Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 lipca 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Chełm się wystraszył, festynu z okazji "chełmskiego lipca" nie będzie

0 35 A A

Lewicowe władze Chełma postanowiły wypromować miasto, sięgając do wspomnień o Manifeście PKWN i PRL. Wczoraj impreza została odwołana. Oficjalne stanowisko mówi, że z powodu dyskusji politycznej. Ale w Internecie pojawiły się też groźby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Festyn "Chełmski lipiec” miał się odbyć 22 lipca, czyli w rocznicę ogłoszenia w mieście w 1944 roku komunistycznego Manifestu PKWN. Miały być kartki na żywność, hasła na transparentach, zdjęcia kobiet na traktorze i zagrzewające do czynu piosenki.

Mieszkańcy się podzielili. – Chętnie wybrałbym się na festyn z całą rodziną – mówi "Dziennikowi Wschodniemu" Kazimierz Kamiński. – Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a to byłaby dobra okazja do przekazania im wiedzy o historii naszego miasta.

– A czym tu się chwalić – pyta Anna Dreszyńska. – Dobrze, że władze zrezygnowały z tego pomysłu.
Na naszym redakcyjnym forum internauta podpisujący się jako "Chełmianin” zagroził wiceprezydentowi Stanisławowi Mościckiemu: "Jeśli dojdzie do tego "festynu” złożę oficjalne zawiadomienie do prokuratury o propagowaniu przez Pana treści totalitarnych”.

Z kolei Kazimierz Jaworski, senator PiS z Podkarpacia, w liście otwartym do prezydent Agaty Fisz nazwał festyn "propagowaniem ustroju totalitarnego” i zaapelował o przemyślenie decyzji.

Gospodarze miasta z sugestii skorzystali. Prezydent Fisz sprawy nie komentuje. Ale wiceprezydent Mościcki i Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej, wydali wczoraj oświadczenie. Tłumaczą w nim, że "ideą festynu nie było świętowanie rocznicy PKWN, ale ukazanie części realiów i absurdów tamtych czasów w odniesieniu do dzisiejszej wolnej Polski”.

– Podzielone opinie chełmian oraz tocząca się dyskusja polityczna wokół propozycji zorganizowania imprezy z założenia kulturalnej skłoniły nas do zajęcia takiego stanowiska – czytamy.
Zamiast festynu 22 lipca, dzień później w muzeum będzie można obejrzeć dwie wystawy, pokaz kronik filmowych i posłuchać koncertu.

Tymczasem Muzeum Zamoyskich nie przejmuje się, że jedna z jego wystaw odwołuje się do czasów PRL. – Rocznie galerię odwiedza około 50 tys. osób – mówi Grażyna Antoniuk z działu edukacji i informacji muzeum. – Oczywiście są też tacy, którzy do galerii nie wchodzą, bo jak mówią, mają złe wspomnienia z tamtych czasów. Ale to także jest część historii. Tego nie zmienimy.

(ag)



Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Chelmianin / 23 lipca 2009 o 07:52
0
Liza napisał:
Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??



TAKIE BAJKI TO MOZESZ OPOWIADAC MOSCICKIEMU. a TWOJ PRADZIADEK BYL KOMUCHEM
Avatar
Liza / 22 lipca 2009 o 17:13
0
~cHELMIANIN~ napisał:
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego?? rozwiń
Avatar
walde / 22 lipca 2009 o 12:52
0
baarbbbbbb napisał:
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"


TAAAA... BEZ KOMUNY TO W cHEŁMIE BY HASAŁY JESZCZE DINOZAURY
Avatar
Marian / 22 lipca 2009 o 08:44
0
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta !
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta ! rozwiń
Avatar
baarbbbbbb / 21 lipca 2009 o 23:21
0
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"
Avatar
~cHELMIANIN~ / 21 lipca 2009 o 10:47
0
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 18:05
0
Do Chełmianina

Widzę że arystokrata się odezwał. A może powiesz jeszcze, że Młot był wielkim polakiem i trzeba mu pomnik postawić. Powiedz mi czy teraz mamy lepiej?? Mamy wolną polskę?? jeśli tak to powiedz gdzie bo ja jakoś tej wolności nie widzę, tylko samych złodziei.
Avatar
~Chełmianin~ / 20 lipca 2009 o 17:50
0
do Lizy:

Czy ty kobieto nie wiesz czym był komunizm(czy jak wolicie socjalizm) ? Czym był PKWN ?
Zabrano ludziom ziemie, wywłaszczono i wymordowano arystokracje - musimy sie nurać w tym socjalistyczno-demokratycznym bagnie do dziś.!!!
A pomysły świętowania PKWN niech Pan Mościcki zabierze do Parczewa skąd przywędrował do Chełma jako młody aparatczyk PZPR ds. propagandy w czasie akcji Chełm 80.
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 09:26
0
I co zadowoleni jesteście? Można było się trochę pobawić a tu nici. Komu to przeszkadza? Teraz mamy gorzeń niż wtedy. A okazja do promowania naszego miasta każda jest dobra. Co było to się nie odstanie i trzeba umieć obrócić na swoją korzyść.
Avatar
~Chełmianin~ / 19 lipca 2009 o 21:34
0
[color="#FF0000"][size=6]HAHA
Wystarczy tupnąć a socjalistyczna hołota drży !
[/size][/color]
Avatar
Chelmianin / 23 lipca 2009 o 07:52
0
Liza napisał:
Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??



TAKIE BAJKI TO MOZESZ OPOWIADAC MOSCICKIEMU. a TWOJ PRADZIADEK BYL KOMUCHEM
Avatar
Liza / 22 lipca 2009 o 17:13
0
~cHELMIANIN~ napisał:
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego?? rozwiń
Avatar
walde / 22 lipca 2009 o 12:52
0
baarbbbbbb napisał:
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"


TAAAA... BEZ KOMUNY TO W cHEŁMIE BY HASAŁY JESZCZE DINOZAURY
Avatar
Marian / 22 lipca 2009 o 08:44
0
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta !
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta ! rozwiń
Avatar
baarbbbbbb / 21 lipca 2009 o 23:21
0
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"
Avatar
~cHELMIANIN~ / 21 lipca 2009 o 10:47
0
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 18:05
0
Do Chełmianina

Widzę że arystokrata się odezwał. A może powiesz jeszcze, że Młot był wielkim polakiem i trzeba mu pomnik postawić. Powiedz mi czy teraz mamy lepiej?? Mamy wolną polskę?? jeśli tak to powiedz gdzie bo ja jakoś tej wolności nie widzę, tylko samych złodziei.
Avatar
~Chełmianin~ / 20 lipca 2009 o 17:50
0
do Lizy:

Czy ty kobieto nie wiesz czym był komunizm(czy jak wolicie socjalizm) ? Czym był PKWN ?
Zabrano ludziom ziemie, wywłaszczono i wymordowano arystokracje - musimy sie nurać w tym socjalistyczno-demokratycznym bagnie do dziś.!!!
A pomysły świętowania PKWN niech Pan Mościcki zabierze do Parczewa skąd przywędrował do Chełma jako młody aparatczyk PZPR ds. propagandy w czasie akcji Chełm 80.
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 09:26
0
I co zadowoleni jesteście? Można było się trochę pobawić a tu nici. Komu to przeszkadza? Teraz mamy gorzeń niż wtedy. A okazja do promowania naszego miasta każda jest dobra. Co było to się nie odstanie i trzeba umieć obrócić na swoją korzyść.
Avatar
~Chełmianin~ / 19 lipca 2009 o 21:34
0
[color="#FF0000"][size=6]HAHA
Wystarczy tupnąć a socjalistyczna hołota drży !
[/size][/color]
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 150 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 409 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 28 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 23 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!