. w 2017 roku. W tym samym czasie premie zarządu wzrosły. W 2013 jeszcze mieliśmy równe premie, po 30 proc. Od 2015 roku wskaźniki rozjechały się, my spadamy, zarząd rośnie do 50 proc. Za grudzień górnicy dołowi wzięli na rękę, z premią, od 3500 do 4200 złotych wypłaty. Prezesi mieli kilkadziesiąt razy więcej.

Ile wynoszą te zarobki? „Wku...ony górnik” w liście przytacza wypłaty z 2013 roku. Średnie miesięczne wypłaty członków 6-osobowego zarządu kopalni, z premiami, wyniosły 72 tys. 451 zł na osobę, przy czym pensja prezesa, wówczas Zbigniewa Stopy, wyniosła 102 tys. zł.

Z raportu giełdowego spółki za 2016 rok wynika że na wynagrodzenia członków zarządu i prokurentów przeznaczono 7 mln 70 tys. zł. Krzysztof Szlaga, który w kwietniu 2016 przejął od Zbigniewa Stopy fotel szefa, zarobił do grudnia ponad 591 tys. zł. Dla porównania, w całym 2015 r. Stopa zarobił 1,37 mln zł.

– Chodzi nie tylko o pieniądze, ale także o kopalnię, bezpieczeństwo. Od kilku lat systematycznie maleje zatrudnienie, przy stale rosnącym wydobyciu i produkcji węgla. Dane są w moim liście. A co na to związki zawodowe? Nic, nie reprezentują naszych interesów, bo chodzą na pasku zarządu. Jak może być inaczej, skoro nawet pracują w tym samym budynku – mówi autor listu. – Zobaczymy, czy wykażą się w sprawie premii. Jak nie, to założymy nowy związek, z siedzibą poza kopalnią. Dziś jesteśmy skazani sami na siebie.

Co na to związki?

Związkowcy z Bogdanki w piątek nie komentowali listu, odsyłali nas na ten tydzień. – List wywołał duże poruszenie załogi. Są to jednak prawdy, półprawdy, nieprawdy, bez kłopotu do znalezienia w internecie. Nie można jednak ukryć, że list już wywołał duże wzburzenie wśród załogi. Odniesiemy się do jego treści w najbliższych dniach – powiedział nam jeden z prominentnych działaczy związkowych w LW Bogdanka.

Kierownictwo kopalni także nie komentuje treści listu. Jest to związane z piątkowymi zmianami w zarządzie spółki. Służby prasowe LW Bogdanka mają się odnieść do treści listu w tym tygodniu.

Zobacz cały list i wyliczenia górnika:

Quiz: Sprawdź, co wiesz o miastach województwa lubelskiego

Sprawdź, co wiesz o miastach województwa lubelskiego

Zobacz także: Krężnica Jara: Kolizja z udziałem 6 pojazdów. Film od czytelnika

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 113

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
górnik z lw bogdanka z Łęcznej / 21 lutego 2018 r. o 13:04
+3
81 tys brutto za rok 2017 ciemniaku pracujący w wwa i w tym mam 14 barbórke a 13stek nie mam od ładnych paru lat nie masz pojęcia i pierd....isz a sukcesem jest dozyc 60. mówicie zmień prace a okolice kopalni najlepiej opuśćić i zaorać. nastepnie na dole fizycznie pracują ludzie z wyzszym wykształceniem z maturami, po zawodówkach to jest moze 10% załogi. gwarantuje ze z zarządu nikt złotówki do tego interesu nie dołozył co najwyżej wyprowadził miliony poprzez spółki spółeczki swoich ziomali w których ludzie bez szkół i zawodu pracują nawet za 1600. i na koniec tępaku nikt nie dokłada do górników bo co miesiąc płacimy na zus gigantyczne składki . przez 25 lat górnik wpłaca składki do zus którę wystarczą na 1,5 emerytury górniczej więc mi nie pierd...cie ze dopłacacie do górniczych emerytur
81 tys brutto za rok 2017 ciemniaku pracujący w wwa i w tym mam 14 barbórke a 13stek nie mam od ładnych paru lat nie masz pojęcia i pierd....isz a sukcesem jest dozyc 60. mówicie zmień prace a okolice kopalni najlepiej opuśćić i zaorać. nastepnie na dole fizycznie pracują ludzie z wyzszym wykształceniem z maturami, po zawodówkach to jest moze 10% załogi. gwarantuje ze z zarządu nikt złotówki do tego interesu nie dołozył co najwyżej wyprowadził miliony poprzez spółki spółeczki swoich ziomali w których ludzie bez szkół i zawodu pracują nawet z... rozwiń
Avatar
WZZ Walka / 28 lutego 2018 r. o 14:27
+2
podobne przemyslenia jak nasze zapraszamy: facebook.com/wzzwalka/
Avatar
joseph / 24 lutego 2018 r. o 08:53
+2
Karlikowski p.o Prezesa ..!! on jest dobry do pracy jako inżynier.....i niech tak będzie-biuro przygotowania produkcji. Do zarządzania nie nadaje się to On wykonywał ślepo polecenia Szlagi lub sam to robił a zganiał na innych, że miał takie polecenia. Wraz z panią Telecką i Wardową ,,wymordowali zawodowo,, gro cennych ludzi. Tego nie powinniśmy im darować i przejść obojętnie obok tego.STOP mobingowi w LW,,Bogdanka,,. My pracownicy nie jesteśmy winni pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jesteśmy mu jedynie winni usługę, za którą otrzymujemy zapłatę, będącą nie łaską, lecz zasłużonym wynagrodzeniem.
Karlikowski p.o Prezesa ..!! on jest dobry do pracy jako inżynier.....i niech tak będzie-biuro przygotowania produkcji. Do zarządzania nie nadaje się to On wykonywał ślepo polecenia Szlagi lub sam to robił a zganiał na innych, że miał takie polecenia. Wraz z panią Telecką i Wardową ,,wymordowali zawodowo,, gro cennych ludzi. Tego nie powinniśmy im darować i przejść obojętnie obok tego.STOP mobingowi w LW,,Bogdanka,,. My pracownicy nie jesteśmy winni pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jesteśmy mu jedynie winni usłu... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2018 r. o 12:01
+2
Ludzie nie kłóćmy się !! Nie widzicie ze oni tego chcą ? WINNY JEST RZĄD ani Szlaga ani nikt tylko rząd i nie ważne który. To nie ma znaczenia czy PO czy PIS Oni się tylko kłócą o koryto a jest o co ! Polska jest bogatym krajem ale trzeba obalić socjalizm.
Avatar
Górnik / 21 lutego 2018 r. o 10:46
+2
Masz choź trochę rozumu Inteligencie?? Nikt nie broni zarabiać prezesowi więcej ale czy aż takie muszą być dysproporcje???
Avatar
Gość / 21 lutego 2018 r. o 09:06
+2
W Polsce jak jeden zarabia więcej od drugiego to jest zazdrość i złorzeczenie. Ja rozumiem, że np. na budowie czy w supermarkecie jest ciężka praca i są małe zarobki w stosunku do wykonywanej pracy, ale to nie znaczy, że temu jest winien górnik, tylko ten co się godzi na takie zarobki. Więc nie miejcie pretensji do górników, ze tyle mało zarabiacie tylko do siebie. Zamiast walczyć o swoje to siedzicie cicho i się zgadzacie na takie traktowanie Was. Górnik jak chce coś zmienić i walczyć o swoje to zaraz go atakujecie. Tym co zarabiają konkretną kasę w to graj, bo ciemnota niech robi żeby "Pany" miały lepiej, im mniej nam zapłacą tym więcej im zostanie. W porównaniu np. do kasjerki może i górnicy dużo zarabiają, ale porównując te zarobki np. do zarządu to chyba sprawa ta wygląda całkiem inaczej. Patrzmy w dół, zazdrośćmy i złorzeczmy zamiast upominać się o swoje to będziemy dalej robić na panów za psie pieniądze.
W Polsce jak jeden zarabia więcej od drugiego to jest zazdrość i złorzeczenie. Ja rozumiem, że np. na budowie czy w supermarkecie jest ciężka praca i są małe zarobki w stosunku do wykonywanej pracy, ale to nie znaczy, że temu jest winien górnik, tylko ten co się godzi na takie zarobki. Więc nie miejcie pretensji do górników, ze tyle mało zarabiacie tylko do siebie. Zamiast walczyć o swoje to siedzicie cicho i się zgadzacie na takie traktowanie Was. Górnik jak chce coś zmienić i walczyć o swoje to zaraz go atakujecie. Tym co zarabiają konkret... rozwiń
Avatar
gość / 21 lutego 2018 r. o 00:04
+2
Dla nie świadomych, kobiety też pracują w Kopalni w Bogdance
Avatar
sylwia / 20 lutego 2018 r. o 23:59
+2
Komuś tu chyba żal d..e ściska:)
Avatar
Anonim / 20 lutego 2018 r. o 22:35
+2
PO lepsze. U nich za 6000 zł jak to mówiła pani Bieńkowska to pracuje złodziej albo idiotą. Chociaż i tak prawdy nie powiedziała bo oni za większe pieniądze kradli i wszystko co się da sprzedawali 
Avatar
Gość / 19 lutego 2018 r. o 10:19
+2
To zjedź cielaku jeden z drugim na dół i zobacz 10minut byś tam nie wytrzymał a kłapać mordą tylko potrafisz...
Avatar
WZZ Walka / 28 lutego 2018 r. o 14:27
+2
podobne przemyslenia jak nasze zapraszamy: facebook.com/wzzwalka/
Avatar
joseph / 24 lutego 2018 r. o 08:53
+2
Karlikowski p.o Prezesa ..!! on jest dobry do pracy jako inżynier.....i niech tak będzie-biuro przygotowania produkcji. Do zarządzania nie nadaje się to On wykonywał ślepo polecenia Szlagi lub sam to robił a zganiał na innych, że miał takie polecenia. Wraz z panią Telecką i Wardową ,,wymordowali zawodowo,, gro cennych ludzi. Tego nie powinniśmy im darować i przejść obojętnie obok tego.STOP mobingowi w LW,,Bogdanka,,. My pracownicy nie jesteśmy winni pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jesteśmy mu jedynie winni usługę, za którą otrzymujemy zapłatę, będącą nie łaską, lecz zasłużonym wynagrodzeniem.
Karlikowski p.o Prezesa ..!! on jest dobry do pracy jako inżynier.....i niech tak będzie-biuro przygotowania produkcji. Do zarządzania nie nadaje się to On wykonywał ślepo polecenia Szlagi lub sam to robił a zganiał na innych, że miał takie polecenia. Wraz z panią Telecką i Wardową ,,wymordowali zawodowo,, gro cennych ludzi. Tego nie powinniśmy im darować i przejść obojętnie obok tego.STOP mobingowi w LW,,Bogdanka,,. My pracownicy nie jesteśmy winni pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jesteśmy mu jedynie winni usłu... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2018 r. o 11:15
0
Czyli to prawda ze ryle nie są zbyt mądrzy tylko takie maja mniemanie o sobie przy butelce wódki . Kochani górnicy. Jesteście pracownikami spółki- umowa o prace czyli najemnikami. Uj wam do zarobków prezesów. Weź kredyt zainwestuj w akcje wykup i rządź. Ale licz się z tym ze możesz wtedy tez stracić. Wy zachowujecie się jak byście byli właścicielami ALE tylko wtedy gdy jest dobrze ;) jak jest zle to już nie, Ićta się napić do baru i się żalić jak to niby wszyscy wam zazdroszczą
Avatar
górnik z lw bogdanka z Łęcznej / 21 lutego 2018 r. o 13:04
+3
81 tys brutto za rok 2017 ciemniaku pracujący w wwa i w tym mam 14 barbórke a 13stek nie mam od ładnych paru lat nie masz pojęcia i pierd....isz a sukcesem jest dozyc 60. mówicie zmień prace a okolice kopalni najlepiej opuśćić i zaorać. nastepnie na dole fizycznie pracują ludzie z wyzszym wykształceniem z maturami, po zawodówkach to jest moze 10% załogi. gwarantuje ze z zarządu nikt złotówki do tego interesu nie dołozył co najwyżej wyprowadził miliony poprzez spółki spółeczki swoich ziomali w których ludzie bez szkół i zawodu pracują nawet za 1600. i na koniec tępaku nikt nie dokłada do górników bo co miesiąc płacimy na zus gigantyczne składki . przez 25 lat górnik wpłaca składki do zus którę wystarczą na 1,5 emerytury górniczej więc mi nie pierd...cie ze dopłacacie do górniczych emerytur
81 tys brutto za rok 2017 ciemniaku pracujący w wwa i w tym mam 14 barbórke a 13stek nie mam od ładnych paru lat nie masz pojęcia i pierd....isz a sukcesem jest dozyc 60. mówicie zmień prace a okolice kopalni najlepiej opuśćić i zaorać. nastepnie na dole fizycznie pracują ludzie z wyzszym wykształceniem z maturami, po zawodówkach to jest moze 10% załogi. gwarantuje ze z zarządu nikt złotówki do tego interesu nie dołozył co najwyżej wyprowadził miliony poprzez spółki spółeczki swoich ziomali w których ludzie bez szkół i zawodu pracują nawet z... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2018 r. o 12:01
+2
Ludzie nie kłóćmy się !! Nie widzicie ze oni tego chcą ? WINNY JEST RZĄD ani Szlaga ani nikt tylko rząd i nie ważne który. To nie ma znaczenia czy PO czy PIS Oni się tylko kłócą o koryto a jest o co ! Polska jest bogatym krajem ale trzeba obalić socjalizm.
Avatar
Górnik / 21 lutego 2018 r. o 10:46
+2
Masz choź trochę rozumu Inteligencie?? Nikt nie broni zarabiać prezesowi więcej ale czy aż takie muszą być dysproporcje???
Avatar
Gość / 21 lutego 2018 r. o 09:06
+2
W Polsce jak jeden zarabia więcej od drugiego to jest zazdrość i złorzeczenie. Ja rozumiem, że np. na budowie czy w supermarkecie jest ciężka praca i są małe zarobki w stosunku do wykonywanej pracy, ale to nie znaczy, że temu jest winien górnik, tylko ten co się godzi na takie zarobki. Więc nie miejcie pretensji do górników, ze tyle mało zarabiacie tylko do siebie. Zamiast walczyć o swoje to siedzicie cicho i się zgadzacie na takie traktowanie Was. Górnik jak chce coś zmienić i walczyć o swoje to zaraz go atakujecie. Tym co zarabiają konkretną kasę w to graj, bo ciemnota niech robi żeby "Pany" miały lepiej, im mniej nam zapłacą tym więcej im zostanie. W porównaniu np. do kasjerki może i górnicy dużo zarabiają, ale porównując te zarobki np. do zarządu to chyba sprawa ta wygląda całkiem inaczej. Patrzmy w dół, zazdrośćmy i złorzeczmy zamiast upominać się o swoje to będziemy dalej robić na panów za psie pieniądze.
W Polsce jak jeden zarabia więcej od drugiego to jest zazdrość i złorzeczenie. Ja rozumiem, że np. na budowie czy w supermarkecie jest ciężka praca i są małe zarobki w stosunku do wykonywanej pracy, ale to nie znaczy, że temu jest winien górnik, tylko ten co się godzi na takie zarobki. Więc nie miejcie pretensji do górników, ze tyle mało zarabiacie tylko do siebie. Zamiast walczyć o swoje to siedzicie cicho i się zgadzacie na takie traktowanie Was. Górnik jak chce coś zmienić i walczyć o swoje to zaraz go atakujecie. Tym co zarabiają konkret... rozwiń
Avatar
gość / 21 lutego 2018 r. o 00:04
+2
Dla nie świadomych, kobiety też pracują w Kopalni w Bogdance
Avatar
sylwia / 20 lutego 2018 r. o 23:59
+2
Komuś tu chyba żal d..e ściska:)
Avatar
Anonim / 20 lutego 2018 r. o 22:35
+2
PO lepsze. U nich za 6000 zł jak to mówiła pani Bieńkowska to pracuje złodziej albo idiotą. Chociaż i tak prawdy nie powiedziała bo oni za większe pieniądze kradli i wszystko co się da sprzedawali