Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 lipca 2018 r.
17:12

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]

Autor: Zdjęcie autora am
8 1 A A
16 lipca 2018 17:30
(fot. Marcin Bielec/ Materiały prasowe)

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się od opowiadania „Trzy życzenia” Isaaca Bashevisa Singera, w którym noblista opowiada o Frampolu.

– Nasz festiwal jest jak ten Frampol – mówi Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, dyrektor festiwalu „Śladami Singera”.  – Jest rozrywka, jest dobra zabawa, są artyści na wysokim poziomie i spotkania z ludźmi. Chcemy bawić i zachwycać. Też po to, by pojawiła się refleksja dotycząca zbiorowej i indywidualnej pamięci o polsko-żydowskim dziedzictwie.

Po raz pierwszy artyści w trasę po miejscach, gdzie rozgrywa się akcja opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, wyruszyli osiem lat temu. Wtedy odwiedzili cztery miasta: Biłgoraj, Szczczebrzeszyn, Józefów i Tyszowce. Co roku ich liczba się powiększa – tym razem zatrzymają się w 11 miastach i miejscowościach. Jak co roku – tournee zakończą w Lublinie pokazem spektaklu podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

– W tym roku po raz pierwszy odwiedzimy Chełm – mówi Dąbrowski.  I podkreśla: – Żadne miasto się nigdy nie wycofało. Wręcz przeciwnie. Współpraca z lokalnymi samorządami jest coraz ściślejsza, a ludzie odpowiedzialni tam za kulturę są coraz bardziej świadomi, że jest potrzebne. W wielu z tych miejsc to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, tam ludzie naprawdę na nas czekają.

– Są nawet tacy, którzy za nami jeżdżą – dodaje Arek Ziętek, dyrektor artystyczny festiwalu i reżyser poszczególnych pokazów. – Czuję się trochę jak Nawałka, który zbiera swoją ekipę z różnych stron świata i ma bardzo mało czasu, by stworzyć z nich zespół. My przed wyjazdem mamy tylko dwa dni prób – przyznaje.

Na ulicach, placach i rynkach swoje umiejętności zaprezentuje 13 sztukmistrzów z Polski, Czech, Izraela, Chorwacji, Martyniki, Włoch. To żonglerzy, tancerze, muzycy, aktorzy, mim, linoskoczek i mistrz hula-hoop.

– Jakie były kryteria doboru artystów? Takie, że ich nie było. Jedyne kryterium to różnorodność – tłumaczy Zietek.

– Międzynarodowa załoga artystyczna to wybuchowa mieszkanka. Zobaczymy co się wydarzy – mówi Damian Dudkiewicz, mim i aktor, od kilku lat mieszkający w Londynie. – Od wielu lat chciałem wziąć udział w tym projekcie. Cieszę się, że w końcu się udało.

Tradycją jest też to, że ulicznym występom, pokazom i opowieściom o życiu w żydowskich sztetlach, towarzyszy papierowe wydawnictwo. W „Sztukmistrzu chełmskim” czy „Sztukmistrzu józefowskim” można znaleźć m.in. artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny pióra lokalnych dziennikarzy, ale też osób, które chwyciły za pióro po raz pierwszy. Nakład  – 400 egzemplarzy.  

W każdym z miast/miasteczek/miejscowości międzynarodowa trupa artystów spędzi dwa dni. Dzień pierwszy to gra miejska, czytanie opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, projekcja filmu dokumentalnego o Janie Karskim i spektakl „Gimpel głupek”. Drugiego dnia będzie mniej refleksyjnie, za to bardziej widowiskowo – sztukmistrze wystąpią w różnych punktach miasta. To okazja, by ich poznać osobiście i dopytać o tajniki sztuki. A wieczorem spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza” z muzyką na żywo.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Pełen program: http://teatrnn.pl/sladamisingera

TRASA FESTIWALU

16 - 17 lipca: Chełm

17 - 18 lipca: Piaski

18 - 19 lipca: Szczebrzeszyn

19 - 20 lipca:  Krasnobród

20 - 21 lipca: Józefów

21 - 22 lipca: Biłgoraj

22 - 23 lipca: Tyszowce

23 - 24 lipca: Janów Lubelski

24 - 25 lipca: Bychawa

25 - 26 lipca: Kraśnik

26 - 27 lipca: Kock

28 lipca: Lublin

Pozostałe informacje

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]

W poniedziałkowy wieczór emocji w hali Globus było co niemiara. Polski Cukier Start po pierwszej kwarcie prowadził z Treflem Sopot 26:16. Niestety, w końcówce goście przechylili szalę na swoją stronę i mimo naprawdę ambitnej postawy gospodarzy, to rywale wracali do domu ze zwycięstwem (85:84).

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

39-letni chełmianin może pożegnać się ze swoim samochodem. Pod wpływem alkoholu spowodował kolizję, a zgodnie z nowymi przepisami jest orzeczenie przepadku pojazdu należącego do kierującego.

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Nietrzeźwy kierowca mercedesa zderzył się z innym pojazdem i wpadł do rowu. Policja zabezpieczyła jego pojazd na poczet przyszłej kary.

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

W Porto Alegre będą się uczyć o Polsce. Właśnie w tym miejscu powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

„Bogdanka kontra posłanka” i wycofany pozew

„Bogdanka kontra posłanka” i wycofany pozew

We wrześniu ubiegłego roku zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka złożył pozew przeciwko posłance Marcie Wcisło. Poszło o naruszenie dobrego imienia kopalni. Procesu jednak nie będzie.

„Kilka słów tylko do Ciebie (…)”. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie
21 marca 2024, 19:00

„Kilka słów tylko do Ciebie (…)”. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie

Czy jesteście gotowi na teatralne spotkanie z własnymi lękami i tajemnicami? W spektaklu "Kilka słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca" dowiemy się, co kryje się za maską codzienności. Inspirując się „Procesem” Franza Kafki, „Fizyką Smutku” Georgiego Gospodinowa i „Językiem Przyszłości” Laurie Anderson, przeniesiemy się w mroczne korytarze ludzkiej psychiki.

Stabat Mater. Koncert wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej
22 marca 2024, 19:00

Stabat Mater. Koncert wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej

Podczas Wielkiego Postu Filharmonia Lubelska sięgnie po jedno z najpopularniejszych dzieł muzyki chóralnej "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Koncert odbędzie się w piątek (22 marca) o godzinie 19.00.

Jakie zniżki dla puławian? Karta miejska już dostępna

Jakie zniżki dla puławian? Karta miejska już dostępna

Osoby zameldowane w Puławach otrzymają nowe benefity - zniżki na wybrane produkty lub usługi świadczone przez partnerów miejskiej karty. Jednym z partnerów programu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który oferuje tańsze wejściówki i karnety na pływalnię.

Jest nowy prezes MZK. To były dyrektor Ursusa

Jest nowy prezes MZK. To były dyrektor Ursusa

W piątek wybrany został nowy prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Na to stanowisko rada nadzorcza asygnowała Pawła Dadeja związanego w przeszłości m.in. z lubelskim producentem autobusów Ursus Bus.

Zakon Bernardynów zaprasza na koncert papieski
2 kwietnia 2024, 19:00

Zakon Bernardynów zaprasza na koncert papieski

We wtorek 2 kwietnia w klasztorze oo. Bernardynów w Lublinie odbędzie się koncert ku czci św. Jana Pawła II. Wystąpi Magda Anioł z zespołem.

Zbigniew Jakubas skomentował odejście z Motoru Lublin trenera Goncalo Feio

Zbigniew Jakubas skomentował odejście z Motoru Lublin trenera Goncalo Feio

W poniedziałek kibice żółto-biało-niebieskich wpadli w kompletnie osłupienie po tym jak w mediach pojawiła się informacja o złożeniu dymisji przez Goncalo Feio, który wprowadził Motor Lublin na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. Klub wydał już oficjalne oświadczenie w tej sprawie, a teraz głos zabrał również Zbigniew Jakubas

Kandydat PiS już nie chce walczyć o fotel burmistrza. Jak to tłumaczy?
wybory 2024

Kandydat PiS już nie chce walczyć o fotel burmistrza. Jak to tłumaczy?

Miał być kandydatem PiS na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, ale niespodziewanie Janusz Skólimowski zrezygnował. – Podyktowane jest to komplikacjami zdrowotnymi – tłumaczy. Ale nieoficjalnie mówi się o wewnętrznych tarciach w partii.

Jest punkt paszportowy w Krasnymstawie. Nie trzeba już jechać daleko

Jest punkt paszportowy w Krasnymstawie. Nie trzeba już jechać daleko

Ponad 20 osób w ciągu 3 dni zaoszczędziło czas i pieniądze, bo mogło złożyć wniosek o paszport w Krasnymstawie bez konieczności wyjazdu do Chełma, Lublina czy Zamościa.

Wielkanocna akcja. Zrób większe zakupy i podziel się z potrzebującymi

Wielkanocna akcja. Zrób większe zakupy i podziel się z potrzebującymi

Organizują to co roku, przed Bożym Narodzeniem i przed Wielkanocą. Najbliższa świąteczna zbiórka żywności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu odbędzie się w nadchodzący weekend (23-24 marca).

Prezydent Białej nie zgadza się na protest rolników

Prezydent Białej nie zgadza się na protest rolników

Nie ma zgody prezydenta Białej Podlaskiej na protest rolników. – Taka blokada zagrażałaby bezpieczeństwu mieszkańców – tłumaczy Michał Litwiniuk (PO). Krajowa dwójka miała być zablokowana na trzech skrzyżowaniach.

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia