1 grudnia w Urszulinie (pow. włodawski) Katowicka spółka Balamara Resources Ltd organizuje Barbórkę. W ten sposób chce podkreślić swoją trzyletnią obecność w tym rejonie związaną z rozpoznawaniem złoża węgla kamiennego w obszarze złoża Sawin
Koncesję na rozpoznanie złoża w Lubelskim Zagłębiu Węglowym Balamara dostała w grudniu 2014 r. W jej imieniu do ministra ochrony środowiska wystąpiła jej spółka córka – Globar Mineral Prospect. Powierzchnia obszaru koncesyjnego to 137 km kw. w powiatach chełmskim, łęczyńskim i włodawskim, a dokładnie w gminach Hańsk, Stary Brus, Urszulin, Cyców, Wierzbica i Sawin.
– Program wierceń osiągnął już końcowy etap – mówi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Grupy Balamara. – Do tej pory uporaliśmy się z siedmioma wierceniami. Do wykonania pozostały nam jeszcze dwa w gminie Hańsk. Właśnie na jej terenie zamierzamy wybudować pierwszy z trzech planowanych zakładów górniczych. Wierzę, że dokonamy tego w najbliższych latach.
Równolegle Balamara opracowuje raport oddziaływania na środowisko oraz plan zagospodarowania złoża Sawin. Ma on przynieść odpowiedź na pytanie, gdzie i jaką technologią węgiel będzie wydobywany.
Inwestor prowadzi także zaawansowane rozmowy z instytucjami zewnętrznymi, jak PKP czy PGE. A w sześciu gminach ruszyły procedury związane ze zmianami planach zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o wpisanie do studium granic złoża i formalne dopuszczenie działalności górniczej.
– Całym sercem jestem z kopalnią – mówi Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk. – Zdaję sobie sprawę, że jej powstanie oznacza dla naszego środowiska rewolucję cywilizacyjną. Nasza i sąsiadujące z gminy w końcu przestaną się wyludniać. Myślę, że przed końcem roku nowe studium zostanie uchwalone i będziemy mogli przystąpić do prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zakład górniczy w gminie Hańsk ma nosić nazwę Kopalnia Węgla Kamiennego „Karolina”. Szacuje się, że pracę znajdzie w nim około 1,5 tys. osób. Z praktyki wynika też, że na jeden górniczy etat przypada dodatkowych pięć miejsc pracy w otoczeniu kopalni.
Globar Mineral Prospect w październiku br. uzyskała też nową koncesję – tym razem na rozpoznanie złoża i poszukiwania w obszarze Sawin 3. To teren w gminach Hańsk i Sawin o powierzchni 20 km kwadratowych.
Barbórka w Urszulinie jest przygotowywana z zachowaniem całego górniczego ceremoniału. Inaugurującą mszę świętą odprawi biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Orkiestra górnicza przyjedzie z Chełma.