Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

8 października 2009 r.
9:56
Edytuj ten wpis

Malicki: – Mozart był Turkiem

0 0 A A

Waldemar Malicki dwukrotnie zaprezentuje w niedzielę (11.10) w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego swój muzyczno-słowny show.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Usłyszycie słynne klasyczne utwory w zupełnie niespodziewanych wersjach. Poznacie epizody z życia wielkich kompozytorów, o jakich sami bohaterowie nie mieli pojęcia. Przekonacie się, że można komentować aktualną sytuację w Polsce muzyką powstałą wiele lat temu.

Żarty, satyra i parodie to w kabaretach rzeczy standardowe. W kabaretach muzycznych – żarty, satyra i parodie muzyczne. Jak są udane, to zabawa jest przednia. Na widowni widać i słychać ludzi uśmiechniętych, chichoczących, śmiejących się i wstrząsanych mocnymi, mimowolnymi ruchami ciała.

Jednak ogromna większość takich kabaretów bazuje na muzyce rozrywkowej. Koneser muzyki klasycznej nie znajdzie w ich programach nic interesującego dla siebie. Tym bardziej, że w takich zespołach raczej nie pojawiają się wirtuozi.

Żarty, satyra i parodie w przeciętnym kabarecie muzycznym są raczej proste. Jeden numer to obśmianie jednego, góra dwóch artystów lub dzieł. Zupełnie inaczej jest w występach Waldemara Malickiego i towarzyszącej mu orkiestry.

W jego programach dominują słowno-muzyczne opowieści, w których jak w kalejdoskopie następują po sobie przerabiane utwory – zarówno klasyczne, jak i rozrywkowe – oraz rozpracowywane postaci. Kompozycje funkcjonują często jedynie we fragmentach i układają się w tematyczne zbiory.

Malicki uwielbia fantazjować. Wmawia publiczności np., że Mozart był Turkiem, Haydn pisał na zamówienie Helmuta Kohla, a Johann Strauss to superagent 007. "Nowe fakty” z historii muzyki nie pozostają tylko słownymi dowcipami, ale są muzycznie udowadniane w prawdziwie wybuchowej mieszance oryginalnych kompozycji i własnych adaptacji, wariacji i improwizacji.

Na kanwie jednej znanej melodii pianista odbywa wędrówkę po historii muzyki, parodiując style poszczególnych kompozytorów z różnych epok. W podobny sposób podróżuje przez rozmaite kraje.

Znany greps z połączeniem Koncertu a-moll Griega z Koncertem b-moll Czajkowskiego wzbogaca na przykład o "The House of the Rising Sun” z repertuaru The Animals, "Pożegnanie ojczyzny" Ogińskiego i ragtime Joplina, przy czym na tle muzyki Griega wykonywanej przez orkiestrę polonez Ogińskiego przekształca kolejno w "Moskiewskie wieczory”, "Greka Zorbę”, "Santa Lucię” i "Guantanamerę”.

Odpowiednio dobranymi, zestawionymi i zmodyfikowanymi utworami – niekiedy napisanymi wieki temu – potrafi też celnie i dowcipnie komentować bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

A wszystko to jest nie tylko zabawne, ale też zajmujące dla najbardziej wymagających odbiorców, osłuchanych z najlepszymi wykonaniami słynnych kompozycji.

Malicki jest bowiem człowiekiem nie tylko obdarzonym wielkim poczuciem humoru i ogromną wyobraźnią oraz posiadającym rozległą wiedzę, ale też wybitnym instrumentalistą, jednym z największych wirtuozów fortepianu. I wykonawcą, który należy do bardzo nielicznej grupy klasycznych pianistów potrafiących improwizować.

Nic dziwnego zatem, że bilety na jego niedzielne koncerty – jeden o godz. 17, drugi o 20 – już dawno zostały wyprzedane. I to mimo dość wysokich cen (120, 100 i 80 zł).

Być może ostatnie dwa wolne bilety w mieście będą do zdobycia u nas. Czytajcie w piątek papierowe wydanie Dziennika Wschodniego.

Pozostałe informacje

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich zmienia nazwę

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich zmienia nazwę

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich 5 zmieni nazwę na mocy umowy z jednym z partnerów. Firma Best Auto Sp. z.o.o., bo o niej mowa, miała prawo do wskazania nazwy obiektu.

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Burmistrz Wojciech Wilk przedstawił niedawno kilka projektów inwestycyjnych w różnych częściach miasta. Obok tych w dzielnicy fabrycznej i Zalewu Kraśnickiego są także gotowe plany dotyczące dzielnicy starej. To przede wszystkim „Light Park” przy ul. Narutowicza. Ta propozycja jest skierowana do ludzi młodych.

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna