Wybrane imprezy w Lublinie w czwartek 26 marca.
"Mistrz”, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, sala kinowa, wstęp wolny
Fascynująca historia spotkania wizjonera (Philip Seymour Hoffman), który głosi, że odkrył zagadkę istnienia i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.
"Turysta”, godz. 19, Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5), bilety 8/10 zł
Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na narty, by spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka…
"Ermitaż odkryty. 250 lat gromadzenia zbiorów”, godz. 19, Multikino (Al. Spółdzielczości Pracy 36 B), bilety 35/30 zł
Multikino zaprasza na wyjątkowy pokaz wystawy multimedialnej z rosyjskiego Ermitażu. Pokaz będzie można zobaczyć tylko 26 marca w 16 kinach sieci Multikino. "Ermitaż odkryty. 250 lat gromadzenia zbiorów” to niezwykły, trwający 83 mi-nuty, reportaż Margy Kinmonth o jednym z najsłynniejszych muzeów świata, zrealizowany z okazji jego jubileuszu. W Er-mitażu zgromadzono ponad 3 miliony dzieł sztuki – od Rembrandta po najsłynniejszych Rosjan, od Michała Anioła po Mati-sse'a. Twórcy filmu zabiorą nas nie tylko w podróż po salach wystawowych, ale zaproszą również do pracowni konserwatorskich, gdzie eksperci opowiedzą o eksponatach i związanych z nimi ludzkich historiach. Kamera dokładnie pokaże detale najciekawszych prac.
TEATR
"My dzieci z dworca ZOO”, godz. 17, Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12), sala widowiskowa, bilety 20/30/40 zł
Spektakl "My, dzieci z dworca ZOO” jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka zmusza do zastanowienia, ale nie próbuje snuć treści moralizatorskich. Ukazuje bezradność młodych bohaterów wobec systemu, otoczenia, a także wobec samych siebie. "My, dzieci z dworca ZOO” w zamyśle reżysera to spektakl o samotności, o tym , że wszyscy zawiedli. Narkotyki są tu na drugim planie. Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule.
"Seks nocy letniej”, godz. 18, Teatr im. Juliusza Osterwy (ul. Narutowicza 17), bilety 17-42 zł
Spektakl Seks nocy letniej w reżyserii Pawła Aignera to adaptacja filmu Woody'ego Allena o tym samym tytule. Wyobraźmy sobie bohaterów Snu nocy letniej Szekspira po latach. Kiedy już sobie żyją "długo i szczęśliwie”, w związkach zawartych po burzliwej nocy przeżytej w podateńskim lesie, kiedy zaklęcia i eliksiry Puka zwietrzały, opary dusznej woni opadły, a poezja ulotniła się w codziennej rutynie. Po czym przenieśmy te trzy pary w pierwsze lata XX wieku, kiedy to Zygmunt Freud zaczynał swoją pracę nad odczarowaniem miłosnych zaklęć, postęp cywilizacyjny dopiero nabierał rozpędu, a ludziom zdawało się, że lada moment wszystkie problemy świata zostaną rozwiązane, a wszelkie tajemnice przeniknięte.
"Western Improwizowany: W dolinie…”, godz. 19, Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5A), sala widowiskowa, bilety: 10 zł
Serial improwizowany to dla widzów i fanów improwizacji teatralnej, oferta, której w Lublinie jeszcze nie było. Wieczór wiążący publiczność z bohaterami na dłużej, niż tylko jeden wieczór. Z bohaterami zrodzonymi z ich wyobraźni, z bohate-rami zmieniającymi się na oczach widza, "tu i teraz”. Każdy odcinek przyniesie nowe wydarzenia, nowe epizody, nowe postaci, popchnie naszych bohaterów w wir kolejnych przygód.
"Proszę słonia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena (ul. Dominikańska 1)
Pinio, kilkuletni chłopiec, jest najmniejszy w swojej klasie. To właśnie jest olbrzymim zmartwieniem jego rodziców, którzy codziennie podają mu garść witamin: "na rośniecie!”. Pastylki zamiast do buzi Pinia wpadają – w tajemnicy przed rodzicami oczywiście – do trąby porcelanowego słonia Dominika. W efekcie zamiast wielkiego syna rodzice zostają posiadaczami wiel-kiego słonia, który z każdym dniem coraz bardziej wypełnia ich dom…
"Trener osobisty". Otwarcie Zespołu obiektów Tomasza Opani, godz. 12, plac przy Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)
Projekt zakłada usytuowanie w przestrzeni publicznej Lublina kilku obiektów o podobnym kształcie, ale różniących się wymiarami. Został opracowany na zaproszenie Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry”. Obiekt wyposażono w prosty mechanizm – suwak, który, gdy się nim porusza, prowadzi rękę, zmuszając ją do wykonywania pewnych gestów. Ilość kombinacji jest ograniczona, a jedną z nich jest znak krzyża. Forma samego obiektu wydaje się całkowicie abstrakcyjna – do-piero po odpowiednim użyciu odkrywamy jego prawdziwy sens i znaczenie.
Wernisaż wystawy Michał Węgrzyn/Negative, godz. 19, Galeria Jednego Obrazu (ul. Królewska 13)
"Obraz jest częścią cyklu abstrakcyjnego pt. Negative, w którym koncentruje się na tworzeniu dynamicznych ekspresyj-nych kompozycji. Staram się je budować z prostych geometrycznych kształtów i linii, silnych kontrastów oraz półprzeźroczystych płaszczyzn. Wykorzystuje zarówno przemyślane działania jak i przypadkowe pociągnięcia pędzla. Sposób w jaki maluje jest intuicyjny i bazuje na moim osobistym odczuciu formy. Nie staram się wynajdować rewolucyjnych środków artystycznych, raczej pozawalam sobie na swobodny przepływ swoich myśli aby uzyskać bardziej nieoczekiwane i zaskakujące efekty.” – Michał Węgrzyn
SPOTKANIE
Spotkanie z Krystyną Zlot, godz. 17, Galeria "Przy Bramie” TPSP (ul. Grodzka 34/36)
Prelekcja dotycząca Rodu Królewskiego Sobieskich z XVII w. na tle kopii obrazu Jana Matejki "Sobieski pod Wiedniem", którą poprowadzi Krystyna Zlot (Artystka należąca do TPSP) w trakcie m.in. swojej wystawy indywidualnej w Galerii TPSP "Przy Bramie" ul. Grodzka 36. Podczas spotkania opowie m.in. o genezie powstania obrazu.