Spotkania z profesjonalistami. Filmy, których nie zobaczycie nigdzie indziej. Wiele okazji do wspólnego projektowania i zdobywania nowego doświadczenia. To będzie bardzo designerski listopad – zapowiadają organizatorzy Patterns of Europe | Wzory Europy.
Tegoroczna edycja Patterns of Europe | Wzory Europy będzie poświęcona wzornictwu przemysłowemu. W programie m.in.: projekcje unikatowe filmów, wykłady i warsztaty z ikonami polskiego wzornictwa i designu.
- Spotkamy wyjątkowych ludzi, którzy decydują o tym jak wygląda świat otaczających nas przedmiotów, poznamy historie i drogę na szczyt najważniejszych światowych projektantów, poznamy ludzi z branży i będziemy uczestniczyć w wielu interesujących dyskusjach - zapowiadają organizatorzy. - Nie zabraknie też okazji do wspólnego projektowania i zdobywania zupełnie nowych doświadczeń pod okiem tych, których projekty szczęśliwie pokonały drogę od pomysłu, przez prototyp, aż do hali produkcyjnej.
Patterns of Europe rozpocznie się piątek, 6 listopada. Już ruszyły zapisy na spotkania i warsztaty.
Pierwszego dnia o godzinie 17 pokaz filmu dokumentalnego „Objectified” reż. Gary Hustwit. O godz. 18:30 wykład prof. Wojciecha Wybieralskiego „Polskie wzornictwo po roku 1989” (Wymagana rejestracja - link o formularza na www.warsztatykultury.pl).
W sobotę, 7 listopada, o godz. 11 prezentacja prof. Wybieralskiego „Ogólne wprowadzenie do wiedzy o wzornictwie przemysłowym oraz spotkanie dyskusyjne poświęcone praktyce uprawiania zawodu projektanta wzornictwa” (wymagana rejestracja).
Prof. Wojciech Wybieralski to projektant przemysłowy i nauczyciel; urodzony w 1942 r. Dyplom robił na warszawskiej ASP w pracowni Lecha Tomaszewskiego. W latach 1984-2004 był przewodniczącym Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Przez 20 lat od lat 70. do 90. razem ze swoim zespołem stworzył około 100 projektów głęboko zakorzenionych w zmieniających się realiach gospodarczych kraju. To projekty maszyn przemysłowych, urządzeń optycznych, samochodów, elektroniki, sprzętu medycznego czy przedmiotów codziennego użytku wykonanych z materiałów syntetycznych. Wiele z nich trafiło do produkcji, jak np. rzutnik „Krokus AF” czy chlebak „Lamela”.
W kolejną sobotę, 14 listopada, o godz. 17 pokaz filmu „Design & Thinking”, reż. Mu-Ming Tsai, a o godz. 18.30 o myśleniu projektowym w praktyce będą opowiadać Anna Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofia Strumiłło-Sukiennik, założycielkami studia Beza Projekt, projektantkami mebli, instalacji artystycznych, przedmiotów użytku codziennego.
26 listopada (czwartek) pokaz filmu “Iris”, reż. Albert Maysles (godz. 17). O godz. 18.30 spotkanie z Marcinem Wichą, autorem książki “Jak przestałem kochać design”.
Wszystkie wydarzenia w Warsztatach Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a).