Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 sierpnia 2019 r.
14:23

Startuje festiwal On Art w Lublinie (program projekcji)

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
12 sierpnia 2019 18:00
(fot. materiały promocyjne)

W lipcu rozpoczęła się tegoroczna edycja festiwalu filmowego On Art, który odbywa się w kilku miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie i Lublinie. Dziś w naszym mieście rozpoczynają się projekcje filmowe, które będą prezentowane codziennie do 23 sierpnia w Punkcie Kultury na ul. 1 Maja 35. Start godzina 18.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oprócz sekcji konkursowej, Festiwal On Art pokaże także przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, których tematyka lub forma związana jest ze sztuką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program:

12 sierpnia:
- Fuck, it's Biology - znnakomity polski rysownik, Mariusz Tarkawian, i zakochana w nim szwedzka reżyserka Veronica Andersson. Autobiograficzny film o sztuce i miłości.
- Arthur King - Changing Landscapers - grupa akustyków zbiera efekty dźwiękowe, z których stworzą muzyczno - wizualny performance.
- Sunset - obraz Zenona Wasilewskiego ożywa na naszych oczach.
- After the Facts - montażystki filmowe u zarania kina. Ich wkład w rozwój kinematografii wciąż nie doczekał się należnego szacunku.

13 sierpnia:
- Pangea -  grecki artysta Thodoris Trampas zamyka się wewnątrz galerii na siedem długich i ciężkich tygodni, by każdego dnia, przez osiem godzin mierzyć się z ogromną skałą. Dokumentalny zapis performensu, który jest pytaniem o człowieczeństwo i granice działań artystycznych.
- Eve Of - animacja o stworzeniu nowego życia.
- Music of the River - muzyczne otoczenie kolumbijskiej rzeki Magdalena. Dźwięki inspirowane naturą oraz rytmy, takie jak „cumbia”, definiują kulturową tożsamość całej Kolumbii.
- Sound of Colour - malarz i muzyk tworzą wspólną kompozycję. Kolorowa i połyskująca muzyka; świetnie brzmiący, rytmiczny obraz.
- Unframed - kilka ramek wyjętych z rzeczywistości. Słowa przechodzą na dalszy plan, dialog odbywa się poprzez ruch i taniec, a silne emocje mogą przybrać zarówno brutalną, jak i estetyczną formę.

14 sierpnia:
- Sea-Buckthorn Summer - komedio-dramat. Film opowiada epizod z życia radzieckiego pisarza i dramaturga Aleksandra Wampiłowa. Bohater stara się wystawić swoją sztukę w niełatwych sowieckich realiach.

15 sierpnia:
- Elmaci - portret malarza, który w swoich obrazach uwiecznia brzydotę.
- Leocadia's dream - dokument o starszej pani, która pracuje w sklepie z płytami winylowymi. Film o niepohamowanej pasji do muzyki, która pokonuje trudy starości.
- Weltschmerz - niewidoma dziewczyna, pełna bólu i trudnych uczuć, namawia grupę aktorów do wspólnego zrealizowania sztuki. Prace nad spektaklem wzbudzają u wszystkich wiele nieoczekiwanych emocji.
- Grey - szarość jako remedium na nierówności i niepokoje? W szarym świecie zawsze znajdzie się jakiś kolorowy odszczepieniec.

16 sierpnia:
- See the Man - szwedzka drużyna piłkarska bierze udział w lekcjach tańca i baletu. Niecodzienna forma treningu silnie wpływa na inne sfery życia piłkarzy, zaś największym wyzwaniem będzie wspólny występ na scenie.
- Blue Butterfly - dwóch malarzy z Korei Południowej podróżuje po świecie w poszukiwaniu utopii. Dzielą się z napotkanymi ludźmi swoją pozytywną energią i miłością do sztuki.
- What Would You Like To See? - Staňa uczęszcza na kurs boogie-woogie i próbuje rozkochać w sobie młodego fotografa Brechta. Czy dziewczynie uda się cokolwiek osiągnąć, poza świadomością własnej przeciętności.

17 sierpnia:
- Mojsłonik - My Little Elephant - film fabularny o dwóch przyjaciółkach, Luzi i Magdzie, tworzących wspólny performance związany z kostiumem słonia. Ich relacje zaczynają wykraczać daleko poza sztukę, szczególnie, gdy w ich życiu pojawi się chłopak o imieniu Mika.

18 sierpnia:
- As time goes by, the man who painted dreams - Silvano Campeggi, znany także jako Nano, jest ostatnim wielkim ilustratorem kina. Przeminęło z wiatrem, West Side Story, Casablanka, Ben Hur - artysta zaprojektował ponad 3000 plakatów filmowych, pracując dla największych wytwórni - każdego dnia, aż do 95 roku życia. Podróż przez historę kina i wyobraźnię XX wieku.

19 sierpnia:
- Cursed Days - w Kijowie wybuchają zamieszki. Emocje społeczeństwa są w zenicie. Tymczasem niedaleko Majdanu, w cichej pracowni, trwają dyskusje o sztuce. Czy artysta może zupełnie odciąć się od polityki?

20 sierpnia:
-  Più de la vita - cztery dziesięciolecia artystycznej drogi Michele Sambina, pioniera sztuki wideo i kina eksperymentalnego lat 70. Włoski artysta miesza obrazy, struktury, technologie, dziedziny i wciąż rozwija swoją niespożytą kreatywność.

22 sierpnia:
- Cursed Days

23 sierpnia:
- The Quiet Rebel - autorka odważnego feministycznego performansu styka się z brutalną krytyką internautów. Film dotyka problemu wolności artystycznej oraz nienawiści płynącej z sieci.
- Environnement chromatique - The story behind its creation - prekursor street artu, wenezuelski artysta Carlos Cruz-Diez, opowiada o związku swojej sztuki z kolorem, który stawia widza w centrum bardzo osobistej interakcji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30