Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 grudnia 2017 r.
19:31

Pomnik w Izbicy upamiętnił 75-lecie misji Jana Karskiego [zdjęcia]

0 28 A A

Izbica. W niedzielę w miasteczku, w którym przed ostatnią wojną 95 proc. mieszkańców stanowili Żydzi odsłonięto pomnik upamiętniający misję Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten emisariusz polskiego Państwa Podziemnego w mundurze ukraińskiej służby pomocniczej SS przedostał się do tamtejszego obozu tranzytowego dla przywożonych z całej Europy Żydów, którzy następnie trafiali do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. To, co usłyszał i zobaczył, włączył do raportu przedstawionego przywódcom brytyjskim i amerykańskim.

Karski dokonał tego na początku października 1942 r. Niestety jego raport został zbagatelizowany. Pozostała pamięć o niezwykłym czynie, którego świadectwem jest też odsłonięty w Izbicy monument.

Niedzielna uroczystość prowadzona przez aktora Teatru Osterwy w Lublinie Witolda Kopcia przebiegała z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego. Po tym, jak poczet flagowy wojskowej kompanii honorowej wciągnął na maszt flagę państwową rozbrzmiał hymn państwowy, natychmiast został podjęty przez kilkuset uczestników wydarzenia.

Jako pierwsze odczytane zostało okolicznościowe przesłanie prezydenta RP Andrzeja Dudy, honorowego patrona obchodów 75-lecia Misji Jana Karskiego, w Izbicy reprezentowanego przez jego doradcę Tadeusza Deszkiewicza.

„Misja Jana Karskiego należy do najbardziej znaczących epizodów drugiej wojny światowej. Choć na tle bitew z udziałem milionów żołnierzy, które rozstrzygały o losach wojny, misja jednego skromnego człowieka przemawiającego w imieniu polskiego Państwa Podziemnego z pozoru przedstawia się mało znacząco – to przecież dotyczyła ona jednej z najbardziej wstrząsających tragedii w historii ludzkości. Dzięki świadectwu Jana Karskiego być może tej tragedii udałoby się skutecznie przeciwdziałać. Niestety, ci którzy mieli możliwości działania, nie zareagowali na raport polskiego emisariusza. Polski krzyk o Zagładzie Żydów spotkał się z obojętnością świata” – napisał prezydent.

Do Izbicy przyjechali także przedstawiciele rodziny bohatera. W ich imieniu głos zabrała dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Karskiego.

„Oczywiście Stryj nie spadł tu, w Izbicy, z nieba. Wcześniej trafił do Krasnegostawu, gdzie przygotowywał się do akcji i oczekiwał na stosowną do niej okazję. Było to możliwie dzięki organizacji i koordynacji przedsięwzięcia przez jego Brata – pułkownika Mariana Kozielewskiego, wówczas komendanta głównego Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa czyli konspiracyjnej policji Polski Podziemnej, a przed wojną komendanta stołecznego Policji Państwowej. (…) Mówiąc po prostu sprawa była ułożona przez konspirację policyjną. Oczywiście znaczący był inspirujący udział w akcji Leona Feinera, przywódcy żydowskich socjalistów z Bundu, ale bez wspomnianej policyjnej roboty konspiracyjnej nic by nie było.

Kończąc swoje emocjonalne wystąpienie dr Kozielewska-Trzaska przytoczyła słowa kardynała Stanisława Dziwisza, który powiedział, że „Karski szedł tam, gdzie posłała go jego Ojczyzna. Jego misja była jednak także tryumfem człowieczeństwa w formacji, jaką otrzymał. Jako katolik i Sodalis Mariański swój udział w misji ratowania ginącego na jego oczach narodu żydowskiego uznawał za najświętszy obowiązek płynący z nakazu wierzy chrześcijańskiej. Aby być godnym słowa katolik musiał ratować naród poprzez który Bóg nam się objawił”.

Uczestnicy uroczystości za pośrednictwem prof. Luby Matraszek, reprezentantki lubelskiej społeczności żydowskiej mieli możliwość wysłuchania także przekazu wystosowanego przez ocalonego z Holocaustu Abrahama Foxmana, długoletniego dyrektora Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), przyjaciela Jana Karskiego.

„Nie ma zapewne w historii XX wieku człowieka, który nie będąc Żydem tak wiele dla Żydów by uczynił. Uczynił to w czasie największego horrendum. Kiedy Hitler przygotował Żydom „Ostateczne Rozwiązanie” i przeprowadzał na nich zbrodnię Holocaustu, Karski podjął misję jej powstrzymania. Uratowania wszystkich jeszcze żyjących Żydów. (…)

Jako pierwszy zaapelował do przywódców Wielkiej Brytanii i USA o radykalną zmianę startegii wojennej, tak aby jednym z jej głównych celów stało się powstrzymanie Holocaustu. Nigdy się tak nie stało. […] 

W Izbicy głos zabrał także Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. Mówiąc o nieprzemijającym sensie bohaterstwa emisariusza podkreślił obowiązek dokumentowania go w przestrzeni publicznej. Z kolei Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce w liście odczytanym przez Dariusza Sienkiewicza z Towarzystwa Jana Karskiego zwróciła uwagę na znaczenie postaci bohatera dla wspólnej przeszłości Polaków i Żydów również w kontekście obecnych relacji między obu państwami. Organizatorom uroczystości miło było też usłyszeć, że niedawno w izraelskim Ramat HaSharon jednemu z placów miejskich nadano imię Jana Karskiego.

Z ramienia Towarzystwa Jana Karskiego Waldemar Piasecki, jego przewodniczący wykonawczy napisał list. Przybliżył w nim zebranym historię idei budowy pomnika i przebieg jej realizacji. Do współpracy pozyskał znanego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego od lat mieszkającego i tworzącego w USA. Jako artysta wyróżnił się Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, pierwszym powszechnie znanym w świecie dziełem rzeźbiarskim upamiętniającym tragedię katyńską. Drugi monument „Płomień wolności – Katyń” stanął w centrum Baltimore.

- Chcąc dać świadectwo wojennej misji Karskiego nie sposób było nie zrobić tego w Izbicy – pisze w liście Piasecki. - (…) Znając Karskiego, Pityński optował za minimalizmem i unikaniem wielkich form. Uważał, że powinien to być kamień z jakimś symbolicznym akcentem ze szlachetnego stopu rzeźbiarskiego – brązu. Zapytał mnie, o taki ważny dla Karskiego symbol wojennej tragedii. Przypomniałem sobie nasze rozmowy z Profesorem i Jego refleksję, że znacznie większe robiły na nim wrażenie ręce bezbronnych ludzi wyciągnięte w „wołaniu” o pomoc niż same zwłoki ofiar. (…) Pityński pochwycił ideę w lot. Zaproponował wysmukłą formę z umieszczoną w niej – na wzór wiejskich kapliczek – niszą, gdzie powinna być umieszczona wznosząca się do nieba o pomoc – ręka.

W Izbicy głos zabrali także biskup Mieczysław Cisło i Eli Zolkos, delegat naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Była mowa o wspólnych wartościach chrześcijaństwa i judaizmu, obowiązku przeciwstawiania się nienawiści kierowanej przeciwko ludziom odmiennej narodowości czy religii. Na koniec obaj mówcy odmówili modlitwy, po których nastąpiło odsłonięcie pomnika przez dr Kozielewską-Trzaska.

Czytaj więcej o:

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2018 o 21:24
0
Islandia chce zakazać obrzezania dzieci. Środowiska żydowskie i muzułmańskie są oburzone. „Ta ustawa uniemożliwi nam życie w tym kraju” - mówią Żydzi z Islandii. Co na to Zieloni i inni ekolodzy chroniący istoty żywe ?
Avatar
Yogi / 9 grudnia 2017 o 03:16
0
Pewnie nauczyciel nie pozwolił śpiewać o Żydach, żeby się uczniowie nie pochorowali. Zdrowie najważniejsze.
Avatar
orintolog / 8 grudnia 2017 o 14:30
0
orły drewniane
Avatar
Móżdżek po polsku / 8 grudnia 2017 o 05:27
0
Mózg wypłukać, obrać z błon, włożyć do wrzącej, osolonej wody z octem i gotować 5 minut. Wyjąć ostrożnie łyżką cedzakową, osączyć, schłodzić. Cebulę pokroić w drobną kostkę, przesmażyć na maśle na jasnozłoty kolor. Wystudzone mózgi pokroić w grubą kostkę, połączyć z cebulą, wbić 2 żółtka, wymieszać, posolić, dodać pieprzu, posypać zieloną, siekaną pietruszką. Zamiast żółtka można dodać całe jaja, należy wówczas smażyć mózg z jajami kilka minut, do momentu ścięcia jajek. (Błonę z mózgu można zdjąć po ugotowaniu.)
Avatar
Danuta z Izbicy / 7 grudnia 2017 o 18:46
0
Patron tej szkoły oczy w niebie przeciera ze zdumienia.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 18:43
0
muwimy o defekcie muzgó, ktury trudno siem leczy
Avatar
Nauczyciel z Puław / 7 grudnia 2017 o 18:21
0
A kto tej młodzieży zabronił odśpiewania pieśni "Nie mów nigdy, że to twój ostatni krok"? Jakich wartości jej się uczy takim zakazem?
Avatar
marcin / 6 grudnia 2017 o 23:44
0
Trzeba podkreslic, ze mlodziez z Orlowa Drewnianego spisala sie na medal, znakomity lektor i cala oprawa, brawo 
Avatar
xyz / 6 grudnia 2017 o 23:08
0
Mlodziez ze szkoly im. Jana Pawla II w Orlowie Drewnianym
Avatar
Zaremba / 6 grudnia 2017 o 16:48
0
To jest skandal. Co by się działo, gdyby gdzieś w świecie organizowano upamiętnienie poległych Polaków i odmówiono wykonania przez tubylców Mazurka Dąbrowskiego?
Avatar
Gość / 24 lutego 2018 o 21:24
0
Islandia chce zakazać obrzezania dzieci. Środowiska żydowskie i muzułmańskie są oburzone. „Ta ustawa uniemożliwi nam życie w tym kraju” - mówią Żydzi z Islandii. Co na to Zieloni i inni ekolodzy chroniący istoty żywe ?
Avatar
Yogi / 9 grudnia 2017 o 03:16
0
Pewnie nauczyciel nie pozwolił śpiewać o Żydach, żeby się uczniowie nie pochorowali. Zdrowie najważniejsze.
Avatar
orintolog / 8 grudnia 2017 o 14:30
0
orły drewniane
Avatar
Móżdżek po polsku / 8 grudnia 2017 o 05:27
0
Mózg wypłukać, obrać z błon, włożyć do wrzącej, osolonej wody z octem i gotować 5 minut. Wyjąć ostrożnie łyżką cedzakową, osączyć, schłodzić. Cebulę pokroić w drobną kostkę, przesmażyć na maśle na jasnozłoty kolor. Wystudzone mózgi pokroić w grubą kostkę, połączyć z cebulą, wbić 2 żółtka, wymieszać, posolić, dodać pieprzu, posypać zieloną, siekaną pietruszką. Zamiast żółtka można dodać całe jaja, należy wówczas smażyć mózg z jajami kilka minut, do momentu ścięcia jajek. (Błonę z mózgu można zdjąć po ugotowaniu.)
Avatar
Danuta z Izbicy / 7 grudnia 2017 o 18:46
0
Patron tej szkoły oczy w niebie przeciera ze zdumienia.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 18:43
0
muwimy o defekcie muzgó, ktury trudno siem leczy
Avatar
Nauczyciel z Puław / 7 grudnia 2017 o 18:21
0
A kto tej młodzieży zabronił odśpiewania pieśni "Nie mów nigdy, że to twój ostatni krok"? Jakich wartości jej się uczy takim zakazem?
Avatar
marcin / 6 grudnia 2017 o 23:44
0
Trzeba podkreslic, ze mlodziez z Orlowa Drewnianego spisala sie na medal, znakomity lektor i cala oprawa, brawo 
Avatar
xyz / 6 grudnia 2017 o 23:08
0
Mlodziez ze szkoly im. Jana Pawla II w Orlowie Drewnianym
Avatar
Zaremba / 6 grudnia 2017 o 16:48
0
To jest skandal. Co by się działo, gdyby gdzieś w świecie organizowano upamiętnienie poległych Polaków i odmówiono wykonania przez tubylców Mazurka Dąbrowskiego?
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet!

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet! 0 0

zwalniają tempa piłkarze Artura Bożyka. Chełmianka w niedzielę zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem biało-zieloni pokonali na własnym boisku ekipę Wiślan Jaśkowice 2:0

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu 1 0

Speed Car Motor poniósł drugą porażkę z rzędu. Podopieczni Dariusza Śledzia nie sprostali Car Gwarant Startowi Gniezno na wyjeździe i przegrali 43:47. Lublinianie wystartowali jednak w szóstkę, bez Oskara Bobera

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł 16 2

Nasz czwartkowy artykuł o problemach ze znalezieniem pracowników wywołał duży odzew. Internauci zamieściliście wiele komentarzy na naszym forum, były listy i telefony do redakcji. Bardzo wiele osób chciało się podzielić swoja historią

Oskar Bober ze Speed Car Motoru Lublin wykluczony za alkohol

Oskar Bober ze Speed Car Motoru Lublin wykluczony za alkohol 38 11

Do skandalu doszło dziś w hicie 1 ligi żużlowej, w którym wicelider Start Gniezno podejmował lidera lubelski Speed Car Motor.

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie
26 sierpnia 2018, 12:00

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Sztuczka zaprasza najmłodszych widzów na wyjątkowe przedstawienie kulinarne, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 12 przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wstęp wolny.

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 2

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo] 13 8

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 10 2

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki 5 0

W sobotę doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła 21 8

Nie tak pierwszy mecz w roli gospodarze wyobrażali sobie kibice i piłkarze Motoru. Lublinianie tylko zremisowali z Sołą Oświęcim 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku?
film

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku? 9 3

Darłówek (woj. zachodniopomorskie). W sobotę (18.08) w Darłówku znaleziono ciało kilkunastoletniego chłopca. Ratownicy wyłowili je na wysokości wschodniego falochronu.

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki
zdjęcia
galeria

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki 6 1

Spłonęła cała suszarnia oraz dwa budynki gospodarcze z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców.

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo]
galeria
film

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo] 1 1

Tańce i pieśni ludowe w sobotnie popołudnie, przed Pałacem Czartoryskich w Puławach zaprezentowały zespoły z ośmiu krajów świata. Tym samym, drugi już międzynarodowy festiwal "World Wide 2018", został oficjalnie otwarty.

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar
20 sierpnia 2018, 19:00

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar 1 0

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach powoli dobiega końca. 20 sierpnia odbędzie się przedostatni już koncert. O godz. 19 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Irena Wisełka-Cieślar.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.