Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 listopada 2009 r.
12:52
Edytuj ten wpis

Szczygielski i Raczek w Tekturze

Grupa LGBT Lublin organizuje w niedzielę (15.11) w Przestrzeni Działań Twórczych "Tektura” spotkanie na temat książki "Berek”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaprezentują ją w niedzielę autor Marcin Szczygielski i jego partner Tomasz Raczek, który napisał przedmowę do powieści.

"Można powiedzieć, że Marcin Szczygielski pisał swoją powieść »Berek« mając przed sobą motto »jeśli sam jesteś bez winy, rzuć we mnie kamieniem«. Bo jak się okazuje, za drzwiami wielu domów, a szczególnie tam, gdzie mieszkają hipokryci, kryją się niesmaczne tajemnice” – pisała o "Berku” recenzentka Dziennika Wschodniego Maria Kolesiewicz.

I dodawała: "O tej prozie mówi się, że została opowiedziana brawurowo. Z pewnością tak, chociaż ta historia geja i »moherowego beretu« temu pierwszemu nie pomoże, tej drugiej nie zmieni. Ale przecież nie o to chodzi, żeby na siłę zmieniać świat, lecz by go pokazywać, jakim jest naprawdę.”

Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek to postacie barwne, osobowości wielowymiarowe i ludzie kreatywni. Mężczyźni interesujący nie tylko ze względu na swoje mniejszościowe preferencje seksualne.

Marcin Szczygielski (ur. 1972) to pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz, dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego "Latarnik”, autor okładek wszystkich książek wydawanych przez Latarnika.

Przez sześć lat był związany z miesięcznikiem Playboy Edycja Polska, w którym w latach 1998–2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 2000–2002 pracował jako dyrektor kreatywny portalu internetowego Ahoj.pl (był autorem oryginalnej kampanii reklamowej).

Następnie został dyrektorem kreatywnym wydawnictwa Gruner + Jahr Polska, gdzie stworzył makietę powstającego tygodnika "Gala” oraz modernizował makiety graficzne istniejących w ramach wydawnictwa tytułów.

Jego prace plastyczne publikowały pisma Playboy, Voyage, Newsweek, Pani, Olivia, Rodzice, Auto Plus, a miesięcznik Fantastyka zamieścił obszerny wybór jego grafik (Fantastyka 02/2001).

Jako dziennikarz związany z tygodnikiem Wprost, w którym przez dwa lata prowadził rubrykę Top TV, oraz miesięcznikiem Playboy, gdzie publikował teksty poświęcone architekturze wnętrz i wzornictwu. W kwietniu 2007 został redaktorem naczelnym miesięcznika Moje Mieszkanie.

Pracował też w telewizji Canal+ ("Nigdzie indziej”), a w TVN współprowadził audycję "Pokojowe rewolucje”, poświęconą projektowaniu wnętrz.

Jako pisarz zadebiutował powieścią "PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji”. Jej sukces zachęcił go do napisania kontynuacji – "Wiosna PL-BOYA czyli Życie seksualne oswojonych”.

W grudniu 2004 Szczygielski zaskoczył wielbicieli cyklu o "PL-BOYU” książką... kucharską. "Kuchnia na ciężkie czasy” zawiera 700 przepisów jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w czasach kłopotów z domowym budżetem, kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego.

W 2005 roku ukazała się kolejna powieść Szczygielskiego, poświęcona mediom pt. "Nasturcje i ćwoki”. Tym razem bohaterkami książki były redaktorki z miesięcznika dla kobiet. Jej kontynuacją jest wydana jesienią 2006 roku książka "Farfocle namiętności”.

W listopadzie 2007 nakładem Latarnika ukazała się jego piąta powieść "Berek”. Jej teatralną adaptację przygotował Andrzej Rozhin dla warszawskiego Teatru Kwadrat. Premiera odbyła się w grudniu 2008. W rolach głównych wystąpili Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński.
Tomasz Raczek (ur. 1957) to krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy "Latarnik”), dyrektor kanałów filmowych Platformy "n”, autor wielu audycji telewizyjnych i radiowych.

Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Publikował na łamach Rzeczpospolitej, Polityki, Przeglądu Tygodniowego, Teatru, Filmu, Kina, Ekranu, Cinemy, The European, The Montreal Gazette, Pani, Wprost, Kina Domowego DVD, Tele Świata.

W 1992 roku stworzył od podstaw polską edycję Playboya i został jego pierwszym redaktorem naczelnym; w roku 1999 stworzył nową formułę miesięcznika Voyage (jako jego redaktor naczelny) a w 2001 wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik Gala (jako dyrektor programowy Wydawnictwa Gruner+Jahr Polska).

Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego "Oko”, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s Stefan Batory.

W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem Marcinem Szczygielskim założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy "Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego.

Tomasz Raczek jest autorem książek "Karuzela z idolami”, "Pies na telewizję”, "Karuzela z madonnami”, "Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki”, "Poławiaczy pereł”, "Pereł do lamusa” i pięciotomowego leksykonu filmowego "Perły kina”.

Raczek kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż mieszka w Warszawie, nie opuszcza go marzenie, by przenieść się do prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi.

Współtwórca (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – Loża MM.

Od lipca 2007 prowadzi blog internetowy: http://tomasz-raczek.bloog.pl.

Początek niedzielnego spotkania o godz. 19. Adres: ul. Wieniawska 15A. Wstęp za 5 zł. Po prezentacji będzie można nabyć słynną książkę.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31