Już tylko do końca roku w ramach pilotażowego programu piesi mogą przekraczać drogowe przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów. Na żadnym innym przejściu w obrębie „lubelskiej” granicy z Ukrainą i Białorusią nie było to możliwe
Pilotaż ruchu pieszego w Dołhobyczowie rozpoczął się 1 lipca 2015 r. – przypomina ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG.
– Celem programu była ocena zapotrzebowania społecznego na ten typ rozwiązania oraz ustalenie przewidywalnej skali ruchu granicznego pieszych. Uzyskane podczas pilotażu informacje posłużą w przyszłości do zaprojektowania i wykonania odpowiedniej infrastruktury przejścia pieszego, zapewniającego odpowiednie warunki i bezpieczeństwo dla osób chcących skorzystać z takiej formy podróży.
Przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów jest w całości zlokalizowane po polskiej stronie, gdzie kontroli granicznej dokonują polskie i ukraińskie służby graniczne. Na potrzeby pilotażu dla ruchu pieszego przeznaczono tam jeden z budynków pierwotnie przewidziany do odprawy autobusów.
– Tymczasowy charakter infrastruktury, przeznaczonej do odpraw w ruchu pieszym, stwarza wiele zagrożeń i uniemożliwia kontynuację pilotażu w jego obecnej formie – dodaje ppor. Sienicki. – Dodatkowo, mając na uwadze wydłużone czasy oczekiwania na przekroczenie granicy państwowej przez osoby podróżujące autokarami, zasadnym jest, aby znajdujące się na terenie drogowego przejścia granicznego pasy odpraw autokarowych wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem.
W ciągu doby granicę w Dołhobyczowie przekracza około 3,5 tys. podróżnych, z czego pieszo lub rowerem – ok. 850 osób. Zostało im to umożliwione dzięki porozumieniu komendanta głównego Straży Granicznej z szefem służby granicznej Ukrainy.
Graniczne przejście Dołhobyczów – Uhrynów jest najnowocześniejszym przejściem granicznym w Polsce na granicy zewnętrznej UE. Powstało, aby odciążyć sąsiednie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą w Hrebennem i Zosinie, z których korzysta wielu podróżnych udających się do Lwowa.