Co Gdzie Kiedy. Jeden z kluczowych festiwali muzycznych na kulturalnej mapie Lublina powraca. Organizowane przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, Chatkę Żaka i CSK Mikołajki Folkowe w tym roku odbędą się już po raz 28. Możemy liczyć na ciekawe koncerty, wystawy i warsztaty, które odbędą się w przestrzeniach Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16) i Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) w dniach 30 listopada - 2 grudnia.
Mikołajki Folkowe to jeden z największych festiwali muzyki folkowej w Polsce. Tradycja imprezy sięga 1991 roku. Wydarzenie poświęcone jest różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobom jej zachowania we współczesnym świecie oraz możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności.
Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 30 listopada o godz. 10 w Chatce Żaka, konferencją naukową "Przed ołtarzem pól - święci w kulturze ludowej". Uczestnicy postarają się przedstawić osadzenie opowieści o świętych w ludowej konceptosferze i recepcję kościelnych żywotów w sferze chłopskiego przekazu ustnego.
Jednym z ważnych punktów programu będzie konkurs muzyczny "Scena Otwarta" dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Przegląd zorganizowany zostanie w piątek o godz. 15 w CSK. Wieczorem o godz. 20.30 w tym samym miejscu odbędzie się koncert gdańskiego zespołu wokalnego Laboratorium Pieśni.
W sobotę o godz. 18 na scenie CSK zaprezentują się gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja oraz zaproszeni goście z wyjątkowym koncertem "Spotkania Kultur". Wystąpi m.in. Yamma Ensemble z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską i muzykę żydowskiej diaspory oraz Otava Yo - rosyjska gwiazda, w której repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach z bardzo skocznym bitem.
Finał Festiwalu będzie miał miejsce 2 grudnia o godz. 18 w Chatce Żaka. Będzie to koncert fińskiej grupy Pekko Käppi & K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni). Pekka Käppi to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz liry jouhikko, a towarzyszą mu muzycy grający na równie dziwnych instrumentach – gitarach zbudowanych z pudełek po cygarach.
Tradycyjnie nie zabraknie dodatkowych atrakcji. Jedną z nich będzie barwny Jarmark Cudów, który zorganizowany zostanie 1 grudnia w CSK. Podczas Festiwalu w Chatce Żaka będzie można podziwiać ciekawą wystawę fotograficzną "Teatr w obiektywie".
Wśród warsztatów znajdą się zajęcia poświęcone tańcom gruzińskim oraz wykonywaniu zabawek choinkowych. W programie znajdują się też warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia wokalne.
Bilety na Festiwal można kupować online oraz w siedzibie Chatki Żaka i Centrum Spotkania Kultur. Wstęp na warsztaty i dodatkowe wydarzenia jest bezpłatny (na warsztaty obowiązują zapisy), biletowane są natomiast koncerty. Karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 70 zł.
Program Festiwalu:
Piątek, 30 listopada:
- godz. 10 - konferencja naukowa (Chatka Żaka)
- godz. 14 - wernisaż wystawy "Tradycja w obiektywie" (Chatka Żaka)
- godz. 15 - Scena Otwarta (Centrum Spotkania Kultur)
- godz. 20.30 - Laboratorium Pieśni (Centrum Spotkania Kultur)
Sobota, 1 grudnia:
- godz. 10 - warsztaty pieśniarskie (Centrum Spotkania Kultur)
- godz. 12 - Jarmark Cudów (Centrum Spotkania Kultur)
- godz. 14 - warsztaty muzyki żydowskiej (Centrum Spotkania Kultur)
- godz. 16 - Festiwalowe żywe książki (Centrum Spotkania Kultur)
- godz. 18 - koncert "Spotkania Kultur" (Centrum Spotkania Kultur)
Niedziela, 2 grudnia:
- godz. 11 - warsztaty zabawek (Chatka Żaka)
- godz. 13 - warsztaty muzyczne (Chatka Żaka)
- godz. 18 - koncert Pekko Käppi & K:H:H:L (Chatka Żaka)