Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

13 lutego 2018 r.
12:50

Niedziele bez handlu, ale... W ten sposób sklepy chcą wykorzystać lukę w przepisach

0 21 A A
Można oglądać i przymierzać, ale nie można kupić w tradycyjny sposób (jedynie przez internet) – tak mają działać salony wystawowe czyli showroomy. Takie rozwiązanie rozważa wiele sieci handlowych
Można oglądać i przymierzać, ale nie można kupić w tradycyjny sposób (jedynie przez internet) – tak mają działać salony wystawowe czyli showroomy. Takie rozwiązanie rozważa wiele sieci handlowych

Sprzedawać nie wolno, ale sklep może być otwarty. Tę lukę w przepisach chcą wykorzystać sieci handlowe, które głowią się, jak obejść rygorystyczne przepisy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z pomysłów handlowców są tzw. salony pokazowe czyli showroomy. W niedziele klienci mogliby np. oglądać towary czy mierzyć ubrania. Mogliby też je zamówić przez internet (zakaz handlu nie dotyczy sprzedaży on-line). Jeśli zdążą to zrobić do godz. 14, to jeszcze tego samego dnia będą mogli odebrać zakupy.

– Myślimy na ten temat – przyznaje rzeczniczka dużej sieci sprzedającej odzież. – To, czy zdecydujemy się na takie rozwiązanie zależy od opinii naszych prawników.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara. Nie jest mała – do 100 tys. zł, więc póki prawnicy nie będą pewni, że planowane działania nie łamią prawa, sieci handlowe o swoich pomysłach rozmawiają tylko anonimowo.

– Rozważamy wiele pomysłów. Wśród nich są także showroomy – przyznaje rzeczniczka sieci salonów meblowych. – Myślimy też o organizacji niedzielnych eventów, co być może umożliwiłoby otwarcie sklepów. Ten temat zgłębiają obecnie nasi radcowie prawni. Dopóki nie będziemy mieli pewności co wolno, to żadna wiążąca decyzja nie zapadnie.

Solidarność: Handel na stacjach się nie uda

Wiele wskazuje, że w niedziele większe zakupy będziemy mogli zrobić na stacjach benzynowych. Niewykluczone, że kupimy tam nie tylko produkty spożywcze, ale także artykuły chemiczne, biurowe czy ubrania.

– Nie wierzę w takie doniesienia – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność. – Po pierwsze, na stacjach nie ma miejsca na takie sklepy. Po drugie, klienci raczej poczekają do poniedziałku, niż pojadą po pierwsze z brzegu buty na stację paliw. Nie sądzę też, aby konsumenci byli skłonni robić tam większe zakupy spożywcze.

>>> Zakaz handlu - niedziele handlowe i bez handlu w 2018 roku

Związkowców niepokoją za to plany wydłużenia godzin pracy sklepów w sobotę do północy oraz wymaganie od pracowników, by w pracy stawili się już kwadrans po północy w poniedziałek.

– My się na to nie godzimy. To nie na tym ma polegać zapewnienie pracownikom handlu niedzielnego wypoczynku. Dlatego złożymy do ministerstwa wniosek o nowelizację ustawy w tym zakresie – zapowiada Bujara.

Bujara przypomina, że w obywatelskim projekcie ustawy zawarte były rozwiązania uniemożliwiające taki proceder.

– Niestety, podczas prac nad ustawą w parlamencie te zapisy zmieniono – mówi.

Poligon doświadczalny

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele dotyczy ogromnego obszaru, który wcześniej nie był prawnie uregulowany. Pierwsze niedziele obowiązywania ograniczeń (a zwłaszcza kwiecień, kiedy wolne od handlu będą aż cztery niedziele) to swoisty poligon doświadczalny. 

Na razie pewne jest tylko to, że korzystać będzie można z restauracji, kin i miejsc rozrywki w galeriach handlowych.

>>> Koniec z zakupami alkoholu po godz. 22? Nowe prawo pozwoli wprowadzać zakazy

– Większość takich miejsc ma odrębne wejścia. Wszystkie będą działać – zapowiada Grzegorz Dębiec, prezes spółki Transhurt, do którego należy lubelska Galeria Olimp. – Życie pokaże, jak wielu gości będzie z nich korzystać. Na razie mogę tylko powiedzieć, że w święta objęte zakazem handlu nasza oferta rozrywkowa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Na tej podstawie wnioskujemy, że to się nie zmieni.

Niedziela nie na zakupy

Z propozycją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wystąpiła w 2016 r. NSZZ Solidarność. Wspólnie z popierającymi takie rozwiązanie organizacjami katolickimi, społecznymi i pracowniczymi pod obywatelskim projektem związkowcy zebrali blisko 300 tys. podpisów. W styczniu ustawę podpisał prezydent RP. Od marca 2018 będą tylko dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – tylko jedna, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami).

>>>

Zobacz także: Centrum dystrybucyjne Stokrotki w Lublinie otwarte

Quiz: Dawne smaki Lublina. Znasz te miejsca i dania?

Dawne smaki Lublina. Znasz te miejsca i dania?

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
były pracownik CH / 13 lutego 2018 o 17:24
+2
Bardzo dobrze, że będą wolne niedziele ! Ludzie zlitujcie się ! i przestańcie lamentować, że zamknięte. Co za paranoja! Pracowałam w CH w jednym z większych miast i wiem co się wyprawia w niedziele, ludzie przychodzą sobie na spacery do galerii, z malutkimi dziećmi w wózkach, zamiast pójść na spacer, pojechać za miasto, do rodziny, z przyjaciółmi się spotkać, tylko na spacer do galerii a i tak z nosem w smartfonie ha ha ha, innym też się należy niedziela wolna, i to wcale nie chodzi o to zeby do kościoła chodzić...możecie spędzać cas inaczej, ale świat się nie skończy jak kilka niedziel w roku będzie wolnych od handlu. Rozejrzyjcie się, zacznijcie patrzyć, a nie ślepo się gapić...
Bardzo dobrze, że będą wolne niedziele ! Ludzie zlitujcie się ! i przestańcie lamentować, że zamknięte. Co za paranoja! Pracowałam w CH w jednym z większych miast i wiem co się wyprawia w niedziele, ludzie przychodzą sobie na spacery do galerii, z malutkimi dziećmi w wózkach, zamiast pójść na spacer, pojechać za miasto, do rodziny, z przyjaciółmi się spotkać, tylko na spacer do galerii a i tak z nosem w smartfonie ha ha ha, innym też się należy niedziela wolna, i to wcale nie chodzi o to zeby do kościoła chodzić...możecie spędzać cas inaczej... rozwiń
Avatar
Opat / 15 lutego 2018 o 19:38
+1
to ***amento za handlowymi niedzielami robi się żałosne. centusie, czy wszystko musi kręcić się wokół forsy? jeśli niedziela jest takim złotym dniem do handlowania to ja się pytam, jak sklepy zarabiają w pozostałe dni tygodnia? zero ruchu? to od razu zamknąć lokale i otwierać tylko w niedziele. prawda taka, że zawsze od godziny 16:00 w każdym większym supermarkecie są duże kolejki. więc można zrobić zakupy w normalny dzień.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:05
+1
Nie zesrajcie sie. W niemczech nie ma handlu w niedziele i zyjemy a wy kombinujecie. Kwestia przyzwyczajenia a ja uwazam ze zakaz jest bardzo dobrym pomyslem.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 17:54
+1
Zakaz to zakaz.Lecz Polak/radca/ będzie zawsze kombinował jak to obejść.Taka natura.
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 20:46
0
To pierwsza mądra ustawa od początków rządu PiS . Jeżeli ktoś jest ofiarą losu i nie umie kupić sobie w ciągu tygodnia to niech zdycha . Nauczyli się te 500+ łazić z dzieciakami po marketach w niedzielę i kupują sushi i tanie piwo a dzieciom mleko w tubce . Ludzie jesteście prymitywni . Jak wychowujecie takie będziecie mieli tumany i to nie tylko tumany kurzu . Nienawidzę pisiorków ale za tą ustawę im dziękuję !
Avatar
Gość / 17 lutego 2018 o 23:35
0
No i zobaczcie jak ten DZIENNIK dalej niż Wschodni ma radochę z tego że paręset tysięcy handlowców dalej nie bedzie miało czasu dla swoich dzieci chociaż jeden dzień w tygodniu. i jak ja mam kupić tą gazetę skoro moja dobra znajoma pracuje w handlu i od lat marzyła aby mogła odpocząć chociaż w niedzielę. Nie kupię tej gadzinówki do czasu kiedy kasperska bedzie w niej pracowała.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:23
0
I dla czyjego dobra to ma być robione? Skąd ten pęd do obchodzenia przepisów? Bluzka kupiona w poniedziałek, jest ciągle tą samą bluzką, zatem chodzi tylko o to, aby sklep na pewno zarobił. Skoro można zamówić online tzn. że jak komuś bluzka jest potrzebna do dotrze do niej.
Avatar
kaftan / 15 lutego 2018 o 15:15
0
no ciekawe czy to wejdzie, póki co zbliża się pierwsza niedziela z tego co widzę  ***vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/kalendarz-swiat-i-dni-wolnych-w-2018-roku/
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:26
0
Wygląda na to, że obecna Solidarność (nie jestem pewien czy jeszcze tak można nazywać tę organizację) robi wszystko by utrudnić życie obywatelom. Ale, czego się nie robi w imię ideologii.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 00:15
0
Średniowiecze to mieliśmy za tuska. pih za nie przestrzeganie kodeksu pracy mógł co najwyżej nałożyć karę 500 zł netto?! a w niemczech ta kara może wynieść 500.000 €!!! teraz wiesz, dlaczego niemiec nie pozwoli ani minuty dłużej popracować. sam tego doświadczyłem. chciałem dokręcić zacisk przed zejściem z drabiny, to majster tak na mnie z gębą na***ył, że myślałem, że mam po robocie :(
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 20:46
0
To pierwsza mądra ustawa od początków rządu PiS . Jeżeli ktoś jest ofiarą losu i nie umie kupić sobie w ciągu tygodnia to niech zdycha . Nauczyli się te 500+ łazić z dzieciakami po marketach w niedzielę i kupują sushi i tanie piwo a dzieciom mleko w tubce . Ludzie jesteście prymitywni . Jak wychowujecie takie będziecie mieli tumany i to nie tylko tumany kurzu . Nienawidzę pisiorków ale za tą ustawę im dziękuję !
Avatar
Gość / 17 lutego 2018 o 23:35
0
No i zobaczcie jak ten DZIENNIK dalej niż Wschodni ma radochę z tego że paręset tysięcy handlowców dalej nie bedzie miało czasu dla swoich dzieci chociaż jeden dzień w tygodniu. i jak ja mam kupić tą gazetę skoro moja dobra znajoma pracuje w handlu i od lat marzyła aby mogła odpocząć chociaż w niedzielę. Nie kupię tej gadzinówki do czasu kiedy kasperska bedzie w niej pracowała.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:23
0
I dla czyjego dobra to ma być robione? Skąd ten pęd do obchodzenia przepisów? Bluzka kupiona w poniedziałek, jest ciągle tą samą bluzką, zatem chodzi tylko o to, aby sklep na pewno zarobił. Skoro można zamówić online tzn. że jak komuś bluzka jest potrzebna do dotrze do niej.
Avatar
Opat / 15 lutego 2018 o 19:38
+1
to ***amento za handlowymi niedzielami robi się żałosne. centusie, czy wszystko musi kręcić się wokół forsy? jeśli niedziela jest takim złotym dniem do handlowania to ja się pytam, jak sklepy zarabiają w pozostałe dni tygodnia? zero ruchu? to od razu zamknąć lokale i otwierać tylko w niedziele. prawda taka, że zawsze od godziny 16:00 w każdym większym supermarkecie są duże kolejki. więc można zrobić zakupy w normalny dzień.
Avatar
kaftan / 15 lutego 2018 o 15:15
0
no ciekawe czy to wejdzie, póki co zbliża się pierwsza niedziela z tego co widzę  ***vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/kalendarz-swiat-i-dni-wolnych-w-2018-roku/
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:26
0
Wygląda na to, że obecna Solidarność (nie jestem pewien czy jeszcze tak można nazywać tę organizację) robi wszystko by utrudnić życie obywatelom. Ale, czego się nie robi w imię ideologii.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 00:15
0
Średniowiecze to mieliśmy za tuska. pih za nie przestrzeganie kodeksu pracy mógł co najwyżej nałożyć karę 500 zł netto?! a w niemczech ta kara może wynieść 500.000 €!!! teraz wiesz, dlaczego niemiec nie pozwoli ani minuty dłużej popracować. sam tego doświadczyłem. chciałem dokręcić zacisk przed zejściem z drabiny, to majster tak na mnie z gębą na***ył, że myślałem, że mam po robocie :(
Avatar
łojciec allllleee tadełusz / 13 lutego 2018 o 23:55
0
Dalej się czarnuchów w sukienkach z torunia słuchajcie to niedługo będzie średnoiwiecze a kto powie że ziemia nie leży na 4 zółwiach a dookoła niej krąży słonce to na stos z heretykiem ;-)  Wpisać w prawie pracy że w niedzielę pracownik dostaje 3 krotność stawki minimalnej za godzinę tj 45 zl netto i jak sie komuś opłaca niech i w niedziele handluje.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 23:44
0
W Niemczech też pewna firma kombinowała. Już swoje zapłaciła ;) Kto chce mieć wzmożone kontrole skarbówki, PIHu, sanepidu itd. To zapraszam do drażnienia wyborców i panstwa. Tylko niech później nie płaczą, że nie ma ulg na podatki od nieruchomości. Zbyt pazerny czasem pęka. O tym wie Krak :p
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 21:54
0
ale kołku , nie musimy wszystkiego małpować
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pościg i strzelanina na ulicy w Lublinie. Kierowca uciekł na parking pod Felicity

Pościg i strzelanina na ulicy w Lublinie. Kierowca uciekł na parking pod Felicity 7 1

Dwaj młodzi mieszkańcy Świdnika urządzili sobie pościg i strzelaninę na jednej z lubelskich ulic. Chcieli „przestraszyć” dawnych kolegów. Teraz odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa.

Zjechali z drogi, dachowali i rozbili się na drzewie. Nic im się nie stało, byli pijani

Zjechali z drogi, dachowali i rozbili się na drzewie. Nic im się nie stało, byli pijani 0 2

Pijany 21-latek zjechał z drogi do rowu i uderzył w drzewo. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Jak rozwijał się Lublin? "Wybieraliśmy momenty największych i najbardziej istotnych zmian"
galeria

Jak rozwijał się Lublin? "Wybieraliśmy momenty największych i najbardziej istotnych zmian" 0 3

Od dziś idąc na zakupy dowiesz się czegoś ciekawego o historii miasta. W centrach handlowych będę wystawy pokazujące efekty międzynarodowego projektu popularyzującego wiedzę o zabytkach. Kto chce wiedzieć więcej, może wziąć udział w konferencji naukowej podsumowującej prace konserwatorów, archiwistów, archeologów i badaczy

Jest pierwsza decyzja w sprawie Oskara Bobera

Jest pierwsza decyzja w sprawie Oskara Bobera 20 12

Jak udało nam się ustalić, junior Speed Car Motoru Lublin będzie zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy wpadki podczas kontroli alkomatem. Nie ominie go także kara finansowa. Szczegóły będą podane w poniedziałkowym komunikacie Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Pijany ojciec spadł z roweru i leżał na ścieżce rowerowej. Obok płakał 6-latek

Pijany ojciec spadł z roweru i leżał na ścieżce rowerowej. Obok płakał 6-latek 36 6

Ponad 2 promile alkoholu miał ojciec, który zabrał syna na przejażdżkę rowerem. W pewnym momencie spadł z jednośladu i leżał na ścieżce. Dziecko płakało.

Ciało dryfowało na wodzie. Tragiczny finał kąpieli 34-latka

Ciało dryfowało na wodzie. Tragiczny finał kąpieli 34-latka 6 1

Tragicznie zakończyła się kąpiel dla 34-letniego mężczyzny, który utonął w jeziorze Piaseczno. Dryfujące ciało mężczyzny zauważył plażowicz

Przechodził przez jezdnię, został potrącony. 65-latek nie żyje

Przechodził przez jezdnię, został potrącony. 65-latek nie żyje 2 0

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 63. Nie żyje 65-letni mężczyzna.

Ostre strzelanie Gromu i Bizona. Grała bialska klasa okręgowa

Ostre strzelanie Gromu i Bizona. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

Huragan Międzyrzec Podlaski pokonał ŁKS Łazy 4:0. W starciu beniaminków lepsza Granica Terespol

Samochód stoczył się i przycisnął go do ściany. 18-latek nie żyje

Samochód stoczył się i przycisnął go do ściany. 18-latek nie żyje 37 3

Tragiczny wypadek w gm. Stary Zamość. 18-latek chciał zatrzymać staczający się samochód. Został przyciśnięty do ściany

Orzeł wygrywa w Izbicy. Ruszyła chełmska klasa okręgowa

Orzeł wygrywa w Izbicy. Ruszyła chełmska klasa okręgowa 1 3

Sześć trafień Pawła Mazura dla zespołu z Białopola. Trzy gole dorzucił Herman Uljaniuk. Orzeł Srebrzyszcze pokonał Ruch Izbica 4:2

Szczury na nowych osiedlach w Lublinie. "Zgłoszenia z całego miasta"
galeria

Szczury na nowych osiedlach w Lublinie. "Zgłoszenia z całego miasta" 76 27

Tygodniowy wyjazd wystarczył, by szczury zniszczyły mieszkanie. I to na jednym z najbardziej zadbanych osiedli. Podobne sygnały płyną z całego Lublina. Powodem plagi gryzoni jest m.in. rozbudowa miasta. – To, że szczury pojawiły się na danym osiedlu, może wynikać z tego, że w pobliżu stanęły nowe bloki – tłumaczy właściciel firmy deratyzacyjnej

"Jesteś bogiem" na finał Kina Perła
24 sierpnia 2018, 21:00

"Jesteś bogiem" na finał Kina Perła 3 0

Co Gdzie Kiedy. Wraz z wakacjami dobiega końca tegoroczna edycja plenerowego Kina Perła (ul. Bernardyńska 15). W dniach 24-26 sierpnia odbędą się ostatnie bezpłatne projekcje filmowe, w ramach których zobaczymy m.in. oscarowe Jesteś bogiem.

"Wykidajło" w Miasto Movie
29 sierpnia 2018, 21:00

"Wykidajło" w Miasto Movie 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazdą ostatniej w sierpniu projekcji filmowej z cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) będzie Patrick Swayze. 29 sierpnia o godz. 21 zobaczymy film Wykidajło.

Puławy: Więcej kamer miejskiego monitoringu

Puławy: Więcej kamer miejskiego monitoringu 15 0

Mieszkańcy bloków komunalnych na os. Romów będą musieli bardziej uważać na to, co robią na swoich podwórkach. Władze Puław zwiększą ilość kamer miejskiego monitoringu w tym rejonie miasta. Obraz trafi do komendy policji oraz straży miejskiej.

Spotkanie z cyklu "Dziecinada – mały cyrk" w DDK Węglin
15 września 2018, 10:30

Spotkanie z cyklu "Dziecinada – mały cyrk" w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Dziecinada – mały cyrk, podczas którego dzieci poznają gry i zabawy rodem z Hiszpanii. Wydarzenie odbędzie się 15 września o godz. 10.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!