Wybrane imprezy kulturalne i inne wydarzenia w niedzielę 12 kwietnia w Lublinie.
KONCERT
Lao Che, godz. 18, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety 40-70 zł
Polski zespół crossoverowy założony w 1999 r. przez muzyków z Płocka. Zespół Lao Che to wyjątkowe zjawisko na naszym rynku muzycznym ostatniego dziesięciolecia. Zachwycają niekonwencjonalnym podejściem do muzyki, oryginalnymi tekstami i niezwykłymi aranżami. Na ich dorobek składają się cztery albumy, świetnie przyjęte przez krytyków i słuchaczy. Począwszy od debiutanckich Guseł (2002), odwołujących się do słowiańskich praktyk magicznych, naszpikowanych tekstami o archaicznym charakterze, przez obsypane nagrodami Powstanie Warszawskie (2005), mające charakter albumu koncepcyjnego – z jednej strony słuchowiska, z drugiej nieszablonowego longplaya muzycznego, przenoszącego atmosferę młodocianego zrywu odwagi na sale koncertowe, aż po album Gospel (2008), którego motywem przewodnim są tematy religijne ujęte w nietuzinkowe teksty i podbudowane zachwycającą muzyką i wreszcie ostatni album Prąd stały/prąd zmienny (2010), w którym zespół położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem, odwołując się do retro elektroniki.
Luz Casal, godz. 19, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 40-120 zł
Najbardziej utytułowana hiszpańska wokalistka, nazywana również muzą Almodovara i diwą Półwyspu Iberyjskiego. Nagrała ponad dwadzieścia albumów, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. Swoją wrażliwość i pasję wyraża śpiewając nostalgiczne melodie, w których można odnaleźć inspiracje muzyką popularną, jazzową, tangiem i flamenco. Jej wielkie hity Piensa en mi (utwór z filmu Pedro Almodovara Tacones lejanos – Wysokie obcasy) i Un ano de amor królowały na listach przebojów na całym świecie. Usłyszmy je również w Teatrze Starym.
Kapitan Nemo, godz. 10, Klub Graffiti, Aleja Piłsudskiego 13, bilety 25/35 zł
Kapitan Nemo - znany z takich przebojów, jak "Słodkie słowo wolność”, "Twoja Lorelei”, "Wideonarkomania” czy "Nic się nie zmienia”. W czasie swojej działalności był częstym gościem różnych programów telewizyjnych, a jego piosenki utrzymywały się na pierwszych miejscach list przebojów w Polsce i za granicą ( Francja, Australia, U.S.A).
Koncertował we wszystkich większych miastach w Polsce, a także w Chicago i Nowym Yorku. Brał udział w Festiwalu Opolskim i Sopockim.
Lubelska Kuchnia Społeczna vol. 29, godz. 14, Kolektyw Zatarg, ul. Piłsudskiego 17, wstęp: własne wegańskie danie lub 10 zł
Jeśli macie ochotę na wegańskie rarytasy na słono i na słodko - ciasta, bigos, zupy, sałatki, zapiekanki, warzywne kotlety, tofu i wiele innych - serdecznie zapraszamy 12 kwietnia na ZA\TARG przy al. Piłsudskiego! Co bardzo ważne - to Ty decydujesz o menu, przynieś na nasze spotkanie swoje wegańskie danie popisowe. Wpadnij do nas, podziel się przepisami, porozmawiaj i zjedz z nami!
TEATR
”Mistrz i Małgorzata”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-52 zł
Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Reżyser Artur Tyszkiewicz postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.
”Ony”, godz. 20, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 - Sala Czarna, bilety 15/20 zł.
"Po co człowiekowi baśnie? Kiedyś uczono nas, że po to, byśmy wyciągali z nich morały, żebyśmy wiedzieli, że wilk jest zły, a lisek chytry. Tymczasem baśnie powstawały i wciąż powstają także po to, by uciec do innego świata – pełnego przygód, magii, ale też niebezpieczeństw. Piotruś Pan i Wendy, Alicja, Adaś Niezgódka, rodzeństwo Pavensie czy Harry Potter uciekają od bolesnej rzeczywistości, by gdzie indziej przeżyć to, czego nie mogą doświadczyć w normalnym życiu. Jednak sednem najmądrzejszych baśni nie jest sama ucieczka, przygody i czary, ale to że ten inny świat potrafi nauczyć bohaterów, jak radzić sobie z problemami bez czarodziejskich różdżek, umiejętności latania, magicznych doradców czy przyjaciół. Mądre baśnie uczą bowiem nie tyle ucieczki, co powrotu do rzeczywistości.
< b>WARSZTATY
Karuzela Sztuki - Odcienie Luksusu, godz. 16, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp 5 zł
Odkryjemy świat sztuki obiektów gotowych, pop kultury, narodowych stereotypów i Coca-Coli. Podczas spotkania dzieci zwiedzą prezentowaną w Galerii Białej wystawę Jerzego Kosałki.
Look Book, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny
Warsztaty dla dzieci od 3-6 lat inspirowane zwariowaną książką "Raz Dwa Trzy Psy” autorstwa Nadi Budde. Jest to wesoła, barwna, świetnie narysowana rymowanka, która zachęca do zabaw słownych. Podczas warsztatów dzieci będą do tworzyć własne wyliczanki.
KONCERT
”Akademia Pana Kleksa”, godz. 11.30, Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", ul. Krańcowa 106
Idąc za ciosem, po poprzednim Poranku Muzycznym, kiedy to odwiedziliśmy Kokoszkę Smakoszkę i wpadliśmy na obiad do Pana Starosty, w bajce muzycznej pt. "Kraina Brzechwy", zostaniemy przy tym samym autorze, prezentując audycję muzyczną pt. "Akademia Pana Kleksa".
TEATR
”Calineczka”, godz. 12, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego, ul. Akademicka 15, bilety 25/30 zł
W tajemniczych okolicznościach pojawia się maleńka Calineczka, która staje się radością pewnej starszej Pani. Piękny kwiat nenufaru służy jej za kołyskę, błękitne płatki fiołków zastępują materac, a płatek róży - kołdrę. Marzeniem Calineczki jest kraina elfów, lecz w trakcie swojej podróży, zostaje porwana przez rodzinę muzykujących żab "Trio skrzek”, a następnie trafia do "Rewii szczypawek". W trakcie swojej wędrówki napotyka mysz, kreta i wiele innych ciekawych postaci. Jaki los czeka piękną dziewczynkę, komu przypadnie do gustu?