Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 maja 2008 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Wstępny program tegorocznej Nocy Kultury

Spektakle w teatrach, ale też w plenerze. Występy muzyczne w salach koncertowych, a także na miejskich placach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystawy w galeriach i na budynkach. Spotkania literackie w bibliotekach i pod gołym niebem. Tak będzie od zmierzchu do świtu w Lublinie z 7 na 8 czerwca.
Już po raz drugi odbędzie się Noc Kultury.

Zainicjowana w ubiegłym roku akcja to oryginalna forma prezentacji potencjału miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

- Pragniemy przybliżyć wszystkim lublinianom działalność kulturalną miasta, aby pobudzić w nich wrażliwość artystyczną i zachęcić do czynnego udziału w życiu kulturalnym - mówią organizatorzy. - Dlatego tej nocy sztukę będzie można spotkać nie tylko w jej zwyczajowych lokalizacjach, ale też w miejscach, które zazwyczaj omija.

Do Centrum Kultury, koordynującego akcję, napłynęło już pond 80 zgłoszeń od instytucji i artystów, chcących wziąć udział w Nocy Kultury. Propozycje będą przyjmowane jeszcze do 21 maja, ale nawet gdyby poprzestać na tych, które są, program akcji byłby wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.

Otwarte będą galerie. BWA pokaże nową wystawę zbiorową "Minimum maksimum”. W Galerii Białej odbędzie się wernisaż ekspozycji malarstwa Iłariona Daniluka. Galeria TPSP "Przy Bramie” otworzy wystawę "Lublin w malarstwie i fotografii”. W Bramma Cafe będzie można oglądać ekspozycję malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego. Cezary Kowalczuk pokaże swoje fotografie w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a Krzysztof Kuzko w Art Cafe.

Na fotograficzną prywatkę do swego mieszkania przy ul. Chopina zaprosi Marcin Sudziński, student warszawskiej Akademii Fotografii. Oprócz pokazu zdjęć będą też projekcje filmów i dyskusje.

Sztuka wyjdzie także w przestrzeń miejską. Na jednej ze ścian Trybunału Koronnego odbędzie się projekcja multimedialna, będąca podsumowaniem konkursu Lubelski Potencjał w Obiektywie, zorganizowanego przez Akademię Janusza Palikota. Także na Trybunale Koronnym swoją diaporamę zaprezentuje Jacek Zaim, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na Rynku zlokalizowano też pokaz multimedialny przygotowany przez członków Grupy Fotografów Lubelskich oraz Koła Fotograficznego UMCS. Na placu przed filharmonią stanie instalacja przestrzenna przygotowana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej oraz pracownię Optyczną Zofii i Jarosława Wieczorków.

Dużo będzie się działo w ogródku Piwnicy "U Biesów”. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie będą tu rysować karykatury wszystkim chętnym. Nauczyciele tej szkoły poprowadzą Lekcję Rysunku.

Będą działać teatry. Osterwa zagra "Sarmację” i "Rozmowy z katem”. Andersen pokaże "Piotrusia Pana”. Muzyczny zaprezentuje koncert przebojów operetkowych. Na placu Po Farze z dwoma spektaklami wystąpi Teatr Panoptikum. Tu też "Opowieści papieskie” zagra Teatr ITP. Na deptaku i na placu Litewskim zaprezentują się Lubelski Teatr Tańca i Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Tańce ludowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin” im. Wandy Kaniorowej będzie można oglądać w Filii nr 28 MBP. Fundacja Muzyka Kresów zaprasza na "Noc Tańca”, w której zaprezentują się tancerze z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Europy Zachodniej, specjalizujący się w tradycyjnych tańcach swoich narodów. Na Placu Litewskim będzie można podziwiać młodzieżowe zespoły tańca współczesnego Etezja i Arabeska.

Specjalny program na Noc Kultury przygotowuje Filharmonia im. H. Wieniawskiego. W Bazylice oo. Dominikanów wystąpi zespół Scholares Minores pro Musica Antiqua. Restauracja Brama będzie tętniła folkiem w wykonaniu grup Los Centauros i Caci Vorba. Koncert muzyki francuskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego odbędzie się w Filii nr 29 MBP. Tradycyjna polska muzyka zabrzmi w wykonaniu wiejskich kapel i śpiewaków w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Koncerty będą się odbywały również w przestrzeni miejskiej. Na placu Po Farze zagra Orkiestra Świętego Mikołaja. Na błoniach pod zamkiem wystąpią m.in. Londyn, Acute Mind i ZINiONI. Na placu Litewskim zaprezentują się Gospeople.

I jeszcze trzy bardzo oryginalne przedsięwzięcia. Kinoteatr Projekt zorganizuje przy Centrum Kultury plan filmowy z udziałem publiczności. W akcji będą mogli wziąć wszyscy chętni. Publiczność wcieli się w role bohaterów z wybranych filmów. Sceny będą nagrywane i wyświetlane na żywo na ekranie.

Niezależna Poetycka Inicjatywa Lubelska zaprasza na plac Kochanowskiego. Młodzi artyści słowa i fotografii będą recytować swoje wiersze i prezentować na sztalugach swoje zdjęcia.

W środku nocy plac Litewski zamieni się w "Planetę - Islandię”. Magiczna wyspa zostanie wykreowana za pomocą projekcji: filmu dokumentalnego o muzyce islandzkiej "Screaming Masterpice”, filmu paradokumentalnego "Heima” o zespole Sigur Ros i wideoklipów wyspiarskich grup.

Propozycje artystyczne do Nocy Kultury są przyjmowane pod adresem info@nockultury.pl.

Mogą się tu także zgłaszać wolontariusze, którzy chcą pomóc przy organizacji i realizacji akcji.

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia