Historia polskiej muzyki rozrywkowej. Lata 1945-1958
Wydawnictwo Iskry
Już wiadomo, o czym jest książka Dariusza Michalskiego. To kolejny tom historii polskiej muzyki rozrywkowej, polskich wykonawców – zespołów, solistów, kompozytorów. Autor podjął się pracy niezwykle trudnej z wielu przyczyn. W tamtych latach dokumentowanie muzyki i wszystkiego co z nim związane, było mizerne.
Dramatyczne czasy stalinowskie wypaczały wszystko – od ekonomii po rozrywkę. A przecież wspomnienia są subiektywne – wielu piosenkarzy po dziesięcioleciach wspomina miłą atmosferę w zespole, w pracy, podczas występów. Czy można im mieć za złe? Wreszcie – jaka była piosenka tamtych czasów, rodzącą się pod „ubeckim” nadzorem?
Kapitalne sylwetki piosenkarzy, ludzi radia, kompozytorów i autorów tekstów. Przypomnienie tych dawnych ulubieńców, których dziś się nie pamięta, ich piosenek, zabaw na Mariensztacie, Festiwalu Młodzieży, kabaretów, wydarzeń, pierwszego Jam Session z Tyrmandem. Piękny kawał wspomnień dla tych, których młodość upłynęła w rytmie cha-cha.
Wszyscy, którzy lubią polską piosenkę i chcą więcej wiedzieć o wykonawcach, a nawet o atmosferze tamtych lat, dostaną książkę kapitalną, opatrzoną też wieloma zdjęciami, tekstami utworów, a nawet ze sporą porcja ploteczek i życiorysów. To lektura, nad którą nikt nudzić się nie będzie.