Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 maja 2019 r.
10:13

Noc Muzeów 2019: Lublin, Kozłówka, Kazimierz Dolny, Janowiec, Krasnystaw, Puławy [program]

Autor: Zdjęcie autora am
18 maja 2019 17:00
Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim
Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim

Jak sztuka współczesna to Lublin. Jeśli koncert to Krasnystaw lub Kozłówka. Smaki średniowiecznej kuchni? To w Janowcu. W sobotę Noc Muzeów 2019.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Muzycznie

Zgodnie z pierwotnym założeniem zwiedzanie jest darmowe (lub za symboliczną opłatą 1 zł), a oprócz nietypowej pory zwiedzający mogą też liczyć na dodatkowe atrakcje. Tak jest w tym roku np. w Krasnymstawie. Oprócz zwiedzania (od godz. 19), prelekcji i quizu historycznego Muzeum Regionalne zaprasza na koncert Łukasza Jemioły (godz. 21.30).

– Do Krasnegostawu z Lublina jest tylko 60 km – zachęca Marek Majewski, dyrektor placówki.

Muzycznie będzie też w Kozłówce, gdzie „pałacowe wnętrza rozbrzmiewać będą dźwiękami zabytkowych instrumentów muzycznych: pianola i pianomelodikon.

– Nie tylko ja będą grać na pianoli – śmieje się Anna Fic-Lazor, dyrektor muzeum. – Uruchomimy też gramofon, a nastrojowe utwory zagra 17-letnia utalentowana skrzypaczka Alicja Kostrubiec.

W sobotę Pałac Zamoyskich zaprasza w godz. 18-22.

W plenerze

Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym to po raz kolejny okazja, by zaprojektować i samodzielnie wykonać sobie biżuterię.

– Warsztaty złotnicze organizujemy co roku i cieszą się one coraz większa popularnością – podkreśla Magdalena Postępska, zastępca dyr. Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. I zaprasza też do Pałacu Czartoryskich w Puławach i do zamku w Janowcu na spotkanie z archeologią. – Tam od godz. 19 wykłady, oprowadzanie, pokazy i degustacja słowiańskiej kuchni. W glinianym ranku będziemy gotować żur i soczewicę. Może pokaże się też Czarna Dama?

A co wydarzy się w pobliskim Nałęczowie? Muzeum Stefana Żeromskiego zaprasza na wspólne czytanie opowiadania „Wszystko i nic”, a Muzeum Bolesław Prusa na kino pod chmurką (filmy i reportaże poświęcone muzeum).

Inna plenerowa propozycja to wizyta w lubelskim skansenie. Muzeum Wsi Lubelskiej najwięcej atrakcji zaplanowało na noc z piątku na sobotę, ale zaprasza także dzisiaj. Za to czasu na nocne zwiedzanie jest niewiele: tylko od godz. 18 do 20.

– W chatkach, dworach i kościołach będą czekali nasi pracownicy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o eksponatach – zapowiada Bogna Bender-Motyka, nowa dyrektor muzeum.

Atrakcyjnie zapowiada się też noc w Ogrodzie Botanicznym UMCS. O godz. 17 rozpocznie się spacer zakończony ogniskiem i pieczonymi ziemniakami (start przy wejściu od ul. Willowej). Obowiązują zapisy (tel. 81-743-49-00, www.plantday.com.pl).

Ze sztuką współczesną

Kto tę noc zamierza spędzić w Lublinie do wyboru ma kilka propozycji. Galeria Biała w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zaprasza na wystawę „Kojarz kolaż”. W salach galerii prace prezentuje 21 artystów.

– To niezwykle nasycona wystawa. Są konteksty społeczne, religijne, mentalne. A wisienką na torcie jest 25 wyklejanek Wisławy Szymborskiej – mówi Anna Nawrot z Galerii Białej.

Czasu na oglądanie nie jest wiele: od godz. 19 do 21, ale kto nie zdąży zobaczyć wszystkiego zawsze może wrócić. Wstęp do galerii zawsze jest bezpłatny.

Dłużej, bo do północy, na wszystkich ciekawych sztuki współczesnej czeka Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5). Tam, o godz. 18 wernisaż wystawy interaktywnej dla dzieci. – „Brzuchomówca i milczące obrazy” to rodzaj zmysłowego eksperymentu – zapowiada galeria. – To dzieci będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia.

Dla starszych wiekiem galeria ma tego dnia jeszcze dwie propozycje. To ekspozycja „Ruiny moich marzeń” Marty Kreślak, wykład Kuby Szredera z warszawskiej ASP (godz. 20), a także wystawa „the empty room of night” Mateusza Choróbskiego w drugiej siedzibie galerii - ul. Grodzka 3.

Zamek w remoncie

W tym roku (trwa remont) nie będzie można zwiedzać ekspozycji na Zamku Lubelskim. Wejść będzie można tylko do kaplicy i na donżon (od godz. 18).

– Muzeum zamyka się o północy, ostatnie wejście do kaplicy zaplanowano o godz. 23.30 – zapowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum. I zaprasza także do Muzeum Józefa Czechowicza (na oglądanie pamiątek po Józefie Łobodowskim), na Bramę Krakowską (warsztaty dla dzieci i wykład), do Dworku Wincentego Pola (na wystawę porcelany), Muzeum pod Zegarem (na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej). Wszędzie tam zwiedzanie zakończy się o godz. 23. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30