Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

21 grudnia 2018 r.
21:32

Chełm: Prezydent chce całkowicie usunąć samochody z placu Łuczkowskiego

0 15 A A
Tak naprawdę nikt nie kontroluje, kto wjeżdża legalnie na pl. Łuczkowskiego. A od dawna jest to strefa zamieszkania, w której to piesi mają pierwszeństwo
Tak naprawdę nikt nie kontroluje, kto wjeżdża legalnie na pl. Łuczkowskiego. A od dawna jest to strefa zamieszkania, w której to piesi mają pierwszeństwo (fot. Jacek Barczyński)

Prezydent Chełma Jakub Banaszek zapowiedział niemal całkowite wyłączenie pl. Łuczkowskiego z ruchu samochodowego. Stawką jest bezpieczeństwo i komfort spacerowiczów oraz ochrona znajdującego się pod placem kredowego labiryntu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Swobodne wjazdy i nocne eskapady na placu nie będą już możliwe – mówi prezydent. – Jeżeli chodzi natomiast o tamtejszych mieszkańców, kupców i restauratorów, to będziemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Na pewno wybierzemy jak najlepsze rozwiązanie, aby zasada, zgodnie z którą plac jest przeznaczony dla pieszych, była bezwzględnie przestrzegana.

Problem w tym, że plac już dawno został zakwalifikowany i czytelnie oznakowany jako strefa zamieszkania. Oznacza to, że można na niego wjechać mając na to upoważnienie w postaci przepustki, parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a poruszać się pojazdem z prędkością nie wyższą niż 20 km/h. Ponadto w strefie zamieszkania właśnie piesi mają absolutne pierwszeństwo przed samochodami i mogą się poruszać całą szerokością drogi. Zgodnie z przepisami nawet dzieci mogą przebywać w niej bez opieki osoby starszej.

Tyle teoria. Rzeczywistość jednak skrzeczy. – Uszczelnienie placu przed samochodami to bardzo dobry pomysł – mówi Rafał Nowicki z Chełma. – Tylko żeby ktoś to w końcu skutecznie egzekwował. Niestety jak do tej pory mało kto przejmuje się oznakowaniami. Na plac wjeżdża kto i kiedy chce. Dotyczy to także taksówkarzy.

Gwoli sprawiedliwości co jakiś czas przy wjazdach na plac można zaobserwować strażników miejskich, którzy kontrolują kierowców.

– Przyznaję, że te kontrole mają charakter doraźny – mówi Zbigniew Grochmal, komendant Straży Miejskiej w Chełmie. – Z uwagi na nawał innych obowiązków nie jesteśmy w stanie objąć staromiejskiej strefy zamieszkania stałym dozorem. Ponadto w przeciwieństwie do policji nasze kompetencje ograniczają się jedynie do sprawdzenia, czy kierowca ma przyznaną mu przepustkę umożliwiającą wjazd na plac. Nie możemy natomiast kontrolować prędkości, stanu technicznego pojazdu, czy trzeźwości kierowcy.

Zmiany na pl. Łuczkowskiego zostaną wprowadzone dopiero, kiedy urzędnicy wypracują dla tego obszaru schemat nowej organizacji ruchu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 22:06
Brawo! Nie głosowałem, ale świetna decyzja. Ten syf parkingowy to jakis dramt. Chodniki zamienione w parkingi i gruzowiska, bo przecież podłoże nie przystosowane. Samochody won z centrum!
Avatar
gosc / 21 grudnia 2018 r. o 22:18
niech zrobi miasto pozwolenie na wjazd na plac łuczkowskiego w chełmie dla zaopatrzenia w godzinach porannych tak jak w Lublinie jest wjazd na miasto stare za pozwoleniem
Avatar
gs / 22 grudnia 2018 r. o 07:30
Narazie chce .Zopbaczymy kiedy coś zrobi, chocby obniży cenę wody. Chęciami piekło jest wybrukowane.
Avatar
Chłodny obserwator / 26 grudnia 2018 r. o 20:01
Jaka decyzja prezydenta?????? Przecież zasady ruchu na Placu Łuczkowskiego są od dawna opracowane. Wystarczy ich przestrzegać i z całą stanowczością egzekwować istniejące już przepisy. Ta jego "decyzja" to takie przysłowiowe "wywarzanie otwartych drzwi". Ech klakierzy, klakierzy...
Avatar
Emeryt / 22 grudnia 2018 r. o 12:41
Nie ma ważniejszych potrzeb jak chociażby naprawa oswietlenia na osiedlu katedralna od pazdziernika co tydzien dzwonione i nic sie nie dzieje a zeby mozna pogubić
Avatar
oddany idei.... / 21 grudnia 2018 r. o 22:18
...fantastyczna decyzja człowieka, na którego stawiałem po pewnych wahaniach! Teraz należy wprowadzić obostrzenia ruchu aut w centralnych częściach Niedźwiedziego Grodu z wyłączeniem samochodów marki Fiat i to tych zakupionych w Chełmie w przeszłości i niedalekiej przyszłości! Tylko patriotyzm lokalny ma sens w naszej rzeczywistości!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 14:08
Świetny pomysł!!! Ładne miejsce przez które boję się przejść z dziećmi z powodu pędzących samochodów.
Avatar
Hd / 22 grudnia 2018 r. o 07:34
A ci będzie ze stokiem narciarskim w Kumowej Dolinie??
Avatar
Ad / 22 grudnia 2018 r. o 01:12
Czekamy na decyzję Zuka wywalenia samochodów z pseudo parkingu na chodniku krakowskiego Przdmieścia od murku do placu Litewskiego. SZpecą samochody okolicę a piesi czują się na chodniku jak dodatek niechciany do syfiastego parkingu. Stop brzydocie miasta obstawionego samochodami . Stare strucle i wszelkiej maści suwy to najgorszy syf szpecacy centrum miasta.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 15:43
Miałem opory przed nowym ale już widzę że nie potrzebnie dalej więcej zmian !
Avatar
Chłodny obserwator / 26 grudnia 2018 r. o 20:01
Jaka decyzja prezydenta?????? Przecież zasady ruchu na Placu Łuczkowskiego są od dawna opracowane. Wystarczy ich przestrzegać i z całą stanowczością egzekwować istniejące już przepisy. Ta jego "decyzja" to takie przysłowiowe "wywarzanie otwartych drzwi". Ech klakierzy, klakierzy...
Avatar
^_^ / 26 grudnia 2018 r. o 15:19
Jeszcze gdyby zmienił nawierzchnię, bo albo skręcona kostka, albo pewny poślizg. A rachunek do zaplacenia tym, ktorzy za to ongiś zaplacili.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 15:43
Miałem opory przed nowym ale już widzę że nie potrzebnie dalej więcej zmian !
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 14:08
Świetny pomysł!!! Ładne miejsce przez które boję się przejść z dziećmi z powodu pędzących samochodów.
Avatar
Emeryt / 22 grudnia 2018 r. o 12:41
Nie ma ważniejszych potrzeb jak chociażby naprawa oswietlenia na osiedlu katedralna od pazdziernika co tydzien dzwonione i nic sie nie dzieje a zeby mozna pogubić
Avatar
Hd / 22 grudnia 2018 r. o 07:34
A ci będzie ze stokiem narciarskim w Kumowej Dolinie??
Avatar
gs / 22 grudnia 2018 r. o 07:30
Narazie chce .Zopbaczymy kiedy coś zrobi, chocby obniży cenę wody. Chęciami piekło jest wybrukowane.
Avatar
Kf / 22 grudnia 2018 r. o 02:46
A to ważniejszych rzeczy już nie ma?
Avatar
Ks / 22 grudnia 2018 r. o 02:45
9A to ważniejszych  rzeczy już  nie ma?
Avatar
W. W / 22 grudnia 2018 r. o 01:57
Piszesz tak bo pewnie cię dziadu nie stać nawet na 15 sto letniego strucla podrzędnej marki i auta cię w oczy kłują, kiedy spacerujesz po Krakowskim w swojej poobdzieranej 10 cio letniej jesiące i butach z tesco. A co do Chełma, to niech nowy prezydent raczej zacznie od meneli zalegających ławki na tym placu, boooo to naprawdę żenada. No, chyba że to jego sztandarowy elektorat, he, he. 
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych
zdjęcia
galeria

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych

Michała Kołodziejczaka policja wyniosła trzymając go za nogi i ręce. AGROunia chciała okupować urząd wojewódzki.

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
galeria
film

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

Nie wyjdą, jeżeli nie otrzymają zapewnienia, że problem zostanie natychmiast rozwiązany. AGROunia Michała Kołodziejczaka okupuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów po rundzie jesiennej lubelskiej klasy okręgowej zajmuje dopiero 12 miejsce i prawdopodobnie wiosną będzie do samego końca biła się o utrzymanie w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!