Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

31 października 2018 r.
19:27

Tak Lublin będzie świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości [program wydarzeń]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

W niedzielę zacznie się kulminacja miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy m.in. inscenizację wydarzeń, które rozegrały się przy pl. Litewskim, gdzie w Pałacu Lubomirskich urzędował tymczasowy rząd Republiki Polskiej. Ale to tylko jedna z wielu zaplanowanych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki inscenizacji będzie można wczuć się w to, co czuli mieszkańcy Lublina słuchając premiera odrodzonej Polski, Ignacego Daszyńskiego, który przemawiał z balkonu pałacu będącego dziś siedzibą Wydziału Politologii UMCS.

Kiedyś nie było tutaj uczelni, a nazwisko Daszyńskiego nie było tylko mglistym wspomnieniem z podręcznika historii lub napisem z wyświetlacza miejskiego autobusu. 100 lat temu to Lublin ogłoszono siedzibą władz wyzwolonej Polski i to u nas Polki usłyszały, że dostają te same prawa wyborcze, co mężczyźni.

W niedzielę te same słowa padną z ust aktora, który wyjdzie na balkon dwukrotnie: o godz. 13 i 14.30. Wcześniej, w południe, będzie można zobaczyć obok archikatedry rekonstrukcję wojskowej przysięgi żołnierzy narodowości polskiej. Nikt nie powinien się też zdziwić widząc na ulicy w tę niedzielę wojskowe patrole w strojach z międzywojnia. – Warto przypomnieć to wielkie, historyczne wydarzenie – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Właśnie tak ma się zacząć kilkudniowa kulminacja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś Pałac Lubomirskich znów będzie w centrum wydarzeń.

– 7 i 8 listopada będzie tu improwizacja teatralna przedstawiająca obrady Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej – mówi Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Tak jak niedzielnym przemówieniem, tak również obradami rządu zajmą się Poławiacze Pereł Improv Teatr. – Zagramy pięć, sześć razy – zapowiada Marcin Wąsowski, jeden z aktorów.

Spektakle to nie wszystko, będą również poważne rozmowy o wolności. Chociażby takie, jak planowana na 6 listopada w Wydziale Politologii, a poświęcona aktualności manifestu rządu sprzed 100 lat. W dyskusji wezmą udział m.in. Stanisław Michałowski, Iwona Hofman, Bogusław Gorski, Włodzimierz Czarzasty, Danuta Waniek i Stefan Stępień.

Dzień później odbędzie się tu „Salon Polityki”. – Ta edycja jest bardzo ciekawą próbą opowiedzenia tego, jak młodzi ludzie, osiemnasto- i dwudziestolatkowie wyobrażają sobie Polskę za 100 lat – zachęca pani dziekan. 8 listopada jej wydział będzie miejscem dyskusji o rozdźwięku między teoretycznym a praktycznym równouprawnieniem kobiet w Polsce.

W obszernym programie obchodów znalazło się również miejsce na Narodowy Koncert Listopadowy. 10 listopada w Filharmonii Lubelskiej z recitalem chopinowskim wystąpi Soo Jung Ann. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie filharmonii.

Żadnych biletów nie trzeba mieć na koncert Łukasza Jemioły, który 11 listopada wystąpi w bazylice oo. dominikanów w towarzystwie smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Jego występ będzie wieczorną, muzyczną kolacją po tych najważniejszych, oficjalnych obchodach, które odbędą się na pl. Zamkowym, a nieopodal odsłonięta zostanie flaga na Maszcie Niepodległości wznoszonym na rondzie Dmowskiego. Tego samego dnia w Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa pokazująca lubelskiego ducha przedsiębiorczości i zalążki naszego przemysłu.

Jeżeli ktoś 11 listopada będzie mieć dylemat: czy wybrać oficjalne obchody, czy familijny koncert Kaniorowców w lubelskiej filharmonii, podpowiadamy: koncert będzie powtórzony 19 listopada.

W tym roku świętuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski, najstarsza lubelska uczelnia powstała w 1918 r. KUL już teraz zaprasza na 8 grudnia na odsłonięcie pomnika swojego pierwszego rektora. Pomnik nie będzie jedyną trwałą pamiątką po rocznicy, bo powstała także uniwersytecka encyklopedia, a o uczelni będzie można ciepło pomyśleć nawet… przy grze planszowej, którą wydała na swoje urodziny. – Gracze wcielają się w rolę studentów KUL w latach 20-lecia międzywojennego – mówi Iwona Niewiadomska, prorektor uczelni.

Program w pigułce

4 listopada: * Wydział Politologii UMCS: przemówienie Ignacego Daszyńskiego (godz. 13 i 14.30).

6 listopada: * Wydział Politologii, godz. 16: seminarium o aktualności manifestu sprzed 100 lat

7 listopada: * Wydział Politologii: godz. 17: inscenizacja obrad rządu * Wydział Politologii, godz. 13: dyskusja „Wolność inspiruje kreatywność” * Wydział Politologii, godz. 17: Salon Polityki

8 listopada: * Wydział Politologii, godz. 12 i 17: inscenizowane obrady rządu * Wydział Politologii, godz. 12: konferencja o równouprawnieniu kobiet * Wydział Politologii, godz. 11: konferencja naukowa „Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie”

9 listopada: * Centrum Kultury, godz. 19: Koncert Galowy 10. Konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego * Galeria Labirynt, godz. 15: dyskusja „Wolność i niezależność” w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego * Wydział Politologii, godz. 17: finał ogólnopolskiej Akademii Opowieści „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

10 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 18: Narodowy Koncert Listopadowy – recital chopinowski Soo Jung Ann

11 listopada: * pl. Litewski, godz. 8.30: złożenie wieńców przed pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza * Trybunał Koronny, godz. 9: uroczysta sesja Rady Miasta * archikatedra, godz. 10: msza w intencji ojczyzny * pl. Zamkowy, godz. 11.30: główne uroczystości * ul. Tramecourta: złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą wojewodę z lat 1937-39 * ul. Biała, godz. 13.45: złożenie wieńców na mogiłach legionistów * odsłonięcie flagi na rondzie Dmowskiego * Centrum Kultury: wystawa „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina” * Bazylika oo. dominikanów, godz. 20.15: Łukasz Jemioła – koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

19 listopada: * Filharmonia Lubelska, godz. 11: koncert familijny „A to Polska właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Pozostałe informacje

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30