Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

4 września 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Zobacz, jak w Nałęczowie malują sławy

0 0 A A

Piątek (4.09) to ostatni dzień pleneru malarskiego Nałęczowska Wrześniówka 2009 z udziałem dziesięciorga plastycznych znakomitości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Twórczość tej dziesiątki jest doskonale znana miłośnikom sztuki, bo to wybitni artyści, których dzieła są chętnie eksponowane w galeriach realnych i wirtualnych. Z kilkoma twórcami lublinianie mogli się zetknąć i nieco ich poznać na wernisażach. Ale teraz jest także niecodzienna okazja do podpatrzenia ich przy pracy.

Od poniedziałku na terenie Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. trwa Nałęczowska Wrześniówka 2009. To już piąty ogólnopolski plener malarski organizowany w tym miejscu przez Piotra Zielińskiego, właściciela Galerii Sztuki „Wirydarz” w Lublinie.

Uczestnicy tegorocznego przedsięwzięcia to plastycy różnych pokoleń, o odmiennym sposobie postrzegania świata i niekiedy przeciwstawnych poglądach na sztukę, reprezentujący rozmaite szkoły malarskie, posługujący się różnorodnymi technikami.

Niektórzy brali już udział w nałęczowskich plenerach. Inni robią to po raz pierwszy. Łączy ich jedno – są wybitnymi malarzami.

Marek Andała jest znakomitym pastelistą z Kazimierza Dolnego. Specjalizuje się w pejzażach. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Miał 20 wystaw indywidualnych.

Włodzimierz Borowczyk z Warszawy także lubuje się w pejzażach. Maluje je w różnych porach roku, w różnej atmosferze i oświetleniu. W swojej twórczości zdaje się kontynuować tradycję polskiego koloryzmu.

Andrzej Borowski z Łask pod Łodzią tworzy akty i pejzaże. W tych drugich chętnie nawiązuje do mistrzów włoskiego renesansu. Posługuje się dużymi kontrastami światłocieniowymi, wypracowuje perfekcyjną harmonijność. Ciekawostka: jest autorem polichromii dla kościoła św. Rodziny w Piekarach Śląskich.

Tadeusz Boruta z Lubienia pod Myślenicami to plastyczny mistyk i filozof. Bohaterem jego prac, nawiązujących do ikonografii starotestamentowej, jest człowiek, ukazany nago i bezbronnie na tle nieprzychylnego pejzażu. Prezentował swoje obrazy na wielu wystawach indywidualnych i ponad 150 zbiorowych.

Bogusław Jagiełło przybył nad Bochotniczankę z Kłodawy koło Gorzowa Wielkopolskiego. Z wykształcenia jest artystą grafikiem, ale obecnie zajmuje się głównie malarstwem. Maluje niesamowite, poetyckie i odrealnione akty. Są w nich dwie sfery: lekko surrealistyczna rzeczywistość stylizowanych postaci i abstrakcyjna gra plam i linii.

Tomasz Karabowicz, artysta pochodzący z Chełma, a tworzący na Podlasiu i w Warszawie, twierdził zawsze, że nie lubi malować w plenerze i nie interesują go pejzaże. Jego świat to pracownia, a tematy – ludzie i martwe natury. Z jego obrazów, charakteryzujących się dookólną pustką, emanuje spokój graniczący z martwością i klimat alienacji.

Aldona Mickiewicz z Lubienia pod Myślenicami zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Na swych pracach przedstawia przedmioty noszące wyraźne ślady używania, które świadczą o ich losach. W ten sposób stara się opowiedzieć także o ludziach, którym towarzyszyły.

Michał Smółka urodził się w Krzeszowicach pod Krakowem. Ukończył krakowską ASP (był uczniem m.in. Jerzego Dudy Gracza). Mieszka w Poniatowej, gdzie wraz z żoną i synem prowadzi gospodarstwo. Hoduje rasowe konie. Maluje nastrojowe krajobrazy i martwe natury z bardzo oryginalna grą światła.

Henryk Waniek z Warszawy tworzy obrazy pełne symboliki, metafor i alchemii. Są one nadrealistyczne, czyli tworzone jakby z podświadomości, która każe zakłócać perspektywę, a realne obiekty zderzać z wyśnionymi.

Wojciech Zieliński ze Szczecina balansuje w swoim malarstwie na granicy figuratywizmu i abstrakcjonizmu. Gdy oglądającemu wydaje się, że ma do czynienia z abstrakcją, nagle dostrzega jakąś postać wyłaniającą się z czysto plastycznej gry form.

Ci twórcy ulokowali się ze swymi sztalugami w różnych miejscach Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. Spacerując po nim można ich spotkać i podpatrzeć, jak tworzą.

W sobotę w Pałacu Małachowskich będzie można zobaczyć efekty ich pracy, a także podyskutować o sztuce w szerszym gronie. Początek wernisażu o godz. 18.

Pozostałe informacje

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31