Jazz Bez to festiwal wędrujący. W tym roku na trasie muzyków jest sześć miast polskich i dziesięć ukraińskich. Do Lublina przyjadą po raz ósmy
8. edycja Jazz Bez Festiwalu w Lublinie jest pełna nowości, absolutnych premier i debiutów. Organizatorzy zaprosili zespoły, których w Lublinie (a czasem też w Polsce) nikt na żywo nigdy nie słyszał. Dali przy tym szansę prezentacji na festiwalowej scenie muzykom, którzy dopiero zdobywają jazzowy świat.
Wystąpią artyści z Ameryki, Austrii, Niemiec, Portugalii, Włoch i oczywiście z Ukrainy i z Polski. Na siedem występujących w Lublinie składów pięć ma koncie wydanie tylko jednej płyty, która światło dziennie ujrzała w przeciągu ostatniego roku.
– Takiego programu na Jazz Bez jeszcze nie było. To festiwal debiutów – podkreśla Kamil Filipowski z Centrum Kultury w Lublinie.
Program został ułożony w trzy bloki tematyczne. – Pierwszy dzień jest freejazzowy, drugi spokojny, bardzo klimatyczny, a trzeciego usłyszymy przede wszystkim elektronikę – tłumaczy Filipowski.
Przez trzy dni muzycy będą koncertować w dwóch przestrzeniach dawnego klasztoru przy Peowiaków 12: na Sali Widowiskowej Centrum Kultury ( o godz. 18 i 20) i w klubie festiwalowym w piwnicach CK (po godz. 22).
Co warto zobaczyć?
W czwartek, 10 grudnia, o godz. 20 wystąpi quartet wybitnych jazzowych osobowości. W projekcie stworzonym specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu udział wzięli: Sabir Mateen (saksofon tenorowy), Conny Bauer (puzon), Mark Tokar (kontrabas), Klaus Kugel (perkusja). W tym składzie muzycy wystąpili już w czterech ukraińskich miastach, koncert w Lublinie będzie ostatnim na ich trasie. Tutaj też ich koncert zostanie zarejestrowany. Płytę z jego zapisem wyda wytwórnia For Tune.
Po tym występie warto zejść do piwnic CK gdzie zagrają muzycy z 3Kings. Ich specjalnością jest „imprezowy jazz”. To propozycja także dla tych, którzy chcieliby tej nocy potańczyć przy muzyce na żywo.
– Na dwóch saksofonach i perkusji grają house, techno czy disco – mówi Kamil Filipowski. – Bardzo się ucieszyli, że nie będzie to typowy koncert, ale after party.
Na pewno nie można przegapić multimedialnego projektu Antonio Raia. Raia to saksofonista i grafik, absolwent Konwersatorium Muzycznego w Salerno, który poszedł w kierunku muzycznego performansu. W Polsce wystąpi po raz pierwszy.
Do Lublina Raia przyjedzie ze „Stories of a vain diary”. Dźwiękom saksofonu tenorowego, perkusji i kontrabas będą towarzyszyć wizualizacje na żywo.
– Od początku był on pomyślany jako projekt wizualny. Matrycą do opracowania kompozycji były grafili Raia – tłumaczy Filipowski. – Dał je do zinterpretowania trzem różnym producentom muzycznym, którzy skomponowali trzy różne utwory. Ten materiał z kolei przekazał czterem reżyserom. I tak powstały cztery różne wizje wideo. Na koncertach funkcjonują one naprzemiennie.
Po tym koncercie również warto zajrzeć do klubu festiwalowego. Tam, na zakończenie festiwalu, jam session z udziałem większości muzyków, którzy zjechali do Lublina na Jazz Bez. Udział może wziąć każdy, wystarczy się zapisać (jazzbezwlublinie@gmail.com). – Ale jeśli ktoś przyjdzie w trakcie to też jest mile widziany – deklarują organizatorzy.
Międzynarodowy Jazz Bez Festiwal w Lublinie, 10-12 grudnia 2015 r., Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).
Bilety na koncerty w Sali Widowiskowej od 15 do 30 zł, karnet na cały festiwal – 80 zł. Wstęp na wydarzenia w klubie festiwalowym (piwnice CK) jest wolny.
Czwartek 10/12
godz. 18:00: Vehemence Quartet / Sala Widowiskowa
godz. 20:00: Mateen-Bauer-Tokar-Kugel / Sala Widowiskowa
godz. 22:00: after party: 3Kikngs / podziemia Centrum Kultury
Piątek 11/12
godz. 18:00: Paweł Niewiadomski Quartet / Sala Widowiskowa
godz. 20:00: Lama Trio / Sala Widowiskowa
godz. 22:00: after party: Papa Zura Tadeusz Cieślak / podziemia Centrum >Kultury
Sobota 12/12
godz. 18:00: MIKROBI.T / Sala Widowiskowa
godz. 20.00:Antonio Raia / Sala Widowiskowa
godz. 22.00: Jam Session moderowane / podziemia Centrum Kultury
Bilety dostępne są w kasie Centrum Kultury oraz w serwisie ekobilet.pl
kasa czynna:
pon. – pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem: tel.: 81 466 61 40/ e-mail: kasa@ck.lublin.pl
Jazz Bez – idea To dialog poprzez muzykę i wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą ma na celu połączenie artystów po obu stronach granicy Shengen oraz inspirowanie kolejnych miast do włączenia się w ideę festiwalu. Muzyka ich łączy i eliminuje wszelkie granice. (Materiał Organizatora)