Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 maja 2008 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Wstępny program tegorocznej Nocy Kultury

Spektakle w teatrach, ale też w plenerze. Występy muzyczne w salach koncertowych, a także na miejskich placach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystawy w galeriach i na budynkach. Spotkania literackie w bibliotekach i pod gołym niebem. Tak będzie od zmierzchu do świtu w Lublinie z 7 na 8 czerwca.
Już po raz drugi odbędzie się Noc Kultury.

Zainicjowana w ubiegłym roku akcja to oryginalna forma prezentacji potencjału miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

- Pragniemy przybliżyć wszystkim lublinianom działalność kulturalną miasta, aby pobudzić w nich wrażliwość artystyczną i zachęcić do czynnego udziału w życiu kulturalnym - mówią organizatorzy. - Dlatego tej nocy sztukę będzie można spotkać nie tylko w jej zwyczajowych lokalizacjach, ale też w miejscach, które zazwyczaj omija.

Do Centrum Kultury, koordynującego akcję, napłynęło już pond 80 zgłoszeń od instytucji i artystów, chcących wziąć udział w Nocy Kultury. Propozycje będą przyjmowane jeszcze do 21 maja, ale nawet gdyby poprzestać na tych, które są, program akcji byłby wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.

Otwarte będą galerie. BWA pokaże nową wystawę zbiorową "Minimum maksimum”. W Galerii Białej odbędzie się wernisaż ekspozycji malarstwa Iłariona Daniluka. Galeria TPSP "Przy Bramie” otworzy wystawę "Lublin w malarstwie i fotografii”. W Bramma Cafe będzie można oglądać ekspozycję malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego. Cezary Kowalczuk pokaże swoje fotografie w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a Krzysztof Kuzko w Art Cafe.

Na fotograficzną prywatkę do swego mieszkania przy ul. Chopina zaprosi Marcin Sudziński, student warszawskiej Akademii Fotografii. Oprócz pokazu zdjęć będą też projekcje filmów i dyskusje.

Sztuka wyjdzie także w przestrzeń miejską. Na jednej ze ścian Trybunału Koronnego odbędzie się projekcja multimedialna, będąca podsumowaniem konkursu Lubelski Potencjał w Obiektywie, zorganizowanego przez Akademię Janusza Palikota. Także na Trybunale Koronnym swoją diaporamę zaprezentuje Jacek Zaim, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na Rynku zlokalizowano też pokaz multimedialny przygotowany przez członków Grupy Fotografów Lubelskich oraz Koła Fotograficznego UMCS. Na placu przed filharmonią stanie instalacja przestrzenna przygotowana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej oraz pracownię Optyczną Zofii i Jarosława Wieczorków.

Dużo będzie się działo w ogródku Piwnicy "U Biesów”. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie będą tu rysować karykatury wszystkim chętnym. Nauczyciele tej szkoły poprowadzą Lekcję Rysunku.

Będą działać teatry. Osterwa zagra "Sarmację” i "Rozmowy z katem”. Andersen pokaże "Piotrusia Pana”. Muzyczny zaprezentuje koncert przebojów operetkowych. Na placu Po Farze z dwoma spektaklami wystąpi Teatr Panoptikum. Tu też "Opowieści papieskie” zagra Teatr ITP. Na deptaku i na placu Litewskim zaprezentują się Lubelski Teatr Tańca i Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Tańce ludowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin” im. Wandy Kaniorowej będzie można oglądać w Filii nr 28 MBP. Fundacja Muzyka Kresów zaprasza na "Noc Tańca”, w której zaprezentują się tancerze z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Europy Zachodniej, specjalizujący się w tradycyjnych tańcach swoich narodów. Na Placu Litewskim będzie można podziwiać młodzieżowe zespoły tańca współczesnego Etezja i Arabeska.

Specjalny program na Noc Kultury przygotowuje Filharmonia im. H. Wieniawskiego. W Bazylice oo. Dominikanów wystąpi zespół Scholares Minores pro Musica Antiqua. Restauracja Brama będzie tętniła folkiem w wykonaniu grup Los Centauros i Caci Vorba. Koncert muzyki francuskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego odbędzie się w Filii nr 29 MBP. Tradycyjna polska muzyka zabrzmi w wykonaniu wiejskich kapel i śpiewaków w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Koncerty będą się odbywały również w przestrzeni miejskiej. Na placu Po Farze zagra Orkiestra Świętego Mikołaja. Na błoniach pod zamkiem wystąpią m.in. Londyn, Acute Mind i ZINiONI. Na placu Litewskim zaprezentują się Gospeople.

I jeszcze trzy bardzo oryginalne przedsięwzięcia. Kinoteatr Projekt zorganizuje przy Centrum Kultury plan filmowy z udziałem publiczności. W akcji będą mogli wziąć wszyscy chętni. Publiczność wcieli się w role bohaterów z wybranych filmów. Sceny będą nagrywane i wyświetlane na żywo na ekranie.

Niezależna Poetycka Inicjatywa Lubelska zaprasza na plac Kochanowskiego. Młodzi artyści słowa i fotografii będą recytować swoje wiersze i prezentować na sztalugach swoje zdjęcia.

W środku nocy plac Litewski zamieni się w "Planetę - Islandię”. Magiczna wyspa zostanie wykreowana za pomocą projekcji: filmu dokumentalnego o muzyce islandzkiej "Screaming Masterpice”, filmu paradokumentalnego "Heima” o zespole Sigur Ros i wideoklipów wyspiarskich grup.

Propozycje artystyczne do Nocy Kultury są przyjmowane pod adresem info@nockultury.pl.

Mogą się tu także zgłaszać wolontariusze, którzy chcą pomóc przy organizacji i realizacji akcji.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31