Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 maja 2020 r.
10:56

Centrum przesiadkowe w Kraśniku bez placu zabaw. Będzie za to więcej drzew

Autor: Zdjęcie autora aa
0 0 A A
(fot. Urząd Miasta Kraśnik)

Większość drzew ocaleje. Urząd Miasta Kraśnik zmienia koncepcję przebudowy ronda im. Żołnierzy Wyklętych, czyli terenu w rejonie skrzyżowania ul. Struga, Mostowej, Lubelskiej i Narutowicza, gdzie ma powstać centrum przesiadkowe dla autobusów i busów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe zagospodarowanie terenu znajdującego się w starej części Kraśnika to jedna z głównych miejskich inwestycji. Przygotowania do przebudowy ronda im. Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza miasta Mirosława Włodarczyka. Obecny burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk zdecydował o wprowadzeniu pewnych zmian, w stosunku do pierwotnego planu.

– Zasadniczej zmianie uległa koncepcja związana z terenem zadrzewionego skweru przy Pomniku Partyzanta – wyjaśnia Wojciech Wilk. – Projekt z ubiegłej kadencji przewidywał jego wycinkę, podniesienie terenu i stworzenie tam placu zabaw, siłowni napowietrznej czy mini skate parku. Chcemy od tego odejść i zostawić jak największą część drzewostanu, aby uniknąć zabetonowania tego miejsca.

Zdaniem burmistrza miasta, „centrum komunikacji to nie jest dobra lokalizacja dla placu zabaw dla dzieci”. – Lepiej, żeby mieszkańcy, czy podróżni, mogli wypocząć i spędzić czas wśród zieleni. Tak przewiduje zamówiony przez nas program funkcjonalno-użytkowy, na podstawie którego ma zostać teraz opracowana nowa dokumentacja. W niej znajdą się szczegóły dotyczące lokalizacji elementów małej architektury na skwerze i zachowania zieleni. Zmiany w projekcie wymagają zmian w pozwoleniu na budowę, ale jestem przekonany, że nie wydłużą się procedury, bo dotychczasowa współpraca z Zarządem Powiatu i Starostwem układa się bardzo dobrze.     

Dzięki zmianom ocaleje większość drzew. – Chcemy, aby z ponad 100 drzew znajdujących się na terenie objętym rewitalizacją 90 procent została i tak zaprojektować elementy architektoniczne – ławki, huśtawki, czy alejki, żeby wkomponować je w już istniejącą zieleń, a nie odwrotnie – podkreśla Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Usunięte zostaną tylko te drzewa, które są chore i obumarłe.

Urząd Miasta szuka firmy, która wykona zmiany w projekcie budowlanym i projektach wykonawczych, a także przygotuje wniosek o zmianę pozwolenia na budowę.

– Po wakacjach planujemy ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji – zapowiada Niedziałek. I dodaje: Początkowo harmonogram kolejnych decyzji w tej sprawie był inny, ale musieliśmy z dalszymi pracami projektowymi i wykonawczymi poczekać na wykreślenie z ewidencji zabytków, przez lubelskiego konserwatora zabytków, budynku dawnego kina Pola. Kiedy pierwotny projekt rewitalizacji powstawał w poprzedniej kadencji, nieruchomość ta nie była ujęta w ewidencji i planowano jej wyburzenie. Została tam wpisana w 2019 r. Na początku kwietnia otrzymaliśmy informację o jej wykreśleniu.

Mimo zaplanowanych zmian główny cel rewitalizacji tego terenu jest taki sam.

– W tym miejscu ma powstać centrum przesiadkowe komunikacji publicznej z odpowiednim zapleczem dla pasażerów i kierowców, tak żeby można było schować się przed deszczem, usiąść i coś zjeść, czy wypić gorącą kawę. Takie miejsce jest miastu potrzebne po likwidacji dworca PKS – opisuje Niedziałek. – Zmieniły się natomiast nasze priorytety dotyczące zagospodarowania części tej okolicy. Przede wszystkim teren znajdujący się za obecnym przystankiem chcemy wyłączyć z projektu i przeznaczyć do zagospodarowania na cele użytkowe i komercyjne. Bliskość centrum przesiadkowego będzie temu sprzyjać. Chcemy też przeznaczyć więcej przestrzeni na miejsca parkingowe, bo one też będą dodatkowo potrzebne w tym miejscu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium