Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

0 18 A A
13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 12 września 2019 o 20:06
+11
Marnowanie publicznych pieniedzy! Calkowicie zbędny festiwal.
Avatar
Sylwek / 12 września 2019 o 21:17
+9
a czy Szymek z Centrum Kultury wystawi wyrzeźbionego siusiaka KODowego?
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 22:14
+8
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
HI / 12 września 2019 o 20:29
+8
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)", to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 21:06
+7
kasa miejska pusta, mam nadzieję że wreszcie promowanie takiej miernoty się skończy, niech POjadą do Czaskowskiego do sasrrrranej Wawy z taką "sztuką"
Avatar
Rodowity Lublinanin / 12 września 2019 o 19:43
+7
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 19:37
+7
Mariv 21.07.1971 Polscy pamiętają. Pani Nieznalskiej też polecam lekturę.
Avatar
tak pytam / 12 września 2019 o 22:09
+5
Zlot ciot?
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
ARW / 15 września 2019 o 19:46
0
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 A ja nie chcę aby moje szły na .... +, kato terrorystów, ojca Grzyba i bandę pisiorów!
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 12:25
+1
poziom kato-komentarzy katowafli sięga bruku...i to tylko jeśli wzniosą się te jednostki na swoje wyżyny intelektu :)
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 12:02
-1
Ja bym chciał zobaczyć pocztówkę cyrylicą, że w Białymstoku, Lwowie , Równem odbywa się własnie Polenjagd na który serdecznie zaprasza Szmul Weiserek z rodziną, ochotniczą czerwoną milicją i miejscowym oddziałem NKWD. Dla wszystkich zainteresowanych tortury, gwałty i egzekucje polskich obszarników i inteligentów. Ale tym zakłamanym śmieciom nazywającym się artystami to nie przejdzie przez gardło.
Avatar
:) / 13 września 2019 o 10:38
+1
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)",  to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
 Z performansem "Artysta na drzewie", będącym ilustracją do słów: "- Kto zaczepia w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" :)
Avatar
KL / 13 września 2019 o 10:14
-1
Następna kupa pieniędzy na [Ustawa o kontrolo prasy, publikacji i widowisk].
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Znowu marksisci / 13 września 2019 o 05:15
0
Znowu zydomarksistowska agitacja pod nazwą "Instalacje artystyczne". To promocja lewactwa, wypaczenia, multikulti, część programu komunistów agendy NWO.
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
Karol / 12 września 2019 o 23:43
+3
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie).
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie). rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 23:02
-8
Militaryzm i katolicyzm filarami nowoczesnego panstwa. To zaszczyt i duma zabijac i byc zabijanym dla Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 2

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 13 7

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 169 17

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 6 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 11 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową 0 6

W poniedziałek zmieniona ma być organizacja ruchu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym nad ul. Diamentową.

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem 0 0

Wielkimi krokami zbliża się II Charytatywny Turniej w Siatkonogę. Jeżeli ktoś chce wziąć w nim udział, to musi się spieszyć, bo zgłosiło się już kilkanaście drużyn. Ponownie gospodarzem zawodów będzie hala im. Arkadiusz Gołasia w Kraśniku, a impreza odbędzie się 21 grudnia.

Kalendarz
grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.