Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 stycznia 2019 r.
18:56

Stop smog i węgiel. Strajk dla Ziemi w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora am
0 4 A A
15 stycznia 2019 12:30

We wtorek, 15 stycznia, w dziesiątkach miast na całym świecie rozpocznie się „Strajk dla Ziemi. Dla klimatu, planety i regionu”. To obywatelskie akcje na rzecz realnych działań chroniących klimat: odejścia od węgla i ochrony ostatnich dzikich miejsc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– „Strajk” jest synonimem oporu, uwidocznienia problemów bagatelizowanych przez władze, takich jak smog. Tą akcją chcemy zwrócić na nie uwagę – tłumaczy Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Protestujący wyjdą też na ulice Lublina – godz. 12:30, plac Władysława Łokietka (przed budynkiem Ratusza).

– Ktoś gdzieś na świecie rzucił hasło, że czas ucieka, a politycy wykonują jakieś pozorne niby-ruchy w sprawie zmian klimatycznych. Zaproponowano kilka kolejnych międzynarodowych dni akcji. Styczniowa jest pierwsza – tłumaczy główny organizator lubelskiego protestu. – Nasze regionalne problemy, jak np. plany budowy kopalni „Karolina” na Polesiu, czyli dalszego uzależniania od węgla kosztem zagrożenia dla najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Lubelszczyzny - są częścią globalnego problemu. 

Protestujący będą się domagać także szybkiej i ambitnej uchwały antysmogowej dla województwa lubelskiego i pełnej ochrony górek czechowskich przed zabudową.

– Skutki globalnych zmian klimatycznych odczujemy wszędzie, również w Lublinie. I tym bardziej potrzebować będziemy takich zielonych klimatyzatorów jak górki czechowskie. Musimy ich więc konsekwentnie bronić – tłumaczy Gorczyca.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2019 r. o 20:34
Myślę, że powinni zacząć protest w Niemczech. Tam używa się znacznie gorszego kalorycznie węgla brunatnego w elektrowniach 26%. No i oczywiście budujac wiatraki 8%, nie zrezygnowano z węgla kamiennego 18%. O najbardziej niebezpiecznych i hypergroźnych dla środowiska elektrowniach atomowych użytkowanych w najlepsze po dziś dzień 16% nawet nie będę tytaj spominał ;). Oczywiście Niemcy mają baaardzo "ekologiczne" elektrownie na gaz ziemny 12%, które tak samo dużo CO2 produkują co węglowe, a zdecydowanie więcej NOx. Pacany ekologiczne do tej pory nie mogą pojąć, że 80% energii musi... powtarzam musi... opierać się o paliwa kopalne. Inaczej się nie da. Znaczy... można oprzeć się na energii atomowej tj. Francja i Litwa pow. 80%. Ale chyba nie o to chodzi, by żyć na "niewypale"? Cieszmy się, że mamy węgiel, bo inaczej musielibysmy jak Niemcy kupować znacznie więcej gazu od Ruskich. A chyba nie zależy nam na nabijaniu kabzy Putinowi? Rezygnacja z polskiego węgla wspiera tylko Rosję. Już mielismy tego przyklad za PO-ZSL. Dyktowane ceny podwójnie i import rosyjskiego niskokalorycznego węgla. Tylko idiota nie korzysta z własnych zasobow ekologicznych. Ekoterrorystow w Arabii nie ma, bo wykastrowanoby ich za akcję przeciwko hegemoni Petroleum ;) Tam nikt o samochodach elektrycznych nie chce słychać. No, może hybrydach. Reasumując, Niemcy korzystają w 77% z paliw kopalnianych i... muszą dokupować brakującą energię z Francji (energetyka jądrowa) oraz Polski (paliwa kopalniane). Ot i mit ekologicznej energii. Słoneczko i wiaterek starcza tylko na pokrycie 12% energii w kraju. I to nie bez przerw. Technika rozwija się, ale na to potrzeba czasu. W Polsce można byłoby zainwestować w elektrownie wodne. Ale to też co najwyżej da nam max. 5% :( Powtarzam jeszcze raz. Mamy szczęście, że żyjemy na bogatych złożach węgla kamiennego. Szkoda, że nie na ropie.
Myślę, że powinni zacząć protest w Niemczech. Tam używa się znacznie gorszego kalorycznie węgla brunatnego w elektrowniach 26%. No i oczywiście budujac wiatraki 8%, nie zrezygnowano z węgla kamiennego 18%. O najbardziej niebezpiecznych i hypergroźnych dla środowiska elektrowniach atomowych użytkowanych w najlepsze po dziś dzień 16% nawet nie będę tytaj spominał ;). Oczywiście Niemcy mają baaardzo "ekologiczne" elektrownie na gaz ziemny 12%, które tak samo dużo CO2 produkują co węglowe, a zdecydowanie więcej NOx. Pacany ekologiczne ... rozwiń
Avatar
SuperGość / 16 stycznia 2019 r. o 19:39
Boże, BYŁO BADANIE GIS-Expert, można sprawdzić. Pokazały że zabudowa Górek Czechowskich, nie wpłynie istotnie na zmiejszenie prędkości wiatru u wylotu doliny. NIE, miasto nie bedzie gorzej przewietrzane, a i tak 70% zostanie naturalistycznym parkiem. GDZIE JEST PROBLEM?
Avatar
zygmónd solo sz / 14 stycznia 2019 r. o 15:03
skończcie pi....... o smogu bo to bzdura , a na dodatek przestańta kupować specjalnie toksyczny węgiel od upadliny i sowietó !!!! tu jest przyczyna !!!!Węgiel od nich jest specjalnie trujący aby podczas badań smogu w Polsce wyszło , że u nas się dymi na potęgę , najsamprzód kupujte dobry węgiel i potem róbta badania tyle , że nasz jest droższy ale o wiele lepszy gatunkowo a ten drugi zza Buga trujący i tani , wezta się obudzta hołoto z wiejskiej
Avatar
Polak / 14 stycznia 2019 r. o 10:27
Mój przedmówca napisał o tym, że w Niemczech używa się znacznie więcej węgla i emisja dwutlenku węgla jest o wiele większa w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż w Polsce, ale o tym sza, cicho sza. Natomiast ja pragnę zwrócić uwagę na znacznie poważniejszą kwestię jaką jest chemitrails. Jakoś nikomu nie przeszkadza, że trują nas z samolotów zrzucając gigantyczne ilości chemikaliów, metali ciężkich czy wirusów. Proszę popatrzeć czasami w niebo - szachownica, w tym samym czasie lata kilka, kilkanaście samolotów robiąc smugi i nie są to smugi kondensacyjne
Avatar
SuperGość / 16 stycznia 2019 r. o 19:39
Boże, BYŁO BADANIE GIS-Expert, można sprawdzić. Pokazały że zabudowa Górek Czechowskich, nie wpłynie istotnie na zmiejszenie prędkości wiatru u wylotu doliny. NIE, miasto nie bedzie gorzej przewietrzane, a i tak 70% zostanie naturalistycznym parkiem. GDZIE JEST PROBLEM?
Avatar
zygmónd solo sz / 14 stycznia 2019 r. o 15:03
skończcie pi....... o smogu bo to bzdura , a na dodatek przestańta kupować specjalnie toksyczny węgiel od upadliny i sowietó !!!! tu jest przyczyna !!!!Węgiel od nich jest specjalnie trujący aby podczas badań smogu w Polsce wyszło , że u nas się dymi na potęgę , najsamprzód kupujte dobry węgiel i potem róbta badania tyle , że nasz jest droższy ale o wiele lepszy gatunkowo a ten drugi zza Buga trujący i tani , wezta się obudzta hołoto z wiejskiej
Avatar
Polak / 14 stycznia 2019 r. o 10:27
Mój przedmówca napisał o tym, że w Niemczech używa się znacznie więcej węgla i emisja dwutlenku węgla jest o wiele większa w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż w Polsce, ale o tym sza, cicho sza. Natomiast ja pragnę zwrócić uwagę na znacznie poważniejszą kwestię jaką jest chemitrails. Jakoś nikomu nie przeszkadza, że trują nas z samolotów zrzucając gigantyczne ilości chemikaliów, metali ciężkich czy wirusów. Proszę popatrzeć czasami w niebo - szachownica, w tym samym czasie lata kilka, kilkanaście samolotów robiąc smugi i nie są to smugi kondensacyjne
Avatar
Gość / 13 stycznia 2019 r. o 20:34
Myślę, że powinni zacząć protest w Niemczech. Tam używa się znacznie gorszego kalorycznie węgla brunatnego w elektrowniach 26%. No i oczywiście budujac wiatraki 8%, nie zrezygnowano z węgla kamiennego 18%. O najbardziej niebezpiecznych i hypergroźnych dla środowiska elektrowniach atomowych użytkowanych w najlepsze po dziś dzień 16% nawet nie będę tytaj spominał ;). Oczywiście Niemcy mają baaardzo "ekologiczne" elektrownie na gaz ziemny 12%, które tak samo dużo CO2 produkują co węglowe, a zdecydowanie więcej NOx. Pacany ekologiczne do tej pory nie mogą pojąć, że 80% energii musi... powtarzam musi... opierać się o paliwa kopalne. Inaczej się nie da. Znaczy... można oprzeć się na energii atomowej tj. Francja i Litwa pow. 80%. Ale chyba nie o to chodzi, by żyć na "niewypale"? Cieszmy się, że mamy węgiel, bo inaczej musielibysmy jak Niemcy kupować znacznie więcej gazu od Ruskich. A chyba nie zależy nam na nabijaniu kabzy Putinowi? Rezygnacja z polskiego węgla wspiera tylko Rosję. Już mielismy tego przyklad za PO-ZSL. Dyktowane ceny podwójnie i import rosyjskiego niskokalorycznego węgla. Tylko idiota nie korzysta z własnych zasobow ekologicznych. Ekoterrorystow w Arabii nie ma, bo wykastrowanoby ich za akcję przeciwko hegemoni Petroleum ;) Tam nikt o samochodach elektrycznych nie chce słychać. No, może hybrydach. Reasumując, Niemcy korzystają w 77% z paliw kopalnianych i... muszą dokupować brakującą energię z Francji (energetyka jądrowa) oraz Polski (paliwa kopalniane). Ot i mit ekologicznej energii. Słoneczko i wiaterek starcza tylko na pokrycie 12% energii w kraju. I to nie bez przerw. Technika rozwija się, ale na to potrzeba czasu. W Polsce można byłoby zainwestować w elektrownie wodne. Ale to też co najwyżej da nam max. 5% :( Powtarzam jeszcze raz. Mamy szczęście, że żyjemy na bogatych złożach węgla kamiennego. Szkoda, że nie na ropie.
Myślę, że powinni zacząć protest w Niemczech. Tam używa się znacznie gorszego kalorycznie węgla brunatnego w elektrowniach 26%. No i oczywiście budujac wiatraki 8%, nie zrezygnowano z węgla kamiennego 18%. O najbardziej niebezpiecznych i hypergroźnych dla środowiska elektrowniach atomowych użytkowanych w najlepsze po dziś dzień 16% nawet nie będę tytaj spominał ;). Oczywiście Niemcy mają baaardzo "ekologiczne" elektrownie na gaz ziemny 12%, które tak samo dużo CO2 produkują co węglowe, a zdecydowanie więcej NOx. Pacany ekologiczne ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć
galeria

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć

Tuż przed zakończeniem ferii i powrotem do nauki przed maturą na balu studniówkowym bawią się uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, w ramach którego funkcjonuje Zespół Szkół Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 roku i X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Ponad 4 mln zł kosztowała budowa mostu na rzece Bystrzycy w miejscowości Bystrzyca w gminie Zakrzówek. W piątek oficjalnie przecięto wstęgę.

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Przejścia dla pieszych są niedoświetlone – uważają radni klubu Radzyń Moje Miasto i proponują zamontowanie tzw. „kocich oczek”. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) odpowiada, że miasta na to nie stać.

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku
2 lutego 2023, 19:00

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku

Restauracja Dworska w Kraśniku (ul. Dworska 6) zaprasza na występ stand-upera Sebastiana Rejenta. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego o godz. 19.

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

65-letni mieszkaniec Lublina namawiany przez „doradcę” zainstalował na swoim komputerze tzw. zdalny pulpit. Dzięki temu oszust wyprowadził z jego bankowego rachunku wszystkie oszczędności.

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Piłkarze Motoru mają za sobą kolejne mecze kontrolne. W piątek podopieczni Goncalo Feio znowu pojawili się na boisku dwa razy. Tym razem sprawdzili formę na tle trzecioligowców z grupy czwartej. Najpierw pokonali Chełmiankę 3:0, a następnie wbili trzy bramki KS Wiązownica.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Rozmowa z dr hab. Adamem Kopciowskim, prof. UMCS, p.o. Kierownika Pracowni Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!
galeria

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!

Na pożegnanie ferii w Domu Kultury LSM odbyła się premiera bajki Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. To wyczekiwane wydarzenie przyciągnęło na widownię tłumy, a przede wszystkim: mamusie i tatusiów, babcie i dziadków aktorów animujących kukiełki oraz dzieci z pobliskiego przedszkola.

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

39-letni mieszkaniec Świdnika ukrywał się nie chcąc trafić do więzienia. Wpadł w czwartek. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki.

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia Mercedesa z samochodem ciężarowym, do którego doszło w piątek po południu w Łopienniku Górnym na DK 17.

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

W czwartek po południu wzdłuż torowiska na stacji kolejowej w Świdniku szła kobieta. Z przeciwnego kierunku przejeżdżał pociąg.

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu
1 lutego 2023, 19:00

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu

Już 1 lutego o godz. 19 w restauracji Brama Spotkań w Zamościu (ul. Królowej Jadwigi 2) wystąpi popularny komiks Sebastian Rejent. Autor wykona swój najnowszy program "Optima Forma".

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Miejskie targowisko w Terespolu zmieni się nie do poznania. Za pieniądze z Polskiego Ładu przy ulicy Granicznej powstanie też altana rekreacyjna i ogród w stylu XVIII–wiecznym.

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Policjanci ze Świdnika zatrzymali 50-latkę, która zraniła swojego męża nożyczkami. Kobieta wcześniej miała się też nad nim znęcać psychicznie i fizycznie.

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac w powiecie bialskim może starać się o status miasta. Ale najpierw władze gminy spytają o zdanie mieszkańców.

Kalendarz
styczeń 2023
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna