Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

18 czerwca 2013 r.
14:54
Edytuj ten wpis

Archeolodzy w bazylice. Szukają księcia Daniela

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 6 A A
Widok wykopu 2/B z pozostałościami: cmentarza szkieletowego z XVII wieku, murów starszych świątyń z
Widok wykopu 2/B z pozostałościami: cmentarza szkieletowego z XVII wieku, murów starszych świątyń z

Polscy i ukraińscy archeolodzy pracują w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mają nadzieję, że znajdą królewski sarkofag i szczątki króla Rusi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kościół w którym pracują naukowcy wybudowano na miejscu prawosławnej cerkwi pod tym samym wezwaniem. Fundatorem cerkwi był ok. 1260 książe Daniel I Romanowicz Halicki. Budowla przez wieki była wiele Razy przebudowywana. Pracował przy niej też słynny architekt Paweł Antoni Fontana. Kościół katolicki przejął obiekt w 1919 roku.

– W ramach polsko-ukraińskiego projektu archeologicznego szukamy fundamentów świątyni z XIII wieku. Mamy nadzieję, ale i dużą szansę, na odnalezienie rodzinnego sarkofagu fundatora, księcia Daniela Halickiego, króla Rusi – mówi Stanisław Gołub, szef ekipy archeologicznej. – Pierwsze wyniki są obiecujące. W trzech wykopach odkryliśmy zachodnią i południowo-zachodnią ścianę XIII-wiecznych zabudowań. Są wykonane z cegły i kamienia, co na terenach Polski wschodniej jest unikatem. Udało się nam także odkryć fragmenty posadzki sprzed ponad 700 lat, którą wykonano z płytek szkliwionych – opowiada Stanisław Gołub. Naukowcy ntknęli się także na groby z XVII wieku, w których były monety z tamtego czasu, resztki tkanin oraz fragmenty ceramiki. Archeolodzy nie ukrywaj, że celem pośrednim wykopalisk jest odnalezienie krypty rodzinnej księcia Daniela.

– W krypcie spoczywają jego żony, synowie, córki i prawdopodobnie wnuczka. Kluczem do odnalezienia rodzinnego sarkofagu jest dokładne zlokalizowanie starej, XIII wiecznej świątyni. To by było odkrycie na skalę europejską, jak nie światową – dodaje archeolog.
Prace trwają od dwóch miesięcy, cały projekt przewidziano na 5 lat. Jest realizowany pod egidą Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Instytutu Archeologii i Etnologi PAN oraz fundację ukraińskiego miliardera Petro Poroszenki.

- To są największe od lat prace archeologiczne w naszym regionie. Swoim zasięgiem obejmą nie tylko wnętrze bazyliki, ale także i przyległego terenu – dodaje Stanisław Gołub. Po ich zakończeniu proboszcz chce wyremontować posadzkę, ale tak by przez jej przeszklone fragmenty turyści mogli obejrzeć archeologiczne odkrycia.

Kogo szukają pod Bazyliką

Daniel Halicki (1201-1264), książę wołyński od 1229, halicki od 1238. Zjednoczył ziemie Rusi Halicko-Wołyńskiej. W 1239 zdobył ziemię kijowską. Po wielu latach doprowadził do zjednoczenia ziem południowo-zachodniej Rusi. Przyczynił się do rozwoju księstwa. Władzę sprawował z Chełma. Legenda głosi, że założył Lwów i nazwał go na cześć jednego ze swoich synów – Lwa.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Roman / 26 czerwca 2013 o 15:36
0

Pan Puzio musi się jeszcze sporo nauczyć. Kościół chełmski (obec. bazylika) nie został przejęty przez katolików w 1919 r.,jak prawi p. redaktor,  ale od początku (XVIII w.) był zbudowany dla katolików. Greckich, ale katolików. W 1875 r. prawosławni go ukradli i katolicy odzyskali go w 1919 r.. Rzymscy, ale katolicy. Trzeba wiedzieć co pisać. I nie popisywać się nieuctwem

Avatar
kura / 24 czerwca 2013 o 14:11
0

kluczowe pytanie - czy ew.krypty nie zostały splądrowane lub zniszczone jeszcze w XIIIw.(po 1260r.)

Avatar
Gość / 19 czerwca 2013 o 12:26
0

A co mamusia mówiła? Ucz się, ucz się synku. A jak wyszło? Jak zwykle. To miej do siebie pretensje, że zarabiasz za mało. A do kogo? Do mnie? Do Tuska? A kto cię oszukuje. Twój sąsiad. Sąsiad? Tak mieszka gdzieś koło ciebie i dorabia się na tobie. Do niego miej pretensje. A może wszystko drożeje? Co znaczy wszystko? Benzyna od wiosny zeszłego roku staniała o 60 groszy. Piwo w Biedronce litrowe z 3.49 na 3.19. Bułeczki u mnie na osiedlu od 3 lat po 18 groszy. Od rana do wieczora markety pełne ludzi. Wynoszą pełne siaty żarcia. A skąd tyle grubasów na ulicach? Także małych dzieci. Z biedy? A po co mają otwierać nowe markety, dla biednych? A gdzie te biedne i niedożywione dzieci? A po co tyle dźwigów w Lublinie? Budują nowe mieszkania. Dla biednych? To jest nasze poskie narzekanie-typu w lecie za gorąco a w zimie za zimno. Każdy chciałby zarabiać więcej. Ale skąd 18 milionów samochodów. Skąd każdy ma telefon komórkowy-który kosztuje. Za co mój sąsiad student po raz drugi na wakacje jedzie ze swoją narzeczoną swoim samochodem do Chorwacji. Przestańcie narzekać. Fakt, duże bezrobocie, ale w Hiszpanii 27%. Co z tego że dają im wyższe zasiłki niż u nas. Ale to jest z podatków społeczeństwa. My też te kilkanaście procent bezrobotnych utrzymujemy z podatków m.in. z moich. Proszę o rzeczowe komentarze, a nie o bluzganie. Świadczy to o waszej kulturze. Nikt w sieci nie jest bezimienny.

patrz sama piszesz żeby się uczyć a w Twoim przypadku nauka nie pomogła , może dobrze zarabiasz bo masz kwit ale logicznego myslenie Ciebie nie nauczyli .Mam ochotę się z Tobą spotkać i porozmawiać o tym bo widzę , że masz bardzo zawężone horyzonty, po Twoim tekście można wywnioskować , że jesteś urzędnikiem ponieważ reprezentujesz typowy płytki styl myślenia.Naukę dzisiaj możesz sobie wsadzić w ...jeżeli nie masz układów i nie zaprzeczaj bo nie ma sensu i tak nie masz odwagi cywilnej aby się spotkać i przedstawić argumenty przemawiające przeciwko mojemu twierdzeniu, a ja mam kilkadziesiąt z samego Chełma.Z przyczyn oczywistych na forum nazwiskami nie będę Ci wypisywał , ale jeżeli zechcesz się spotkać i porozmawiać to niestety nie masz szans aby je obalić. Jeżeli zaś chodzi o utrzymywanie bezrobotnych z Twoich podatków to trochę się zagalopowałaś , nie wiem czy zdajesz sobie sprawę , że bezrobotni również płacą podatki, pewnie wiesz , wykształcona jesteś - to porównaj sobie całkowity koszt utrzymania bezrobotnych w Polsce chociażby z wydatkami na premie , 13-tki ,odprawy, jubileuszówki wypłacanymi dla pracowników administracji i zrób sobie taką symulację ile bezrobotni mogą płacić podatków , porównaj wszystko i wtedy napisz . Zresztąza długi temat na pisanie o tym na forum. Jesteś wykształcona , odważna w wypowiadaniu swoich poglądów podejmij wyzwanie , pogadajmy w realu.Mnie nie musisz się obawiać , jestem chełmianinem w wieku 32 lat,jakieś tam średnie wykształcenie mam więc nie powinienem być niezrozumiałym rozmówcą dla Ciebie. zpraszam do rozmowy, zaproponuj miejsce i czas.Pozdrawiam.
patrz sama piszesz żeby się uczyć a w Twoim przypadku nauka nie pomogła , może dobrze zarabiasz bo masz kwit ale logicznego myslenie Ciebie nie nauczyli .Mam ochotę się z Tobą spotkać i porozmawiać o tym bo widzę , że masz bardzo zawężone horyzonty, po Twoim tekście można wywnioskować , że jesteś urzędnikiem ponieważ reprezentujesz typowy płytki styl myślenia.Naukę dzisiaj możesz sobie wsadzić w ...jeżeli nie masz układów i nie zaprzeczaj bo nie ma sensu i tak nie masz odwagi cywilnej aby się spotkać i przedstawić argumenty prze... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2013 o 21:00
0

Antoni Smolinski slynny polski agent  007  w tydzien by to znalazl.....jeden telefon do sekty kaczora i stawi sie w Chelmie do pomocy

Avatar
adamiewa / 18 czerwca 2013 o 18:25
0

A co mamusia mówiła? Ucz się, ucz się synku. A jak wyszło? Jak zwykle. To miej do siebie pretensje, że zarabiasz za mało. A do kogo? Do mnie? Do Tuska? A kto cię oszukuje. Twój sąsiad. Sąsiad? Tak mieszka gdzieś koło ciebie i dorabia się na tobie. Do niego miej pretensje. A może wszystko drożeje? Co znaczy wszystko? Benzyna od wiosny zeszłego roku staniała o 60 groszy. Piwo w Biedronce litrowe z 3.49 na 3.19. Bułeczki u mnie na osiedlu od 3 lat po 18 groszy. Od rana do wieczora markety pełne ludzi. Wynoszą pełne siaty żarcia. A skąd tyle grubasów na ulicach? Także małych dzieci. Z biedy? A po co mają otwierać nowe markety, dla biednych? A gdzie te biedne i niedożywione dzieci? A po co tyle dźwigów w Lublinie? Budują nowe mieszkania. Dla biednych? To jest nasze poskie narzekanie-typu w lecie za gorąco a w zimie za zimno. Każdy chciałby zarabiać więcej. Ale skąd 18 milionów samochodów. Skąd każdy ma telefon komórkowy-który kosztuje. Za co mój sąsiad student po raz drugi na wakacje jedzie ze swoją narzeczoną swoim samochodem do Chorwacji. Przestańcie narzekać. Fakt, duże bezrobocie, ale w Hiszpanii 27%. Co z tego że dają im wyższe zasiłki niż u nas. Ale to jest z podatków społeczeństwa. My też te kilkanaście procent bezrobotnych utrzymujemy z podatków m.in. z moich. Proszę o rzeczowe komentarze, a nie o bluzganie. Świadczy to o waszej kulturze. Nikt w sieci nie jest bezimienny.

A co mamusia mówiła? Ucz się, ucz się synku. A jak wyszło? Jak zwykle. To miej do siebie pretensje, że zarabiasz za mało. A do kogo? Do mnie? Do Tuska? A kto cię oszukuje. Twój sąsiad. Sąsiad? Tak mieszka gdzieś koło ciebie i dorabia się na tobie. Do niego miej pretensje. A może wszystko drożeje? Co znaczy wszystko? Benzyna od wiosny zeszłego roku staniała o 60 groszy. Piwo w Biedronce litrowe z 3.49 na 3.19. Bułeczki u mnie na osiedlu od 3 lat po 18 groszy. Od rana do wieczora markety pełne ludzi. Wynoszą pełne siaty żarcia. A skąd tyle ... rozwiń

Avatar
Gość / 18 czerwca 2013 o 16:20
0

a może lepiej uczcić tych parobków co pracowali za miskę zupy na króla, jak świat światem istnieje to bogaci wykorzystują biednych i mamy jeszcze ich uwielbiać, nie przesadzajmy, np. jak ja teraz pracuję za grosze a partie są dotowane milionami z państwowych pieniędzy, gdzie ja za prace dostaję jałmużnę a ci w tych  partiach za min. moje pieniądze kupują sobie np. garnitury Armaniego, korzystają z SPA itp. i mam ich uwielbiać za to, że dali mi zarobić na chleb bo na więcej nie starcza. O nie, nienawidzę tego kraju, gdzie inni bogacą sie na czyimś kosztem.

a może lepiej uczcić tych parobków co pracowali za miskę zupy na króla, jak świat światem istnieje to bogaci wykorzystują biednych i mamy jeszcze ich uwielbiać, nie przesadzajmy, np. jak ja teraz pracuję za grosze a partie są dotowane milionami z państwowych pieniędzy, gdzie ja za prace dostaję jałmużnę a ci w tych  partiach za min. moje pieniądze kupują sobie np. garnitury Armaniego, korzystają z SPA itp. i mam ich uwielbiać za to, że dali mi zarobić na chleb bo na więcej nie starcza. O nie, nienawidzę tego kraju, gdzie inni bogacą ... rozwiń

Avatar
Roman / 26 czerwca 2013 o 15:36
0

Pan Puzio musi się jeszcze sporo nauczyć. Kościół chełmski (obec. bazylika) nie został przejęty przez katolików w 1919 r.,jak prawi p. redaktor,  ale od początku (XVIII w.) był zbudowany dla katolików. Greckich, ale katolików. W 1875 r. prawosławni go ukradli i katolicy odzyskali go w 1919 r.. Rzymscy, ale katolicy. Trzeba wiedzieć co pisać. I nie popisywać się nieuctwem

Avatar
kura / 24 czerwca 2013 o 14:11
0

kluczowe pytanie - czy ew.krypty nie zostały splądrowane lub zniszczone jeszcze w XIIIw.(po 1260r.)

Avatar
Gość / 19 czerwca 2013 o 12:26
0

A co mamusia mówiła? Ucz się, ucz się synku. A jak wyszło? Jak zwykle. To miej do siebie pretensje, że zarabiasz za mało. A do kogo? Do mnie? Do Tuska? A kto cię oszukuje. Twój sąsiad. Sąsiad? Tak mieszka gdzieś koło ciebie i dorabia się na tobie. Do niego miej pretensje. A może wszystko drożeje? Co znaczy wszystko? Benzyna od wiosny zeszłego roku staniała o 60 groszy. Piwo w Biedronce litrowe z 3.49 na 3.19. Bułeczki u mnie na osiedlu od 3 lat po 18 groszy. Od rana do wieczora markety pełne ludzi. Wynoszą pełne siaty żarcia. A skąd tyle grubasów na ulicach? Także małych dzieci. Z biedy? A po co mają otwierać nowe markety, dla biednych? A gdzie te biedne i niedożywione dzieci? A po co tyle dźwigów w Lublinie? Budują nowe mieszkania. Dla biednych? To jest nasze poskie narzekanie-typu w lecie za gorąco a w zimie za zimno. Każdy chciałby zarabiać więcej. Ale skąd 18 milionów samochodów. Skąd każdy ma telefon komórkowy-który kosztuje. Za co mój sąsiad student po raz drugi na wakacje jedzie ze swoją narzeczoną swoim samochodem do Chorwacji. Przestańcie narzekać. Fakt, duże bezrobocie, ale w Hiszpanii 27%. Co z tego że dają im wyższe zasiłki niż u nas. Ale to jest z podatków społeczeństwa. My też te kilkanaście procent bezrobotnych utrzymujemy z podatków m.in. z moich. Proszę o rzeczowe komentarze, a nie o bluzganie. Świadczy to o waszej kulturze. Nikt w sieci nie jest bezimienny.

patrz sama piszesz żeby się uczyć a w Twoim przypadku nauka nie pomogła , może dobrze zarabiasz bo masz kwit ale logicznego myslenie Ciebie nie nauczyli .Mam ochotę się z Tobą spotkać i porozmawiać o tym bo widzę , że masz bardzo zawężone horyzonty, po Twoim tekście można wywnioskować , że jesteś urzędnikiem ponieważ reprezentujesz typowy płytki styl myślenia.Naukę dzisiaj możesz sobie wsadzić w ...jeżeli nie masz układów i nie zaprzeczaj bo nie ma sensu i tak nie masz odwagi cywilnej aby się spotkać i przedstawić argumenty przemawiające przeciwko mojemu twierdzeniu, a ja mam kilkadziesiąt z samego Chełma.Z przyczyn oczywistych na forum nazwiskami nie będę Ci wypisywał , ale jeżeli zechcesz się spotkać i porozmawiać to niestety nie masz szans aby je obalić. Jeżeli zaś chodzi o utrzymywanie bezrobotnych z Twoich podatków to trochę się zagalopowałaś , nie wiem czy zdajesz sobie sprawę , że bezrobotni również płacą podatki, pewnie wiesz , wykształcona jesteś - to porównaj sobie całkowity koszt utrzymania bezrobotnych w Polsce chociażby z wydatkami na premie , 13-tki ,odprawy, jubileuszówki wypłacanymi dla pracowników administracji i zrób sobie taką symulację ile bezrobotni mogą płacić podatków , porównaj wszystko i wtedy napisz . Zresztąza długi temat na pisanie o tym na forum. Jesteś wykształcona , odważna w wypowiadaniu swoich poglądów podejmij wyzwanie , pogadajmy w realu.Mnie nie musisz się obawiać , jestem chełmianinem w wieku 32 lat,jakieś tam średnie wykształcenie mam więc nie powinienem być niezrozumiałym rozmówcą dla Ciebie. zpraszam do rozmowy, zaproponuj miejsce i czas.Pozdrawiam.
patrz sama piszesz żeby się uczyć a w Twoim przypadku nauka nie pomogła , może dobrze zarabiasz bo masz kwit ale logicznego myslenie Ciebie nie nauczyli .Mam ochotę się z Tobą spotkać i porozmawiać o tym bo widzę , że masz bardzo zawężone horyzonty, po Twoim tekście można wywnioskować , że jesteś urzędnikiem ponieważ reprezentujesz typowy płytki styl myślenia.Naukę dzisiaj możesz sobie wsadzić w ...jeżeli nie masz układów i nie zaprzeczaj bo nie ma sensu i tak nie masz odwagi cywilnej aby się spotkać i przedstawić argumenty prze... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2013 o 21:00
0

Antoni Smolinski slynny polski agent  007  w tydzien by to znalazl.....jeden telefon do sekty kaczora i stawi sie w Chelmie do pomocy

Avatar
adamiewa / 18 czerwca 2013 o 18:25
0

A co mamusia mówiła? Ucz się, ucz się synku. A jak wyszło? Jak zwykle. To miej do siebie pretensje, że zarabiasz za mało. A do kogo? Do mnie? Do Tuska? A kto cię oszukuje. Twój sąsiad. Sąsiad? Tak mieszka gdzieś koło ciebie i dorabia się na tobie. Do niego miej pretensje. A może wszystko drożeje? Co znaczy wszystko? Benzyna od wiosny zeszłego roku staniała o 60 groszy. Piwo w Biedronce litrowe z 3.49 na 3.19. Bułeczki u mnie na osiedlu od 3 lat po 18 groszy. Od rana do wieczora markety pełne ludzi. Wynoszą pełne siaty żarcia. A skąd tyle grubasów na ulicach? Także małych dzieci. Z biedy? A po co mają otwierać nowe markety, dla biednych? A gdzie te biedne i niedożywione dzieci? A po co tyle dźwigów w Lublinie? Budują nowe mieszkania. Dla biednych? To jest nasze poskie narzekanie-typu w lecie za gorąco a w zimie za zimno. Każdy chciałby zarabiać więcej. Ale skąd 18 milionów samochodów. Skąd każdy ma telefon komórkowy-który kosztuje. Za co mój sąsiad student po raz drugi na wakacje jedzie ze swoją narzeczoną swoim samochodem do Chorwacji. Przestańcie narzekać. Fakt, duże bezrobocie, ale w Hiszpanii 27%. Co z tego że dają im wyższe zasiłki niż u nas. Ale to jest z podatków społeczeństwa. My też te kilkanaście procent bezrobotnych utrzymujemy z podatków m.in. z moich. Proszę o rzeczowe komentarze, a nie o bluzganie. Świadczy to o waszej kulturze. Nikt w sieci nie jest bezimienny.

A co mamusia mówiła? Ucz się, ucz się synku. A jak wyszło? Jak zwykle. To miej do siebie pretensje, że zarabiasz za mało. A do kogo? Do mnie? Do Tuska? A kto cię oszukuje. Twój sąsiad. Sąsiad? Tak mieszka gdzieś koło ciebie i dorabia się na tobie. Do niego miej pretensje. A może wszystko drożeje? Co znaczy wszystko? Benzyna od wiosny zeszłego roku staniała o 60 groszy. Piwo w Biedronce litrowe z 3.49 na 3.19. Bułeczki u mnie na osiedlu od 3 lat po 18 groszy. Od rana do wieczora markety pełne ludzi. Wynoszą pełne siaty żarcia. A skąd tyle ... rozwiń

Avatar
Gość / 18 czerwca 2013 o 16:20
0

a może lepiej uczcić tych parobków co pracowali za miskę zupy na króla, jak świat światem istnieje to bogaci wykorzystują biednych i mamy jeszcze ich uwielbiać, nie przesadzajmy, np. jak ja teraz pracuję za grosze a partie są dotowane milionami z państwowych pieniędzy, gdzie ja za prace dostaję jałmużnę a ci w tych  partiach za min. moje pieniądze kupują sobie np. garnitury Armaniego, korzystają z SPA itp. i mam ich uwielbiać za to, że dali mi zarobić na chleb bo na więcej nie starcza. O nie, nienawidzę tego kraju, gdzie inni bogacą sie na czyimś kosztem.

a może lepiej uczcić tych parobków co pracowali za miskę zupy na króla, jak świat światem istnieje to bogaci wykorzystują biednych i mamy jeszcze ich uwielbiać, nie przesadzajmy, np. jak ja teraz pracuję za grosze a partie są dotowane milionami z państwowych pieniędzy, gdzie ja za prace dostaję jałmużnę a ci w tych  partiach za min. moje pieniądze kupują sobie np. garnitury Armaniego, korzystają z SPA itp. i mam ich uwielbiać za to, że dali mi zarobić na chleb bo na więcej nie starcza. O nie, nienawidzę tego kraju, gdzie inni bogacą ... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 143 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 392 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 25 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 20 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!