Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 maja 2008 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Wstępny program tegorocznej Nocy Kultury

0 0 A A

Spektakle w teatrach, ale też w plenerze. Występy muzyczne w salach koncertowych, a także na miejskich placach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystawy w galeriach i na budynkach. Spotkania literackie w bibliotekach i pod gołym niebem. Tak będzie od zmierzchu do świtu w Lublinie z 7 na 8 czerwca.
Już po raz drugi odbędzie się Noc Kultury.

Zainicjowana w ubiegłym roku akcja to oryginalna forma prezentacji potencjału miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

- Pragniemy przybliżyć wszystkim lublinianom działalność kulturalną miasta, aby pobudzić w nich wrażliwość artystyczną i zachęcić do czynnego udziału w życiu kulturalnym - mówią organizatorzy. - Dlatego tej nocy sztukę będzie można spotkać nie tylko w jej zwyczajowych lokalizacjach, ale też w miejscach, które zazwyczaj omija.

Do Centrum Kultury, koordynującego akcję, napłynęło już pond 80 zgłoszeń od instytucji i artystów, chcących wziąć udział w Nocy Kultury. Propozycje będą przyjmowane jeszcze do 21 maja, ale nawet gdyby poprzestać na tych, które są, program akcji byłby wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.

Otwarte będą galerie. BWA pokaże nową wystawę zbiorową "Minimum maksimum”. W Galerii Białej odbędzie się wernisaż ekspozycji malarstwa Iłariona Daniluka. Galeria TPSP "Przy Bramie” otworzy wystawę "Lublin w malarstwie i fotografii”. W Bramma Cafe będzie można oglądać ekspozycję malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego. Cezary Kowalczuk pokaże swoje fotografie w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a Krzysztof Kuzko w Art Cafe.

Na fotograficzną prywatkę do swego mieszkania przy ul. Chopina zaprosi Marcin Sudziński, student warszawskiej Akademii Fotografii. Oprócz pokazu zdjęć będą też projekcje filmów i dyskusje.

Sztuka wyjdzie także w przestrzeń miejską. Na jednej ze ścian Trybunału Koronnego odbędzie się projekcja multimedialna, będąca podsumowaniem konkursu Lubelski Potencjał w Obiektywie, zorganizowanego przez Akademię Janusza Palikota. Także na Trybunale Koronnym swoją diaporamę zaprezentuje Jacek Zaim, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na Rynku zlokalizowano też pokaz multimedialny przygotowany przez członków Grupy Fotografów Lubelskich oraz Koła Fotograficznego UMCS. Na placu przed filharmonią stanie instalacja przestrzenna przygotowana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej oraz pracownię Optyczną Zofii i Jarosława Wieczorków.

Dużo będzie się działo w ogródku Piwnicy "U Biesów”. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie będą tu rysować karykatury wszystkim chętnym. Nauczyciele tej szkoły poprowadzą Lekcję Rysunku.

Będą działać teatry. Osterwa zagra "Sarmację” i "Rozmowy z katem”. Andersen pokaże "Piotrusia Pana”. Muzyczny zaprezentuje koncert przebojów operetkowych. Na placu Po Farze z dwoma spektaklami wystąpi Teatr Panoptikum. Tu też "Opowieści papieskie” zagra Teatr ITP. Na deptaku i na placu Litewskim zaprezentują się Lubelski Teatr Tańca i Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Tańce ludowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin” im. Wandy Kaniorowej będzie można oglądać w Filii nr 28 MBP. Fundacja Muzyka Kresów zaprasza na "Noc Tańca”, w której zaprezentują się tancerze z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Europy Zachodniej, specjalizujący się w tradycyjnych tańcach swoich narodów. Na Placu Litewskim będzie można podziwiać młodzieżowe zespoły tańca współczesnego Etezja i Arabeska.

Specjalny program na Noc Kultury przygotowuje Filharmonia im. H. Wieniawskiego. W Bazylice oo. Dominikanów wystąpi zespół Scholares Minores pro Musica Antiqua. Restauracja Brama będzie tętniła folkiem w wykonaniu grup Los Centauros i Caci Vorba. Koncert muzyki francuskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego odbędzie się w Filii nr 29 MBP. Tradycyjna polska muzyka zabrzmi w wykonaniu wiejskich kapel i śpiewaków w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Koncerty będą się odbywały również w przestrzeni miejskiej. Na placu Po Farze zagra Orkiestra Świętego Mikołaja. Na błoniach pod zamkiem wystąpią m.in. Londyn, Acute Mind i ZINiONI. Na placu Litewskim zaprezentują się Gospeople.

I jeszcze trzy bardzo oryginalne przedsięwzięcia. Kinoteatr Projekt zorganizuje przy Centrum Kultury plan filmowy z udziałem publiczności. W akcji będą mogli wziąć wszyscy chętni. Publiczność wcieli się w role bohaterów z wybranych filmów. Sceny będą nagrywane i wyświetlane na żywo na ekranie.

Niezależna Poetycka Inicjatywa Lubelska zaprasza na plac Kochanowskiego. Młodzi artyści słowa i fotografii będą recytować swoje wiersze i prezentować na sztalugach swoje zdjęcia.

W środku nocy plac Litewski zamieni się w "Planetę - Islandię”. Magiczna wyspa zostanie wykreowana za pomocą projekcji: filmu dokumentalnego o muzyce islandzkiej "Screaming Masterpice”, filmu paradokumentalnego "Heima” o zespole Sigur Ros i wideoklipów wyspiarskich grup.

Propozycje artystyczne do Nocy Kultury są przyjmowane pod adresem info@nockultury.pl.

Mogą się tu także zgłaszać wolontariusze, którzy chcą pomóc przy organizacji i realizacji akcji.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna