Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 maja 2019 r.
8:18

Samobójstwo Weroniki po śmierci księdza. "Dlaczego miałem mu nie wierzyć? Komu, jak nie księdzu?"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
3 65 A A

Czarna nitka dziurawego asfaltu wije się pośród żółtych pól kwitnącego rzepaku. Leszczany, mała wioska w gminie Żmudź, jest wtopiona w ten rajski krajobraz. To była scena dramatu 17-letniej Weroniki. Nikt nie rozumie jej cierpiących rodziców, którzy muszą tłumaczyć nad trumną dziecka, że nie robiło nic złego. Weronika tylko chciała wyrwać się z Leszczan

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na pogrzebie 17-letniej Weroniki były tłumy. Trumnę odprowadzono z kościoła w Kumowie na pobliski cmentarz. To był ostatni akt dramatu, który rozegrał się pod koniec kwietnia. 

Jego finał miał miejsce w chełmskim lesie Borek. 17-letnia Weronika pozbawiła się życia. Jej świat zawalił się po śmierci księdza Zygmunta Woźniaka, proboszcza w jej parafii. Ksiądz odszedł dzień wcześniej, zmarł na zawał serca. Kapłan miał 67 lat, Weronika 17. Pół wieku różnicy.

Czy chcielibyście tu żyć?

– W tym roku nie będzie dobrych plonów z gryki. Pszczoły nie chodzą, bo jest zimno, a deszcz obił kwiat – mówi mieszkaniec Leszczan. – Szkoda tej dziewczynki. Taka zdolna i ładna była. Na pogrzebie to były tłumy. Nie wiem, co było na parafii, ale szkoda dziecka. Czy rodzice nie widzieli, że coś niedobrego się z nią dzieje? Może trzeba było iść do psychologa?

– Ludzie nie chcą mówić o tej tragedii, tylko po kątach gadają. W wiejskich sklepach w pobliskim Kumowie nic nie wiedzą. Wszytko to pewnie plotki – mówią sklepowe.

Tylko te plotki cały czas dzwonią w uszach Zbigniewa Józaka, ojca zmarłej 17-latki. Zaraz po śmierci w internecie ludzie sobie nie żałowali: ona z księdzem była w trzecim miesiącu ciąży, nocowała u niego na plebanii, miała tam swój pokoik – to tylko najlżejsze z komentarzy.

– Czego to ludzie nie wymyślą? Żyjemy z tym od tygodni – mówi mama Weroniki.

Siedzimy w domu państwa Józaków. Skromne, ale zadbane gospodarstwo. Widać rękę gospodarza. Dwójka rodziców i czwórka braci żyją w części trzypokoleniowego domu rodzinnego. Nie mają luksusów. Ciasne pokoiki i 97-letnia prababcia.

Szansą na lepsze życie Weroniki miały być służby mundurowe. Myślała o karierze w policji lub studiach prawniczych. Świat otwierał jej ksiądz.

– Pomagał publikować jej wiersze, wspierał w pisaniu. Była lektorem w naszym kościele. Miałem jej zabronić chodzić do księdza, bo ktoś coś powiedział? Była taka sytuacja, że po tych plotkach pojechałem z nią do proboszcza. Oboje mi tłumaczyli, że nie było złamania ślubów czystości. Myślę, że ksiądz takich rzeczy by nie zrobił. Dlaczego miałem mu nie wierzyć? Komu, jak nie księdzu? – dodaje Zbigniew Józak. – Ksiądz był dla niej drugim ojcem, lepiej ją rozumiał niż ja. A co mogłem jej dać? Obrządek przy zwierzętach i robotę w polu. Weronika chciała czegoś więcej, wyrwać się z Leszczan. Czy pan chciałby tu żyć? – pyta retorycznie Zbigniew Józak.

Szykowała się do wakacyjnego wyjazdu

Weronika przygotowywała się do dorosłego życia. Uczyła się w jednym z chełmskich liceów, biegle mówiła po niemiecku, rozpoczęła kurs nauki jazdy.

– Szykowała się do wakacyjnego wyjazdu do pracy. Porozumiała się po niemiecku z właścicielką lodziarni gdzieś za granicą. Już nawet przyszła umowa o pracę podpisana przez tę panią. Brakowało tylko podpisu Weroniki. Ona była niezwykle zaradna i samodzielna – opowiada tata 17-latki. – Nie wiem, dlaczego zdecydowała się na ten krok. Dorastała. Być może śmierć księdza to był zbyt mocny cios od życia? – zastanawia się.

25 kwietnia na rozległy zawał umiera ksiądz Woźniak. Ślad po Weronice urywa się 26 kwietnia. Szukała jej chełmska policja. – Nie dostrzegliśmy oznak załamania. Była wyciszona po śmierci księdza, ale nic nie wskazywało na tragedię – dodaje ojciec.

Ciało Weroniki znaleziono dwa dni później, 28 kwietnia, w niedzielę, w chełmskim lesie Borek. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo.

Takie relacje się zdarzają

Weronika prawdopodobnie dostrzegła w księdzu swojego mentora duchowego, człowieka, który mógł ją wyrwać z realiów Leszczan, pokazać jej inne życie. Była osobą wrażliwą, o dużej duchowości.

– Taka silna więź emocjonalna jest jak najbardziej możliwa pomiędzy osobą młodą a starszym, doświadczonym człowiekiem. Takie relacje spotyka się nie tylko na linii duchowny-wierny, ale także trener-zawodnik, czy wręcz instruktor w domu kultury i młody człowiek. Szok wywołany śmiercią mentora może doprowadzić do tak desperackiego kroku, jak targnięcie się na swoje życie. Być może pustka duchowa po śmierci mentora jest zbyt bolesna, zbyt ciężka do udźwignięcia – mówi dr Piotr Kwiatkowski, psycholog z UMCS Lublin.

Kuria potępia

– Osoby ferujące wyroki na portalach internetowych lub powtarzające plotki bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy w danym temacie, powinny pomyśleć o rodzinach przeżywających żałobę po śmierci bliskich. Ktoś mający minimum empatii dwa razy zastanowi się, zanim napisze coś krzywdzącego o zmarłych, wiedząc, że przeczytają to ich bliscy. W ostatnich dniach trzy fakty zadały kłam szerzącym się lotem błyskawicy pomówieniom: sekcja zwłok nastolatki, treść pozostawionego przez nią listu, wcześniej wielokrotnie przeinaczana, jak również poruszające wystąpienie ojca dziewczyny podczas pogrzebu. Prawdą jest, że nastolatka właśnie na plebanii szukała zrozumienia dla swoich problemów. Stawiając tezy idące dalej, trzeba mieć na to dowody, a nie tylko luźne skojarzenia. W przeciwnym razie niszczy się pamięć o zmarłych na podstawie plotek. Nieuszanowanie majestatu śmierci jest czymś obcym kulturze chrześcijańskiej – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Sekcja zwłok przeprowadzona w Chełmie wykazała, że Weronika nie była przy nadziei. Ojciec nad trumną córki tłumaczył ludziom jej czyste relacje z księdzem.

Czy ludzie w to uwierzą? Bóg raczy wiedzieć. Wcześniej pisali do kurii donosy na księdza Woźniaka, że na plebanii nocuje Weronika, że ich relacje mają podejrzany charakter.

– Mam żal do sąsiadów. Nie znali prawdy, a pisali i gadali te głupoty. I teraz, i wcześniej – kończy Zbigniew Józak.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 08:32
+37
Straszna tragedia, wyrazy współczucia dla rodziców. Każdy kto przy tej okazji pluje jadem to zwykła szuja.
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 08:35
+31
Tak to już jest,że ludzie żyją plotkami a na wsiach to już lepiej nie mówić...
Avatar
Oburzona / 11 maja 2019 o 10:51
+25
Pani Mario pisze pani, że ma żal do sąsiadów o to że zbyt mocno ingerują w życie innych, gdyby rodzice wcześniej zwrócili uwagę na te komentarze można było tej tragedii uniknąć. Rodzice są w głównej mierze winni temu co się stało i ponoszą odpowiedzialność za śmierć własnej córki. W którym normalnie funkcjonującym domu nastolatka nocuje na plebani, a rodzice na to przyzwalają.Przecież to jest patologia!  Proszę sobie samej odpowiedzieć na pytanie jakie ważne sprawy skłaniały ją do tego, że musiała zostawać na noc u księdza- księdza, którego z poprzedniej parafii usunięta prawopodobnie za podobne przewinienia.            Cyt. miała tam swój pokoik, ja się pytam po co?Niektórzy w tym ojciec piszą, że nie doszło do złamania ślubów czystości, a powiedział mu to ksiądz który jak już wspomniałam za to został wydalony z parafii w " Syczynie". Rodzice, którzy przyzwalali na nocowanie na parafii u 67 letniego księdza siedemnastolatce( być może już nawet wcześniej) są winni śmierci własnego dziecka bo to właśnie oni wystawili ją jak na tacy temu człowiekowi. Ktoś kto w dzisiejszych czasach kiedy tyle się mówi o tego typu sprawach, o pedofilii w kościele nie widzi, albo nie chce tego widzieć jest poprostu ignorantem. Powinna Pani raczej współczuć tej biednej nastolatce, której nikt nie pomógł wtedy kiedy był na to czas, a nie rodzicom, którzy nawet podczas pogrzebu własnej córki bronią księdza.
Pani Mario pisze pani, że ma żal do sąsiadów o to że zbyt mocno ingerują w życie innych, gdyby rodzice wcześniej zwrócili uwagę na te komentarze można było tej tragedii uniknąć. Rodzice są w głównej mierze winni temu co się stało i ponoszą odpowiedzialność za śmierć własnej córki. W którym normalnie funkcjonującym domu nastolatka nocuje na plebani, a rodzice na to przyzwalają.Przecież to jest patologia!  Proszę sobie samej odpowiedzieć na pytanie jakie ważne sprawy skłaniały ją do tego, że musiała zostawać na noc u księdza- księdza, ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 08:33
+25
Ludzie niestety oceniają wszystko wg swojego własnego formatu i od razu jadą prostackimi antyklerykalnymi kliszami. A nie wszystko na tym świecie sprowadza się do ru... Nietrudno mi uwierzyć, że taka więź duchowa czy nawet przyjaźń jest możliwa. To co umożliwiło w ogóle taką relację (wielka wrażliwość dziewczynki) przyczyniło się też do tragedii, bo najwyraźniej młoda psychika nie udźwignęła nagłego szoku. Młodzi ludzie są niestety impulsywni i zdolni do nieodwracalnych kroków. Szkoda dziecka.
Avatar
BG / 10 maja 2019 o 08:56
+23
Dajcie ludziom spokój. Robienie z tragedii show. To niesmaczne
Avatar
jolo / 10 maja 2019 o 08:48
+22
Teraz jest nagonka na księży, bo niektórzy z nich upadli, wiec są igrzyska, a gawiedź i tak nie uwierzy.. Wszystkich kapłanów wrzucają do jednego wora! Tylko nie siebie.. Oni są oczywiście święci.. :-)
Avatar
Gość / 10 maja 2019 o 12:01
+19
Jak się czyta "żyła lat 17" to mózg tego nie pojmuje... Jakie żyła? 17 lat... Masakra... Bardzo współczuję Rodzicom, bardzo. A hejt, który się na nich wylał pokazuje właśnie jakie cudowne jest nasze katolickie społeczeństwo. Dramat.
Avatar
Loco / 10 maja 2019 o 08:48
+19
"Dlaczego miałem mu nie wierzyć? Komu, jak nie księdzu? " - jeszcze dwadzieścia-trzydzieści lat temu zrozumiałbym taki tekst ale teraz .
Avatar
Maria / 10 maja 2019 o 22:49
+18
Wielka tragedia dla Rodziny Weroniki,serdeczne wyrazy współczucia. Mam żal do mieszkańców że tak ingerują w życie innych,że tak plotkują,opiniują aż doprowadzili do nieszczęścia a teraz jeszcze komentują.
Avatar
anka / 10 maja 2019 o 11:53
+18
Łatwiej jest założyć, że zmarłego księdza i dziewczynę łączyła intymna relacja, niż to, że ksiądz pomagał tej dziewczynie, a ona faktycznie mogła się zadurzyć (w tym wieku jest to bardzo prawdopodobne), bo w końcu ktoś ją rozumiał, miał dla niej czas i okazywał przyjaźń. Wychodzi z tego, że lepiej jest teraz nic nie robić, niż komuś pomóc, bo zawsze to może być wykazane jako podtekst seksualny. Co do księży to jak siedzą zamknięci i nie kontaktują się z ludźmi jest źle, jak chcą pomóc też jest źle. Po prostu co niektórzy ciągle nie mogą znieść, że oni w ogóle istnieją. Ot, taka nienawiść dla nienawiści. Już to kiedyś było. Najwięcej zawsze mają do powiedzenia ci, których nikt nie zmusza ani do bycia członkiem Kościoła, ani do wiary. Niech odpoczywają w pokoju Oboje. Na szczęście dla nich już ten cały zamęt, opluwanie, sprowadzanie wszystkiego do seksu nic nie znaczą.
Łatwiej jest założyć, że zmarłego księdza i dziewczynę łączyła intymna relacja, niż to, że ksiądz pomagał tej dziewczynie, a ona faktycznie mogła się zadurzyć (w tym wieku jest to bardzo prawdopodobne), bo w końcu ktoś ją rozumiał, miał dla niej czas i okazywał przyjaźń. Wychodzi z tego, że lepiej jest teraz nic nie robić, niż komuś pomóc, bo zawsze to może być wykazane jako podtekst seksualny. Co do księży to jak siedzą zamknięci i nie kontaktują się z ludźmi jest źle, jak chcą pomóc też jest źle. Po prostu co niektórzy ciągle nie mogą znie... rozwiń
Avatar
Gość / 2 dni temu o 18:01
+1
Oj nauczycielu z Bożej łaski.... co wypisujesz? Nie każdy nauczyciel jest nieudacznikiem i nie każdy ksiądz jest pedofilem, draniem i wykolejeńcem. Znam i tych, którzy cieszą się autorytetem wśród parafian, normalnych, dobrych ludzi. 
Avatar
Nauczyciel / 2 dni temu o 14:39
-1
Wyrazy współczucia dla rodziny z powodu śmierci córki i z powodu kołtuńskiego środowiska.Obejrzeli film Sekielskich i od dzisiaj uważają że każdy ksiądz to zboczeniec. Oj,ludzie,ludzie...
Avatar
onek / 2 dni temu o 03:06
+1
W mojej miejscowosci juz niezyjacy proboszcz równiez miał córkę.Córka juz na emeryturze Wykształcił ja i była sędziną..Równiez była historia  z młodym wikarym i nastolatką.Tudziez ta młoda nastolatka ciagle latała do koscioła,śpiewała ,uczestniczyła w oazach,wyjazdach i odwiedzała wikarego.Okazało sie ,ze zrobił jej dziecko.Długo rodzice ukrywali  ciąże,no ale w końcu musiała z dzieckiem wyjsć na spacer..Ludzie szemrali ,bo nastolatka nie miała chłopaka ,tylko latała na modlitwy do koscioła.Po dwóch latach od narodzenia.Ponownie zaszła w ciąże.Dzieci wychowywała ,nie powiem ,ze nie .I co sie okazuje ,ze zachodzi w trzecia ciaże.Rodzi sie dziecko niepełnopsrawne.To oddała do osrodka.Wikary zmienił parafie i ona wyjechałaniedaleko ,ale do wiekszego miasta.Pochodziła z biednej rodziny.Okazało sie ,ze kupił jej dwupoziomowe mieszkanie,płacił na wykształcenie.Byt sie dziewczynie poprawił.Dzieci sa juz duze ,bo maja ponad 20 lat.Ale takie sytuacje maja miejsce.A tu rodzice pozwalaja nastolatce spac u ksiedza ,no litosci.Chyba sie pogubili w tym wszystkim i napewno nie było dobrych relacji z rodzicami.Spedzała czas z ksiedzem nie  z bracmi nie zrodzicami.To juz o czyms swiadeczy.I w głowie sie nie miesci.,ze poepełnia samobójstwo,bo jej ukochany  ksiadz umiera.Pierwszy taki przypadek słysze ,zeby z miłosci do ksiedza popełnic samobójstwo.Jak tam musiała byc silna wież pomiedzy nimi.Jej wiersze pisane o miłości .Z nich juz mozna sie wiele domyslać.Na wsiach ludzie niedowierzja ,ze ksiadz tez człowiek i potrzeby seksulane ma.Sami maja potrzeby ,to co ksiadz nie ma potrzeb .Ciemnogród moze tylko w takie rzeczy wierzyć.Niech wreszcie tem ciemny lud zrozumie ,ze księza pokąntnie mają kobiety ,albo sa pedofilami.Rodzice bacznie sie przygladajcie z kim i do kogo dziecko chodzi.Bo ,zeby nie było za pozno.Szkoda dziewczyny bo całe zycie miała przed sobą.I winie rodziców za ten stan jaki wydarzył się,bo moglia corka zyć .Slepi rodzice ,którzy sa nieudolni w wychowaniu,w przekazywaniu miłosci do dzieci itd itd.Brak słów.
W mojej miejscowosci juz niezyjacy proboszcz równiez miał córkę.Córka juz na emeryturze Wykształcił ja i była sędziną..Równiez była historia  z młodym wikarym i nastolatką.Tudziez ta młoda nastolatka ciagle latała do koscioła,śpiewała ,uczestniczyła w oazach,wyjazdach i odwiedzała wikarego.Okazało sie ,ze zrobił jej dziecko.Długo rodzice ukrywali  ciąże,no ale w końcu musiała z dzieckiem wyjsć na spacer..Ludzie szemrali ,bo nastolatka nie miała chłopaka ,tylko latała na modlitwy do koscioła.Po dwóch latach od narodzenia.Ponownie zaszła w cią... rozwiń
Avatar
Gość / 3 dni temu o 22:30
-1
W tym przypadku być może nie będzie przedawnienia dla niektórych.
Avatar
Gość / 3 dni temu o 22:20
0
"Dlaczego miałem mu nie wierzyć? Komu, jak nie księdzu?"...nie mam sumienia odpowiedzieć temu człowiekowi na zadane pytanie bo na pewno bym zgrzeszył a nie jestem fanatycznym katolikiem.
Avatar
Niedaleki Parafianin / 6 dni temu o 11:43
+5
Opini jest wiele moim zdaniem zawinili rodzice w jakim normalnym domu ojciec czy też matka pozwalają tak młodej i ładnej dziewczynie nocować u księdza. Gdzie był ojciec gdzie matka. Wydaje mi się że zawinili oni ksiądz wykorzystał szansę że dziewczyna przychodziła na plebanię omotał dziewczynę . Dziwię się tylko ojcu dlaczego puszczał ją nocować tam na plebani. Księża uważają się ponad nas zwykłych ludzi A w prawdzie są jeszcze gorsi zepsuci alkoholicy , pedofile są jeszcze gorsi niż jakiś bandyta bo bandyta jak coś zrobi to idzie siedzieć A ksiądz jest nietykalny według mnie to jest poprostu KLIKA. Szkoda dziewczyny że musiała trafić na takiego księdza.
Opini jest wiele moim zdaniem zawinili rodzice w jakim normalnym domu ojciec czy też matka pozwalają tak młodej i ładnej dziewczynie nocować u księdza. Gdzie był ojciec gdzie matka. Wydaje mi się że zawinili oni ksiądz wykorzystał szansę że dziewczyna przychodziła na plebanię omotał dziewczynę . Dziwię się tylko ojcu dlaczego puszczał ją nocować tam na plebani. Księża uważają się ponad nas zwykłych ludzi A w prawdzie są jeszcze gorsi zepsuci alkoholicy , pedofile są jeszcze gorsi niż jakiś bandyta bo bandyta jak coś zrobi to idzie siedzie... rozwiń
Avatar
Zdegustowana / 14 maja 2019 o 23:13
+1
Popieram. Obejrzeć film braci Sekielskich i wszystko w tym temacie.
Avatar
Parafianka... / 13 maja 2019 o 10:54
+7
Polecam każdemu obejrzeć dokument Redaktora Sekelskiego pt. Tylko nie mów nikomu... Acha i dodam. Jak ks Woźniak objął nasza parafie i była to jego 1koleda u nas. Moja mama zapytała skąd ks przychodzi? On odparł że z Wrocławia... Mama mówi : to z takiej aglomeracji do takiej dziury i parafii z długiem? A on no tak i że lubi wieś. Czemu nie mówił jak się niedawno dowiedziałam że z Syczyna go zeslali? Czemu ukrywał? Odpowiedzcie sobie na to pytanie Dziękuję
Avatar
kazik / 13 maja 2019 o 10:47
+1
Ludzie są tylko ludżmi . Jednym wygrana zaszkodzi innym przegrana pomaga bo zmądrzeli. Milionom kościół pomaga a nielicznym szkodzi. Minie pomaga i jest potrzebny.
Avatar
ktoś / 12 maja 2019 o 17:15
-6
Ludzie dajcie spokój, przecież ta rodzina przeżywa dragedie,a wy sensację...po co to wam?nikt nie wie co go może spotkać w przyszłości u siebie w rodzinie.
 Ludzie, którzy przeżywają tragedię nie latają po gazetach udzielając wywiadów, a oni teraz usiłują zrzucić winę za swoje zaniechania i przymykanie oczu na to co się dzieje na ludzi, którzy o tym głośno mówią. I to jest w porządku? Raczej nie.
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Grzegorza Janczaka w Puławach
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grzegorza Janczaka w Puławach 0 0

To będzie koncert dla miłośników szant. Z wyjątkowym koncertem pieśni żeglarskich w puławskim Rejsie (ul. Portowa 2) wystąpi Grzegorz Janczak. Wydarzenie odbędzie się 24 maja o godz. 19.

Podtopienia na południu Polski. Strażacy walczyli z wodą zalewającą posesje
film

Podtopienia na południu Polski. Strażacy walczyli z wodą zalewającą posesje 0 0

Ulewne deszcze doprowadziły do podtopień w wielu rejonach kraju. Ucierpiały m.in. miejscowości Oleśnica w woj. świętokrzyskim oraz Kolbuszowa i Brzostek w woj. podkarpackim.

Duże zmiany nad zalewem Żółtańce koło Chełma

Duże zmiany nad zalewem Żółtańce koło Chełma 2 0

Koniec z parkowaniem gdzie popadnie nad najpopularniejszym chełmskim kąpieliskiem w Żółtańcach. Zalew, który w sezonie letnim ściąga tłumy plażowiczów z całej okolicy, zyska nowoczesny parking, promenadę i ścieżki rowerowe.

Mieszkańcy Lublina będą płacić mniej za parkowanie?

Mieszkańcy Lublina będą płacić mniej za parkowanie? 4 9

Czy mieszkańcy Lublina będą płacić za parkowanie mniej niż kierowcy spoza miasta? Proponują to członkowie klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka. Oczekują też, że obsługa płatnej strefy będzie przejęta przez jedną z miejskich spółek, żeby na lubelskich parkingach nie zarabiała już wynajęta firma z zewnątrz.

MŚ U-20: Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie
film

MŚ U-20: Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

Dzisiaj rozpoczynają się mistrzostwa świata U-20. Na murawie w Łodzi pojawią się Polacy, którzy będą rywalizować z Kolumbią. Początek meczu o godz. 20.30. Transmisję z meczu przeprowadzą stacje: TVP Sport i TVP 2. W internecie spotkanie będzie można obejrzeć na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP.

Jakie pytanie zadał Adam w raju?
Wiersze między newsami

Jakie pytanie zadał Adam w raju? 1 0

W czwartek zaczyna się w Lublinie festiwal Miasto Poezji. Tradycyjnie bierzemy udział „Wierszami między newsami”.

Wystawa "Do raju jeszcze daleko" w Zamościu
24 maja 2019, 17:00

Wystawa "Do raju jeszcze daleko" w Zamościu 0 0

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wernisaż wystawy Mateusza Kowalika "Do raju jeszcze daleko". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 24 maja o godz. 17 w Galerii Fotografii Ratusz.

Zamość: Tablety od radnych dla dzieci
film

Zamość: Tablety od radnych dla dzieci 0 3

Chcieli oddać potrzebującym dzieciom służbowe tablety, ale ich inicjatywa nie spotkała się z poparciem kolegów radnych. Sami więc kupili sprzęt przekazali go do Pogotowia Opiekuńczego w Zamościu.

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 1 19

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 28 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 15 7

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.