Imprezy w weekend w Lublinie i regionie.
W niedzielę Bystrzycą popłyną różnokolorowe kaczki. To znana na całym świecie akcja. Chodzi o zabawę, ale i pomoc potrzebującym.
Gumowe kaczki zostaną wypuszczone w niedzielę o godz. 16.00 (na wysokości miejskiego stadionu) i przepłyną ok. pół kilometra. Można będzie je oglądać z mostu im. Mariana Lutosławskiego.
Żeby wystawić swoją kaczkę trzeba zapłacić 20 zł wpisowego. Można to zrobić w dniu imprezy podczas pikniku rodzinnego na moście (początek imprezy o godz. 14.00). - Spodziewamy się, że wystartuje około tysiąca kaczek - mówi Katarzyna Klimek z fundacji Skrzydła dla edukacji. - Pieniądze trafią na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z rodzin wielodzietnych z Lublina - dodaje.
Do niedzielnego wyścigu swoje kaczki wystawili m.in. Katarzyna Nosowska, Marika, Budka Suflera, Kamil Stoch i Kuba Błaszczykowski oraz kabaret Ani Mru Mru, który promuje wydarzenie.
Każda kaczka ma swój numer startowy. Właściciel kaczki, która pierwsza przekroczy linię mety, dostanie voucher na wycieczkę zagraniczną o wartości 3 tys. zł. Druga nagroda to pobyt w apartamencie Hotelu Korona dla dwóch osób z dwójką dzieci.
Lublin. Efemeryczna Przestrzeń Miasta
W sobotę w kilku miejscach śródmieścia zobaczysz jednodniowe działania artystyczne studentów architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej KUL. Działania będą miały charakter tymczasowych interwencji artystycznych, wpisujących się w kontekst miejsca i próbujących wejść w relacje z użytkownikami oraz odczytać potencjał i możliwości przestrzeni.
Najwcześniej, bo od godz. 10 na placu Łokietka "Krzyk o ławki” (autorki: Joanna Wójcik, Andżelika Madej, Aleksandra Warwas).
Między godz. 17 a 21: na pl. Wolności - "Latający Plac Wolności” (autorzy: Marek Czeżyk, Magdalena Krzysiak, Małgorzata Koszańska, Natalia Paja, Sandra Majdak, Kiara Merdało) i na Zielonej praca trójki autorów: Pauliny Olszowskiej, Mateusza Kapusty i Katarzyny Latos. Między godz. 19 a 22 "Magia placu Rybnego”, na placu Rybnym będzie praca Stanisławy Fidor-Tatarczuk, Bożeny Palak, Pauliny Barnat i Pauliny Głodek. Najpóźniej, bo między godz. 20.30 a 23:00 na pl. Kochanowskiego praca "Kochanowski światłem miasta”. Autorki: Agnieszka Ćwieka, Julita Grudzień, Justyna Pastuszko, Magdalena Pachuta, Anita Góra, Edyta Kozak.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu USER-Urbact. Jest także częścią kampanii "Rok Jana Gehla w Lublinie”.
Kraśnik. Bieg po uśmiech
Nie tylko przełajowe biegi, ale też przejazd motocyklistów, pokaz jiu-jitsu i kendo przygotowali organizatorzy jubileuszowego XX "Biegu po uśmiech”. Podczas dzisiejszej imprezy zaplanowano również występy dzieci i młodzieży. Będzie też pokaz ratownictwa medycznego. Ideą tej inicjatywy jest zachęcenie dzieci, młodzież jak też dorosłych do wspólnego biegania. Organizatorzy - Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku zapowiadają, że będą też konkursy, gry i zabawy dla dzieci. Będzie też wesołe miasteczko.
Impreza na terenie kraśnickiej Wioski, ul. Gmeinera 8 rozpocznie się o godz. 11.
Świdnik. Czasze nad miastem
Konkurencje na celność lądowania, zarówna indywidualne jak też drużynowe - to jeden z elementów rozpoczynających się w sobotę w Świdniku IX Międzynarodowych Zawodów Spadochronowych.
Uroczyste otwarcie zapanowano na godz. 10. Zmagania skoczków spadochronowych rozpoczną się od godz. 11. Impreza potrwa do niedzieli. Uroczyste zakończenie zawodów i wręczenie nagród zawodnikom zaplanowano na godz. 15.
Konkurencje będą rozgrywane na osiedlu Brzeziny, na trawiastym placu pomiędzy ulicami Klonową a Akacjową.
Kozłówka. Koncert Projekt Orkiestra
W sobotę o 15.30 w kaplicy pałacowej Muzeum Zamoyskich odbędzie się koncert grupy Projekt Orkiestra. Wstęp jest wolny.
Projekt Orkiestra to inicjatywa nastawiona na integrację i promocję młodzieży muzycznej naszego regionu. W projekcie bierze udział 35 osób. To młodzi ludzie z Lublina, Świdnika, Krasnegostawu, Niedrzwicy, Zamościa, Warszawy i Krakowa. W programie sobotniego koncertu znajdą się
Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce i altówkę KV 364 W.A. Mozarta oraz Romans na skrzypce i orkiestrę "The Lark Ascending” (1914) R.V. Williama.
Lublin. Bez uzależnień, bez przemocy
To ma być promocja życia bez uzależnień. W sobotę w całym kraju zaplanowano happening Ogólnopolski Głos Profilaktyki. Komenda Miejsca Policji w Lublinie, które organizuje to wydarzenie zaprasza do udziału w akcji dzieci, młodzież ale też dorosłych.
Swoje działania policjanci planują rozpocząć o godz. 15 na pl. Litewskim, gdzie nastąpi zbiórka uczestników akcji. Dzieci i dorośli otrzymają naklejki "Ogólnopolski Głos Profilaktyki - moda na życie bez uzależnień” i plakaty. Kwadrans później wszyscy zebrani, którzy będą trzymać nad głowami hasła przejdą na pl. Zamkowy, gdzie zostanie odczytana odezwa społeczności PaT - programu "Profilaktyka a Ty”.
Jak zapowiadają organizatorzy, punktualnie o godz. 16 uczestnicy happeningu wezmą udział w zrywie "Wolnych Serc” - wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Biorcy udział w akcji w symbolicznym geście będą przez 60 sekund wybijać prawą dłonią rytm serca. Później zostanie zaprezentowany spektakl i taniec.
Sobota, od godz. 12.
"The Musical Show". Koncert i nagrody
Sobota, godz. 18, niedziela godz. 17.
Słodko-Gorzki Festiwal Sąsiedzi 2014
Spektakle do soboty.
Zielony Labirynt: Tu Targ, warsztaty i koncerty
Sobota, godz. 11.
"Latający kufer" na dziedzińcu Archiwum Państwowego
Sobota, niedziela, godz. 21.
I love LBN Festival 2014
Sobota, godz. 14-22.
Zamojski Festiwal Kultury: The Best Of Wodecki & VOX
Sobota, niedziela.
Festiwal "Zaczarowany Lublin - Spotkania z Opowiadaczami Świata”
Impreza trwa do poniedziałku.
Owocobranie w Elizówce: Liber, Cliver i Sylwia Grzeszczak
Niedziela, godz. 14-21.30.
Seanse w kinie Perła
Piątek, sobota, niedziela. Projekcje zaczynają się po zachodzie słońca.
[M]elpomene: Dariusz Jeż i dreszczowe historie miasta
Sobota, niedziela. Godz. 11-15.
Weekend na Moście Kultury
Urodziny klubu Czekolada
Sobota, godz. 22.
Slackline Movie Night w Muszli
Niedziela, godz. 20.30.
Lubelskie Targi Książki
Impreza trwa do soboty.