Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

14 listopada 2007 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Pieką chleb, że palce lizać!

Autor: Zdjęcie autora EWA DZIEDZIC
0 0 A A

Ponad 8 hektarów upraw, hodowla zwierząt, przetwórstwo - właściciele gospodarstwa "Na lesie” nie wiedzą, co to nuda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ich załoga to cztery osoby: pan Irek, jego żona i rodzice.

W stanie wojennym starsza pani Mazurkowa musiała sobie przypomnieć, jak się piecze chleb. Nawet w gminnym Baranowie brakowało pieczywa. No więc wyciągnęła dzieżę i stary piec chlebowy wrócił do swej roli. Jak się posmakowało swojego chleba ze swojego zboża, to i tak zostało: co tydzień gospodarstwo "Na lesie” piecze chleb. Chyba od tego chleba zaczęła się ekologia u Mazurków w Woli Czołnowskiej.

- Nazwaliśmy się "Na lesie”. Uszanowaliśmy w dokumentach zwyczajową nazwę naszej kolonii. Przed pierwszą wojną światową jeszcze mój dziadek karczował tu dworskie lasy na siedliska i pola - opowiada Ireneusz Mazurek.

Dziadek Mazurek przybliżył wnukowi Europę: na niegdysiejszych peryferiach cywilizacji dziś rozkwita unijna polityka. Dopłaty do naturalnych upraw i hodowli umożliwiają egzystencję rodzinnej firmy - gospodarstwa ekologicznego.


Prezes i reszta

Ireneusz jest ogrodnikiem, żona Monika - florystką. Zanim dojrzeli do prowadzenia gospodarstwa, 10 lat doświadczali się w projektowaniu ogrodów i terenów zielonych. Kiedy rodzice Mazurka przeszli na rentę strukturalną, młodzi wystąpili o certyfikację do AgroBioTestu. Od w 2003 r. mają swoje "Na lesie”.
Obywa się bez walnych zebrań, wyborów i zakresu obowiązków. Dom, rodzina, gospodarstwo i firma to jedno. Załogę stanowią rodzice Ireneusza, on sam i żona (trójka dzieci jeszcze za mała).

Przedsięwzięcie jest wielobranżowe. Ponad 8 hektarów upraw, hodowla zwierząt, przetwórstwo. Żyto, pszenica, mieszanki dla inwentarza, truskawki, maliny, warzywa, świnie, krowy, kury. Jest co robić. Dzień pracy zaczyna się o 6, a podczas zbiorów nawet o 4.30.

Moda na króla Ćwieczka

U Mazurków obok zwykłych warzyw jest i pasternak. Dla ludzi i na paszę dla zwierząt, bo powrót do starych upraw jest jednym z wyznaczników gospodarowania ekologicznego. Naukowo nazywa się to gospodarowaniem zrównoważonym, nie eksploatującym przyrody ponad miarę. Z ziemi tyle się bierze, ile się w nią włoży, bilans ma wyjść na zero. Nie ma chemii i poprawiania natury.

Zwierzęta są karmione tym, co na polu wyrośnie, a pole karmi się nawozem zielonym i zwierzęcym. Jak sto lat temu! Ale efektów takiej produkcji - dobrego chleba, nabiału, jaj, mięsa, warzyw - poszukują w kraju i za granicą. Świnki idą na eksport, jaja zielononóżek wędrują na skup, przetwórnia Materne tylko czeka na ekoowoce, odhoduje się na sprzedaż byczka.

Da się z tego wyżyć? - Jeszcze dorabiam poza gospodarstwem, jeszcze inwestujemy, ale może za parę lat... - mówi Ireneusz. - Zyskiem z naszego "Na lesie” jest spokojne, zdrowe życie w przyjaznym środowisku, świadomość, że robi się coś dobrego.

Szczęśliwe zielononóżki

Mimo licznej gromadki krów, świń, kur do Mazurków lekarze weterynarii nie mają po co zaglądać. - To efekt ras, karmienia i chowu - wyjaśnia gospodarz. - Kury, zielononóżki kuropatwiane, grzebią sobie na wybiegu, mają przestrzeń, naturalne światło, naturalną karmę i są szczęśliwe. Nie muszą produkować jajek, one znoszą jajka, raz na dwa, na trzy dni. Krowy też nie są fabrykami mleka, więc to mleko jest lepsze. Mamy rasy stare, sprawdzone, odporne, karmią się na pastwisku, dostają mnóstwo warzyw, w oborze dopychają się sianem, koniczyną. Naturalnymi paszami tuczymy też świnki. O chorobach nie ma mowy.

Masło na korbę, cytryna z maliną

Czy dochody firmy "Na lesie” muszą się kończyć na eksportowym skupie? - Nie jesteśmy firmą handlową - informują Mazurkowie - Nie zaopatrujemy sklepów, ale możemy nadwyżkę naszych wytworów zbyć w tzw. sprzedaży bezpośredniej. Jak ktoś do nas zajrzy, zobaczy, co i jak się robi, spróbuje, często chce kupić. Trudno odmówić bochenka chleba, mleka, sera, słoika powideł, a jajka dla dzieci są już specjalnie poszukiwane.

Przyjaciele podarowali Mazurkom bardzo praktyczny zabytek muzealny: maselnicę na korbkę. - Wlewa się 15 litrów śmietany, kręci się 25 minut i masło gotowe - mówi pani Monika. Masło bez konserwantów i karotenu pachnie masłem. Twaróg bez podziału na chudy i tłusty, zawsze jest dobry. Wiedzą o tym znajomi, którzy wpadają do nich jak do rodziny na wsi. Po kartofle na zimę, po "czyste” warzywa, a nawet i pasternak. Dopraszają się o owoce i przetwory.

Monika Mazurek rozmyślając o babskiej ekologii wynalazła ostatnio sposób na maliny: świeże owoce z cukrem i cytryną zamknąć w słoiku i tyle. Mazurkowe maliny się nie psują.

Co hodują Mazurkowie

3 krowy simentalery. To czerwona rasa włoska, którą zasiedlano Bieszczady. Długowieczne (ich mleczne krewniaczki są eksploatowane tylko 5 lat), odporne. Dziennie dają ok. 20 l mleka

100 kur przede wszystkim polskiej rasy zielononóżek kuropatwianych. Żyją 5 lat i przez całe życie niosą jajka. ( Kura fermowa tylko sezon.)

16 świnek razy złotnickiej pstrej, odpornej na choroby, ale i na stres. Bardzo poszukiwanej przez kupców zagranicznych. Cena żywca: 6 zł/kg (inne rasy 3,50/kg).

Na celowniku kontrolerów

Producenci żywności ekologicznej są pod ciągłym nadzorem. Poza fiskusem, nadzorem weterynaryjnym, sanitarnym i ubezpieczycielami kontrolują ich także specjalne instytucje. Mianowicie: firmy certyfikujące, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Inspekcja Handlowa Artykułów Spożywczych i Przetwórstwa Rolnego, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Pozostałe informacje

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium