Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

26 lutego 2016 r.
16:40

Lubelski węgiel kusi Australijczyków. Kolejna firma myśli o budowie kopalni

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A

Balamara Recources to kolejna firma z Australii, która ostrzy sobie zęby na lubelski węgiel. Pierwsze wyniki próbnych wierceń są bardzo obiecujące

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W ramach koncesji poszukiwawczej mamy zgodę na wykonanie dziewięciu otworów na terenie sześciu gmin: Urszulina, Sawina, Hańska, Wierzbicy, Cycowa i Starego Brusa – mówi Andrzej Zibrow, prokurent Global Mineral Prospects, polskiej spółki-córki australijskiej firmy.

To właśnie w tej ostatniej gminie gruchnęła plotka, że australijska firma chce kupić 30 hektarów gruntu pod budowę kopalni. – Na razie tylko rozmawiamy. Rzeczywiście przedstawiciele tej firmy przyglądali się gruntom w okolicach Dominiczyna i Lubowierzy. A to z prostego powodu, bo są to tereny poza Poleskim Parkiem Narodowym i Naturą 2000 – mówi Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus.

Przedstawiciele australijskiej spółki studzą jednak zapały. – Dopiero jesteśmy w fazie wierceń poszukiwawczych. Wykonaliśmy 4 z 9 przewidzianych koncesją otworów. Węgiel występuje na głębokości od 550 do 850 metrów, a jego pokłady mają grubość od 1 do 2 metrów. Trzeba jednak pamiętać, że budowa kopalni to projekt na lata. Mówienie już dziś o lokalizacji jest grubo przedwczesne – tłumaczy Zibrow.

Próbki pozyskane z pierwszych odwiertów poszukiwawczych są badane przez Główny Instytut Górniczy w Katowicach. – Wyniki są bardzo obiecujące. W Lubelskim Zagłębiu Węglowym tkwi olbrzymi potencjał – twierdzi Zibrow.

Ciekawostką jest fakt, że australijska spółka ma polski rodowód. Współwłaścicielem Balamara Recources jest Derek Lenartowich – potomek, w czwartym pokoleniu, polskich emigrantów, górników.

Balamara Recources jest drugą spółką z Antypodów szukającą węgla w Lubelskiem. Bardziej zaawansowana jest PD Co. Jej Inwestycja w LZW zakłada budowę od podstaw nowoczesnej kopalni im. Jana Karskiego produkującej 6 mln ton węgla kamiennego rocznie, zatrudniającej nawet 2000 pracowników. Szacowany koszt rozpoczęcia eksploatacji to 2,5 mld zł. Faza projektowania i budowy kopalni oraz infrastruktury towarzyszącej rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu koncesji wydobywczej. O tę koncesję spółka PD Co ma wystąpić pod koniec tego roku.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
%% / 3 marca 2016 o 14:27
0

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

Niektórzy mówią ''NIE DAMY SIĘ''.

Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 14:24
0

Miliardy poszły w 500+ dlatego do węgla potrzebny inwestor z zewnątrz.Minimum 2,5 miliarda.

Poprzedni Rząd zaplanował 1,4 miliarda na dodatki jednorazowe,które zostaną w marcu wypłacone emerytom.

''Tępy motłochu ''jak piszesz to oprzyj to o EKONOMIĘ.

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

Następnu z "pociotków" co po szychcie sobie pantofle kupił. A tak trzeba pomóc, po takiem gospodarowaniu że starcze 70% naszych maturzystów nie widziało dla siebie przyszłości w Polsce. Te 500+ to poczatek, chyba że chcesz by na Twoją rentę pracowali emigranci arabscy, wierzysz w to? Dlatego nie kpij, bo Polska to nie "h.d. i kamieni kupa" bo za nią nasi ojcowie morze krwi przeleli. Tak pomozemy i zmiana jak najbardziej jest dobra, tylko jak nie umiecie pomóc to nie przeszkadzajcie. Idź sobie z KODem poskakać jak targowiczanin.

Następnu z "pociotków" co po szychcie sobie pantofle kupił. A tak trzeba pomóc, po takiem gospodarowaniu że starcze 70% naszych maturzystów nie widziało dla siebie przyszłości w Polsce. Te 500+ to poczatek, chyba że chcesz by na Twoją rentę pracowali emigranci arabscy, wierzysz w to? Dlatego nie kpij, bo Polska to nie "h.d. i kamieni kupa" bo za nią nasi ojcowie morze krwi przeleli. Tak pomozemy i zmiana jak najbardziej jest dobra, tylko jak nie umiecie pomóc to nie przeszkadzajcie. Idź sobie z KODem poskakać jak targowiczanin.

rozwiń
Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 14:17
0

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

To gdzie byłeś ośle jak Po was za jajka chwyciło i razem z PSL i SLD was na ślosku wykastrowali?  gdzie byłeś mocny w gębie? Podskakuj jak KOD i będę rozumiał ze wtrzęsło Ciebie też z umusłu jak i z przyzwoitosci.  Gdzie byliści mocarze gdy mafia węglowa rozkradła was na 7 miliardów zł? Gdzie byłeś , pewnie pod domem Blidy i czyniłeś z niej świętą....Gdzie byłeś jak roz....w spółkach węgolowych obsadzano rodzinkami? Zanim coś napiszesz to walnij się przęsłem po głowie...To niemcom się opłaca wasze kopalnie kupować, w wasze śląskie kopalnie inwestować, tylko POpapranym gospodarzom przeszkadza 11 mil ton węgla, na hałdach, a zróbcie z tego koks albo na gaz czy olej...To nasze , a opłaca się zapłacć naszym ludziom niż utrzymywać Gazprom czy niemiecki Nordstrom.

To gdzie byłeś ośle jak Po was za jajka chwyciło i razem z PSL i SLD was na ślosku wykastrowali?  gdzie byłeś mocny w gębie? Podskakuj jak KOD i będę rozumiał ze wtrzęsło Ciebie też z umusłu jak i z przyzwoitosci.  Gdzie byliści mocarze gdy mafia węglowa rozkradła was na 7 miliardów zł? Gdzie byłeś , pewnie pod domem Blidy i czyniłeś z niej świętą....Gdzie byłeś jak roz....w spółkach węgolowych obsadzano rodzinkami? Zanim coś napiszesz to walnij się przęsłem po głowie...To niemcom się opłaca wasze kopalnie kupować,... rozwiń

Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 13:02
0

na Śląsku na hałdach leży paręnaście mln ton węgla , po co budować nowe kopalnie

A kto bogatemu zabroni ? :D

Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 09:52
0
na Śląsku na hałdach leży paręnaście mln ton węgla , po co budować nowe kopalnie
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 09:05
0
Gościu który tak krytykujesz i piszesz pod znakiem "!" Jak ześ taki cwany to zapraszam na jedną zmianę na jedną godzinę na dół popracujesz tak jak ja.... TAK JAK MY w tym syfie w tym pyle itd. A poza tym to ja nie mam żadnej 13 i 14 Pracuje w spółce i też mi szkoda że koledzy pracujący pod LW mają ale cóż nie każdy ma to szczęście. I zarabiam ledwo 2000 tys. więc nie wiem czy to jest dla ciebie Baranie aż tak dużo. A jak tobie mało kasy i chcesz mieć 13 i 14 to zatrudnij się i jebaj razem z nami zobaczymy jak długo dasz radę. Jaki to z ciebie po kilku dniach pracy będzie wielki hajer.
Gościu który tak krytykujesz i piszesz pod znakiem "!" Jak ześ taki cwany to zapraszam na jedną zmianę na jedną godzinę na dół popracujesz tak jak ja.... TAK JAK MY w tym syfie w tym pyle itd. A poza tym to ja nie mam żadnej 13 i 14 Pracuje w spółce i też mi szkoda że koledzy pracujący pod LW mają ale cóż nie każdy ma to szczęście. I zarabiam ledwo 2000 tys. więc nie wiem czy to jest dla ciebie Baranie aż tak dużo. A jak tobie mało kasy i chcesz mieć 13 i 14 to zatrudnij się i jebaj razem z nami zobaczymy jak długo dasz radę. Jaki ... rozwiń
Avatar
spłuczka pisuarowa / 27 lutego 2016 o 07:24
0

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

rozwiń
Avatar
! / 26 lutego 2016 o 23:53
0

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

mało zarabiasz?! - NIE- wiec zamknij jape mało kto ma 13stki,14stki,barbórki,dodatki do byle czego! moze kiedys wkoncu i tobie sie urwie i bedziesz pracował jak normalny człowiek i tyle zarabiał!

mało zarabiasz?! - NIE- wiec zamknij jape mało kto ma 13stki,14stki,barbórki,dodatki do byle czego! moze kiedys wkoncu i tobie sie urwie i bedziesz pracował jak normalny człowiek i tyle zarabiał!

rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 22:17
0
no extra, węglowe eldorado
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 22:06
0
Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....
Avatar
%% / 3 marca 2016 o 14:27
0

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

Niektórzy mówią ''NIE DAMY SIĘ''.

Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 14:24
0

Miliardy poszły w 500+ dlatego do węgla potrzebny inwestor z zewnątrz.Minimum 2,5 miliarda.

Poprzedni Rząd zaplanował 1,4 miliarda na dodatki jednorazowe,które zostaną w marcu wypłacone emerytom.

''Tępy motłochu ''jak piszesz to oprzyj to o EKONOMIĘ.

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

Następnu z "pociotków" co po szychcie sobie pantofle kupił. A tak trzeba pomóc, po takiem gospodarowaniu że starcze 70% naszych maturzystów nie widziało dla siebie przyszłości w Polsce. Te 500+ to poczatek, chyba że chcesz by na Twoją rentę pracowali emigranci arabscy, wierzysz w to? Dlatego nie kpij, bo Polska to nie "h.d. i kamieni kupa" bo za nią nasi ojcowie morze krwi przeleli. Tak pomozemy i zmiana jak najbardziej jest dobra, tylko jak nie umiecie pomóc to nie przeszkadzajcie. Idź sobie z KODem poskakać jak targowiczanin.

Następnu z "pociotków" co po szychcie sobie pantofle kupił. A tak trzeba pomóc, po takiem gospodarowaniu że starcze 70% naszych maturzystów nie widziało dla siebie przyszłości w Polsce. Te 500+ to poczatek, chyba że chcesz by na Twoją rentę pracowali emigranci arabscy, wierzysz w to? Dlatego nie kpij, bo Polska to nie "h.d. i kamieni kupa" bo za nią nasi ojcowie morze krwi przeleli. Tak pomozemy i zmiana jak najbardziej jest dobra, tylko jak nie umiecie pomóc to nie przeszkadzajcie. Idź sobie z KODem poskakać jak targowiczanin.

rozwiń
Avatar
Polonus / 1 marca 2016 o 14:17
0

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

To gdzie byłeś ośle jak Po was za jajka chwyciło i razem z PSL i SLD was na ślosku wykastrowali?  gdzie byłeś mocny w gębie? Podskakuj jak KOD i będę rozumiał ze wtrzęsło Ciebie też z umusłu jak i z przyzwoitosci.  Gdzie byliści mocarze gdy mafia węglowa rozkradła was na 7 miliardów zł? Gdzie byłeś , pewnie pod domem Blidy i czyniłeś z niej świętą....Gdzie byłeś jak roz....w spółkach węgolowych obsadzano rodzinkami? Zanim coś napiszesz to walnij się przęsłem po głowie...To niemcom się opłaca wasze kopalnie kupować, w wasze śląskie kopalnie inwestować, tylko POpapranym gospodarzom przeszkadza 11 mil ton węgla, na hałdach, a zróbcie z tego koks albo na gaz czy olej...To nasze , a opłaca się zapłacć naszym ludziom niż utrzymywać Gazprom czy niemiecki Nordstrom.

To gdzie byłeś ośle jak Po was za jajka chwyciło i razem z PSL i SLD was na ślosku wykastrowali?  gdzie byłeś mocny w gębie? Podskakuj jak KOD i będę rozumiał ze wtrzęsło Ciebie też z umusłu jak i z przyzwoitosci.  Gdzie byliści mocarze gdy mafia węglowa rozkradła was na 7 miliardów zł? Gdzie byłeś , pewnie pod domem Blidy i czyniłeś z niej świętą....Gdzie byłeś jak roz....w spółkach węgolowych obsadzano rodzinkami? Zanim coś napiszesz to walnij się przęsłem po głowie...To niemcom się opłaca wasze kopalnie kupować,... rozwiń

Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 13:02
0

na Śląsku na hałdach leży paręnaście mln ton węgla , po co budować nowe kopalnie

A kto bogatemu zabroni ? :D

Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 09:52
0
na Śląsku na hałdach leży paręnaście mln ton węgla , po co budować nowe kopalnie
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 09:05
0
Gościu który tak krytykujesz i piszesz pod znakiem "!" Jak ześ taki cwany to zapraszam na jedną zmianę na jedną godzinę na dół popracujesz tak jak ja.... TAK JAK MY w tym syfie w tym pyle itd. A poza tym to ja nie mam żadnej 13 i 14 Pracuje w spółce i też mi szkoda że koledzy pracujący pod LW mają ale cóż nie każdy ma to szczęście. I zarabiam ledwo 2000 tys. więc nie wiem czy to jest dla ciebie Baranie aż tak dużo. A jak tobie mało kasy i chcesz mieć 13 i 14 to zatrudnij się i jebaj razem z nami zobaczymy jak długo dasz radę. Jaki to z ciebie po kilku dniach pracy będzie wielki hajer.
Gościu który tak krytykujesz i piszesz pod znakiem "!" Jak ześ taki cwany to zapraszam na jedną zmianę na jedną godzinę na dół popracujesz tak jak ja.... TAK JAK MY w tym syfie w tym pyle itd. A poza tym to ja nie mam żadnej 13 i 14 Pracuje w spółce i też mi szkoda że koledzy pracujący pod LW mają ale cóż nie każdy ma to szczęście. I zarabiam ledwo 2000 tys. więc nie wiem czy to jest dla ciebie Baranie aż tak dużo. A jak tobie mało kasy i chcesz mieć 13 i 14 to zatrudnij się i jebaj razem z nami zobaczymy jak długo dasz radę. Jaki ... rozwiń
Avatar
spłuczka pisuarowa / 27 lutego 2016 o 07:24
0

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

No przecież ''Dobra Zmiana Drużyna'' ''Damy Radę'' czego się gorączkujesz.

rozwiń
Avatar
! / 26 lutego 2016 o 23:53
0

Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....

mało zarabiasz?! - NIE- wiec zamknij jape mało kto ma 13stki,14stki,barbórki,dodatki do byle czego! moze kiedys wkoncu i tobie sie urwie i bedziesz pracował jak normalny człowiek i tyle zarabiał!

mało zarabiasz?! - NIE- wiec zamknij jape mało kto ma 13stki,14stki,barbórki,dodatki do byle czego! moze kiedys wkoncu i tobie sie urwie i bedziesz pracował jak normalny człowiek i tyle zarabiał!

rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 22:17
0
no extra, węglowe eldorado
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 22:06
0
Tak dajcie qrwa obcemu!!!!!!!!! a nasza kopalnia niech się w pizdu rozpadnie.... Kiedy wy ludzie z tej zajeb....Warszawki zaczniecie myśleć i przestaniecie rozpierd..... to państwo!!!!!!!!!!!!!11 A my ryle z Lubelszczyzny pokażmy ze też mamy jaja i jak ci na śląsku potrafimy zrobić rozpiżdziel pod rządowymi gamachami.... Bo niedługo będziemy zarabiać po 1200 plus flapsy..... pozdro....
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 0

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 2 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 10 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 9

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 17 16

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 2 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 13 8

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 66 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!