Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

23 sierpnia 2020 r.
8:08

Jarmark Jagielloński 2020. Do odsłuchu i do wiwatu podczas koncertu re:tradycja [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
3 2 A A

Kolędy w sierpniu? I jeszcze na dodatek litewskie? To możliwe tylko w Lublinie na Jarmarku Jagiellońskim. Zaskoczenia muzyczne na zamkowym dziedzińcu, to już taka jarmarkowa re:tradycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncert re:tradycja, to produkcja lubelskich Warsztatów Kultury, organizatora Jarmarku Jagiellońskiego. Projekt zainspirowany programem „Szlakiem Kolberga” jest spotkaniem mistrzów muzyki tradycyjnej ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej. W tym roku na dziedzińcu remontowanego zamku wystąpili: Olaf Deriglasoff i kapela imienia Stefana Wyczyńskiego z Lubczy; Reni Jusis, instrumentaliści Miguel Moon i Michał Piotrowski wspólnie z Angėle Bapkauskienė i zespołem Saulales z Puńska oraz na finał kapela dudziarska Manugi z Bukówca Górnego i Tomasz „Lipa” Lipnicki.

Pamięci muzyka

Bywalcy jarmarkowi, którzy oklaskiwali artystów poprzednich re:tradycji, wiedzą, że każde z tych muzycznych spotkań jest dla występujących szczególne. Sobotni wieczór był więcej niż szczególny dla muzyków otwierających tegoroczną edycję. – Mieliśmy do wyboru, albo w ogóle nie wystąpić, albo zrobić to, wspominając Stefana, który nie doczekał dzisiejszego koncertu – powiedział Olaf Deriglasoff, któremu towarzyszyli muzycy z Lubczy. Stefan Wyczyński, założyciel i lider kapeli, zmarł w maju. Jego postać była obecna dzięki archiwalnym nagraniom i rejestracji przygotowań do sobotniego występu. Rozrywkowy charakter tekstów, które pisał pan Stefan i żywiołowa muzyka stały w absolutnej sprzeczności do smutnych okoliczności towarzyszących występowi.  

Kolędy i oberki      

Zupełnie inną propozycją była współpraca Reni Jusis, kojarzonej z mieszkanką muzyki tanecznej i elektroniki, która wystąpiła z litewskimi artystami. Stare litewskie pieśni świętojańskie czy litewska kolęda świetnie brzmiały w zamkowej scenerii przy coraz bardziej porywistym wietrze.

Zmianą nastroju było ostre brzmienie i ostre tempo dudziarskiej kapeli i występującego wiele lat w grupie Illusion gitarzysty i wokalisty Tomasza „Lipy” Lipnickiego. Panowie zapraszali do odsłuchu i do wiwatu. Widzowie mimo później pory spontanicznie szli do tańca.

Bo niczego tak bardzo w tym roku nie brakuje jak jarmarkowych potańcówek!

Trudno usiedzieć

- Już przy pierwszym utworze pojawiały się tańczące pary. Ja się bardzo cieszę, że ludzie tańczą, że możemy wracać do normalności. Z powodu koronawirusa nie ma potańcówek, ale na koncertach były tańczące zakochane pary, małżeństwa. Nasze utwory są zaaranżowane do tańca. Możemy je oczywiście też grać koncertowo – mówi Ewa Grochowska, kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Orkiestry świetnie znanej, bo od lat, jako gospodarz, otwierała jarmarkowe potańcówki, na które przychodziły tłumy. W tym roku siedemnastu muzyków orkiestry grającej tradycyjne melodie z naszego regionu, otwierało piątkowe i sobotnie koncerty na dziedzińcu zamkowym.

I choć dziedziniec był zastawiony krzesłami, tancerze spontanicznie wirowali pod donżonem i w przejściach między rzędami.

- Każdy występ jest fizycznie męczący, a taki pełen skupienia nawet jest bardziej wyczerpujący niż potańcówka. To wiedzą chyba wszyscy muzycy, nie tylko ci grający muzykę ludową, że publiczność oddaje energię. Nam przybywa sił do grania, gdy patrzymy na tańczących ludzi. Choć to cudowne widzieć ze sceny zasłuchanych, skupionych ludzi przeżywających czyjąś twórczość – dodaje Grochowska, która uważa, że dobrze, że Jarmark Jagielloński, choć w skromniejszej formie, ale się odbywa.

Tradycja i wirusy

- Nawet gdyby miało być jedno stoisko i jeden koncert, to warto. Jest coś tak ważnego jak tradycja. Jarmark Jagielloński jest bardzo rozpoznawalny w całej Polsce. Dużo podróżuję i wiem, że ludzie w różnych regionach świetnie go znają. W tym roku jest jak jest, ale fajnie, że udało się aż tyle.

Ewa Grochowska, która oprócz orkiestry jest członkinią zespołów Tęgie Chłopy, Z lasu czy kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, podkreśla, że organizatorzy bardzo zadbali o bezpieczeństwo sanitarne artystów i uczestników jarmarku. Nawet mikrofony są dezynfekowane.

Widzowie też podlegają restrykcjom, uczestnictwo w większości wydarzeń wymagało rejestracji, mierzenia temperatury, utrzymywania dystansu. Można było zobaczyć osoby pracujące przy organizacji jarmarku, jak między wydarzeniami dezynfekowały krzesła na widowni w patio przy ul. Grodzkiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31