Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

6 marca 2009 r.
10:10
Edytuj ten wpis

Dzień Otwarty UMCS i ACK

Piątek (6.03) to dzień Drzwi Otwartych UMCS. Wszystkie wydziały organizują ciekawe prezentacje. Atrakcyjny program artystyczny przygotowało też ACK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Będzie co obejrzeć i będzie czego posłuchać. Będzie się także można nauczyć grać.

Warszaty bębniarskie Agnieszki Kołczewskiej

Hol główny, godz. 11-14

Agnieszka Kołczewska, członkini Orkiestry św. Mikołaja, od 1996 roku organizuje w Chatce Żaka” warsztaty bębniarskie. Można się na nich nauczyć głównie gry na kubańskich kongach i afrykańskich djembe.

Zajęcia prowadzone przez animatorkę ruchu bębniarskiego w Lublinie niekiedy prowadzą do powstania nowych grup. Z jej warsztatów wyrosły zespoły Escola! Ritmo, Aga Bum Bum, Aga Workshop's Drums i ostatnio Młode Djembe.

Wstęp wolny

Występ Zespołu Tańca Towarzyskiego UMCS \"Impetus”

Sala widowiskowa, godz. 16.30
Prowadzony przez Violettę i Dariusza Dryło Impetus, choć jest zespołem amatorskim, należy do najlepszych formacji tańca towarzyskiego w Lublinie. Studenci prezentują dynamiczne widowiska muzyczno-taneczne, na które składają się tańce towarzyskie standardowe (m.in. walc wiedeński i tango) oraz latynoamerykańskie (samba, cha cha, rumba, jive i paso doble). Występy zespołu są bardzo barwne dzięki strojom zaprojektowanym i wykonanym z uwzględnieniem charakteru poszczególnych tańców.
Wstęp wolny

Otwarcie wystawy fotografii Pawła Bajewa \"Popstrykany”

Hol główny, godz. 17

Paweł Bajew urodził się i mieszka w Puławach. Jest fotografikiem samoukiem. Nie tylko nie ukończył żadnej szkoły fotografii, ale - jak twierdzi - nie ma też swoich mistrzów, którymi śladami by podążał. Robi zdjęcia od maja 2007 roku.

Organizatorzy wystawy tak przybliżają jego proces twórczy: "Przy pomocy, wsparciu i »użyciu« kolegów oraz niedocenianych puławskich i okołopuławskich obiektów i terenów, ale przede wszystkim swojej własnej, nieokiełznanej wyobraźni eksperymentuje z fotografią”. Efekty są niezwykle zjawiskowe i zaskakujące.
Wstęp wolny

Występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS

Sala widowiskowa, godz. 17.30

Ponad dwadzieścia godzin polskich tańców i pieśni narodowych oraz regionalnych, a także tańców i melodii ludowych innych narodów - tak bogaty repertuar ma zespół prowadzony przez Stanisława Leszczyńskiego. Jego formacja powstała w 1953 roku, ale - jak na zespół studencki przystało - ciągle odnawia skład.

Dała ponad 6500 koncertów w kraju. Ma też na koncie 260 wojaży zagranicznych do 51 krajów na 5 kontynentach, gdzie dała około 5000 koncertów. Prezentuje programy w pięknych kostiumach, będących rekonstrukcjami oryginalnych strojów ludowych.

Wernisaż wystawy zbiorowej \"Sharing...”

Czarne foyer, godz. 18

To ekspozycja współczesnej grafiki i fotografii australijskiej. Składają się na nią prace studentów i wykładowców Queensland College of Art w Brisbane, będącego częścią Griffith University. W tym dzieła Australijczyków polskiego pochodzenia - wyjątkowo oryginalne i nowatorskie grafiki autorstwa Renaty Budziak, wykonane w trudnej i rzadko spotykanej technice biochromu, oraz instalacje drukarskie Tadeusza Jacka Rybińskiego.

Wstęp wolny

16 Studenckie Konfrontacje Filmowe

Kino Chatka Żaka, godz. 17.45, 20

Z akcją Drzwi Otwarte UMCS zbiega się w tym roku początek Studenckich Konfrontacji Filmowych, uchodzących od lat za najlepszy w Lublinie przegląd nowego ambitnego kina z całego świata.

Tegoroczna odsłona zacznie się od projekcji filmu "Martyrs - Skazani na strach” Pascala Laugiera. Tego samego dnia zostanie też wyświetlona głośna animacja oparta na faktach "Walc z Baszirem”. Przedstawia ona konflikt izraelsko-palestyński w poruszający i wyjątkowo oryginalny formalnie sposób.

Konfrontacje potrwają do 22 marca. W sumie będzie można zobaczyć 20 ekranowych dzieł, które jeszcze nie były pokazywane w Lublinie.

Karnety - po 120 zł - i bilety na pojedyncze seanse - po 15 zł - do kupienia w kasie kina, ul. Radziszewskiego 16.



Pozostałe informacje

Aneta Mojduszka – psycholog i kulturoznawca, specjalizująca się w kulturze Japonii. Propaguje zdrowy styl życia, jest instruktorką slow joggingu oraz praktykiem terapii leśnej
MAGAZYN

Las przepisywany na receptę – czym są kąpiele leśne?

Kąpiele leśne i terapia lasem to praktyka, która podbiła serca Japończyków. Obecnie, coraz częściej cieszy się również uznaniem chociażby w Lublinie, a lekarze również w Polsce wystawiają „zielone recepty”. O tym wszystkim rozmawiamy z Anetą Mojduszką, praktykiem leśnej terapii.

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?
dużo zdjęć
galeria

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?

Pierwszy dzień Juwenaliów Politechniki Lubelskiej 2025 za nami. Na scenie gościli między innymi Dżem, Kękę i Sobel. Tereny zielone uczelni wypełniły się po brzegi a zabawa skończyła się późną nocą. Sprawdźcie czy jesteście na naszych zdjęciach!

Mateusz Stolarski tuż po meczu nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Motor mimo dobrego początku wysoko przegrał z Piastem

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Dlaczego grając tak dobrze nagle idziesz w odwrotną stronę?

Świetny początek, szybki gol, ale później strzelali już tylko rywale. Motor w piątek przegrał u siebie z Piastem Gliwice aż 1:4. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Kolorowe flagi w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Kolorowe flagi w centrum Lublina

Wczoraj (9.05), w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłysło kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabiera tu realnego wymiaru.

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31