Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

10 kwietnia 2019 r.
9:44

Szef kuchni 2 PI ER zrekonstruuje dania Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci

12 kwietnia 2019 12:00
Szef kuchni 2 PI ER, Jakub Piętowski
Szef kuchni 2 PI ER, Jakub Piętowski (fot. Małgorzata Sulisz)

Spektakl w ramach projektu „Jem Teatr” - w piątek, 12 kwietnia, o godzinie 19 w lubelskiej restauracji 2 PI ER - w ramach Post Festiwalu. Co przygotuje Jakub Piętowski, szef kuchni?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Post Festiwal to festiwal inny niż wszystkie. - To jedyne na świecie świętowanie postu - mówi Grzegorz Józefczuk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

W tym roku odbywa się druga edycja. Festiwal jest właśnie na półmetku. To sześć wielkopostnych czwartków, a każdy składa się z trzech elementów: Słowo/Dźwięk/Smak. W sekcji Smak najlepsi szefowie kuchni rekonstruują litewskie potrawy postne. To ukłon w stronę 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

W tym roku mija 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci. Z tej okazji rekonstrukcję dań Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci przygotowuje szef kuchni 2 PI ER, Jakub Piętowski. - Leonarda znamy jako naukowca, rzeźbiarza, malarza, architekta, anatoma, muzyka, geologa, botanika... ale oprócz tych wielu talentów znany był też z umiejętności organizowania przyjęć i widowisk - mówi Dorota Misiejuk, współwłaścicielka restauracji 2 PI ER.

Co wiedzą archeolodzy, co malarze?

Co jadł Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy? Mateusz pisze: „A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom”.

Ponieważ była to wieczerza paschalna, chleb był niezakwaszony (maca). Jezus łamał chleb, zanurzał go w miskach ze słodkim sosem; najpewniej figowym.

- Na stole wieczerzy paschalnej pojawia się jagnię, charoset (tarte jabłka z winem, orzechy, cynamon) - mówi Izabela Kozłowska-Dechnik z restauracji Mandragora.

Na stole znajdowały się również gorzkie zioła (z hebr. maror), na pamiątkę ucisku Żydów w Egipcie. - Na przykład korzeń chrzanu. Na stole było także wino, każdy z uczestników paschy wypija 4 kielichy wina - dodaje restauratorka.

Znamy wyniki badań archeologicznych, przeprowadzonych przez Generoso Urciuoli (Centrum Badań Pietre) oraz Martę Berogno (Muzeum Egipskie w Turynie). Według naukowców apostołowie i Jezus najprawdopodobniej jedli gulasz z fasolą (czulent), mięso jagnięce, tzir (czyli odmianę garum).

Na większości chrześcijańskich wyobrażeń Ostatniej Wieczerzy Jezus i jego uczniowie jedzą jedynie chleb, popijając wodą i winem. Kiedy jednak kilka lat temu przeprowadzono gruntowną restaurację dzieła Leonardo da Vinci, badacze ujrzeli wyraźny półmisek z rybą obłożoną plastrami pomarańczy.

Historycy kuchni, komentujący odkrycie orzekli, że ryba to węgorz, podawana w ten sposób w renesansowych Włoszech. Obok ryby znajdował się najprawdopodobniej owoc. Uznano, że to granat. Jednak kolejne badania, pozwoliły ustalić, że obok ryby leżał koper włoski.

Marek Szołtysek w książce „Kuchnia Matki Boskiej” pisze o rybie św. Piotra. Smażonej z łuską, razem z marchewką. - W niektórych restauracjach nad Jeziorem Galilejskim (między innymi w Tyberiadzie) podaje się ryby z monetami w pysku” - czytamy w książce.
Minestrone Toscano.

Ulubiona zupa Leonarda da Vinci

Przepis pochodzi z książki Dave’a de Witta „Kuchnia Leonarda da Vinci. Sekretna historia kuchni włoskiej” wydanej przez Rebis.

Składniki: 2 szklanki suszonej fasoli, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, 1 łodyga selera, 1 marchew, 2 pory, 1,5 litra wody, świeża bazylia, goździki, rozmaryn, pół szklanki makaronu risoni lub orzo (można zastąpić domowymi zacierkami), przecier pomidorowy, 1,5 litra wody, sól.

Wykonanie: Zagotować wodę, wrzucić fasolę, gotować 2 godziny, połowę fasoli wyjąć i przetrzeć przez sito. Na głębokim rondlu rozgrzać oliwę, przez minutę smażyć posiekaną cebulę i czosnek. Rozprowadzić przecier z wodą, wlać na patelnię, dodać pozostałe składniki wraz z ugotowaną fasolą, gotować 30 minut. Posolić.

Menu Kolacji z Leonardo da Vinci

12 kwietnia, godzina 19

• Przystawka na zimno
Chleb pieprzowy, masło oliwkowe, kiełbasa wieprzowa, ser wędzony, zioła, gulasz z fasoli.

• Zupa

Minestrone, grana padano, focaccia.

• Przystawka na ciepło

Penne, oliwa, pomidory, cebula, pecorino, natka pietruszki, peperoncino.

• Danie główne: Ryba z Ostatniej Wieczerzy

Płoć, ryż, koper włoski, cytrusy, trufla, groszek cukrowy, sos garum.

• Deser

Tarta marcepanowa, migdały, owoce, rokitnik, lody orzechowe, caliscioni.

Szczegóły na stronie: postfestiwal.eu

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia