Wybrane imprezy w niedzielę 27 września w Lublinie.
WYDARZENIA
Wykład: Mała Akademia Designu, godz. 13, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Podczas prezentacji członkowie MAD opowiedzą o swojej projektach, zrealizowanych we współpracy z m.in: Warsztatami Kultury, Centrum Kultury, Klasztorem oo. Dominikanów, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Galą czy Lubelskim Instytutem Designu.
Piknik zabaw podwórkowych, godz. 14, Plac Zabaw Generała Sowińskiego pomiędzy blokami Al. Racławickie 24 i Sowińskiego 1A, wstęp wolny
Z braku boiska, na kawałku asfaltu chłopcy grali kiedyś w koperty lub kapsle, na skrawku klepiska w dołek, a dziewczyny grały w gumę lub skakanie przez piłkę odbijaną od ściany i robiły "widoczki". Organizatorzy spróbują przypomnieć sobie nasze dzieciństwo i wzbogacić Lublin o przestrzenie, które pomogą naszym dzieciom na świeżym powietrzu.
Wykład: Lubelski Instytut Designu, godz. 17.30, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Podczas debaty będziemy się starali odpowiedzieć na pytanie, jak etyka i odpowiedzialność za innych ludzi, przestrzeń i środowisko naturalne wpływa na proces projektowania i decyzje podejmowane przez projektanta. Proces projektowania i jego finalny efekt należy odbierać w szerokim kontekście - społecznym, ekonomicznym, estetycznym.
Spotkanie z Wojciechem Nowickim. „Odbicie” i inne eseje o fotografii, godz. 18, Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN”, Sala Czarna, wstęp wolny
Teatr NN zaprasza wszystkich fanów fotografii na spotkanie z Wojciechem Nowickim, pisarzem, publicystą i kuratorem wystaw fotograficznych. Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce - "Odbicie".
Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim, godz. 18.45, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej, ul. Narutowicza 6
W programie utwory kompozytorów; F. Farkas, A. Borodin, B. Bartok, E. Grieg, J. Rae, S. Nestico, L. Niehaus, R. Pelckman, H. Wiberny.
Recital fortepianowy, godz. 19, Trybunał Koronny, Rynek 1
Michał Drewnowski. Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce.
TEATR
„Szarp pan bas”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 17-42 zł.
Kabaret muzyczny. Piosenki Jerzego Wasowskiego Muzyczna podróż w świat utworów Jerzego Wasowskiego. Znany dobrze Starszy Pan jest autorem nie tylko muzyki do Kabaretu, ale również wielu innych pięknych piosenek. Ewa Konstancja Bułhak odkrywa przed publicznością mniej znaną twórczość Wasowskiego, a piosenki przeplata fragmentami scenariuszy wieczorów z Kabaretu Starszych Panów: Przerwa w podróży, Niespodziewany koniec lata oraz Kwitnące szczeble. Na scenie trójka aktorów, którzy przeniosą widzów w świat pełnych liryzmu i humoru piosenek, tworząc klimat widowiska muzycznego z lat 50-tych minionego stulecia.
Czas kobiety, godz. 19, Teatr Stary, Jezuicka 18
Idea współpracy Leszka Mądzika i Anny Marii Jopek przy spektaklu „Czas kobiety” zrodziła się w wyniku wzajemnej fascynacji artystów swoją twórczością. Leszek Mądzik wniesie do niego swój świat teatralny i niezwykłą wrażliwość plastyczną, Anna Maria Jopek - talent kompozytorski i cudowny, znany wszystkim głos.
WARSZTATY
Biblioteka gier, godz. 10.30, Nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny
Gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka, ale także pretekst do spotkań, do rozmów i do pokazania się. Dają też możliwość pokazania, że wszyscy są ważni i równi. Organizatorzy wybiorą takie gry, gdzie każdy będzie miał coś do powiedzenia, gdzie dominuje kooperacja i dobra zabawa, a nie rywalizacja.
Warsztat: Piękne Panie - warsztaty eco-designu "maKULaTURA, godz. 11, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Warsztaty twórczego wykorzystania papieru i pokrewnych surowców ekologicznych używanych każdego dnia w domu, biurze, szkole. Warsztat będzie wariacją na temat odkrywania nowych, zaskakujących możliwości papieru i próbą poszukania innych sposobów powtórnego wykorzystania makulatury. Poznamy proces powstawania surowca i związane z tym procesy ekologiczne, odkryjemy tajemnice papierowego świata, a potem sami zaprojektujemy i wykonamy papierowe dekoracje do domu.
Pracownia Igły 4 słonie i Suzie Q, godz. 14, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Pracownia będzie przenosić ludowe wzory na materiał, który można później przemienić w torbę, sukienkę, poduszkę lub inny użytkowy drobiazg, a potem ozdobić go stemplami.
Weekend Seniora – Warsztaty Teatralne, godz. 15, DDK „Bronowice”, ul. Krańcowa 106, wstęp wolny
Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” zaprasza wszystkich seniorów na bezpłatne warsztaty teatralne organizowane w ramach akcji „60+kultura”. Efektem warsztatów będzie improwizowany spektakl z udziałem uczestników. Zainteresowani dalszą aktywnością teatralną będą mogli dołączyć do Grupy Teatralnej Dorosłych, która wznawia swoją działalność po wakacyjnej przerwie.
Ruchome obrazy, godz. 16, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, bilety 5 zł.
Warsztaty będą poświęcone twórczości jednego z najbardziej oryginalnych artystów szwajcarskich – Jeana Tinguely’ego. Sztuka byłą dla niego grą i manifestem niezależności, opowiemy więc o jego niezwykłych rzeźbach kinetycznych z metalowych rur i kół rowerowych oraz anty-maszynach, które wprawiał w ruch.