Spektakle w teatrach, ale też w plenerze. Występy muzyczne w salach koncertowych, a także na miejskich placach.
Już po raz drugi odbędzie się Noc Kultury.
Zainicjowana w ubiegłym roku akcja to oryginalna forma prezentacji potencjału miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
- Pragniemy przybliżyć wszystkim lublinianom działalność kulturalną miasta, aby pobudzić w nich wrażliwość artystyczną i zachęcić do czynnego udziału w życiu kulturalnym - mówią organizatorzy. - Dlatego tej nocy sztukę będzie można spotkać nie tylko w jej zwyczajowych lokalizacjach, ale też w miejscach, które zazwyczaj omija.
Do Centrum Kultury, koordynującego akcję, napłynęło już pond 80 zgłoszeń od instytucji i artystów, chcących wziąć udział w Nocy Kultury. Propozycje będą przyjmowane jeszcze do 21 maja, ale nawet gdyby poprzestać na tych, które są, program akcji byłby wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.
Otwarte będą galerie. BWA pokaże nową wystawę zbiorową "Minimum maksimum”. W Galerii Białej odbędzie się wernisaż ekspozycji malarstwa Iłariona Daniluka. Galeria TPSP "Przy Bramie” otworzy wystawę "Lublin w malarstwie i fotografii”. W Bramma Cafe będzie można oglądać ekspozycję malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego. Cezary Kowalczuk pokaże swoje fotografie w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a Krzysztof Kuzko w Art Cafe.
Na fotograficzną prywatkę do swego mieszkania przy ul. Chopina zaprosi Marcin Sudziński, student warszawskiej Akademii Fotografii. Oprócz pokazu zdjęć będą też projekcje filmów i dyskusje.
Sztuka wyjdzie także w przestrzeń miejską. Na jednej ze ścian Trybunału Koronnego odbędzie się projekcja multimedialna, będąca podsumowaniem konkursu Lubelski Potencjał w Obiektywie, zorganizowanego przez Akademię Janusza Palikota. Także na Trybunale Koronnym swoją diaporamę zaprezentuje Jacek Zaim, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na Rynku zlokalizowano też pokaz multimedialny przygotowany przez członków Grupy Fotografów Lubelskich oraz Koła Fotograficznego UMCS. Na placu przed filharmonią stanie instalacja przestrzenna przygotowana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej oraz pracownię Optyczną Zofii i Jarosława Wieczorków.
Dużo będzie się działo w ogródku Piwnicy "U Biesów”. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie będą tu rysować karykatury wszystkim chętnym. Nauczyciele tej szkoły poprowadzą Lekcję Rysunku.
Tańce ludowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin” im. Wandy Kaniorowej będzie można oglądać w Filii nr 28 MBP. Fundacja Muzyka Kresów zaprasza na "Noc Tańca”, w której zaprezentują się tancerze z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Europy Zachodniej, specjalizujący się w tradycyjnych tańcach swoich narodów. Na Placu Litewskim będzie można podziwiać młodzieżowe zespoły tańca współczesnego Etezja i Arabeska.
Specjalny program na Noc Kultury przygotowuje Filharmonia im. H. Wieniawskiego. W Bazylice oo. Dominikanów wystąpi zespół Scholares Minores pro Musica Antiqua. Restauracja Brama będzie tętniła folkiem w wykonaniu grup Los Centauros i Caci Vorba. Koncert muzyki francuskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego odbędzie się w Filii nr 29 MBP. Tradycyjna polska muzyka zabrzmi w wykonaniu wiejskich kapel i śpiewaków w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.
I jeszcze trzy bardzo oryginalne przedsięwzięcia. Kinoteatr Projekt zorganizuje przy Centrum Kultury plan filmowy z udziałem publiczności. W akcji będą mogli wziąć wszyscy chętni. Publiczność wcieli się w role bohaterów z wybranych filmów. Sceny będą nagrywane i wyświetlane na żywo na ekranie.
Niezależna Poetycka Inicjatywa Lubelska zaprasza na plac Kochanowskiego. Młodzi artyści słowa i fotografii będą recytować swoje wiersze i prezentować na sztalugach swoje zdjęcia.
W środku nocy plac Litewski zamieni się w "Planetę - Islandię”. Magiczna wyspa zostanie wykreowana za pomocą projekcji: filmu dokumentalnego o muzyce islandzkiej "Screaming Masterpice”, filmu paradokumentalnego "Heima” o zespole Sigur Ros i wideoklipów wyspiarskich grup.
Propozycje artystyczne do Nocy Kultury są przyjmowane pod adresem info@nockultury.pl.
Mogą się tu także zgłaszać wolontariusze, którzy chcą pomóc przy organizacji i realizacji akcji.