Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 lipca 2018 r.
17:12

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]

Autor: Zdjęcie autora am
8 1 A A
16 lipca 2018 17:30
(fot. Marcin Bielec/ Materiały prasowe)

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się od opowiadania „Trzy życzenia” Isaaca Bashevisa Singera, w którym noblista opowiada o Frampolu.

– Nasz festiwal jest jak ten Frampol – mówi Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, dyrektor festiwalu „Śladami Singera”.  – Jest rozrywka, jest dobra zabawa, są artyści na wysokim poziomie i spotkania z ludźmi. Chcemy bawić i zachwycać. Też po to, by pojawiła się refleksja dotycząca zbiorowej i indywidualnej pamięci o polsko-żydowskim dziedzictwie.

Po raz pierwszy artyści w trasę po miejscach, gdzie rozgrywa się akcja opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, wyruszyli osiem lat temu. Wtedy odwiedzili cztery miasta: Biłgoraj, Szczczebrzeszyn, Józefów i Tyszowce. Co roku ich liczba się powiększa – tym razem zatrzymają się w 11 miastach i miejscowościach. Jak co roku – tournee zakończą w Lublinie pokazem spektaklu podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

– W tym roku po raz pierwszy odwiedzimy Chełm – mówi Dąbrowski.  I podkreśla: – Żadne miasto się nigdy nie wycofało. Wręcz przeciwnie. Współpraca z lokalnymi samorządami jest coraz ściślejsza, a ludzie odpowiedzialni tam za kulturę są coraz bardziej świadomi, że jest potrzebne. W wielu z tych miejsc to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, tam ludzie naprawdę na nas czekają.

– Są nawet tacy, którzy za nami jeżdżą – dodaje Arek Ziętek, dyrektor artystyczny festiwalu i reżyser poszczególnych pokazów. – Czuję się trochę jak Nawałka, który zbiera swoją ekipę z różnych stron świata i ma bardzo mało czasu, by stworzyć z nich zespół. My przed wyjazdem mamy tylko dwa dni prób – przyznaje.

Na ulicach, placach i rynkach swoje umiejętności zaprezentuje 13 sztukmistrzów z Polski, Czech, Izraela, Chorwacji, Martyniki, Włoch. To żonglerzy, tancerze, muzycy, aktorzy, mim, linoskoczek i mistrz hula-hoop.

– Jakie były kryteria doboru artystów? Takie, że ich nie było. Jedyne kryterium to różnorodność – tłumaczy Zietek.

– Międzynarodowa załoga artystyczna to wybuchowa mieszkanka. Zobaczymy co się wydarzy – mówi Damian Dudkiewicz, mim i aktor, od kilku lat mieszkający w Londynie. – Od wielu lat chciałem wziąć udział w tym projekcie. Cieszę się, że w końcu się udało.

Tradycją jest też to, że ulicznym występom, pokazom i opowieściom o życiu w żydowskich sztetlach, towarzyszy papierowe wydawnictwo. W „Sztukmistrzu chełmskim” czy „Sztukmistrzu józefowskim” można znaleźć m.in. artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny pióra lokalnych dziennikarzy, ale też osób, które chwyciły za pióro po raz pierwszy. Nakład  – 400 egzemplarzy.  

W każdym z miast/miasteczek/miejscowości międzynarodowa trupa artystów spędzi dwa dni. Dzień pierwszy to gra miejska, czytanie opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, projekcja filmu dokumentalnego o Janie Karskim i spektakl „Gimpel głupek”. Drugiego dnia będzie mniej refleksyjnie, za to bardziej widowiskowo – sztukmistrze wystąpią w różnych punktach miasta. To okazja, by ich poznać osobiście i dopytać o tajniki sztuki. A wieczorem spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza” z muzyką na żywo.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Pełen program: http://teatrnn.pl/sladamisingera

TRASA FESTIWALU

16 - 17 lipca: Chełm

17 - 18 lipca: Piaski

18 - 19 lipca: Szczebrzeszyn

19 - 20 lipca:  Krasnobród

20 - 21 lipca: Józefów

21 - 22 lipca: Biłgoraj

22 - 23 lipca: Tyszowce

23 - 24 lipca: Janów Lubelski

24 - 25 lipca: Bychawa

25 - 26 lipca: Kraśnik

26 - 27 lipca: Kock

28 lipca: Lublin

Pozostałe informacje

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą
Dzień Wschodzi
film

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą

Ponad 20 tysięcy wypadków drogowych w 2023 roku, z czego 19 tysięcy spowodowali kierowcy. W tym znaczna część to młode osoby do 25 roku życia. Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gościem Maciej Kulka — właściciel ośrodka szkolenia kierowców, instruktor, biegły sądowy.

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam
Wybory 2024

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam

Kwietniowe wybory samorządowe nie zmieniły układu sił w powiecie zamojskim. Nadal rządzić będzie ta sama koalicja, co ostatnio. Ten sam jest również starosta.

Początek tygodnia ze sporymi utrudnieniami w centrum miasta

Początek tygodnia ze sporymi utrudnieniami w centrum miasta

Sporo utrudnień czeka kierowców w związku z remontem ulicy Narutowicza. Pierwsze zmiany obowiązują już od poniedziałku (6 maja).

Tarasola Cisy Nałęczów walczy o Hummel IV Ligę. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów walczy o Hummel IV Ligę. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów pokonała na własnym boisku rezerwy Avii Świdnik i wykonała olbrzymi krok w kierunku zajęcia miejsca premiowanego grą w barażach o awans do IV ligi

Wyjazdowe wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

Wyjazdowe wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

W przedostatniej kolejce sezonu zwycięstwa odniosły KPR Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

Cenny wyjazdowy punkt Tomasovii. Wyniki Hummel IV ligi

Cenny wyjazdowy punkt Tomasovii. Wyniki Hummel IV ligi

W jednym z najciekawiej zapowiadających się meczów 26. kolejki Stal Kraśnik podzieliła się punktami z Tomasovią Tomaszów Lubelski

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

Utrudnienia na trasie Lublin - Biłgoraj. Ok. godz. 6 rano na drodze wojewódzkiej 835 w miejscowości Jabłonna Majątek doszło do zderzenia motocyklisty z autem osobowym

Po zakupach wybierz się na bezpłatne badanie piersi

Po zakupach wybierz się na bezpłatne badanie piersi

Mobilne mammobusy ponownie zaparkują pod sklepami sieci Kaufland. Darmowe badanie będzie można zrobić w 6 miastach w regionie.

Hetman Zamość gładko ograł Tanew Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Hetman Zamość gładko ograł Tanew Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Zmierzający do Hummel IV Ligi Hetman Zamość odniósł 21. wygraną w tym sezonie. Po nieco słabszym występie w Hrubieszowie podopieczni trenera Roberta Wieczerzaka nie dali żadnych szans mającej spore problemy ze stabilizacją formy Tanwią Majdan Stary. Przy okazji ekipa z Zamościa pobiła strzelecki rekord Łady 1945 Biłgoraj z zeszłego sezonu

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

W drugim meczu o brązowy medal Tauron 1. Ligi Siatkarzy Bogdanka Arka Chełm przegrała na wyjeździe z BKS Proline Visłą Bydgoszcz 0:3. Była to druga porażka chełmskiego beniaminka w rywalizacji. Tym samym na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyli bydgoszczanie, chełmianom zostało czwarte miejsce

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu
Zdjęcia
galeria

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprosiło do Zamościa miłośników starych samochodów i motocykli na "Speed Car 1-MajowąMotoparadę Klasyków". To motoryzacyjno-patriotyczne wydarzenie zgromadziło ponad dwieście unikatowych pojazdów, w tym zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i samochody z lat 90.

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!
Zdjęcia
galeria

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!

Kolejny mecz i kolejna wygrana lubelskich żużlowców. Po dwóch meczach na własnym stadionie Bartosz Zmarzlik wraz z kolegami cieszyli się z wyjazdowej wygranej nad Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Aż 5 tysięcy złotych mandatu, zatrzymane prawo jazdy i 15 punktów karnych – to konsekwencje przewinienia, jakiego w niedzielę dopuścił się w Celejowie 41-letni kierowca forda.

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Piłkarze Motoru Lublin w meczu 31. kolejki Fortuna I ligi przegrali w Płocku z Wisłą 0:1. Zespół trenera Mateusza Stolarskiego spadł na ósme miejsce w ligowej tabeli. - Jeżeli chcemy dalej liczyć się w walce o najwyższe cele, musimy być bezwzględni w ostatnich trzech spotkaniach. Kolejny mecz już w piątek i mam nadzieję, że szybką odpowiedź dostaniemy i szybko zareagujemy - powiedział po niedzielnym spotkaniu szkoleniowiec lubelskiej drużyny.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna