Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

21 czerwca 2019 r.
21:25

Festiwal Niezła Sztuka rozpoczął się w Chełmie [zdjęcia, program]

Koncerty, wernisaże, pokazy, występy, warsztaty i street art. Już po raz trzeci Chełm opanowali ludzie sztuki w ramach niezależnego Festiwalu Niezła Sztuka. – Inicjatywy, która pokazuje, że w Chełmie mamy naprawdę wielu utalentowanych mieszkańców – zapowiada Justyna Nafalska z ekipy organizatorów festiwalu. – Fotografia, rysunek, poezja, malarstwo, muzyka czy teatr czy rzeźba. Wszystko to pokażemy w dniach 21-23 czerwca na pl. Łuczkowskiego w Chełmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ale Niezła Sztuka to nie tylko możliwość biernego oglądania tego, co stworzyli inni. W trzeciej edycji festiwalu, organizatorzy chcą  zaangażować publiczność w proces tworzenia. Dlatego w trakcie Niezłej Sztuki odbywają się ciekawe warsztaty adresowane dla widzów festiwalu: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W końcu sztuka nie zna żadnych ograniczeń, a każdy może skrywać w sobie talent – deklarują organizatorzy, na co dzień znajomi i przyjaciele zafiksowani na stworzenie w Chełmie niezależnej płaszczyzny aktywności twórczej. Tak oto o Niezłej Sztuce mówią jej twórcy:

– Dwie dotychczasowe edycje Niezłej Sztuki pokazały, jak wiele można dokonać wspólnymi siłami i jak ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach naszego miasta, którzy dotychczas nie mieli po prostu okazji, żeby się zaprezentować – opowiada Grzegorz Chwesiuk. – W Chełmie jest wielu ciekawych ludzi z głowami pełnymi inspirujących pomysłów. Mamy nadzieję, że Niezła Sztuka w tym roku przyciągnie jeszcze więcej takich osób.

– Jak co roku na naszym festiwalu nie zabraknie fotografii. Coraz więcej chełmian interesuje się tą dziedziną sztuki, a jest ona na tyle szeroka, że każdy znajdzie w niej swoją „niszę”: tematy czy technikę, w których czuje się najlepiej – mówi Przemek Świechowski, jeden z organizatorów festiwalu, który od lat zajmuje się fotografią profesjonalnie.

– Nasz festiwal to naprawdę wyjątkowa okazja do obcowania ze sztuką. Można nie tylko przyjść i biernie popatrzeć, ale też dotknąć, posłuchać, porozmawiać z artystami, a nawet samemu spróbować swoich sił „w sztuce” – zachęca Wojciech Zakrzewski. – Chełmscy twórcy nie tylko pokażą nam swoje prace, pasje i to, co ich kręci, ale postarają się także „wykrzesać” w widzach nieco chęci do tworzenia własnych rzeczy. Zaręczam że przez te trzy dni nikt, kto wpadnie na pl. Łuczkowskiego nie będzie się nudził – dodaje.

Niezła Sztuka to nieformalna grupa, której członkowie postanowili połączyć siły i wspólnie stworzyć w Chełmie niezależną platformę prezentacji artystycznych. Efektem ich pracy były już dwie edycje festiwalu: w 2017 i 2018 roku.

III edycja Festiwalu Niezła Sztuka 

21-23 czerwca 2019 / Chełm, pl. Łuczkowskiego

Ten program na charakter orientacyjny i ramowy. Wiele wydarzeń będzie odbywało się równolegle, często spontanicznie, zapraszamy więc po prostu od 21 do 23 czerwca na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Będzie tam dużo Niezłej Sztuki!

sobota 22 czerwca:

sztuka na placu: wystawy, warsztaty, teatr, fire show, występy artystyczne

12.00 – otwarcie drugiego dnia festiwalu

12.00 – 18.00 – prezentacja twórców i ich prac:

12.30 – Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” – Niezła Sztuka z Pasją!

13.00 – Urszula Bydlińska – Czarne Madonny (prezentacja w imieniu artystki)

13.15 – Renata Chmielewska – realistyczne portrety zwierząt

14.00 – Ewa Jarmoszyńska – malowanie „na żywo”

15.00 – Renata Dziewulska „Lips” i Klaudia Kopczyńska „Up in the Hill” – fotografia kobieca: kobiety przed i za obiektywem

16.00 – „Gdzie światło nocą, a gwiazd brak”, czyli Warszawa w obiektywie „chełmskiego chłopaczka” – Łukasz Kowalski opowie o swoich zdjęciach oraz zaprezentuje specjalną „niespodziankę” dla publiczności Niezłej Sztuki – tego nie można przegapić!

14.30 – 16.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy oraz mini konkursu literackiego (zapraszamy bez względu na wiek)

16.00 – 17.00 – sztuka haiku – kameralne spotkanie z Anną Mazurkiewicz (rozmowy o haiku, sztuce władania słowem, będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu tej japońskiej poezji)

17.00 – PORTRET ZAPRASZAJĄCY / Paweł „Totoro” Adamiec i „Kultura w krajobrazie – krajobraz w kulturze / Wojciech Januszczyk – wystawy zorganizowane w ramach współpracy z KRAJOBRAZY. Fundacja Przestrzeni z Lublina

17.30 – „Są dwa światy…” – surrealistyczne grafiki Artura Grejnera i „antropoi” Oli Sawy – dyskusja o pracach, tematach tabu w sztuce, i o tym, co „siedzi” w głowach artystów (przed dyskusją zachęcamy do zapoznania się z pracami tych twórców)

17.00 – 18.00 – warsztaty rzeźbienia w kredzie pod okiem Ewy Jarmoszyńskiej (dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat)

16.00 – 18.00 – spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią

18.00 – 20.00 – warsztaty z Teatrem Ognia Hesperydy/ bez użycia ognia / E. Dopieralska

18.00 – 20.00 – krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce (chcesz dołączyć? po prostu wpadnij ze swoim instrumentem)

19.00 – 19.20 – koncert skrzypcowy Wiktoria Czugunowa

20.00 – koncert SINSEN / Słoma z grupą z Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce

20.00 – Saunamasterzy na placu – pokaz Saunamistrzów z Chełmskiego Parku Wodnego

21.30 – 22.10 – spektakl “Koniec świata” Teatr Zbożowy /Fundacja Studio TM z Kielc

22.15 – 22.30 – fire show z muzyką / Teatr Ognia Hesperydy / E. Dopieralska

niedziela 23 czerwca:

ostatni dzień festiwalu: sprzątanie miasta, spacer kinowy, warsztaty, jam session, warsztaty, prezentacja muralu

12.00 – 14.00 – akcja sprzątania / Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce / dołączcie do nas! weźcie ze sobą rękawiczki i worki (z odzysku!), do których będziemy zbierać śmieci w miejscu, które wybierzecie w naszej ankiecie na Facebooku

14.00 – 18.00 spotkania z artystami / prezentacje ich prac:

14.00 – Maciej Kołodziej „Miejsca, do których prowadzi Cię tęsknota” i Mariusz Szymański „Magiczne Roztocze” – fotografia podróżnicza – kadry z bliska i daleka

15.00 – Piotr Bielecki i jego „Spętani” – o fotografii pełnej emocji

16.00 – Koło „Folia” – studenci grafiki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

17.00 – SOLARIS SNAUT – Inicjatywa LWL

16.00 – 18.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy (zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!)

14.00 – 16.00 spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią

14.00 – 16.00 krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce – można dołączać ze swoimi instrumentami – zapraszamy wszystkich chętnych!

16.00 – 17.00 – warsztaty kręcenia hula hop z Sylwią Smolińską (zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych – przygotujemy kilka kół hula hop, ale można przynosić także własne)

19.00 – prezentacja muralu przy ul. Pocztowej 17/19

20.00 – 21.00 – koncert Kozaurus/ Michał Kozar, Maciej Baraniak, Karol Różycki

21.30 – zamknięcie festiwalu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31