Już 22 listopada o godz. 18 w Atrium Collegium Norwidianum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (al. Racławickie 14) odbędzie się otwarcie wystawy prac młodych lubelskich artystek i artystów, którzy wzięli udział w projekcie "Gdzie jest sztuka?".
"Gdzie jest sztuka?" to inicjatywa studentek historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Katolickim: Michaliny Brody, Klaudii Brzuch i Justyny Miedzwieckiej. W ramach pierwszej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego zorganizowano w październiku warsztaty poświęcone sztuce współczesnej, przeznaczone dla uczniów lubelskich szkół w wieku 12-15 lat.
- Zależało nam na tym, aby dotrzeć do dzieci, które nie mają w swoich szkołach przedmiotu dotyczącego historii sztuki lub mają go w ograniczonym zakresie. Nauczyciele boją się np. podejmować tematy dotyczące sztuki współczesnej z uwagi na jej kontrowersyjność. Jako studentki historii sztuki chciałyśmy przełamać te stereotypy, realizując zajęcia medialne i warsztatowe, pokazując młodym odbiorcom, że sztuka jest ciekawa – przekonuje koordynatorka projektu, Michalina Broda.
Uczestnicy zajęć poznali najważniejsze zjawiska w sztuce ze szczególnym uwzględnieniem dzieł obecnych w przestrzeni Lublina. Odbiorcy odkryli twórczość największych artystów sztuki współczesnej, od Kazimierza Malewicza po Banksy'ego, ale mogli również przyjrzeć się inicjatywom z lubelskiego podwórka, takim jak instalacje prezentowane w ramach festiwali Open City czy Noc Kultury. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusje dotyczące sztuki.
- Zaskoczyła nas niezwykła dojrzałość uczestników oraz świadomość problemów społecznych. Dzieci angażowały się w rozmowy o sprawach związanych z ociepleniem klimatu (temat poruszany m.in. przez Banksy'ego) czy feminizmem, oczywiście w sposób adekwatny do ich wieku. Dzieci są bacznymi obserwatorami rzeczywistości i chętnie dzielą się przemyśleniami – dodaje Broda.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko nauczyć się krytycznie patrzeć na sztukę, ale również wykonać własne prace. Podsumowaniem zajęć będzie wystawa dzieł inspirowanych sztuką współczesną i najnowszą, na które złożą się eksperymenty formalne i myślowe młodych ludzi.
Realizacja prac pozwoliła dzieciom podnieść swoją samoocenę oraz wyrazić emocje. Uczestnicy mogli dowolnie bawić się formą i przestrzenią, a w rezultacie realizować często bardzo szalone pomysły.
- Na wystawie znajdziemy m.in. olbrzymi domek z kart, wyjątkowe projekty balowych sukien, czy pracę, na której widnieje tylko połowa krzesła. Będą również instalacje nawiązujące chociażby do tych z lubelskiej Nocy Kultury, które będą wisiały nad głowami uczestników – wymienia Michalina Broda.
Ekspozycja będzie czynna do 4 grudnia. Wstęp wolny.