Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 lipca 2018 r.
17:12

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]

Autor: Zdjęcie autora am
16 lipca 2018 17:30
(fot. Marcin Bielec/ Materiały prasowe)

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się od opowiadania „Trzy życzenia” Isaaca Bashevisa Singera, w którym noblista opowiada o Frampolu.

– Nasz festiwal jest jak ten Frampol – mówi Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, dyrektor festiwalu „Śladami Singera”.  – Jest rozrywka, jest dobra zabawa, są artyści na wysokim poziomie i spotkania z ludźmi. Chcemy bawić i zachwycać. Też po to, by pojawiła się refleksja dotycząca zbiorowej i indywidualnej pamięci o polsko-żydowskim dziedzictwie.

Po raz pierwszy artyści w trasę po miejscach, gdzie rozgrywa się akcja opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, wyruszyli osiem lat temu. Wtedy odwiedzili cztery miasta: Biłgoraj, Szczczebrzeszyn, Józefów i Tyszowce. Co roku ich liczba się powiększa – tym razem zatrzymają się w 11 miastach i miejscowościach. Jak co roku – tournee zakończą w Lublinie pokazem spektaklu podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

– W tym roku po raz pierwszy odwiedzimy Chełm – mówi Dąbrowski.  I podkreśla: – Żadne miasto się nigdy nie wycofało. Wręcz przeciwnie. Współpraca z lokalnymi samorządami jest coraz ściślejsza, a ludzie odpowiedzialni tam za kulturę są coraz bardziej świadomi, że jest potrzebne. W wielu z tych miejsc to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, tam ludzie naprawdę na nas czekają.

– Są nawet tacy, którzy za nami jeżdżą – dodaje Arek Ziętek, dyrektor artystyczny festiwalu i reżyser poszczególnych pokazów. – Czuję się trochę jak Nawałka, który zbiera swoją ekipę z różnych stron świata i ma bardzo mało czasu, by stworzyć z nich zespół. My przed wyjazdem mamy tylko dwa dni prób – przyznaje.

Na ulicach, placach i rynkach swoje umiejętności zaprezentuje 13 sztukmistrzów z Polski, Czech, Izraela, Chorwacji, Martyniki, Włoch. To żonglerzy, tancerze, muzycy, aktorzy, mim, linoskoczek i mistrz hula-hoop.

– Jakie były kryteria doboru artystów? Takie, że ich nie było. Jedyne kryterium to różnorodność – tłumaczy Zietek.

– Międzynarodowa załoga artystyczna to wybuchowa mieszkanka. Zobaczymy co się wydarzy – mówi Damian Dudkiewicz, mim i aktor, od kilku lat mieszkający w Londynie. – Od wielu lat chciałem wziąć udział w tym projekcie. Cieszę się, że w końcu się udało.

Tradycją jest też to, że ulicznym występom, pokazom i opowieściom o życiu w żydowskich sztetlach, towarzyszy papierowe wydawnictwo. W „Sztukmistrzu chełmskim” czy „Sztukmistrzu józefowskim” można znaleźć m.in. artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny pióra lokalnych dziennikarzy, ale też osób, które chwyciły za pióro po raz pierwszy. Nakład  – 400 egzemplarzy.  

W każdym z miast/miasteczek/miejscowości międzynarodowa trupa artystów spędzi dwa dni. Dzień pierwszy to gra miejska, czytanie opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, projekcja filmu dokumentalnego o Janie Karskim i spektakl „Gimpel głupek”. Drugiego dnia będzie mniej refleksyjnie, za to bardziej widowiskowo – sztukmistrze wystąpią w różnych punktach miasta. To okazja, by ich poznać osobiście i dopytać o tajniki sztuki. A wieczorem spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza” z muzyką na żywo.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Pełen program: http://teatrnn.pl/sladamisingera

TRASA FESTIWALU

16 - 17 lipca: Chełm

17 - 18 lipca: Piaski

18 - 19 lipca: Szczebrzeszyn

19 - 20 lipca:  Krasnobród

20 - 21 lipca: Józefów

21 - 22 lipca: Biłgoraj

22 - 23 lipca: Tyszowce

23 - 24 lipca: Janów Lubelski

24 - 25 lipca: Bychawa

25 - 26 lipca: Kraśnik

26 - 27 lipca: Kock

28 lipca: Lublin

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30