Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

11 sierpnia 2011 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2011: Stragany, rycerze i kura

0 0 A A

Na Starym Mieście stragany z oryginalnym rękodziełem, na błoniach przed Zamkiem: woje i rycerze. A na klimatycznym dziedzińcu Archiwum Państwowego: kino. Poza tym: warsztaty, spektakle, koncerty i tańce do białego rana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na trzy dni (12-14.08) Stare Miasto i błonia przed Zamkiem opanują kupcy, artyści, rzemieślnicy oraz miłośnicy kultury, tradycji i dobrej zabawy.

– Tegoroczny scenariusz jest imponujący – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. – Do Lublina przyjedzie cała Polska i świat.

Na straganach, ciasno ustawionych na staromiejskich uliczkach, swoje wyroby będzie sprzedawać 250 rzemieślników, twórców ludowych i artystów. Ukraińcy z Huculszczyzny przywiozą ceramikę i tkaniny, Litwini len i rzeźby, a Białorusini hafty i koronki. Polskę będą reprezentować twórcy od Podhala po Kaszuby, w tym 50 najlepszych artystów ludowych z Lubelszczyzny. Jarmark to w ten weekend z pewnością najlepsze miejsce na zakupy.

Coś dla małych i dużych chłopców

Jarmark Jagielloński chce kontynuować tradycje z XV i XVI wieku, gdy w Lublinie spotykali się kupcy i artyści z Rzeczypospolitej, Europy i Azji. Dlatego lubelski jarmark to nie tylko kolorowe stragany. Uliczkami Starego Miasta przechadza się dwumetrowa złota kura w orszaku mieszczan, rycerzy i kuglarzy. Scena przy placu Po Farze należy do ludowych muzyków. Teatry zapraszają na spektakle do jurty, a na błoniach przed Zamkiem rozbiją się woje i rycerze.

– Po raz pierwszy będzie też możliwość zwiedzania obozowiska rycerzy – mówi Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury.

Podczas dwudniowego turnieju zmierzy się dwustu wojów z Polski i Ukrainy. Najbardziej widowiskowo zapowiada się bitwa o fort (sobota, godz. 18), ale turniej długiego miecza (niedziela, godz. 10), czy pokaz tresury ptaków drapieżnych (niedziela, godz. 11.15), też pewnie zgromadzi niemałą publiczność. Dlatego, by zająć wygodne miejsce, warto przyjść chwilę wcześniej.

Zabawy, gry i warsztaty

Niedaleko rycerzy pojawi się duży namiot na planie koła. To Yurta Nomadów Kultury. Tu zobaczymy spektakle (dla dzieci i dorosłych), tutaj też będzie odbywać się część otwartych dla wszystkich warsztatów. Tańca będą uczyć muzycy z Kwartetu Wiejskiego (sobota, godz. 15), robienia lalek motanek lwowska artystka Tsvitana Mezheva (niedziela, godz. 15), a wycinanek Nina Michajlowa z Białorusi (niedziela, godz. 15).

Coś dla siebie na jarmarku znajdą też dzieci. Podobnie jak przed rokiem na błoniach pojawi się Park Gier i Zabaw Tradycyjnych, gdzie można zagrać w palanta, kiczke, kulotka, ducze, dołek czy krukwie. A członkowie warszawskiego stowarzyszenia "Dom Tańca” zapraszają na "Samograjkę”, czyli ludowe gry i zabawy z muzyką i tańcem na żywo.

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w warsztatach rzemiosła. Do wyboru m. in.: malowanie na szkle, garncarstwo, przędzenie na kołowrotku, wyplatanie ze słomy, wikliny i siana czy ubijanie masła.
Przez trzy dni po mieście i jarmarku będą też oprowadzać miejscy przewodnicy w strojach z epoki. Na zainteresowanych historią miasta będą czekać o każdej pełnej godzinie (od godz. 11 do 18) przy punkcie informacyjnym na placu Łokietka.

A muzyka gra

Do Lublina zjedzie 400 artystów: od ludowych do współczesnych i awangardowych. Na scenie przy placu Po Farze zagrają m.in. Kapela ze Wsi Warszawa (sobota, godz. 21), godz., czy artyści z projektu R.U.T.A ( m.in. Robert "Robal” Matera z Dezertera, czy Hubert "Spięty” Dobaczewski z Lao Che) – w niedzielę o godzinie 21.

– Szczególnie polecam piątkowy koncert "Weselne szaleństwo”. Andrzej Bieńkowski wcieli się w rolę wodzireja, który wprowadzi nas w poszczególne etapy tradycyjnego wesela – mówi Karolina Waszczuk, koordynator programowy tegorocznej edycji jarmarku. – Warto przyjść też na koncert Pieśni Maryjnych Kapeli Brodów w niedzielę o godz. 17 w bazylice oo. Dominikanów.

Codziennie po godz. 20 rozpoczynają się projekcie w ramach Kina Jarmarkowego (na klimatycznym dziedzińcu Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13). W sobotę spotkanie z reżyserem Andrzejem Różyckim i jego filmami, a w niedzielę projekcja "Dziewcę z Ciortem” Piotra Szulkina i "Igraszki z diabłem” Tadeusza Lisa.

Co jeszcze? Nocne potańcówki z muzyką na żywo. Codziennie po godz. 22 w jurcie na błoniach do tańca będą przygrywać inne ludowe kapele.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne. Pełen program na www.jarmarkjagiellonski.pl

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna