W lipcu rozpoczęła się tegoroczna edycja festiwalu filmowego On Art, który odbywa się w kilku miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie i Lublinie. Dziś w naszym mieście rozpoczynają się projekcje filmowe, które będą prezentowane codziennie do 23 sierpnia w Punkcie Kultury na ul. 1 Maja 35. Start godzina 18.
Oprócz sekcji konkursowej, Festiwal On Art pokaże także przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, których tematyka lub forma związana jest ze sztuką.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program:
12 sierpnia:
- Fuck, it's Biology - znnakomity polski rysownik, Mariusz Tarkawian, i zakochana w nim szwedzka reżyserka Veronica Andersson. Autobiograficzny film o sztuce i miłości.
- Arthur King - Changing Landscapers - grupa akustyków zbiera efekty dźwiękowe, z których stworzą muzyczno - wizualny performance.
- Sunset - obraz Zenona Wasilewskiego ożywa na naszych oczach.
- After the Facts - montażystki filmowe u zarania kina. Ich wkład w rozwój kinematografii wciąż nie doczekał się należnego szacunku.
13 sierpnia:
- Pangea - grecki artysta Thodoris Trampas zamyka się wewnątrz galerii na siedem długich i ciężkich tygodni, by każdego dnia, przez osiem godzin mierzyć się z ogromną skałą. Dokumentalny zapis performensu, który jest pytaniem o człowieczeństwo i granice działań artystycznych.
- Eve Of - animacja o stworzeniu nowego życia.
- Music of the River - muzyczne otoczenie kolumbijskiej rzeki Magdalena. Dźwięki inspirowane naturą oraz rytmy, takie jak „cumbia”, definiują kulturową tożsamość całej Kolumbii.
- Sound of Colour - malarz i muzyk tworzą wspólną kompozycję. Kolorowa i połyskująca muzyka; świetnie brzmiący, rytmiczny obraz.
- Unframed - kilka ramek wyjętych z rzeczywistości. Słowa przechodzą na dalszy plan, dialog odbywa się poprzez ruch i taniec, a silne emocje mogą przybrać zarówno brutalną, jak i estetyczną formę.
14 sierpnia:
- Sea-Buckthorn Summer - komedio-dramat. Film opowiada epizod z życia radzieckiego pisarza i dramaturga Aleksandra Wampiłowa. Bohater stara się wystawić swoją sztukę w niełatwych sowieckich realiach.
15 sierpnia:
- Elmaci - portret malarza, który w swoich obrazach uwiecznia brzydotę.
- Leocadia's dream - dokument o starszej pani, która pracuje w sklepie z płytami winylowymi. Film o niepohamowanej pasji do muzyki, która pokonuje trudy starości.
- Weltschmerz - niewidoma dziewczyna, pełna bólu i trudnych uczuć, namawia grupę aktorów do wspólnego zrealizowania sztuki. Prace nad spektaklem wzbudzają u wszystkich wiele nieoczekiwanych emocji.
- Grey - szarość jako remedium na nierówności i niepokoje? W szarym świecie zawsze znajdzie się jakiś kolorowy odszczepieniec.
16 sierpnia:
- See the Man - szwedzka drużyna piłkarska bierze udział w lekcjach tańca i baletu. Niecodzienna forma treningu silnie wpływa na inne sfery życia piłkarzy, zaś największym wyzwaniem będzie wspólny występ na scenie.
- Blue Butterfly - dwóch malarzy z Korei Południowej podróżuje po świecie w poszukiwaniu utopii. Dzielą się z napotkanymi ludźmi swoją pozytywną energią i miłością do sztuki.
- What Would You Like To See? - Staňa uczęszcza na kurs boogie-woogie i próbuje rozkochać w sobie młodego fotografa Brechta. Czy dziewczynie uda się cokolwiek osiągnąć, poza świadomością własnej przeciętności.
17 sierpnia:
- Mojsłonik - My Little Elephant - film fabularny o dwóch przyjaciółkach, Luzi i Magdzie, tworzących wspólny performance związany z kostiumem słonia. Ich relacje zaczynają wykraczać daleko poza sztukę, szczególnie, gdy w ich życiu pojawi się chłopak o imieniu Mika.
18 sierpnia:
- As time goes by, the man who painted dreams - Silvano Campeggi, znany także jako Nano, jest ostatnim wielkim ilustratorem kina. Przeminęło z wiatrem, West Side Story, Casablanka, Ben Hur - artysta zaprojektował ponad 3000 plakatów filmowych, pracując dla największych wytwórni - każdego dnia, aż do 95 roku życia. Podróż przez historę kina i wyobraźnię XX wieku.
19 sierpnia:
- Cursed Days - w Kijowie wybuchają zamieszki. Emocje społeczeństwa są w zenicie. Tymczasem niedaleko Majdanu, w cichej pracowni, trwają dyskusje o sztuce. Czy artysta może zupełnie odciąć się od polityki?
20 sierpnia:
- Più de la vita - cztery dziesięciolecia artystycznej drogi Michele Sambina, pioniera sztuki wideo i kina eksperymentalnego lat 70. Włoski artysta miesza obrazy, struktury, technologie, dziedziny i wciąż rozwija swoją niespożytą kreatywność.
22 sierpnia:
- Cursed Days
23 sierpnia:
- The Quiet Rebel - autorka odważnego feministycznego performansu styka się z brutalną krytyką internautów. Film dotyka problemu wolności artystycznej oraz nienawiści płynącej z sieci.
- Environnement chromatique - The story behind its creation - prekursor street artu, wenezuelski artysta Carlos Cruz-Diez, opowiada o związku swojej sztuki z kolorem, który stawia widza w centrum bardzo osobistej interakcji.