Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 maja 2022 r.
11:17

Z wyższej szkoły zawodowej zrobiła się akademia. Istotna zmiana na chełmskiej uczelni

10 3 A A
Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie (fot. PANS Chełm)

Jedyną nowością, jaka może pojawić się w naszej ofercie są studia magisterskie na mechanice i budowie maszyn. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od października absolwenci studiów licencjackich będą mogli kontynuować naukę na tym kierunku – rozmowa z dr hab. inż. Arkadiuszem Tofilem, rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Od 16 maja Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oficjalnie jest Państwową Akademią Nauk Stosowanych. Co dla uczelni oznacza uzyskanie statusu akademii?

– To dla nas bardzo istotna zmiana. Chociażby z punktu widzenia postrzegania przez potencjalnych kandydatów na studia, akademia zawsze była postrzegana i kojarzona z uczelnią bardziej dojrzałą, która ma typowo akademickie tradycje. Połączenie statusu uczelni państwowej i akademii jest dla nas dużą nobilitacją. Nie mniej istotne są większe możliwości pozyskiwania środków na badania naukowe. Funkcjonując jako PWSZ, często zderzaliśmy się z podejściem, że jesteśmy tylko i wyłącznie od bezpośredniego kształcenia studentów i przygotowania ich do zawodu, natomiast niekoniecznie byliśmy traktowani jako miejsce, w którym można prowadzić badania. A nie wyobrażam sobie traktowania w naszej uczelni po macoszemu badań naukowych, bo jest to nieodzowny element utrzymania wysokiego poziomu wiedzy kadry naukowo-dydaktycznej i jej naturalnego rozwoju.

  • Nie jesteście pierwsi. Tylko w naszym regionie podobną drogą poszła Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej, w Akademię Zamojską przekształcona została Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, a prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. W. Pola w Lublinie została Akademią Nauk Społecznych. To taka moda?

– Nie twierdzę, że jesteśmy w tym zakresie wyjątkowi. Wręcz bardzo się cieszę, że uczelnie chcą korzystać z tej możliwości i widzą szansę w funkcjonowaniu jako akademie. Myślę, że kierowały się tymi samymi pobudkami co my, czyli zwiększeniem środków na badania naukowe, a z wizerunkowego punktu widzenia – jednoznacznym kojarzeniem i identyfikacją jako uczelnia akademicka.

  • Jakie warunki musiała spełnić uczelnia, by zostać akademią?

– Jednym z głównych warunków była określona liczba studentów. Drugim był brak negatywnych ocen Polskiej Komisji Akredytacyjnej na którymkolwiek z prowadzonych przez nas kierunków. W naszym wniosku musieliśmy złożyć pełny opis naszego dorobku i planów. Muszę przyznać, że spełnienie tych kryteriów nie było dla nas trudne. Jako uczelnia podchodzimy do poszczególnych kierunków i tworzenia warunków do studiowania na poważnie. Z naszego punktu widzenia ten proces był swego rodzaju elementem rozwoju, który sumiennie przygotowywaliśmy przez ostatnie lata.

  • Pod nowym szyldem rozpoczęliście już rekrutację na nowy rok akademicki. Przygotowaliście jakieś nowości?

– Jedyną nowością, jaka może pojawić się w naszej ofercie są studia magisterskie na mechanice i budowie maszyn. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od października absolwenci studiów licencjackich będą mogli kontynuować naukę na tym kierunku. Poza tym, koncentrujemy się na naszej dotychczasowej ofercie. Konsekwentnie zachęcamy kandydatów do próby powiązania swojej przyszłości z kierunkami lotniczymi. Są one bardzo ważnym elementem naszej oferty, mamy bardzo dobrą bazę i infrastrukturę włącznie z nowym, drugim już symulatorem lotów. Nacisk kładziemy również na promowanie bezpieczeństwa wewnętrznego, bo w obecnej sytuacji geopolitycznej, związanej z wojną w Ukrainie i zagrożeniami, z których istnienia dopiero zdaliśmy sobie sprawę, otwiera niesamowity rynek pracy dla absolwentów tego kierunku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

W meczu otwarcia 18. kolejki najciekawszej ligi świata Hetman Zamość pokonał bez żadnych problemów Potok Sitno

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a my z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych promieni wiosennego słońca. Wraz z nadejściem nowego sezonu, przychodzi czas na zmiany - nie tylko w naszej szafie, ale również w kosmetyczce. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaki kolor paznokci na wiosnę 2024 będzie najmodniejszy i jakie lakiery do paznokci Avon warto wybrać, aby być na topie!

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

W Białej Podlaskiej powstaje największe centrum rehabilitacji w regionie. To inwestycja filii Akademii Wychowania Fizycznego.

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zabezpieczyć się finansowo podczas podróży, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opieką medyczną? Co zrobić, aby wakacje były nie tylko niezapomniane, ale i bezpieczne? W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróżne, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem bez obaw o nieprzewidziane wydatki.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad nowym oświetleniem zewnętrznym swojego domu, jednak nie masz pewności, jakie lampy wybrać? Zależy Ci na tym, aby oświetlenie było zarazem designerskie i funkcjonalne? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Życie ma ostatnie słowo. Rozpoczyna się Triduum Paschalne
Dzień Wschodzi
film

Życie ma ostatnie słowo. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. To najważniejszy czas dla katolików w całym roku liturgicznym. - Śmierć i zmartwychwstanie dają nam szansę na nieskończoność, wieczność. To święta życia, chociaż wspominamy dramatyczne wydarzenia: pojmanie, więzienie, bicie, drogę krzyżową i wreszcie samo ukrzyżowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty