Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 lipca 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Chełm się wystraszył, festynu z okazji "chełmskiego lipca" nie będzie

0 35 A A

Lewicowe władze Chełma postanowiły wypromować miasto, sięgając do wspomnień o Manifeście PKWN i PRL. Wczoraj impreza została odwołana. Oficjalne stanowisko mówi, że z powodu dyskusji politycznej. Ale w Internecie pojawiły się też groźby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Festyn "Chełmski lipiec” miał się odbyć 22 lipca, czyli w rocznicę ogłoszenia w mieście w 1944 roku komunistycznego Manifestu PKWN. Miały być kartki na żywność, hasła na transparentach, zdjęcia kobiet na traktorze i zagrzewające do czynu piosenki.

Mieszkańcy się podzielili. – Chętnie wybrałbym się na festyn z całą rodziną – mówi "Dziennikowi Wschodniemu" Kazimierz Kamiński. – Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a to byłaby dobra okazja do przekazania im wiedzy o historii naszego miasta.

– A czym tu się chwalić – pyta Anna Dreszyńska. – Dobrze, że władze zrezygnowały z tego pomysłu.
Na naszym redakcyjnym forum internauta podpisujący się jako "Chełmianin” zagroził wiceprezydentowi Stanisławowi Mościckiemu: "Jeśli dojdzie do tego "festynu” złożę oficjalne zawiadomienie do prokuratury o propagowaniu przez Pana treści totalitarnych”.

Z kolei Kazimierz Jaworski, senator PiS z Podkarpacia, w liście otwartym do prezydent Agaty Fisz nazwał festyn "propagowaniem ustroju totalitarnego” i zaapelował o przemyślenie decyzji.

Gospodarze miasta z sugestii skorzystali. Prezydent Fisz sprawy nie komentuje. Ale wiceprezydent Mościcki i Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej, wydali wczoraj oświadczenie. Tłumaczą w nim, że "ideą festynu nie było świętowanie rocznicy PKWN, ale ukazanie części realiów i absurdów tamtych czasów w odniesieniu do dzisiejszej wolnej Polski”.

– Podzielone opinie chełmian oraz tocząca się dyskusja polityczna wokół propozycji zorganizowania imprezy z założenia kulturalnej skłoniły nas do zajęcia takiego stanowiska – czytamy.
Zamiast festynu 22 lipca, dzień później w muzeum będzie można obejrzeć dwie wystawy, pokaz kronik filmowych i posłuchać koncertu.

Tymczasem Muzeum Zamoyskich nie przejmuje się, że jedna z jego wystaw odwołuje się do czasów PRL. – Rocznie galerię odwiedza około 50 tys. osób – mówi Grażyna Antoniuk z działu edukacji i informacji muzeum. – Oczywiście są też tacy, którzy do galerii nie wchodzą, bo jak mówią, mają złe wspomnienia z tamtych czasów. Ale to także jest część historii. Tego nie zmienimy.

(ag)



Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Chelmianin / 23 lipca 2009 o 07:52
0
Liza napisał:
Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??



TAKIE BAJKI TO MOZESZ OPOWIADAC MOSCICKIEMU. a TWOJ PRADZIADEK BYL KOMUCHEM
Avatar
Liza / 22 lipca 2009 o 17:13
0
~cHELMIANIN~ napisał:
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego?? rozwiń
Avatar
walde / 22 lipca 2009 o 12:52
0
baarbbbbbb napisał:
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"


TAAAA... BEZ KOMUNY TO W cHEŁMIE BY HASAŁY JESZCZE DINOZAURY
Avatar
Marian / 22 lipca 2009 o 08:44
0
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta !
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta ! rozwiń
Avatar
baarbbbbbb / 21 lipca 2009 o 23:21
0
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"
Avatar
~cHELMIANIN~ / 21 lipca 2009 o 10:47
0
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 18:05
0
Do Chełmianina

Widzę że arystokrata się odezwał. A może powiesz jeszcze, że Młot był wielkim polakiem i trzeba mu pomnik postawić. Powiedz mi czy teraz mamy lepiej?? Mamy wolną polskę?? jeśli tak to powiedz gdzie bo ja jakoś tej wolności nie widzę, tylko samych złodziei.
Avatar
~Chełmianin~ / 20 lipca 2009 o 17:50
0
do Lizy:

Czy ty kobieto nie wiesz czym był komunizm(czy jak wolicie socjalizm) ? Czym był PKWN ?
Zabrano ludziom ziemie, wywłaszczono i wymordowano arystokracje - musimy sie nurać w tym socjalistyczno-demokratycznym bagnie do dziś.!!!
A pomysły świętowania PKWN niech Pan Mościcki zabierze do Parczewa skąd przywędrował do Chełma jako młody aparatczyk PZPR ds. propagandy w czasie akcji Chełm 80.
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 09:26
0
I co zadowoleni jesteście? Można było się trochę pobawić a tu nici. Komu to przeszkadza? Teraz mamy gorzeń niż wtedy. A okazja do promowania naszego miasta każda jest dobra. Co było to się nie odstanie i trzeba umieć obrócić na swoją korzyść.
Avatar
~Chełmianin~ / 19 lipca 2009 o 21:34
0
[color="#FF0000"][size=6]HAHA
Wystarczy tupnąć a socjalistyczna hołota drży !
[/size][/color]
Avatar
Chelmianin / 23 lipca 2009 o 07:52
0
Liza napisał:
Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??



TAKIE BAJKI TO MOZESZ OPOWIADAC MOSCICKIEMU. a TWOJ PRADZIADEK BYL KOMUCHEM
Avatar
Liza / 22 lipca 2009 o 17:13
0
~cHELMIANIN~ napisał:
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego??




Młot był mordercą pod płaszczykiem "partyzantki". Zabił mojego pradziadka za to, że ten nie chciał dać mu konia. Wywlukł go z domu i odrąbał głowę. I to ma być wielki człowiek?? Zabił swojego?? rozwiń
Avatar
walde / 22 lipca 2009 o 12:52
0
baarbbbbbb napisał:
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"


TAAAA... BEZ KOMUNY TO W cHEŁMIE BY HASAŁY JESZCZE DINOZAURY
Avatar
Marian / 22 lipca 2009 o 08:44
0
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta !
Od Historii nieuciekniesz. tak jak czlowiek bez zyciorysu tak Naród bez historii - to fikcja. Są zle i dobre wspomnienia, jedne trzeba pielegnować a drugie pamietać ! Inni moga zbijac kapital na wszystkim nie wyłaczając Świętości a my ciagle w powijakach. Śmiech tez ma conajmniej dwa znaczenia od radosci i zadowolenia do wysmiewania. zalezy jak sie na to patrzy. Pani Prezydent chyba za wcześnie zrezygnowała z tego pomyslu.
Pozdrawiam Wszytkich mieszkanców Naszego Miasta ! rozwiń
Avatar
baarbbbbbb / 21 lipca 2009 o 23:21
0
Bardzo dobrze, że władza chciała urządzić ten festyn. Dzięki PKWN - misto bardzo dużo zyskało, nie było by nawet trasy I AWP, Fabryki obuwia itd... a ty krytykujący CIEMNOGRODZIE nie mógłbyś przejechać przez miasto swym "samochodem ze słomą"
Avatar
~cHELMIANIN~ / 21 lipca 2009 o 10:47
0
Do P.lIZY:

Pan Lewczuk oczywiście był wielkim Polakiem i bohaterem. I należy mu się szacunek i cześć.
A co do bałaganu to żyjemy w nim do dziś, a ustruj zmienił się tylko powierzchownie z socjalistyczno-totalitarnego na socjaldemokratyczny.

żegnam ozięble
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 18:05
0
Do Chełmianina

Widzę że arystokrata się odezwał. A może powiesz jeszcze, że Młot był wielkim polakiem i trzeba mu pomnik postawić. Powiedz mi czy teraz mamy lepiej?? Mamy wolną polskę?? jeśli tak to powiedz gdzie bo ja jakoś tej wolności nie widzę, tylko samych złodziei.
Avatar
~Chełmianin~ / 20 lipca 2009 o 17:50
0
do Lizy:

Czy ty kobieto nie wiesz czym był komunizm(czy jak wolicie socjalizm) ? Czym był PKWN ?
Zabrano ludziom ziemie, wywłaszczono i wymordowano arystokracje - musimy sie nurać w tym socjalistyczno-demokratycznym bagnie do dziś.!!!
A pomysły świętowania PKWN niech Pan Mościcki zabierze do Parczewa skąd przywędrował do Chełma jako młody aparatczyk PZPR ds. propagandy w czasie akcji Chełm 80.
Avatar
liza / 20 lipca 2009 o 09:26
0
I co zadowoleni jesteście? Można było się trochę pobawić a tu nici. Komu to przeszkadza? Teraz mamy gorzeń niż wtedy. A okazja do promowania naszego miasta każda jest dobra. Co było to się nie odstanie i trzeba umieć obrócić na swoją korzyść.
Avatar
~Chełmianin~ / 19 lipca 2009 o 21:34
0
[color="#FF0000"][size=6]HAHA
Wystarczy tupnąć a socjalistyczna hołota drży !
[/size][/color]