Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

0 18 A A
13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 12 września 2019 o 20:06
+11
Marnowanie publicznych pieniedzy! Calkowicie zbędny festiwal.
Avatar
Sylwek / 12 września 2019 o 21:17
+9
a czy Szymek z Centrum Kultury wystawi wyrzeźbionego siusiaka KODowego?
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 22:14
+8
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
HI / 12 września 2019 o 20:29
+8
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)", to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 21:06
+7
kasa miejska pusta, mam nadzieję że wreszcie promowanie takiej miernoty się skończy, niech POjadą do Czaskowskiego do sasrrrranej Wawy z taką "sztuką"
Avatar
Rodowity Lublinanin / 12 września 2019 o 19:43
+7
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 19:37
+7
Mariv 21.07.1971 Polscy pamiętają. Pani Nieznalskiej też polecam lekturę.
Avatar
tak pytam / 12 września 2019 o 22:09
+5
Zlot ciot?
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
ARW / 15 września 2019 o 19:46
0
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 A ja nie chcę aby moje szły na .... +, kato terrorystów, ojca Grzyba i bandę pisiorów!
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 12:25
+1
poziom kato-komentarzy katowafli sięga bruku...i to tylko jeśli wzniosą się te jednostki na swoje wyżyny intelektu :)
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 12:02
-1
Ja bym chciał zobaczyć pocztówkę cyrylicą, że w Białymstoku, Lwowie , Równem odbywa się własnie Polenjagd na który serdecznie zaprasza Szmul Weiserek z rodziną, ochotniczą czerwoną milicją i miejscowym oddziałem NKWD. Dla wszystkich zainteresowanych tortury, gwałty i egzekucje polskich obszarników i inteligentów. Ale tym zakłamanym śmieciom nazywającym się artystami to nie przejdzie przez gardło.
Avatar
:) / 13 września 2019 o 10:38
+1
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)",  to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
 Z performansem "Artysta na drzewie", będącym ilustracją do słów: "- Kto zaczepia w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" :)
Avatar
KL / 13 września 2019 o 10:14
-1
Następna kupa pieniędzy na [Ustawa o kontrolo prasy, publikacji i widowisk].
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Znowu marksisci / 13 września 2019 o 05:15
0
Znowu zydomarksistowska agitacja pod nazwą "Instalacje artystyczne". To promocja lewactwa, wypaczenia, multikulti, część programu komunistów agendy NWO.
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
Karol / 12 września 2019 o 23:43
+3
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie).
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie). rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 23:02
-8
Militaryzm i katolicyzm filarami nowoczesnego panstwa. To zaszczyt i duma zabijac i byc zabijanym dla Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 2

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 13 7

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 169 17

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 6 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 11 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.