Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

11 sierpnia 2011 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2011: Stragany, rycerze i kura

0 0 A A

Na Starym Mieście stragany z oryginalnym rękodziełem, na błoniach przed Zamkiem: woje i rycerze. A na klimatycznym dziedzińcu Archiwum Państwowego: kino. Poza tym: warsztaty, spektakle, koncerty i tańce do białego rana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na trzy dni (12-14.08) Stare Miasto i błonia przed Zamkiem opanują kupcy, artyści, rzemieślnicy oraz miłośnicy kultury, tradycji i dobrej zabawy.

– Tegoroczny scenariusz jest imponujący – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. – Do Lublina przyjedzie cała Polska i świat.

Na straganach, ciasno ustawionych na staromiejskich uliczkach, swoje wyroby będzie sprzedawać 250 rzemieślników, twórców ludowych i artystów. Ukraińcy z Huculszczyzny przywiozą ceramikę i tkaniny, Litwini len i rzeźby, a Białorusini hafty i koronki. Polskę będą reprezentować twórcy od Podhala po Kaszuby, w tym 50 najlepszych artystów ludowych z Lubelszczyzny. Jarmark to w ten weekend z pewnością najlepsze miejsce na zakupy.

Coś dla małych i dużych chłopców

Jarmark Jagielloński chce kontynuować tradycje z XV i XVI wieku, gdy w Lublinie spotykali się kupcy i artyści z Rzeczypospolitej, Europy i Azji. Dlatego lubelski jarmark to nie tylko kolorowe stragany. Uliczkami Starego Miasta przechadza się dwumetrowa złota kura w orszaku mieszczan, rycerzy i kuglarzy. Scena przy placu Po Farze należy do ludowych muzyków. Teatry zapraszają na spektakle do jurty, a na błoniach przed Zamkiem rozbiją się woje i rycerze.

– Po raz pierwszy będzie też możliwość zwiedzania obozowiska rycerzy – mówi Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury.

Podczas dwudniowego turnieju zmierzy się dwustu wojów z Polski i Ukrainy. Najbardziej widowiskowo zapowiada się bitwa o fort (sobota, godz. 18), ale turniej długiego miecza (niedziela, godz. 10), czy pokaz tresury ptaków drapieżnych (niedziela, godz. 11.15), też pewnie zgromadzi niemałą publiczność. Dlatego, by zająć wygodne miejsce, warto przyjść chwilę wcześniej.

Zabawy, gry i warsztaty

Niedaleko rycerzy pojawi się duży namiot na planie koła. To Yurta Nomadów Kultury. Tu zobaczymy spektakle (dla dzieci i dorosłych), tutaj też będzie odbywać się część otwartych dla wszystkich warsztatów. Tańca będą uczyć muzycy z Kwartetu Wiejskiego (sobota, godz. 15), robienia lalek motanek lwowska artystka Tsvitana Mezheva (niedziela, godz. 15), a wycinanek Nina Michajlowa z Białorusi (niedziela, godz. 15).

Coś dla siebie na jarmarku znajdą też dzieci. Podobnie jak przed rokiem na błoniach pojawi się Park Gier i Zabaw Tradycyjnych, gdzie można zagrać w palanta, kiczke, kulotka, ducze, dołek czy krukwie. A członkowie warszawskiego stowarzyszenia "Dom Tańca” zapraszają na "Samograjkę”, czyli ludowe gry i zabawy z muzyką i tańcem na żywo.

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w warsztatach rzemiosła. Do wyboru m. in.: malowanie na szkle, garncarstwo, przędzenie na kołowrotku, wyplatanie ze słomy, wikliny i siana czy ubijanie masła.
Przez trzy dni po mieście i jarmarku będą też oprowadzać miejscy przewodnicy w strojach z epoki. Na zainteresowanych historią miasta będą czekać o każdej pełnej godzinie (od godz. 11 do 18) przy punkcie informacyjnym na placu Łokietka.

A muzyka gra

Do Lublina zjedzie 400 artystów: od ludowych do współczesnych i awangardowych. Na scenie przy placu Po Farze zagrają m.in. Kapela ze Wsi Warszawa (sobota, godz. 21), godz., czy artyści z projektu R.U.T.A ( m.in. Robert "Robal” Matera z Dezertera, czy Hubert "Spięty” Dobaczewski z Lao Che) – w niedzielę o godzinie 21.

– Szczególnie polecam piątkowy koncert "Weselne szaleństwo”. Andrzej Bieńkowski wcieli się w rolę wodzireja, który wprowadzi nas w poszczególne etapy tradycyjnego wesela – mówi Karolina Waszczuk, koordynator programowy tegorocznej edycji jarmarku. – Warto przyjść też na koncert Pieśni Maryjnych Kapeli Brodów w niedzielę o godz. 17 w bazylice oo. Dominikanów.

Codziennie po godz. 20 rozpoczynają się projekcie w ramach Kina Jarmarkowego (na klimatycznym dziedzińcu Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13). W sobotę spotkanie z reżyserem Andrzejem Różyckim i jego filmami, a w niedzielę projekcja "Dziewcę z Ciortem” Piotra Szulkina i "Igraszki z diabłem” Tadeusza Lisa.

Co jeszcze? Nocne potańcówki z muzyką na żywo. Codziennie po godz. 22 w jurcie na błoniach do tańca będą przygrywać inne ludowe kapele.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne. Pełen program na www.jarmarkjagiellonski.pl

Pozostałe informacje

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31