Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

24 września 2017 r.
12:44

"Historie z Lubelszczyzny pod rządami komunistów". Spotkanie historyczne

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 7 A A
25 września 2017 11:00
(fot. materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie zaprasza na spotkanie historyczne pt. Nienawistne zbawienie - historie z Lubelszczyzny pod rządami komunistów. Wydarzenie odbędzie się 25 września o godz. 11 w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego (ul. Spokojna 4).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie zostanie zorganizowane z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Środowiska Borowiczan-Sybiraków. W wydarzeniu weźmie udział Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W programie spotkania m.in. prezentacja etiudy filmowej "Inny Świat" Magdaleny Śladeckiej i Małgorzaty Kierczuk-Macieszko, pokaz filmu "Obóz w Błudku", ciekawe prelekcje i wideoprezentacje oraz quiz historyczny dla uczestników.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Czytaj więcej o:

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 12:23
0
Histeryki w Polsce komunizmu nie było!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Chełmianin N / 25 września 2017 o 18:07
0
                   IPN NIE POJMUJE???? IPN w Lublinie!!! Niech określi teren Lubelszczyzny, gdyż z tytułu wynika, że nie znacie historii ojczyzny! Polscy uczeni prawnie i naukowo synonim wyjaśnili i ową Lubelszczyznę, do lubelskiej ziemi ograniczyli, a więc synonim nie dotyczy obecnego województwa. Kto używa synonimu uwypukla historyczne nieuctwo czyli nie zna historii i geografi i synonimu znaczenia, a jeśli pojmuje, to znaczy, iż celowo historię zmienia! Morał!! Wydumanej Lubelszczyzny na mapie nie ma, a kto wbrew prawu i nauce kłamie ma chore urojenie! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
                   IPN NIE POJMUJE???? IPN w Lublinie!!! Niech określi teren Lubelszczyzny, gdyż z tytułu wynika, że nie znacie historii ojczyzny! Polscy uczeni prawnie i naukowo synonim wyjaśnili i ową Lubelszczyznę, do lubelskiej ziemi ograniczyli, a więc synonim nie dotyczy obecnego województwa. Kto używa synonimu uwypukla historyczne nieuctwo czyli nie zna historii i geografi i synonimu znaczenia, a jeśli pojmuje, to znaczy, iż celowo historię zmienia! Morał!! Wydumanej Lubelszczyzny na mapie nie ma, a kto wbrew prawu i nauce k... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 11:46
0
JAK DŁUGO JESZCZE TO PISOWSKIE BYDŁO BĘDZIE PROMOWAĆ MORDERCÓW Z NSZ ZABIJAJĄCYCH POLAKÓW U BOKU SS. RADIO MA W RYJA WYBRAŁO WAM WOJEWODĘ.
Avatar
ix / 25 września 2017 o 08:01
0
Styropian uciska na mózg?! Ulica swoje a elyty swoje! Komuna to złote półwiecze dla Polski.  A wy możecie sie zapluć swoim jadem! Pamięć zbiorowa pzretrwa.
Avatar
Weteran / 24 września 2017 o 14:58
0
Komentujcie na temat! Minister Waszczykowski powinien wystapic o odszkodowania od Rosji za niewolnicza prace naszych rodakow w latach 1939-1956. Brat mojego ojca za przynaleznosc do AK zostal zeslany do kopalni wegla na Ural, wrocil po 2-ch latach ze zrojnowanym zdrowiem.Bez sadu, czy udowodnienia jakichkolwiek win, a mial tylko 17-lat.
Avatar
Gość / 24 września 2017 o 14:43
0
O karuzeli VATowskiej powinni zrobić wykład każdemu Polakowi. Jak to PO z PSLem okradała POLAKÓW z miliardów.
Avatar
Gość / 24 września 2017 o 12:58
0
A może tak film o pracujących podatnikach po 30-45 lat za jałmużnę na 500+ dla młodych zdrowych jak byk rodziców.
Avatar
Gość / 26 września 2017 o 12:23
0
Histeryki w Polsce komunizmu nie było!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Chełmianin N / 25 września 2017 o 18:07
0
                   IPN NIE POJMUJE???? IPN w Lublinie!!! Niech określi teren Lubelszczyzny, gdyż z tytułu wynika, że nie znacie historii ojczyzny! Polscy uczeni prawnie i naukowo synonim wyjaśnili i ową Lubelszczyznę, do lubelskiej ziemi ograniczyli, a więc synonim nie dotyczy obecnego województwa. Kto używa synonimu uwypukla historyczne nieuctwo czyli nie zna historii i geografi i synonimu znaczenia, a jeśli pojmuje, to znaczy, iż celowo historię zmienia! Morał!! Wydumanej Lubelszczyzny na mapie nie ma, a kto wbrew prawu i nauce kłamie ma chore urojenie! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
                   IPN NIE POJMUJE???? IPN w Lublinie!!! Niech określi teren Lubelszczyzny, gdyż z tytułu wynika, że nie znacie historii ojczyzny! Polscy uczeni prawnie i naukowo synonim wyjaśnili i ową Lubelszczyznę, do lubelskiej ziemi ograniczyli, a więc synonim nie dotyczy obecnego województwa. Kto używa synonimu uwypukla historyczne nieuctwo czyli nie zna historii i geografi i synonimu znaczenia, a jeśli pojmuje, to znaczy, iż celowo historię zmienia! Morał!! Wydumanej Lubelszczyzny na mapie nie ma, a kto wbrew prawu i nauce k... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 11:46
0
JAK DŁUGO JESZCZE TO PISOWSKIE BYDŁO BĘDZIE PROMOWAĆ MORDERCÓW Z NSZ ZABIJAJĄCYCH POLAKÓW U BOKU SS. RADIO MA W RYJA WYBRAŁO WAM WOJEWODĘ.
Avatar
ix / 25 września 2017 o 08:01
0
Styropian uciska na mózg?! Ulica swoje a elyty swoje! Komuna to złote półwiecze dla Polski.  A wy możecie sie zapluć swoim jadem! Pamięć zbiorowa pzretrwa.
Avatar
Weteran / 24 września 2017 o 14:58
0
Komentujcie na temat! Minister Waszczykowski powinien wystapic o odszkodowania od Rosji za niewolnicza prace naszych rodakow w latach 1939-1956. Brat mojego ojca za przynaleznosc do AK zostal zeslany do kopalni wegla na Ural, wrocil po 2-ch latach ze zrojnowanym zdrowiem.Bez sadu, czy udowodnienia jakichkolwiek win, a mial tylko 17-lat.
Avatar
Gość / 24 września 2017 o 14:43
0
O karuzeli VATowskiej powinni zrobić wykład każdemu Polakowi. Jak to PO z PSLem okradała POLAKÓW z miliardów.
Avatar
Gość / 24 września 2017 o 12:58
0
A może tak film o pracujących podatnikach po 30-45 lat za jałmużnę na 500+ dla młodych zdrowych jak byk rodziców.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 0 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 5 0

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 7 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 0 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 2

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 27 20

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 11

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Kalendarz
lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.