Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

3 grudnia 2009 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Tercet Egzotyczny w Świdniku

0 0 A A

Tercet Egzotyczny – dla jednych "uosobienie kiczu”, dla innych kultowy zespół – w czwartek (3.12) wystąpi w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tercet Egzotyczny to najbardziej paradoksalna grupa w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Mimo, że nagrała ponad dwadzieścia albumów z bardzo chwytliwymi piosenkami, dla przeciętnego słuchacza jest zespołem jednego przeboju. Tylko kawałek "Pamelo, żegnaj” można uznać za powszechnie znany.

Jego popularność nie jest jednak typowa dla piosenek. Wielu Polaków nie poznało go bowiem w oryginale z radia, płyt czy Internetu, tylko z programów kabaretowych, gdzie często bywa pastiszowany. Ewentualnie z telewizji, gdzie pojawia się w koncertach życzeń.

Jest wdzięcznym przedmiotem satyry sam w sobie jako polskojęzyczna ckliwa ballada opisująca sytuację z gruntu meksykańską. Paliwa do prześmiewania dostarcza jeszcze wizerunek jego wykonawców – Polaków ubranych w sombrera, piórka, koraliki i złote bolerka. W sumie to kabaretowy samograj.

Przez większą część swej 46-letniej działalności wrocławska grupa w rodzinnym kraju funkcjonowała jakby w drugim obiegu. Była hołubiona przez plebs, który wykupował na pniu pocztówki dźwiękowe z jej piosenkami. W innych warstwach społecznych była prawie nieznana. Większość dziennikarzy bojkotowała ją i zwalczała.

Nie zapraszano jej na duże festiwale do 1992 roku. Dopiero wtedy Tercet Egzotyczny po raz pierwszy wystąpił w Sopocie, a entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało zmianę nastawienia części polskich mediów do twórczości zespołu.

Na Zachodzie znawcy rozrywki z opiniotwórczych środowisk docenili zespół już na samym początku jego działalności. Pierwsza wizyta grupy w USA w 1969 roku zakończyła się sensacyjną recenzją w najważniejszej amerykańskiej gazecie The New York Times, której recenzent stwierdził: "Tercet Egzotyczny wykonuje utwór »Cu-cu-rru-cu-cu Paloma« lepiej niż Harry Belafonte”.

Podczas następnej wizyty w Stanach Zjednoczonych Ameryki trio wystąpiło w najbardziej prestiżowych amerykańskich salach koncertowych takich jak Carnegie Hall czy Radio City Music Hall.

Po obejrzeniu jednego z koncertów w Chicago przez Bobby'ego Vintona zespół został osobiście zaproszony przez piosenkarza do jego programu telewizyjnego. Tercet Egzotyczny miał swój własny show w paryskiej Olympii. W 1973 roku bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat polskiej grupy francuski piosenkarz i aktor Charles Aznavour.

W 1979 roku podczas kolejnej wizyty tria w USA tamtejsza wytwórnia Sony – będąc pod wrażeniem jego występów – zorganizowała nagranie albumu Tercetu Egzotycznego z udziałem kilku czołowych polskich jazzmanów, między innymi saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego.

Zespół latał koncertować do USA 49 razy (wszystkie jego tamtejsze tournee sumują się w 8 lat). Było to możliwe m.in. dzięki bezprecedensowemu pozwoleniu na pracę, wydanemu przez tamtejsze związki zawodowe. Natomiast fakt, że managerem grupy w latach 1967–75 był Holender John Wardell (także ówczesny manager Toma Jonesa) sprawił, że Tercet Egzotyczny wielokrotnie koncertował w Holandii, Niemczech, Szwecji, Danii i Grecji.

Na Zachodzie polskie trio podobało się nie tylko plebsowi. Tamtejsza wyrobiona i wymagająca publiczność ceniła kompletność oferty artystycznej polskiej grupy – jej latynoskie stylizacje muzyczne ze śpiewem po hiszpańsku i nawiązujący do nich, choć przerysowany, wizerunek sceniczny. Ten ostatni odbierano jednak z dystansem i z sympatią.

Na początku lat 00. wydawało się, że kariera Tercetu Egzotycznego dobiegła końca. Najpierw umarł Zbigniew Adamkiewicz, współtworzący zespół przez 30 lat, a pół roku później śmierć zabrała Zbigniewa Dziewiątkowskiego, lidera, założyciela zespołu i kompozytora (rekordzista – w ZAiKS-ie zarejestrował aż 3 tysiące własnych piosenek), a prywatnie męża wokalistki tria Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej. Jednak "Pamela” postanowiła kontynuować działalność pod szyldem Tercet Egzotyczny z basistą bluesowym Włodzimierzem Krakusem i gitarzystą jazzowym Januszem Konefałem.

Efektem pracy nowego składu są albumy "Greatest Hits” (2006) z największymi przebojami w nowych wersjach i "Noc w Ekwadorze” (2009), na którym gościnnie wystąpiła córka Izabelli i Zbigniewa – Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko. Dopiero one przyniosły Tercetowi Egzotycznemu względne uznanie polskich krytyków muzycznych. Paradoksalnie – kiedy w zespole zabrakło wieloletniego motoru muzycznego i jego kompana.

Na scenie Tercet Egzotyczny to nie trzy osoby, ale siedem w wersji podstawowej (z czteroosobowym chórkiem: Anna Dziewiątkowska-Trębska, Gaja Tyralska, Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, Ireneusz Mleczko), albo dwanaście w ponadpodstawowej (oprócz czteroosobowego chórku dodatkowi instrumentaliści).

W czwartek w Świdniku Tercet Egzotyczny wystąpi w wersji siedmioosobowej. W programie koncertu są stare i nowe przeboje grupy, standardy muzyki latynoamerykańskiej, jak również solowy set Katarzyny Dziewiątkowskiej-Mleczko.

Początek o godz. 18.30. Ceny biletów: normalne po 35 zł, ulgowe po 33 zł. Miejsce: Kino Lot Miejskiego Ośrodka Kultury, al. Lotników Polskich 24.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna