15 listopada w Domu Słów odbędzie się spotkanie promujące projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność”. Nad projektem tym dział Historii Mówionej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” pracował od kwietnia.
Projekt jest próbą przybliżenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, dziejów rzemiosła na Lubelszczyźnie, wpisanych w kontekst kulturowy regionu. Osią konstrukcyjną multimedialnej narracji będzie odtworzony w technice 3D drewniany, podcieniowy dom szewca Fajwla Szylda (Fawki) z Wojsławic. Posługując się modelem 3D użytkownicy będą mogli w sposób aktywny poznawać lokalną historię i tradycyjne.
Zaprezentowany zostanie także multimedialny szlak oraz indeks ponad 2 500 zakładów rzemieślniczych istniejących w Lublinie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRL-u. Na szlaku pokazane zostaną także ośrodki rzemieślnicze charakterystyczne dla Lubelszczyzny.
W ramach projektu nagrywane były relacje mówione rzemieślników; pozyskiwane i digitalizowane archiwalne materiały ikonograficzne, wykonana została współczesna dokumentacja fotograficzna wybranych zakładów i narzędzi rzemieślniczych. Wszystkie materiały wraz z multimedialnymi hasłami dotyczącymi wybranych rzemiosł, dostępne będą na stronie internetowej projektu. (dw)
15 listopada 2016 roku, godz. 17:00, Dom Słów, ul. Żmigród 1/ Królewska 17 (wejście od podwórka).